Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chcete si obléct plavky, nebo šaty s velkým výstřihem, ale máte na hrudníku akné? Pupínky, bílé a černé tečky, cysty a dokonce i léze se na hrudníku tvoří kvůli mazovým žlázám, které v této oblasti těla jsou. Naštěstí existuje několik triků, s jejichž pomocí se můžete akné zbavit z obličeje i z jiné části těla. Pokud po doporučené léčbě stále máte pupínky, můžete je schovat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Léčba akné na hrudníku

 1. 1
  Kupte si mýdlo proti akné. Ve sprše používejte lufu nebo žínku a mýdlo obsahující okurky, azulen nebo kyselinu salicylovou.
  • Mýdla s těmito přísadami pokožku vysušují, takže pomáhají bojovat proti akné.
  • Když si budete kůži dřít příliš tvrdě, zbavíte ji přirozených olejů a zhoršíte své akné. Vždy buďte opatrní a jemní, zbavujte se pouze mrtvých buněk.
  • Sprchujte se každý den. Když si nebudete čistit pleť, budete ji mít plnou bakterií, které způsobují akné.
 2. 2
  Použijte topický krém. Tento krém by měl obsahovat kyselinu salicylovou v koncentraci od 0.5 do 2%. Natírejte si tímto krémem pupínky, vysuší je a zahojí se rychleji.
 3. 3
  Použijte benzoyl peroxid. Tento peroxid bojuje proti bakteriím, které způsobují akné a podporuje vysychání pokožky a uvolňování mrtvých částí kůže. [1]
 4. 4
  Používejte peeling. Pravidelné zbavování mrtvých vrstev kůže je velmi důležité. Když budete používat peeling, snížíte riziko výskytu akné na hrudníku. Kupte si peeling, nebo si ho vyrobte doma, nanášejte si ho na hrudník a sledujte, jak vaše akné mizí.
  • Akné na hrudníku je často důsledkem ucpaných pórů nebo vlasových váčků, které způsobují nános mazu. To nakonec vede k akné. [2] Muži mívají na hrudníku ochlupení, zatímco ženy nosí podprsenky a těsnější trička. U obou pohlaví se tedy může vyskytnout vyšší riziko akné na hrudníku a je tedy nezbytné používat peeling.
 5. 5
  Použijte pleťovou masku. Najděte si bahenní nebo uhelnou masku, nebo nějakou, která obsahuje kyselinu mandlovou.
  • Bahenní nebo uhelná maska. Dvakrát týdně si tuto masku nanášejte na hrudník a potom opláchněte. Tato maska vyčistí danou oblast a uvolní ucpané póry. [3]
  • Maska s kyselinou mandlovou. Tyto masky se většinou nanáší 10-15 minut před sprchou. Potom si ve sprše masku dobře umyjte speciálním přípravkem proti akné.
  • Můžete zkusit i jílovou masku, nebo masku s obsahem oleje z čajovníku. Mnoho lidí si myslí, že olej z čajovníku je na podobné problémy ideální.
 6. 6
  Vyrobte si aspirinovou pastu. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou, [4] , která akné vysušuje a bojuje proti zánětům. Díky tomu je pasta z aspirinu skvělým řešením pro akné na hrudníku.
  • Rozdrťte dvě tablety aspirinu a smíchejte se lžičkou vody a lžičkou medu. Nanášejte na hrudník a nechejte zaschnout asi 10 minut. Potom opatrně omyjte teplou vodou.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak předcházet akné na hrudníku

 1. 1
  Noste bavlněné nebo lněné oblečení. Bavlna a len jsou nejprodyšnějšími látkami a umožňují potu, aby se vypařoval a nezůstával na vaší kůži, kde by ucpal póry a způsobil množení bakterií.
RADA ODBORNÍKA
Kimberly Tan

Kimberly Tan

Licencovaná estetička & Odbornice na akné u dospělých
Kimberly Tan zakladatelka a generální ředitelka společnosti Skin Salvation, kliniky pro akné v San Franciscu. Již více než 15 let je držitelkou licence na estetiku a je odborníkem na tradiční, holistické a lékařské ideologie v péči o pleť. Pracovala přímo pod Laurou Cooksey na Face Reality Acne Clinic a osobně studovala u Dr. Jamese E. Fultona, spolutvůrce Retin-a a průkopníka ve výzkumu akné. Její podnikání spojuje ošetření pleti, účinné produkty a vzdělání v holistickém zdraví a udržitelnosti.
Kimberly Tan
Kimberly Tan
Licencovaná estetička & Odbornice na akné u dospělých

Nalezení zdroje akné vám může v budoucnu pomoci předcházet mu. Licencovaná estetička, Kimberly Tan říká: "Ačkoli je těžké mít akné, dobrá věc na tom je, že je to jisté znamení, že se ve vašem těle děje něco, co musíte řešit. Pokud máte jiné chronické problémy, vaše tělo nemusí vykazovat viditelné příznaky, dokud to nebude velký problém. S akné můžete říct, že něco vaše tělo ovlivňuje."

 1. 1
  Změňte své stravování. Každý den snězte hrst ořechů, abyste předešli zánětům. Jezte více ovoce a zeleniny. Jezte také libové bílkoviny, jako například kuřecí nebo sóju a nezapomínejte ani na celozrnné výrobky a omega-3 mastné kyseliny.
  • Lidé, kteří jedí více ovoce a zeleniny a méně cukru a mléka, většinou nemívají akné. Každý den snězte 5-9 porcí čerstvé zeleniny (hlavně listové) nebo ovoce.
  • Zdravé tuky, například omega-3, pomáhají bojovat proti zánětům a podporují zdravý růst buněk. [5] Omega-3 mastné kyseliny se kyslíkem naruší, proto tedy jídla s jejich obsahem jezte čerstvá a nevařená. Zde jsou některé z těchto potravin:
   • Ryby, hlavně losos, sardinky a slaneček.[6]
   • Semena a ořechy, hlavně lněná semena.
   • Zelená zelenina, hlavně špenát a rukola.
 2. 2
  Pijte hodně vody. Vaše kůže je největším orgánem vašeho těla. Tak jako ostatní orgány potřebuje mnoho vody, aby si udržela svoji hydrataci a mohla fungovat správně. Lékaři doporučují pít denně 9-12 sklenic vody (2.2-3 litry), podle toho, jestli jste žena nebo muž.[7]
  • Vyhněte se sladkým nápojům jako jsou sodovky, džusy a ovocné koktejly. Přestože to bylo mnohokrát vyvráceno, poslední studie potvrzují, že strava skutečně má velký vliv na akné, zejména cukr. [8] Cukry mění hladinu inzulinu, který stimuluje určité hormony způsobující pupínky.
  • Neslazený zelený čaj je také vhodný. Zelený čaj obsahuje antioxidanty, které bojují s volnými radikály. Volné radikály ovlivňují buňky, které jsou zodpovědné za stárnutí pleti. Pokud chcete zdravou alternativu vody, udělejte si zelený čaj!
 3. 3
  Nejezte mléčné výrobky. Ty obsahují kraví hormony, které stimulují vaše póry a mazové žlázy. Pokud musíte pít mléko, pijte raději odtučněné. Hormony jsou koncentrované v tučné části mléka, mléko bez tuku jich tedy neobsahuje tolik. [9]
 4. 4
  Používejte tělová mléka, kterými předejdete dalším pupínkům. [10] Hledejte tělová mléka, která neobsahují žádné oleje. Olejové přísady mají tendenci ucpávat póry.
  • Tyto přísady jsou: kakaové máslo, pigmenty a barviva, uhlí a isopropyl myristate.
  • Pokud máte mastnou pleť, měli byste se těmto přísadám vyhýbat úplně. [11]
 5. 5
  Po toaletě si vždy umyjte ruce. Pokud si špinavýma rukama sáhnete na hrudník, přenášíte na něj bakterie, které mohou ucpat póry. Dobře si tedy myjte ruce. Předejdete nejen akné, ale také jiným nemocem.
 6. 6
  Snažte se ze svého života odstranit stres. Lékaři si nejsou jistí proč tomu tak je, ale vědí, že existuje spojení mezi stresem a onemocněním kůže, zejména akné. Buňky produkující maz jsou ve stresu příliš aktivní. [12]
  • Odpočívejte. Lékaři vědí, že čím méně spíte, tím více stresu během dne prožijete. [13] A čím více stresu budete prožívat, tím horší vaše akné bude.
 7. 7
  Cvičte. Cvičení je vlastně takovým univerzálním lékem. V tomto případě cvičení podporuje zdravou cirkulaci a pomáhá snižovat úzkost a stres. Najděte si tedy chvíli na cvičení. Běhejte, nebo se procházejte, přidejte se do sportovního týmu, nebo alespoň jezděte na rotopedu.
  • Po cvičení se vždy sprchujte. Je to velmi důležité. Vaše póry mohou být ucpané potem, když se osprchujete dobře se umyjete, snížíte riziko nových pupínků na hrudníku.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak skrýt akné na hrudníku

 1. 1
  Pomocí vatové tyčinky si pupínky natírejte peroxidem vodíku.
  • Můžete také pomocí vatové tyčinky nanášet na pupínky oční kapky (pro odstranění zarudlých očí). Oční kapky mohou snížit zánětlivost a viditelnost zarudnutí. Namočenou vatovou tyčinku dejte nejprve na hodinu do mrazáku.
 2. 2
  Použijte korektor, který obsahuje kyselinu salicylovou. Vyberte si korektor o odstín světlejší, než je barva vaší kůže.
 3. 3
  Přidejte vrstvu podkladového make-upu v barvě, která se shoduje s vaší barvou pleti.
 4. 4
  Poprašte si hrudník pudrem. [14] To by mělo stačit.
 5. 5
  Zkuste kalamínové tělové mléko, pokud nechcete používat make-up. Růžová barva zamaskuje akné a poskytne úlevu podrážděné pokožce.
  Reklama

Tipy

 • Pokud si dáváte na hrudník parfém, přestaňte s tím. Můžete tím urychlit proces ucpávání pórů.
 • Když nosíte trička s velkým výstřihem, vezměte si tílko, které skryje všechny nedostatky. Bavlna je nejlepší, protože je šetrná k pleti, nepoužívejte ale aviváž. Aviváže způsobují podráždění pokožky.
 • Jezte méně smažených jídel a vyhýbejte se sladkým nápojům a cukru, abyste svému tělu nedávali tolik oleje a cukru.
 • Každá léčba trvá minimálně 6 týdnů, než se začnou ukazovat výsledky. Nevzdávejte to tedy příliš rychle, nakonec se jistě dočkáte.
 • Pokud nic nefunguje, promluvte si s dermatologem. Může vám předepsat krémy, nebo léky, které mají zaručené výsledky.
 • Pokud používáte tělové mléko, najděte si nějaké na ekzémy. Neucpe vaše póry, ale pleť vám zvlhčí.
 • Stres může akné zhoršit. Zbavujte se stresu, abyste snížili riziko dalších pupínků.
Reklama

Varování

 • Nikdy si pupínky nevymačkávejte. Způsobíte tím jen větší podráždění, krvácení a také jizvy.
 • Vždy s lékařem nejprve proberte všechny možné dopady léků, hlavně pokud jste těhotná žena.
Reklama

O tomto wikiHow

Kimberly Tan
Spoluautorem článku je :
Licencovaná estetička & Odbornice na akné u dospělých
Tento článek spoluautorem článku je Kimberly Tan. Kimberly Tan zakladatelka a generální ředitelka společnosti Skin Salvation, kliniky pro akné v San Franciscu. Již více než 15 let je držitelkou licence na estetiku a je odborníkem na tradiční, holistické a lékařské ideologie v péči o pleť. Pracovala přímo pod Laurou Cooksey na Face Reality Acne Clinic a osobně studovala u Dr. Jamese E. Fultona, spolutvůrce Retin-a a průkopníka ve výzkumu akné. Její podnikání spojuje ošetření pleti, účinné produkty a vzdělání v holistickém zdraví a udržitelnosti. Tento článek byl zobrazen 23 383 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 23 383 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama