Stáhnout PDF Stáhnout PDF

U většiny lidí se v nějaké fázi života akné objeví, ať už v důsledku hormonálních změn nebo stresu. Navzdory častému mýtu, pupínky nejsou známkou nečisté pokožky a špatné hygieny. Naopak, přehnaná péče o pleť ji může podráždit ještě více. Hormony se však dají ovlivnit, a existuje i několik dalších věcí, které mohou projevy akné zmírnit. A vy budete mít zdravou a zářivou pokožku zpět dřív, než se nadějete.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Domácí léčba

  1. 1
    Dvakrát denně si myjte obličej studenou vodou. První krok ke zdravé pleti je pravidelné čištění. Přinuťte se umýt si tvář hned po probuzení a pak předtím, než jdete do postele. I když jste třeba unavení, těch několik minut, které své tváři věnujete, se vám bohatě vrátí.
    • Myjte si obličej nejméně po dobu 1 minuty. Tak dlouho trvá, než bakterie, jež způsobují akné, zahubíte.
    • Máte-li akné na dalších částech těla, jako jsou ramena, záda nebo hrudník, také jim 2x denně dopřejte očistu.
    • Pokud se líčíte, nikdy nechoďte spát bez důkladného odlíčení. Spát neodlíčená je jistá cesta k tomu, jak počet pupínků zvýšit, a jak se akné zbavit mnohem obtížněji. Používejte odličovač bez oleje, než aplikujete čistící pleťovou vodu, a důkladně odstraňte všechna líčidla.
  2. 2
    Používejte přípravky s obsahem benzoyl peroxidu. K dostání jsou mýdla i pleťová mléka. Benzoyl peroxid pomáhá odstraňovat odumřelou kůži, a podporuje tvorbu nové, zdravé. Hledejte přípravky s obsahem max. 3%, ať si nepodráždíte pokožku.
  3. 3
    Vyzkoušejte kosmetiku s obsahem kyseliny salicylové. Podobně, jako benzoyl peroxid, pomáhá odstraňovat odumřelé kožní buňky a podporuje růst nových. Pokožka v oblastech s akné může být po použití trochu vysušená a šupinkatá, za čas to pomine, jak se bude kůže regenerovat. Používejte čistící mléko nebo vodu na postižená místa každý den.[1]
  4. 4
    Používejte gel s obsahem ornidazolu, poly-hydroxy kyselin nebo mystacinu. Účinkují zpravidla i na pleť s poměrně těžkou formou akné.
  5. 5
    Používejte přípravky s retinoidy. Přípravky s retinoidy mají vysokou hladinu vitamínu A, který čistí ucpané póry a rozpouští mastnotu. K mání jsou jak volně prodejné přípravky, tak ty na lékařský předpis.
  6. 6
    Dobře účinkuje také kyselina azelaová - má antibakteriální účinky a zklidňuje zarudnutí a podráždění pokožky. V přírodě se ve vysoké koncentraci vyskytuje v pšenici a ječmenu. Pokud akné zanechává na vaší pokožce tmavé skvrny, kyselina azaleová je dobrá volba, protože je pomáhá redukovat a také čistí póry.[2]
  7. 7
    Používejte přípravky, určené přímo na postižená místa. Takové, které aplikujete jen na pupínek a ne na celou tvář. Můžete si nějaký koupit v drogerii či lékárně, nebo vyrobit sami z věcí, které pravděpodobně máte běžně doma.
    • Připravte si pastu z jedlé sody a vody, a naneste ji na pupínky. Opakujte každou noc, než jdete spát a ráno smyjte. Odstraníte tak bakterie a odumřelé kožní buňky.
    • Aspirin, rozdrcený a smíchaný s vodou, zmírňuje zarudnutí a otok.
    • Pokud potřebujete pupínek vysušit a zmírnit zarudnutí, potřete jej špetkou zubní pasty.
  8. 8
    Dopřejte si pleťovou masku. Na výběr jich je velká řada - vyzkoušejte takovou, která obsahuje látky pro zklidnění pokožky. Nanášejte masku 2 - 3x týdně po dobu 15 - 20 minut, vyčistí se tak póry. Můžete si opět pořídit připravenou z drogerie, nebo si ji vyrobit sami doma.
    • Použijte “masku” z olivového oleje, kterým si potřete obličej. Nešetřete, pořádně pleť pokryjte a nechte 15 minut působit. Pak důkladně opláchněte teplou vodou, abyste odstranili všechny zbytky oleje.
    • Vyrobte si masku z okurky a ovesné kaše. Okurka zmírňuje zarudnutí a bojuje s černými tečkami, zatímco ovesná kaše zjemňuje a zklidňuje podrážděnou pokožku. Smíchejte obě přísady v robotu na pastu a nechte na pokožce působit 15 - 20 minut. Pak smyjte teplou vodou.
    • Potřete si tvář tenkou vrstvičkou medu a nechte 30 minut působit. Omyjte teplou vodou.
    • Vyzkoušejte masku z vaječných bílků, které čistí a uzavírají rozšířené póry. Vezměte jedno nebo dvě vejce a oddělte žloutek od bílku. Lehce bílky prošlehejte a pak naneste na obličej, Jak maska bude schnout, měli byste cítit, jak se vaše póry stahují. Nechte masku na tváři do úplného zaschnutí. Pak omyjte teplou vodou.
  9. 9
    Aplikujte na pupínky esenciální oleje. Některé jsou známé svými antibakteriálními účinky. Naneste pár kapek na vatovou štětičku nebo tampon, a přetřete postižená místa. Oblíbené oleje jsou například levandulový, rozmarýnový, tymiánový, či s vůní santalového dřeva.[3]
  10. 10
    Používejte pravidelně peeling. Peelingy jemně obrušují zrohovatělé vrstvy kůže a pomáhají odstranit odumřelé kožní buňky, které jsou ideální živnou půdou pro akné. Pořiďte si jemný peeling v drogerii, nebo si jej vyrobte sami:.
    • Vyrobte si pastu z jedlé sody a vody, naneste na tvář, a jemně kruhovými pohyby pokožku masírujte. Zahubíte tak bakterie a zároveň obrousíte odumřelou kůži.
    • Máte-li citlivou pleť, zvažte peeling s pomocí ovesných vloček. Smíchejte ovesnou kaši s medem a kruhovými pohyby masírujte tvář po dobu 2 - 3 minut. Pak omyjte teplou vodou.
    • Na velmi suchou pokožku použijte mletou kávu, smíchanou s vaším běžným čistícím přípravkem. Čím hrubší bude káva, tím silnější bude mít peeling účinek.[4]
  11. 11
    Vyzkoušejte tea tree oil. Jeho antibakteriální účinky pomáhají hubit bakterie, které se drží v pórech. Namočte v něm vatový tampon a potřete pupínky. Nepoužívejte ho příliš moc, jinak by vám tea tree oil mohl popálit pokožku a zarudnutí ještě zhoršit.[5]
  12. 12
    Po čištění použijte na pleť ještě tonikum. Poté, co si tvář umyjete a použijete peeling nebo pleťovou masku, nezapomeňte na tonikum. Tonika stahují póry, do kterých se pak obtížněji dostane nečistota a kožní maz. Kupte si vhodný v drogerii, nebo používejte například jablečný ocet. Tonikum se po použití už neumývá, nechte jej na pleti působit.
  13. 13
    Nezapomínejte na správnou hydrataci. Mastná pleť má největší sklony k akné, a vysušování pleti ji jen popohání k ještě větší produkci mazu. Abyste tomu zabránili, po použití tonika pleť hydratujte lehkou emulzí nebo krémem.[6]
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Péče v kosmetickém studiu nebo ordinaci dermatologa

  1. 1
    Zajděte si na kosmetiku. Komplexní péči o pokožku poskytuje většina kosmetických salonů a wellness center. Zahrnuje několik různých čistících prostředků, pleťových masek, a použití nástrojů k vyčištění pórů. Pokud se vám nechce svěřit svou tvář do péče kosmetičky, navštivte dermatologa.
  2. 2
    Objednejte se na peeling. Profesionální peelingy jsou speciální gely, obsahující kyseliny, jež rozpustí odumřelou vrstvu pokožky a buňky bakterií. Pravidelná aplikace spolu s každodenní péčí o pleť má v léčbě akné velmi dobré výsledky.
  3. 3
    Vyzkoušejte mikrodermabrázi. Je to speciální procedura, která “obrousí” vrchní vrstvu pokožky a tím podpoří růst nové. Mikrodermabráze jednou týdně po dobu několika měsíců je jednou z nejúčinnějších metod, jak se zbavit akné.
  4. 4
    Léčba laserem. Ano, v dnešní době je běžně dostupná léčba akné pomocí laserového paprsku. Nabízí ji většina dermatologických ordinací a spočívá v tom, že paprsek zlikviduje příliš aktivní mazové žlázky v pokožce. Procedura může být trochu bolestivá, ale akné zlepší v průměru o 50%.
  5. 5
    Zkuste fototerapii. Narozdíl od bolestivého laseru terapie světlem pracuje s mírnější dávkou světla, hubícího bakterie, produkovaného speciálním přístrojem. Určité barvy světla (červená, zelená, modrá) prokazatelně mají pozitivní účinek na akné. Zeptejte se svého dermatologa, zda by tato metoda byla vhodná i pro vás.[7]
  6. 6
    Nechte si předepsat léky. některé léky, které může předepsat jen dermatolog, mají velký účinek, především u zvlášť těžkých forem akné. Léky proti akné by se měly užívat s rozmyslem - tak, jako každé jiné medikamenty, mohou mít nežádoucí vedlejší účinky.
    • Určité typy hormonální antikoncepce (v případě žen) mohou upravit hormonální nerovnováhu v těle, která je mimo jiné zodpovědná i za vznik akné. Poraďte se s gynekologem nebo dermatologem.
    • V případech obzvlášť závažné a bolestivé formy akné se často předepisuje lék Accutan. Je to velmi silný lék bohatý na retinoidy, který u většiny pacientů problémy s akné úplně eliminuje. Má ale, bohužel, také nejsilnější vedlejší účinky, takže by se měl používat opatrně.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Změna životního stylu a redukce akné

  1. 1
    Pravidelně cvičte. Cvičení přispívá k redukci akné hned několika způsoby. Do těla se vyloučí endorfiny, které snižují hladinu stresových hormonů a tím i produkci kožního mazu. Pocení také vyčistí póry a odstraní odumřelou pokožku. Snažte se cvičit půl hodiny denně, abyste snížili výskyt akné nejen na obličeji, ale také na hrudníku, zádech a ramenou.
  2. 2
    Nesahejte si na obličej. Je to velmi těžké, lidé mají potřebu se obličeje dotýkat. Snažte se ovládnout a obličej si neškrábejte, nedávejte hlavu do dlaní, nerýpejte do pupínků. Pupínky a černé tečky nevymačkávejte, jen si tím do kůže zanesete ještě více bakterií.
  3. 3
    Často se sprchujte. Je sice hezké, šetřit vodou, nicméně pravidelné sprchování snižuje tvorbu kožního mazu, hubí bakterie, a odstraňuje odumřelé kožní buňky. Celé tělo myjte šetrným mýdlem a používejte šampon, který snižuje produkci mazu. Nezapomínejte se osprchovat také po cvičení.
  4. 4
    Jezte zdravě. Jídlo, silně průmyslově zpracované, obsahuje hodně tuků a tak zhoršuje akné. Zaměřte se na celozrnné pečivo, ovoce, zeleninu a zdravé bílkoviny, které pomohou pokožce rychleji se regenerovat. Pokud je to možné, vyhýbejte se také všemu, co obsahuje příliš mnoho cukrů (jídlo z fast foodu).
  5. 5
    Dopřejte si 8 hodin spánku denně. Spánek zabije dvě mouchy jednou ranou - tělo si odpočine, a zároveň detoxikuje. Pokud nemáte dostatek spánku, je větší šance na to, že pokožka neměla dost času k odpočinku, a bude se bránit zvýšenou tvorbou mazu. Choďte spát každý den ve stejnou dobu, a spěte nejméně osm hodin.[8]
  6. 6
    Pijte hodně vody. Jistě jste slyšeli o nejméně 2 litrech denně, ale vězte, že žádný maximální limit není. Voda pomáhá tělo detoxikovat, čistí pleť, pijte ji tedy v průběhu celého dne.
  7. 7
    Relaxujte. Příliš mnoho stresu vede ke zvýšené produkci mazu, svému tělu i pleti tedy prokážete velkou službu, pokud si najdete čas na odpočinek. Dopřejte si voňavou koupel, čtěte knihu, meditujte, cvičte jógu, a sledujte, jak se vaše pokožka mění k lepšímu.
  8. 8
    Často perte. Jakákoliv textilie, která přichází pravidelně do kontaktu s vaší kůží - oblečení, ručníky, polštáře, deky - by se měla alespoň 1x týdně vyprat, aby se odstranila mastnota a bakterie, které na ní ulpěly. Používejte šetrný prací prášek, který nedráždí pokožku.
  9. 9
    Používejte make-up bez obsahu oleje. Jestliže se líčíte, jste pravděpodobně v začarovaném kruhu, kdy zakrýváte akné, které si tím zároveň způsobujete. Pořiďte si make-up, vhodný speciálně pro mastnou pleť, aby se vám akné nezhoršovalo. Kdykoliv můžete, choďte odlíčená, aby si pleť odpočinula a ucpané póry se vyčistily.
    Reklama

Tipy

  • Nepoužívejte příliš mnoho přípravků proti akné najednou - pokud některý zabere, nebudete vědět, který z nich to byl. Vyzkoušejte jich raději postupně více, až najdete ten, který funguje, a budete se jej držet.
  • Buďte trpěliví. Možná se vám zdá, že se pupínky objevily doslova přes noc, ale rozhodně přes noc nezmizí. K zářivé pleti vám pomůže nejlépe vytrvalost.
Reklama

Varování

  • Pokud používáte přípravky například s kyselinou salicylovou, ošetřete pleť opalovacím krémem. Tyto chemikálie sice pomáhají proti akné, ale pleť je po nich citlivější na sluneční záření.
  • Jste-li těhotná (a těhotné ženy často mívají akné), poraďte se s lékařem, než použijete jakýkoliv volně prodejný přípravek.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 256 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 536 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 9 536 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama