X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 11 350 krát
Žaludeční viróza většinou není vážná, ale může vás na několik dní vyřadit z provozu. Vaše tělo se viru zbaví samo, ale můžete mu pomoci a zajistit, že se budete již brzy cítit mnohem lépe. V tomto článku se dozvíte, jak na to.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Základní péče
-
1Pijte hodně čirých tekutin a cucejte kostky ledu. Největším rizikem spojeným s žaludeční virózou je dehydratace, takže je velmi důležité dodržovat pitný režim.
- Měli byste každou hodinu vypít 250 ml tekutin. Dětem stačí pít 30 ml tekutin každých 30-60 minut. [1]
- Pijte pomalu a po malých doušcích. Tekutina se vám v žaludku udrží lépe, když budete pít pomalu.
- Když budete pít příliš mnoho čisté vody, v těle se vám naředí elektrolyty, takže byste měli pít i sportovní drinky s elektrolyty. Kromě vody potřebujete také sodík, draslík a další živiny. Roztok s elektrolyty vám tyto minerály dodá.
- Můžete pít také ředěné šťávy, sportovní drinky, čirý vývar a čaj bez kofeinu.
- Vyhýbejte se sladkým nápojům. Když budete konzumovat cukr, průjem se vám zhorší. Nápoje s bublinkami, s kofeinem a s obsahem alkoholu musíte během virózy vynechat.
- Pokud se vám nedaří vypít dostatek vody, cucejte nanuky a led.
-
2Přejděte na planou stravu. Jakmile budete schopni opět jíst pevnou stravu, měli byste se snažit do těla dostat co nejvíce živin. Neexistují sice žádné vědecké důkazy o tom, že jsou plané potraviny snáze stravitelné, než jiné potraviny, ale většině lidem vyhovují více.
- Zkuste stravu složenou z banánů, rýže, jablečné přesnídávky a suchých toastů. Můžete si dát také pečené brambory bez másla, pečivo, preclíky a krekry.
- Tuto stravu byste měli jíst jen jeden nebo dva dny. Je to lepší, než nejíst nic, ale z tohoto jídla nezískáte všechny živiny, které vaše tělo potřebuje, aby se virózy zbavilo.
-
3Jakmile to bude možné, vraťte se ke své běžné stravě. Po jednom nebo dvou dnech na plané stravě byste se měli pokusit začít jíst opět normálně. Toasty a jablečná přesnídávka vám zklidní žaludek, ale když budete jíst pouze tyto potraviny, budou vám chybět důležité živiny.
- Postupně do jídelníčku opět zařazujte běžnou stravu.
- Komplexní sacharidy jsou v této fázi nejlepší. Mezi další možnosti patří loupané ovoce, vejce, kuřecí a rybí maso a vařená zelenina. [2]
- Zkuste sníst trochu jogurtu bez cukru. Fermentované mléčné produkty regulují zažívání a jogurt obsahuje prospěšné bakterie, které pomáhají uzdravit žaludek a střeva.
-
4Dodržujte hygienu. Žaludeční viry jsou silné a přežijí i mimo lidské tělo. Je dokonce možné chytit stejný virus i po tom, co jste se zotavili. Pokud nechcete stále dokola chytat stejný žaludeční virus, dodržujte zásady hygieny a uklízejte si doma.
- Žaludeční virus je něco jiného, než otrava jídlem, ale přesto se může přenášet jídlem. Nedotýkejte se jídla cizích lidí a před jídlem i po jídle si umyjte ruce antibakteriálním mýdlem. [3]
-
5Odpočívejte. Jako v případě každé nemoci je odpočinek tím nejlepším lékem. Když budete odpočívat, vaše tělo bude moci využívat všechny své zdroje pro boj s virem.
- Měli byste se přestat účastnit všech běžných aktivit. Vaše tělo potřebuje 6-8 hodin spánku za běžných okolností, ale když jste nemocní, měli byste spát alespoň dvakrát tak dlouho.
- Zní to sice obtížně, ale neměli byste se stresovat tím, co vše musíte udělat. Když se budete stresovat, vaše tělo nebude schopno bránit se viru.
-
6Počkejte, až virus z těla odejde. To jediné, co můžete udělat, je počkat, až žaludeční viróza přejde. Pokud netrpíte nějakou nemocí, která vám oslabuje imunitní systém, vaše tělo se s virem vypořádá přirozeně.
- Přesto je nutné o tělo pečovat. Výše uvedené tipy vám pomohou dodat tělu vše, co potřebuje k tomu, aby se viru dokázalo zbavit samo. Když o své tělo nebudete pečovat, nebude pro něj snadné se viru zbavit.
- Pokud trpíte nějakou imunitní chorobou, měli byste navštívit lékaře již při prvních příznacích.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Alternativní domácí metody léčby
-
1Jezte zázvor. [4] Zázvor se tradičně používá při léčbě nevolnosti a žaludečních křečí. Zázvor a zázvorový čaj se při léčbě žaludeční virózy používají velice často.
- Můžete si připravit zázvorový čaj – vařte kousek zázvoru ve vodě 5-7 minut. Nechejte čaj vychladnout a potom ho pomalu vypijte.
- Můžete si v obchodě koupit také hotový zázvorový čaj.
- Kromě zázvorových nápojů si můžete koupit také zázvorové kapsle a oleje, které se prodávají v obchodech se zdravou výživou.
-
2Zklidněte si žaludek mátou. Máta peprná má zklidňující účinky a pomáhá bojovat proti žaludečním křečím. Můžete ji užívat vnitřně i zevně.
- Připravte si mátový čaj, žvýkejte listy máty, nebo si vezměte mátový bonbon. Mátový čaj koupíte v obchodě, ale můžete si ho připravit i sami – 5-7 minut povařte listy máty ve vodě.
- Můžete si do mátového čaje namočit žínku a přiložit si ji na žaludek nebo na čelo.
-
3Zkuste aktivní uhlí. [5] V některých obchodech se zdravou výživou se prodávají kapsle s aktivním uhlím, které vytahuje z těla toxiny.
- Řiďte se pokyny v příbalovém letáku, abyste se omylem nepředávkovali. Většinou je potřeba brát několik kapslí najednou několikrát denně.
-
4Připravte si hořčičnou koupel. [6] Zní to sice velmi zvláštně, ale vlažná koupel s trochou hořčičného prášku vám může pomoci. Jde o starou lidovou medicínu – hořčice zlepšuje krevní oběh a zároveň z těla vytahuje toxiny.
- Pokud nemáte horečku, můžete si dát teplou koupel, ale pokud máte teplotu nebo horečku, měli byste se koupat pouze ve vlažné vodě.
- Napusťte si vanu a přidejte do ní dvě lžíce hořčičného prášku a čtvrt šálku jedlé sody. Počkejte, až se obě přísady rozpustí a potom si do vany na 10-20 minut lehněte.
-
5Přiložte si na žaludek teplý ručník. Pokud trpíte křečemi žaludku, přiložte si na břicho teplý ručník nebo ohřívací lahev.
- Pokud ovšem trpíte horečkou, neměli byste si na tělo přikládat nic horkého.
- Když se zbavíte žaludečních křečí, zmírníte příznaky virózy a budete schopni se uvolnit. Díky tomu váš imunitní systém bude moci pracovat na plné obrátky a vy se virózy zbavíte rychleji.
-
6Vyzkoušejte akupresuru. Akupresura stojí na stejných principech, jako akupunktura – využívá tlakové body na rukou a na chodidlech k uvolnění bolesti a příznaků střevní virózy.
- Můžete vyzkoušet masáž chodidel. Jemná masáž vás může zbavit nevolnosti a průjmu.
- Pokud trpíte také bolestí hlavy, zkuste stimulovat tlakové body na ruce. Palcem a ukazováčkem jedné ruky si stiskněte kůži mezi palcem a ukazováčkem druhé ruky. Stimulací tohoto bodu se snadno zbavíte bolesti hlavy.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Profesionální léčba
-
1Nenechávejte si předepisovat antibiotika. Antibiotika jsou účinná v boji s bakteriemi, ale ne v boji s viry. Žaludeční virózu antibiotiky bohužel nevyléčíte.
- To samé platí také pro léky proti plísňovým infekcím.
-
2Požádejte lékaře o léky proti nevolnosti. Pokud trpíte značnou nevolností déle než 12-24 hodin, lékař vám může předepsat léky, které vám zklidní žaludek a umožní vám doplnit tekutiny a najíst se.
- Léky proti nevolnosti léčí pouze příznaky, ale nezbaví vás samotného viru. Tyto léky vám ovšem umožní do těla dostat více tekutin a jídla, takže získáte živiny potřebné k tomu, abyste se viru zbavili.
-
3Neberte volně prodejné léky proti průjmu, pokud vám to nedoporučí lékař. Tyto léky mohou být velmi účinné, ale v tom tkví i jejich nevýhoda. Prvních 24 hodin byste měli tělo nechat vyloučit co nejvíce viru a průjem a zvracení jsou mechanismy, kterými toho dosáhnete.
- Po vyloučení viru vám lékař může předepsat lék proti průjmu, aby se zmírnily zbývající příznaky.
Reklama
Tipy
- Pokud víte, že je zrovna sezóna žaludečních virů, dávejte si pozor, abyste žádný nechytili. Myjte si ruce a používejte antibakteriální gel. Často doma uklízejte (zejména v koupelně).
- Pokud máte děti, zeptejte se lékaře na možnost očkování proti běžným virovým onemocněním.
Reklama
Varování
- Nejčastější komplikací spojenou s žaludeční virózou je dehydratace. Když se vaše tělo dehydruje, v krajním případě budete muset do nemocnice, kde vám budou tekutiny podávány kapačkou.
- Pokud průjem a nevolnost neustoupí během 48 hodin, navštivte lékaře.
- Je to sice nepříjemné, ale neměli byste se bránit příznakům – bude to pro vás ještě nepříjemnější.
- Pokud máte vysokou horečku, nebo máte krev či hnis ve stolici, měli byste neprodleně navštívit lékaře.
- Pokud máte dítě mladší 3 měsíců, které trpí žaludečním virem, nebo dítě starší 3 měsíců, které zvrací již déle než 12 hodin, nebo má průjem déle než dva dny, jeďte k lékaři.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Čiré tekutiny s elektrolyty
- Led
- Plané potraviny
- Běžné potraviny
- Jogurt
- Mýdlo
- Antibakteriální gel
- Zázvor
- Máta
- Aktivní uhlí
- Sušená hořčice a jedlá soda
- Teplý ručník
- Léky proti nevolnosti
- Léky proti průjmu
Reference
- ↑ http://www.webmd.com/digestive-disorders/diarrhea-stomach-flu
- ↑ http://health.usnews.com/health-news/blogs/eat-run/2013/01/15/stomach-flu-survival-guide-family-edition
- ↑ http://www.health.com/health/gallery/0,,20568435_5,00.html
- ↑ http://www.decodedscience.com/stomach-flu-cramps-symptoms/27101
- ↑ http://www.survivingthestores.com/activated-charcoal-to-get-rid-of-the-stomach-flu.html
- ↑ http://www.crunchybetty.com/learn-from-my-fail-home-remedies-for-the-stomach-flu
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Get Rid of a Stomach Virus
中文:治疗肠胃病毒感染
Español:acabar con los virus estomacales
Русский:избавиться от желудочного гриппа
Nederlands:Van een buikvirus afkomen
العربية:علاج فيروس المعدة
한국어:장염 치료하는 법
日本語:ウイルス性胃腸炎を治す
Stránka byla zobrazena 11 350 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama