Akné na zádech je velmi běžné a bohužel také velmi nepříjemné. Teenageři i dospělí lidé, kteří tímto problémem trpí, dobře vědí, že jde o něco jiného, než pupínky na obličeji. Přesto je akné na zádech způsobeno stejnými problémy, jako akné na obličeji. Pokud chcete zjistit, jak se vypořádat s pupínky na zádech, čtěte dál.

Metoda 1 ze 3:
Změňte svůj životní styl

 1. 1
  Noste čistou podprsenku. Pokud nosíte podprsenku, je nezbytné ji často měnit a prát. Snažte se každý den nosit čistou. Ramínka by neměla být moc těsná, aby se neotírala o pupínky při pohybu. Noste pokud možno podprsenku bez ramínek, abyste snížili riziko podráždění pleti.
 2. 2
  Noste volné oblečení. Všechny materiály, které máte na zádech, by měly být prodyšné a nejlépe bavlněné. Bavlna odstraňuje z pleti pot. Vyhněte se upnutému oblečení. Oblečení byste také měli pravidelně prát – nejlépe po každém oblečení.
  • Oblečení se snažte prát v prostředku s minimální parfemací nebo bez parfemace. Akné se může nadměrným užíváním voňavých prostředků zhoršit.
  • Pokud je to možné, bílé prádlo bělte. Bělidlo zabíjí bakterie v prádle a zabraňuje tak růstu akné. Prádlo důkladně vypláchněte, aby vám bělidlo nepodráždilo pokožku.
 3. 3
  Nezapomeňte se osprchovat kdykoli se zpotíte. Po cvičení nebo tréninku vždy jděte do sprchy. Když nesmyjete pot z kůže okamžitě, ihned se začnou množit bakterie, které způsobují akné. Kromě toho pot také ucpává póry a způsobuje pupínky.
 4. 4
  Při sprchování dobře vymývejte kondicionér z vlasů. Další možnou příčinou akné na zádech jsou nesprávně vymyté dlouhé vlasy. Kondicionér je pro vlasy skvělý, ale není tak dobrý pro vaše záda. Snažte se vymýt kondicionér vždy dokonale.
  • Pusťte si studenou vodu. Teplá voda vám otevře póry, zatímco studená voda je zavře. Když budete mít póry otevřené a budete si vymývat kondicionér, pravděpodobně vám póry ucpe.
  • Záda si myjte až nakonec, po vymytí šamponu i kondicionéru.
  • Místo kondicionéru ve sprše používejte kondicionér, který se z vlasů nevymývá.
 5. 5
  Změňte svůj prací prostředek. Pokud máte citlivou pleť, může vám ji podráždit i prací prášek. Zkuste přejít na jinou značku a uvidíte, zda se vaše potíže zlepší. .
 6. 6
  Pravidelně perte povlečení. Odumřelé kožní buňky a prach ulpívají nejvíce na povlečení. Domácí mazlíčci, kteří s vámi spí v posteli, na povlečení také zanechávají prach. Sundejte povlečení a vyměňte je za čisté. Povlečení měňte dvakrát týdně.
  • Pokud můžete, povlečení vybělte. Zbavíte se tak všech mrtvých kožních buněk. Po vyprání v bělidle povlečení důkladně vymáchejte.
  • O své povlečení pečujte, pravidelně jej vyměňujte a důkladně perte.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Lékařská řešení

 1. 1
  Celé tělo si umývejte mýdlem bez oleje. Kupte si nějaké s 2% obsahem kyseliny salicylové. Opravdu dobrá značka je například Neutrogena. Zaměřte se na oblasti s pupínky a nechejte mýdlo působit alespoň minutu. Potom ho opláchněte .
 2. 2
  Používejte hydratační krém bez oleje. Kůže je tělesný orgán. Ne přeneseně, ale doslova. A stejně jako všechny ostatní orgány v těle potřebuje vodu a další živiny, aby byla zdravá a fungovala správně. Používejte hydratační tělové mléko po každém sprchování.
  • Můžete použít také mléko z drogerie, ale vždy si kupujte jen taková, která neucpávají póry. Je to důležité, protože kyselina salicylová pleť vysušuje.
 3. 3
  Vylečte si akné pomocí krému z lékárny. Protože již používáte mýdlo s obsahem kyseliny salicylové a hydratační krém, použijte na pupínky jiný krém, například nějaký s 2.5% obsahem benzoyl peroxidu. Nepoužívejte vyšší koncentrace, pokud máte extrémně citlivou pleť. Pokud jste na benzoyl peroxid citliví, zkuste 10% roztok síry.
 4. 4
  Používejte krém s retinolem. Natírejte si na noc záda krémem s retinolem. Zbaví pleť mrtvých buněk a zabrání tvorbě nových pupínků.
 5. 5
  Zkuste alfa a beta-hydroxy kyseliny. Tyto kyseliny působí v podstatě jako peeling a zbavují vás mrtvých kožních buněk, které ucpávají póry a způsobují akné. Pokud můžete, najděte si tělový peeling s obsahem těchto kyselin a používejte ho třikrát týdně. Po sprchování se otřete ubrousky s obsahem beta-hydroxy kyselin. .[1]
 6. 6
  Navštivte dermatologa. Je možné, že trpíte problémem, který vyžaduje léky na předpis nebo různé masti. Nebojte se zajít si k lékaři a mít jistotu. .
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak se zbavit akné na zádech přírodně

 1. 1
  Dělejte si pravidelně peeling houbou nebo lufou. Netlačte ale příliš silně, abyste si nepodráždili pokožku. .
 2. 2
  Jděte k moři. Pokud máte tu možnost, je dobré zajet na několik dní k moři. Sedněte si na slunce a nechejte paprsky vysušit vaše pupínky. Nebuďte na slunci dlouho, abyste se nespálili – to by vaše akné ještě zhoršilo. .
 3. 3
  Zkuste zinek. Zinek není sice běžným lékem proti akné, ale v některých případech může pomoci. [2] [3] Zinek je kov, který lidé potřebují v malém množství pro zdravé fungování těla. Kromě toho, že léčí akné se používá také pro posílení imunitního systému. Zinkem vyléčíte akné dvěma způsoby:
  • Nanášejte zinek přímo na pokožku. Najděte si roztok s 1,2% zinku a erytromycinem 4% a nanášejte si ho dvakrát denně na pokožku. Pokud tento roztok nemáte, rozdrťte tabletu zinku a pomocí vatové tyčinky si zinek nanášejte na pokožku.
  • Jezte zinek každý den ve formě multivitaminů. Měli byste jíst asi 25-45 mg zinku. Neberte více než 50mg denně, protože byste tím zvýšili riziko nedostatku mědi, protože velké dávky zinku zamezují absorpci mědi. [4]
 4. 4
  Vyrobte si přírodní peeling. Tím se zbavíte mrtvých kožních buněk, které ucpávají póry a způsobují pupínky. Vymačkejte si šťávu z jednoho grepu a smíchejte ho s půlkou šálku cukru a půlkou šálku mořské soli. Vmasírujte na postižené oblasti a osušte ručníkem.
 5. 5
  Změňte pH své pleti. pH znamená kyselost vaší pleti. Vědci zjistili, že ideální pH je pod 5, zhruba 4.7. Toto pH je vhodné pro zdraví pleti a udržuje rovnováhu bakteriální mikroflóry. [5] Při sprchování používejte mýdla s příznivým pH. Když budete používat mýdla s pH vyšším než 5, budete mít suchou pokožku náchylnou k podráždění.
  • Kupte si novou hlavici na sprchu. Investujte do kvalitní sprchy, která čistí vodu od chloru. Vaše pleť vám za to poděkuje. Kvalitní sprchové hlavy nestojí více než 1000Kč a pokud trpíte akné na zádech, rozhodně se vám vyplatí si jednu pořídit.
  • Připravte si směs jablečného octa a filtrované vody a nalejte ji do rozprašovače. Po sprchování před spaním si nastříkejte tuto směs na kůži a nechejte ji uschnout. Postupně tím snížíte přirozené pH vaší pokožky. [6]
  • Místo jablečného octa můžete použít i odvar z lísky.
  Reklama

Tipy

 • Pijte denně 8 sklenic vody. Když budete mít dostatek hydratace, vaše tělo nebude muset uvolňovat tolik mazu a bakterií.
 • Potírejte si pokožku citronem nebo rajčaty. Jejich přirozená kyselost pomůže zabít škodlivé bakterie. Hodí se to hlavně pokud máte citlivou pleť a chemické přípravky vám více škodí než pomáhají.
 • Po každém použití si dobře vymyjte lufu. Usazují se v ní totiž bakterie.
 • Olej z čajovníku je přírodním lékem proti akné, který můžete použít místo benzoyl peroxidu a kyseliny salicylové.
 • Neutrogena vyrábí různé druhy mýdel pro pokožku s akné. Najděte si to, které obsahuje 2% kyseliny salicylové.
 • Denně používejte šampon proti lupům s obsahem zinku.
 • Pokud jste citliví na kyselinu salicylovou nebo na vás Neutrogena nefunguje, zkuste pudr značky Powderma. Většinou funguje skvěle na všechny typy pleti.

Reklama

Varování

 • Nevymačkávejte si pupínky, pouze tím zvyšujete riziko infekce.
 • Všechny pupínky natírejte roztokem peroxidu vodíku nebo 10% roztokem benzoyl peroxidu.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 68 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 13 985 krát
Stránka byla zobrazena 13 985 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama