Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Medikace proti akné může sice zastavit výskyt pupínků, ale může také způsobit suchou kůži, ztrátu barvy a její podráždění. A kromě nechtěných vedlejších účinků je také drahá! Držte se těchto vědecky ověřených přírodních metod léčby a ušetřete trochu peněz tak, že využijete ingredience, které již možná máte doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Čištění obličeje pomocí páry

Stáhnout PDF
  1. 1
    Připravte svůj obličej na čištění párou. Pokud vám vlasy padají do tváře, sčešte je dozadu a stáhněte gumičkou, nebo použijte čelenku, či sponky. Umyjte si obličej jemným mycím prostředkem – buď bez oleje, nebo produktem na rostlinné bázi. Mnoho dermatologů doporučuje použít glycerin, olej z hroznových jadérek nebo slunečnicový oleje, protože oleje jsou nejlepšími absorbenty a také dobře rozpouští jiné oleje.[1]
    • Místo žínky nebo houbičky, které by mohly ještě více zhoršit stav vaší pleti, použijte raději své prsty.
    • Asi minutu vmasírujte mycí prostředek do pleti pomocí jemných, krouživých pohybů. Nesnažíte se drhnout, pouze pomáháte mycímu prostředku uvolnit nečistoty a mastnotu vstřebat je.
    • Obličej si důkladně opláchněte vlažnou vodou.
    • Osušte si obličej, použijte čistý, bavlněný ručník. Nikdy si ručníkem obličej nedřete, mohli byste si pleť více podráždit.
  2. 2
    Vyberte si esenciální olej. Oleje uvedené na tomto seznamu mají buď antiseptický, nebo antibakteriální účinky, což znamená, že zahubí bakterie, které akné způsobují a předcházejí tvoření nových pupínků. Můžete si vybrat na základě osobní volby (který vám nejlépe voní?) nebo podle své současné situace. Pokud máte sklony k úzkosti a depresím, použijte olej levandulový. Pokud máte pupínky (obvykle bakteriálního původu), na rozdíl od černých teček, použijte bylinkový olej s antibakteriálními účinky. Pokud bojujete s infekcí horních cest dýchacích, použijte tymián, který ve spojení s teplem léčí jak infekci, tak i ucpané dutiny.
    • Mátový olej může někoho dráždit, proto si raději udělejte test s jednou kapkou oleje na kůži zápěstí a počkejte 10-15 minut. Pokud se neobjeví žádné podráždění, měli byste olej bez problémů snést. Začněte s jednou kapkou oleje na asi 1 litr vody. Mátový olej obsahuje mentol, který má antiseptické a imunitu posilující účinky.[2]
    • Tymián posiluje imunitní systém a má antibakteriální účinky. Zvyšuje také cirkulaci krve, tak, že rozšiřuje krevní cévy.[3]
    • Měsíček urychluje hojení a má antimikrobiální účinky.[4]
    • Levandule je uklidňující a může pomoci při úzkosti a depresi. Také má antibakteriální účinky.[5]
  3. 3
    Připravte si horkou vodu. Naplňte litrový hrnec vodou a přiveďte ji k varu asi na minutu nebo dvě. Jakmile z vody pár minut vychází pára, přidejte 1-2 kapky jednoho oleje z výše uvedeného seznamu.
    • Pokud nemáte esenciální oleje, můžete je nahradit ½ lžičky sušených bylinek na litr vody.
    • Jakmile jste přidali olej nebo bylinky, vodu ještě asi minutu vařte.
    • Po jedné minutě vypněte plamen a hrnec přendejte na nějaké příjemné místo, kde si budete napařovat obličej. Vyberte si takové místo, kde se nad hrncem nebudete muset nepohodlně kroutit a kde chvíli vydržíte.
  4. 4
    Otestujte citlivost své pokožky.[6] Uvědomte si, že na bylinný olej můžete být přecitlivělí. I když jste olej již v minulosti s úspěchem použili, vždy raději test zopakujte před každým použitím. Vyzkoušejte olej asi 1 minutu a poté se od páry asi na 10 minut odkloňte. Pokud nekýcháte, ani na své pokožce nepozorujete žádnou neobvyklou reakci, vodu znovu ohřejte a pokračujte v napařování.
  5. 5
    Napařte si obličej. Přes hlavu si dejte velký, čistý, bavlněný ručník. Použijte jej tak, abyste vytvořili jakýsi "stan", který zachytí páru kolem vašeho obličeje. Jakmile máte ručník připravený, nahněte se nad hrnec s horkou vodou a hlavu si přikryjte.
    • Oči nechte během napařování zavřené, aby vám je horká pára nepoškodila.[7]
    • Držte obličej alespoň 25 cm od vody, abyste si nepopálili pleť. Chcete, aby se vám rozšířily krevní cévy a otevřely póry, ale nechcete si poškodit pleť horkem.
    • Dýchejte normálně a relaxujte! Měli byste mít příjemný, uklidňující pocit.
    • Obličej držte nad párou asi 10 minut.
  6. 6
    Po napaření svou pleť ošetřete. Obličej si pečlivě opláchněte vlažnou vodou a osušte jej čistý, bavlněným ručníkem, pamatujte na to, že byste pleť neměli dřít. Vyživte pleť nekomedonním mlékem nebo krémem, který vám neucpe póry a pleť nezhorší. Podívejte se na balení a ujistěte se, že používáte nekomedonní produkt.
    • “Nekomedonní” výrobky nepodporují tvoření akné, jako jsou komedony, černé tečky, akné se zhnisanými čepy, nebo pupínky.[8] Jakýkoliv produkt si dáte na pleť – od mléka, přes mycí gel až po make up – by měl mít speciální složení, pro pleť se sklony k akné.
    • Jedním z prostředků, které můžete použít ke zvlhčení pleti, je kokosový olej. Můžete použít samotný kokosový olej nebo směs kokosového a česnekového oleje, který si připravíte tak, že vymáčknete šťávu z jednoho stroužku česneku do jedné skleničky kokosového oleje a dobře promícháte. Tato směs vám v lednici vydrží asi 30 dní. Jednou či dvakrát denně si malé množství oleje vetřete do pleti. Jak česnek, tak kokosový olej likvidují bakterie, které tvoří akné. Nasycené mastné kyseliny, které olej obsahuje, likvidují komedony a nechává vaše póry otevřené. Pokud nemáte rádi vůni česneku, můžete jej vynechat a použít pouze kokosový olej.[9]
  7. 7
    Opakujte tuto proceduru, dokud se nevšimnete zlepšení. Zpočátku si můžete obličej napařovat dvakrát denně – jednou ráno a jednou večer. Asi po jednom až dvou týdnech si všimnete zlepšení své pleti. Až se tak stane, snižte frekvenci napařování na jednou denně.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Aplikace bylinkových masek

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zjistěte, proč bylinkové masky fungují. Zde popsané ingredience bylinkových masek mají stahující účinky, které čistí, zpevní a uzdraví pleť během ošetření proti akné. Astringenty mohou pleť vysušit, neaplikujte proto masku na již suchá místa.[10] [11] Pokud však máte mastnou pleť, maska s adstringentními účinky vaší pleti pomůže vyrovnat hladinu hydratace.
  2. 2
    Namíchejte si základ pro bylinkovou masku. V misce si smíchejte 1 lžíci medu, 1 bílek, 1 čajovou lžičku citronové šťávy. Tyto ingredience mají přírodní účinky, které pomohou vaši pleť uzdravit.Med má například antibakteriální a adstringentní účinky.[12] Bílek zde nefunguje pouze jako zahušťovadlo, ale má také stahující účinky, stejně tak jako citron, který navíc pleť působí jako přirozené zesvětlující činidlo.[13] [14]
  3. 3
    Přidejte esenciální olej. Jakmile máte základ na masku smíchaný, přimíchejte do něj ½ čajové lžičky jednoho z následujících esenciálních olejů:
    • Mátový
    • Šalvějový
    • Levandulový
    • Měsíčkový
    • Tymiánový
  4. 4
    Aplikujte masku. Pomocí konečků prstů naneste směs na obličej, krk, či jinou zasaženou oblast. Během aplikace můžete nadělat nepořádek, pracujte proto někde, kde se dá snadno uklidit, například v koupelně. Nenabírejte si příliš velké množství směsi, aby vám z obličeje nekapala nebo dlouho schla.
    • Pokud si nechcete dělat masku na celý obličej, postačí, když si směs nanesete na postižená místa. Použijte vatovou štětičku a naneste směs na každý jednotlivý pupínek.
  5. 5
    Nechte masku zaschnout. V závislosti na množství masky, které jste použili, se může čas schnutí lišit. Mělo by to trvat zhruba 15 minut. Během schnutí masky buďte opatrní, abyste někde nenakapali.
  6. 6
    Opláchněte si obličej. Po patnácti minutách by měla být maska zaschlá, látky z ní měly čas dostat se do vaší pleti, je proto čas ji opláchnout. Masku rukama kompletně opláchněte vlažnou vodou. Nepoužívejte žínku, ani houbičku, které by vaši pleť mohly ještě více podráždit. Osušte si obličej čistým, bavlněným ručníkem, pleť však nedřete.
    • Nakonec použijte nekomedonní mléko nebo krém.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Použití mořské soli

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zjistěte, jak mořská sůl léčí akné. Odborníci zcela přesně neví, jak mořská sůl léčí akné. Může to být vysoký obsah soli, který likviduje bakterie, nebo obsah minerálů, které pomáhají pleti uzdravit se.[15] Mořská sůl také pomáhá rozpouštět maz.
    • Tato metoda je velmi účinná při mírné až středně těžké formě akné a nemusíte mít obavy z toho, že by se nesnesla s další léčbou.
    • Je však vždy nejlepší navštívit dermatologa a probrat s ním metody domácí léčby, aby se léčba nekomplikovala.
    • S používáním mořské soli to nepřehánějte, protože také vysušuje pleť a stimuluje tvorbu mazu, který může způsobit pupínky.
  2. 2
    Připravte svou pleť na ošetření. Svou pleť na začátku vždy vyčistěte jemným mycím prostředkem, bez obsahu alkoholu. Dejte si na prsty trochu mycího gelu a jemnými, krouživými pohyby uvolněte nečistoty. Umývejte takto obličej asi minutu, poté jej opláchněte vlažnou, až chladnou vodou. Obličej osušte bavlněným ručníkem a použijte jednu z metod s použitím mořské soli, které jsou uvedeny níže.
  3. 3
    Namíchejte si masku z mořské soli. Maska je účinná, pokud je zasaženou oblastí váš obličej. Zamíchejte 1 lžičku mořské soli do 3 lžic horké vody. Vody by měla být tak horká, aby se v ní sůl dobře rozpustila. Do tohoto roztoku přidejte 1 lžíci z následujících ingrediencí:
    • Gel z aloe vera (napomáhá hojení)[16] [17]
    • Zelený čaj (pro antioxidanty)[18] [19]
    • Med (pro své antibakteriální účinky a podpoře hojení)[20] [21]
  4. 4
    Aplikujte masku. Pomocí prstů masku naneste na obličej a dávejte pozor, abyste nenadělali velký nepořádek. Vyhněte se oblasti očí. Nechte masku působit 10 minut, ale ne déle. Sůl vytahuje vodu a mohla by vaši pleť vysušit až příliš.
    • Po 10 minutách opláchněte masku studenou až teplou vodou a jemně si osušte obličej čistým, bavlněným ručníkem.
    • Nakonec na pleť naneste nekomedonní mléko nebo krém.
    • Odolejte pokušení a tento oplach používejte jen jednou denně. Jinak byste si mohli příliš vysušit pleť, i s použitím krému nebo mléka.
  5. 5
    Jako alternativu masky si vyrobte sprej s mořskou solí. Ingredience spreje s mořskou solí jsou téměř identické, jako pro masku. Použijte však 10 lžiček mořské soli na 30 lžiček horké vody a 10 lžiček gelu z aloe vera/ zeleného čaje/ medu. Jakmile máte roztok hotový, přelijte jej do čisté lahvičky se sprejovou pumpičkou.
    • Lahvičku se sprejem uchovávejte v lednici, aby se vám obsah nezkazil.
  6. 6
    Nastříkejte si sprej na obličej. Pokaždé, když svou pleť nějak ošetřujete, měli byste ji nejprve umýt vlažnou vodou a mycím gelem. Zavřete nebo si zakryjte oči, abyste je ochránili před slaným roztokem a poté si nastříkejte sprej na obličej a krk.
    • Stejně jako masku, ani sprej nenechávejte na pleti déle, než 10 minut, poté masku důkladně opláchněte vlažnou až studenou vodou.
    • Osušte si obličej a na závěr jej ošetřete nekomedonním mlékem nebo krémem.
  7. 7
    Naložte se do slané koupele pro ošetření “celého těla”. Pokud vás akné trápí i na jiných částech těla, například hrudníku a zádech, lepší metodou, než je maska nebo sprej pro vás bude ponoření se do slané lázně. Obyčejná kuchyňská sůl vám neublíží, ale ani nepomůže, protože neobsahuje cenné minerály, jako ta mořská. Mořská sůl obsahuje: vápník, hořčík, sodík, chlór, jód, draslík, zinek a železo.[22] Pokud použijete obyčejnou sůl, koupel je vám k ničemu.
    • Přidejte 2 šálky mořské soli do velmi teplé - horké vody, až budete napouštět vanu. Pomůžete tak mořské soli, aby se rozpustila.
    • Naložte se do vany až na 15 minut, ale ne déle. Pokud byste ve vodě leželi dlouho, vaše pleť by se mohla vysušit.
    • Pokud máte pupínky i na obličeji, namočte si do vody žínku a dejte si ji na 10-15 minut na obličej.
    • Spláchněte ze sebe slanou vodu vlažnou, čistou vodou.
    • Osušte pleť a nakonec použijte mléko nebo krém, které vaši pleť zvlhčí a vyživí.
    • V mořské soli se nekoupejte častěji, než jednou denně.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Použití domácích přírodních čistících prostředků

Stáhnout PDF
  1. 1
    Zjistěte, jak se akné tvoří.[23] Maz je přírodně produkovaný tuk, který při zvýšené tvorbě ucpává póry, způsobuje černé tečky a pupínky. Pokud je pleť také zasažena bakterií Propionibacterium acnes, tvoří se boláky, pustule, cysty a abscesy.
  2. 2
    Seznamte se s přírodním postupem boje proti akné. Maz, přímá příčina tvorby akné, je olej. Na základě chemické teorie je nejlepším způsobem, jak rozpustit olej (a nečistoty, zbytky buněk, bakterie, atd.) je použitím jiného oleje.[24] Vyrůstali jsme s myšlenkou, že olej je pro pleť špatný, takže často používáme chemická čistidla, která jsou dráždivá. Zapomínáme, že přírodní oleje jsou na pleti proto, aby ji ochránili, zvlhčily a udržely zdravou. Olej nemá jen schopnost rozkládat špínu a nechtěné oleje, ale také chrání pleť před olupováním, které je způsobeno například mýdlem.[25]
  3. 3
    Vyberte si primární olej. Olej si vybírejte chytře, vyhněte se alergiím a přecitlivělosti. Pokud máte například alergii na ořechy, nevyberete si olej z lískových ořechů. Následující seznam olejů je rozmanitý – některé jsou velmi drahé, jiné se vám budou zase lépe shánět. Všechny jsou však nekomedonní a neucpou vám póry, takže nepřispějí k tvorbě akné:[26]
    • Arganový olej
    • Olej z konopných semínek
    • Bambucký olej (Shea olein)
    • Slunečnicový olej
    • Alternativní oleje, které můžete použít (a jsou nekomedonní pro většinu lidí) zahrnují olivový olej a ricínový olej. Ricínový olej může někomu pleť vysušovat, zatímco pro jiné je hydratační.
    • Kokosový olej se od ostatních olejů liší v tom, že obsahuje středně nasycené mastné kyseliny. Likviduje bakterie včetně Propionibacterium acnes. Eliminuje mastné kyseliny s dlouhým řetězcem v mazu, který ucpává kožní póry.[27]
  4. 4
    Vyberte si druhý, antibakteriální/antiseptický olej. Bylinné esenciální oleje na tomto seznamu jsou známé pro pro své schopnosti minimalizovat výskyt bakterie P. acnes. Většina z těchto olejů má příjemné aroma, takže si můžete vybrat podle sebe. Předtím, než si jakýkoliv olej dáte na pleť, vždy jej vyzkoušejte na malém kousu kůže na zápěstí, abyste viděli, zda na něj nejste alergičtí.
  5. 5
    Namíchejte si olejový čistič. Můžete si vyrobit množství podle potřeby. Je výhodnější namíchat si větší množství a uchovávat jej na chladném, tmavém místě. Poměr by měl být zachován pro všechny dávky a je následující:
    • Na každých 30 ml primárního oleje, 2-3 kapky sekundárního, bylinného esenciálního oleje.
  6. 6
    Použijte své přírodní čistidlo. Nalijte si malé množství olejové směsi do dlaně a použijte na obličej. Nepoužívejte žínku, ani houbičku, abyste si pleť více nepodráždili. Pomocí, malých krouživých pohybů jemně olejem masírujte obličej asi 2 minuty.
  7. 7
    Umyjte si obličej. Obyčejný oplach by nebyl tak efektivní, jako obvykle, protože olej se ve vodě nerozpustí. Abyste olejový čistič ze svého obličeje smyli, přiložte si na obličej žínku namočenou v teplé vodě asi na 20 vteřin. Pomalu a jemně olej stírejte a vyplachujte žínku v teplé vodě. Opakujte, dokud všechen olej z obličeje nesetřete.
    • Bavlněným ručníkem obličej osušte.
    • Tuto metodu používejte dvakrát denně a po nadměrném pocení.
    Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Základy dobrého čištění

Stáhnout PDF
  1. 1
    Udělejte si z čištění pleti rutinu. Obličej si myjte alespoň dvakrát denně – po probuzení, abyste z pleti smyli maz, který se na ní během spánku vytvořil a předtím, než jdete spát, abyste smyli maz, který se vytvořil během dne.[33] Pokud jste se nadměrně zpotili při pobytu v posilovně nebo za horkého letního dne, obličej si také umyjte.
    • Vždy používejte buď nekomedonní přípravek nebo svůj domácí olejový čistič.
    • Mořskou sůl používejte, jak bylo popsáno výše. Pokud byste svou pleť nadměrně vystavili soli s vysušujícím účinkem, mohli byste svou pleť dehydratovat, což by mohlo probudit nové akné.
  2. 2
    Používejte správnou techniku mytí. Možná budete chtít použít žínku nebo houbu, abyste svůj obličej očistili, ale vystačíte si se svými prsty. Obzvláště pokud na pleti máte akné, nechcete ji více podráždit abrazivními prostředky. Vmasírujte čistič do pleti jemnými, krouživými pohyby po dobu asi 10 vteřin. [34]
    • Na pleť s pupínky nepoužívejte peelingy ani jiné abrazivní prostředky. Mohli byste odstranit vrstvy kůže, které ještě nejsou připraveny k odloupnutí. Je to stejné, jako byste odstranili strup, který chrání ránu a pomáhá při procesu hojení. Zanechal by na vaší pleti jizvu a i barva kůže by byla jiná.[35]
  3. 3
    Pupínky si nevymačkávejte.[36] [37] [38] Nezáleží na tom, jak zle akné vypadá, musíte pochopit, že pupínky a pustule jsou plné škodlivých bakterií. Hnis, který vyteče z vymáčknutého pupínku je plný bakterií P. acnes. Možná se vám vymačkávání líbí, ale pokud v tom budete pokračovat, vystavíte tak zdravou, nepostiženou pleť riziku vytvoření dalších pupínků. Můžete si tak akné roznést po celém obličeji i jinde, místo toho, abyste se jej zbavili. Vymačkávání pupínků může na pleti také zanechat jizvy a změny barvy.
  4. 4
    Chraňte svou pleť před sluncem. Populární mýtus říká, že slunce pupínky vyléčí a pomáhá s jejich prevencí, ale vědci tyto teorie nepotvrdili.[39] Ve skutečnosti, jak slunce, tak solárium pleť poškozují a zvyšují riziko rakoviny. Uvědomte si, že při užívání určitých medikamentů, které léčí akné, je vaše pleť daleko citlivější na slunce. Mezi tyto léky patří antibiotika, jako například ciprofloxacin, tetracycline, sulfamethoxazole a trimethoprim; antihistaminika jako diphenhydramine (Benedryl); léky pro léčbu rakoviny (5-FU, vinblastine, dacarbazine); léky na srdce jako amiodorone, nifedipine, quinidine a ditiazem; Nesteroidiní protizánětlivé léky jako naproxen a léky na akné s isotretinoinem (Accutane) a acitretinem (Soriatane).
    Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Úprava stravy

Stáhnout PDF
  1. 1
    Jezte potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI). Specialisté na pleť potvrzují, že ať už jsme slyšeli jakékoliv mýty o mléku a čokoládě, strava nemá na akné přímý vliv. Nicméně nedávné výzkumy soustředící se na stravu původních kmenů po celé zeměkouli odhalily, že u adolescentních jedinců se akné vůbec nevyskytuje. Při porovnání stravy v USA a stravy původních kmenů bylo jasné, že ve stravě původních kmenů zcela chybí mléko a cukry a proto tyto mladí lidé akné vůbec netrpí, na rozdíl od populace amerických teenagerů, jež je ze 70% postižena akné.[40] To vysvětluje, proč někteří lidé, kteří konzumují mléčné výrobky v kombinaci s nadmírou cukrů, trpí na akné. Tyto pokrmy zvyšují zánětlivé procesy a vytváří tak prostředí vhodné pro bakterie.[41] Studie prokázaly, že pokrmy s nízkým glykemickým indexem snižují riziko akné.[42] Potraviny s nízkým glykemickým indexem jsou takové, které uvolňují cukry do vaší krve pomalu. Potraviny s nejnižším glykemickým indexem zahrnují::[43]
    • Cereálie z otrub, přírodní müsli, ovesné vločky
    • Celozrnné produkty všeho druhu, celozrnný chléb
    • Většina zeleniny vyjma červené řepy, dýně a pastináku
    • Ořechy
    • Většina ovoce vyjma vodního melounu a datlí. Mango, papája, banány, ananas, rozinky a fíky mají střední GI.
    • Luštěniny
    • Jogurt
    • Celozrnné výrobky mohou mít nízký až střední glykemický index. Nejnižší GI najdete v hnědé rýži, ječmeni a celozrnných těstovinách.
  2. 2
    Zařaďte do své stravy vitamíny A a D. Spolu s potravinami s nízkým GI byste měli přijímat také potraviny bohaté na tyto dva vitamíny, abyste svému tělu a pleti dodali optimální živiny. Vitamíny, které jsou pro zdravou pleť nejdůležitější, jsou právě vitamíny A a D.[44] Zařaďte do své stravy následující potraviny:[45] [46]
    • Zelenina: sladké brambory, špenát, mrkev, dýně, brokolice, červená paprika, cuketa
    • Ovoce: melou cantaloupe, mango, meruňky
    • Luštěniny: hrách černé oko
    • Maso a ryby: hovězí játra, slanečci, losos
    • Ryby: olej z tresčích jater, losos, tuňák
    • Mléčné výrobky: mléko, jogurt, sýry
  3. 3
    Získejte více vitamínu D ze sluníčka. Mnoho jídel sice obsahuje vitamín D, ale není jej tam mnoho. Můžete se sice snažit dodat svému tělu vitamín D pomocí stravy, ale nejjednodušší způsob, jak tento vitamín získat, je vystavit svou pleť slunci asi na 10-15 minut týdně. Sluneční paprsky spouští v pokožce tvorbu vitamínu D.[47] Nenatírejte se krémem na opalování, ale dopřejte si takovou dávku slunce, jakou snesete, aniž byste se spálili.
    • Nevystavujte se však nadměrně slunci bez ochrany pleti slunečním faktorem, protože slunce je nebezpečné a může vést k tvorbě rakoviny.[48]
  4. 4
    Zvyšte příjem omega-3 tuků. Tyto tuky jsou prospěšné pro jedince, kteří trpí akné.[49] Omega-3 tuky omezují v těle produkci leukotrienu B4, který zvyšuje produkci mazu a vede k zánětlivému akné. Sebum je přírodní tuk produkovaný k hydrataci kůže, ale pokud je jeho produkce nadměrná, ucpává póry a způsobuje akné. Pokud ve své stravě zvýšíte příjem omega-3 tuků, můžete pomoci své akné kontrolovat. Potraviny, které byste měli konzumovat, zahrnují:
    • Semínka a ořechy: lněné semínko a olej ze lněných semínek, chia semínka, dýňová semínka a vlašské ořechy.
    • Ryby a rybí oleje: losos, sardinky, makrely, síh a pstruh
    • Bylinky a koření: bazalka, oregano, hřebíček, majoránka
    • Zelenina: špenát, ředkvičkové klíčky, čínská brokolice
    Reklama

Tipy

  • Každý večer si dejte na polštář čistý ručník (nebo jej po první noci otočte, abyste neměli tolik prádla). Oleje a bakterie z vaší pleti a vlasů zůstávají na polštáři dlouho. Vyzkoušejte tento trik pro zastavení šíření bakterií – je to efektivní metoda, jak předcházet neustálému tvoření akné.
  • Vyzkoušejte vždy jen jednu metodu a uvidíte, zda pro vás funguje. Pokud byste jich zkoušeli několik najednou, jejich účinek se může překrývat a vy nebudete vědět, která je pro vás ta pravá.
  • Umyjte si obličej mýdlem a poté aplikujte pastu ze sody a vody. Poté si obličej opláchněte. Opakujte dvakrát týdně.
  • Ženy, které trpí velmi silným akné, mohou mít hormonální nerovnováhu, jež může akné způsobovat. Například ženy se syndromem polycystických ovárií jsou testovány na hormony. Tento test se provádí ze slin a zjistí se při něm vysoká hladina estrogenu a nízký hladina progesteronu. Tento stav se nazývá “estrogenová dominance” a léčí se speciálním progesteronovým krémem. Ženy s těmito problémy si všimnou že se jejich pleť zlepšila o 50% a více, po používání progesteronového krému. Ne každý případ akné je však hormonálního původu.
  • Pokud jste již vyzkoušeli všechny metody a žádná nefungovala, zajděte k lékaři a nechte si napsat doporučení na dermatologii.
  • Aloe Vera pomáhá likvidovat pupínky.
Reklama

Varování

  • Mořskou sůl si nedávejte přímo na pleť, mohli byste se popálit. I zde platí pravidlo: všeho moc škodí.
Reklama

Reference

  1. http://practicaldermatology.com/2011/04/recommending-topical-moisturizers-clinical-benefits-and-practical-considerations
  2. Kamatou GP, Vermaak I, Viljoen AM, Lawrence BM., Menthol: a simple monoterpene with remarkable biological properties.Phytochemistry. 2013 Dec;96:15-25.
  3. Fournomiti M, Kimbaris A, Mantzourani I, Plessas S, Theodoridou I, Papaemmanouil V, Kapsiotis I, Panopoulou M, Stavropoulou E, Bezirtzoglou EE, Alexopoulos A. Antimicrobial activity of essential oils of cultivated oregano
  4. Efstratiou E, Hussain AI, Nigam PS, Moore JE, Ayub MA, Rao JR.Antimicrobial activity of Calendula officinalis petal extracts against fungi, as well as Gram-negative and Gram-positive clinical pathogens.Complement Ther Clin Pract. 2012 Aug;18(3):173-6.
  5. Sienkiewicz M, Głowacka A, Kowalczyk E, Wiktorowska-Owczarek A, Jóźwiak-Bębenista M, Łysakowska M.The biological activities of cinnamon, geranium and lavender essential oils. Molecules. 2014 Dec 12;19(12):20929-40.
  6. http://www.essentialoils.co.za/irritation.htm
  7. http://www.webmd.com/eye-health/tc/eye-injuries-topic-overview
  8. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/acne/make-up
  9. Bruce Fife, C.N., N.D.: “The Coconut Oil Miracle”, 5th edition,2013, Penguin Books, NY 10014
  1. http://www.healthguidance.org/entry/12322/1/Difference-Between-Toner-and-Astringent.html
  2. http://www.sharecare.com/health/acne-skin-pimples/what-know-using-astringent-acne
  3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/
  4. http://www.natural-homeremedies-for-life.com/egg-white-face-mask.html
  5. http://herbs.lovetoknow.com/How_to_Use_Lemon_Juice_to_Whiten_Skin
  6. Quist, Sven R., et al. "Anti-Inflammatory Effects Of Topical Formulations Containing Sea Silt And Sea Salt On Human Skin In Vivo During Cutaneous Microdialysis." Acta Dermato-Venereologica 91.5 (2011): 597-599. Academic Search Complete. Web. 17 June 2015.
  7. http://umm.edu/health/medical/altmed/herb/aloe
  8. Murphy, K. (2010) Reviews of articles on medicinal herbs. Australian Journal of Medical Herbalism, 22(3), 100-103.
  9. http://www.webmd.com/food-recipes/antioxidants-in-green-and-black-tea
  10. Goldfaden, R.,Goldfaden, G.(2011) Topical Resveratrol Combats Skin Aging. Life Ext. 17(11), 1-5.
  11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3609166/
  12. Hanley, K. (2010)Immunity superstars: the 10 best foods to fight off colds and flu. Nat. Solutions. 130; 50-54.
  13. http://healthyeating.sfgate.com/list-minerals-sea-salt-8907.html
  14. http://www.dermalinstitute.com/us/library/73_article_Understanding_Male_Skin.html
  15. http://www.theoilcleansingmethod.com/
  16. Wexler, S. Problem Solved!. Prevention [serial online]. January 2014;66(1):54-57.
  17. https://www.beneficialbotanicals.com/facts-figures/comedogenic-rating.html
  18. Bruce Fife, C.N., N.D.: “The Coconut Oil Miracle”, 5th edition,2013, Penguin Books, NY 10014
  19. http://www2.hawaii.edu/~johnb/micro/m140/syllabus/week/handouts/m140.8.3.html
  20. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1360273/
  21. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20657472
  22. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17893831
  23. http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0254629910001705
  24. http://magazine.foxnews.com/style-beauty/7-common-mistakes-you-make-when-washing-your-face
  25. http://www.americanskin.org/education/the_skin_youre_in/pdf/poster.pdf
  26. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/for-kids/about-skin/acne-pimples-and-zits/different-kinds-of-pimples
  27. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/teen-acne-13/pop-a-zit
  28. http://www.huffingtonpost.com/2012/09/04/is-it-okay-to-pop-pimple_n_1837502.html
  29. http://myaspenderm.com/is-it-ok-to-pop-zits/
  30. http://kidshealth.org/parent/general/body/acne_myths.html
  31. http://www.askdrray.com/pimples-and-acne-can-be-caused-by-food/
  32. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/
  33. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/
  34. http://www.the-gi-diet.org/lowgifoods/
  35. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/#R5
  36. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminA-HealthProfessional/
  37. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
  38. http://ods.od.nih.gov/factsheets/VitaminD-HealthProfessional/
  39. http://www.cancer.org/cancer/cancercauses/sunanduvexposure/sun-and-uv-exposure-landing-page
  40. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2836431/#R5

O tomto wikiHow

Lisa Bryant, ND
Spoluautorem článku je :
Naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Lisa Bryant, ND. Dr. Bryant je licencovaný naturopatický lékař a odborník na přírodní medicínu v Portlandu v Oregonu. V roce 2014 dokončila rezidenturu v oboru Naturopatické rodinné lékařství na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 17 429 krát

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 17 429 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama