Nikdo si nezaslouží mít akné a už vůbec ne ve svůj velký den. Se správnými produkty a technikami se však můžete pupínků a načervenalých skvrnek zbavit i na poslední chvíli. Ne vždy je sice možné zbavit se akné přes noc, ale i tak lze poměrně rychle výrazně snížit velikost pupínků a podráždění pleti.

Část 1 ze 4:
Čištění obličeje

 1. 1
  Umyjte si pleť. Abyste se zbavili akné, tak si v první řadě musíte dobře umývat obličej. Akné způsobují bakterie, které blokují póry na pleti. Tím pádem nejprve musíte „zaútočit“ a začít si pořádně umývat obličej.
  • Někteří lidé na čištění pleti používají žínku, ale můžete používat i ruce, které jsou vůči pleti méně dráždivé. Použijte doporučené množství čistící vody na akné, smíchejte ji s teplou vodou a krouživými pohyby směs jemně vmasírujte do obličeje.
 2. 2
  Dělejte si peeling pleti. Každý týden byste si měli dělat peeling, kterým „obrousíte“ horní vrstvu pokožky, na které se nashromáždily odumřelé kožní buňky. Pleť pak bude jasnější a bez akné. Dávejte si však pozor, abyste nedrhli pleť příliš silně – buďte na svoji pleť jemní.
 3. 3
  Dobře si opláchněte pleť. Pořádně si opláchněte pleť studenou vodou a zároveň jemně pleť třete.
  • Teplá voda otevře póry na pleti a čistící voda je tak může pořádně umýt. Studená voda stahuje cévy a tím pádem stahuje póry i pleť.
  Reklama

Část 2 ze 4:
Používání adstringentů

 1. 1
  Použijte na akné adstringenty. Adstringenty stahují pleť. Některé komerční léčivé prostředky na akné používají nejrůznější antibakteriální, antimikrobiální a adstringentní látky, které bojují proti akné a pročišťují pleť. Pokud máte málo času, tak ze všech možných látek na léčbu akné adstringenty jsou nejrychlejší a nejúčinnější.
 2. 2
  Vyzkoušejte benzoylperoxid. Benzoylperoxid zabíjí bakterie, které způsobují akné. Je dostupný v nejrůznějších koncentracích, ale v 2,5 % koncentraci je stejně účinný jako v 5 – 10 % koncentraci, jen je méně dráždivý. Benzoylperoxid zbavuje pleť odumřelých kožních buněk, takže pleť je po něm jasnější a působí mladší.
 3. 3
  Vyzkoušejte kyselinu salicylovou. Stejně jako benzoylperoxid, kyselina salicylová zabíjí bakterie, které způsobují akné a také se díky ní pleť rychleji zbavuje odumřelých kožních buněk, čímž podporuje růst nové vrstvy kůže. Před spaním si naneste na čistou pleť (na oblast s akné) malé množství kyseliny salicylové.
 4. 4
  Vyzkoušejte přírodní adstringenty. Je možné, že máte ve spižírně nebo lednici nějaké věci s adstringentními schopnostmi. Pokud se snažíte co nejrychleji zbavit akné, vyzkoušejte jednu z následujících ingrediencí:
  • Banánové slupky jsou účinné na kousnutí od hmyzu a komárů a mohou být také účinné na zmenšování pupínků. Jemně třete banánovou slupku o pupínky. Můžete také nechat rozmixovat v mixéru banánovou slupku se špetkou soli, lžičkou octu a lžící javorového sirupu a následně si vzniklou směs nanést na obličej a nechat ji působit asi 7 minut. Nakonec si opláchněte a osušte obličej.
  • Použijte vilín. Vilín je další skvělá adstringentní látka, která má spoustu využití. Sežeňte si vilín, který neobsahuje žádný alkohol. Naneste si trochu vilínu na akné a nechte to uschnout.
  • Zelený čaj je adstringent, který je plný antioxidantů, které bojem proti volným radikálům zpomalují stárnutí. Namočte sáček zeleného čaje v horké vodě, vyndejte ho a přiložte si jej na chvíli na pupínky.
  • Rajče má v sobě kyselinu, která uzavírá póry a bojuje proti nejrůznějším bakteriím. Díky tomu se pupínek začne rozpadat a zmenšovat. Přiložte jednu půlku rajčete na jednu tvář a druhou půlku na druhou tvář.
  Reklama

Část 3 ze 4:
Domácí léčba

 1. 1
  Použijte kostky ledu na zanícené akné. Třete kostkou ledu o pupínky tak dlouho, dokud dané místo neznecitliví. Jakmile místo znecitliví, přestaňte. Nechte pleť znovu se rozehřát.
  • Led dokáže zmenšit velikost pórů, jelikož zužuje cévy pod pokožkou. Akné je navíc bolestivé, takže by led měl zmírnit vaši bolest.
  • Pokud máte hodně akné, postupujte po částech. Jakmile jedna část znecitliví, přesuňte se na další.
  • Jedná se o jedinou opravdu funkční „domácí“ léčbu na zmenšení velikosti pupínků a celkové zmírnění akné. Ostatní metody mají omezenou a neověřenou účinnost.
 2. 2
  Vyzkoušejte „tea tree oil“. Tea tree oil je antibakteriální esenciální olej, který bojuje s mikroby, které se usazují v pórech. Pomocí kapátka naneste trošku oleje na vatovou tyčinku a natřete tím pupínky. Nepřežeňte to však.
 3. 3
  Použijte aspirin. Rozdrťte tabletku aspirinu a přidejte k němu tolik vody, aby z něj vznikla pasta. Pomocí vatové tyčinky naneste pastu v tenké vrstvě na pupínky tak, abyste je všechny kompletně překryli. Nechte pastu na pleti zaschnout. Aspirin je protizánětlivý, což znamená, že pomáhá pleti bojovat se záněty a tím pádem jsou pupínky díky aspirinu méně viditelné. Nechte pastu na pleti přes noc.
 4. 4
  Vyzkoušejte zubní pastu. Zubní pasta obsahuje oxid křemičitý, což je protispékavá látka, která se používá v sušených produktech (např. sušené maso). Zubní pasta přes noc dokáže vysušit pupínky a zmenšit jejich velikost. Nejedná se však o velmi efektivní způsob čištění pleti.
  • Vždy nanášejte na pleť pouze přírodní pastu. Některé zubní pasty obsahují laurethsulfát sodný, který může dráždit pokožku. Dávejte si na něj pozor.
  Reklama

Část 4 ze 4:
Dlouhodobá léčba

 1. 1
  Spěte. Nedostatek spánku a stres mohou způsobit hormonální změny, které způsobují vyšší náchylnost k akné. Dopřejte si každý den osm hodin spánku.
 2. 2
  Odstraňte stres ze svého života. I když vědci neví, proč tomu tak je, je známo, že existuje spojitost mezi stresem a kožními problémy jako je akné. Ve stresu totiž mazové buňky produkují nadměrné množství mazu, což způsobuje akné.[2]
  • Snažte se zbavit stresu kreativně. Někteří lidé se zbavují stresu pomocí procházek, zatímco jiní jej ze sebe dostanou během malování. Ať už vám pomáhá na uvolnění cokoliv, věnujte se tomu co nejčastěji.
  • Vyzkoušejte meditaci. Buďte si naplno vědomi svého těla, soustřeďte se na své dýchání a pomalu oddělte své myšlenky od svého těla. Meditace sice nějakou dobu trvá, ale stojí to za to.
 3. 3
  Pravidelně si umývejte vlasy šamponem. Maz z vlasů může přivodit akné. Také si každý týden vyměňujte povlak na polštář. Maz z vlasů usazený na polštáři se lehce může dostat na obličej. Vlasy totiž mají tendenci být špinavé a dráždivé. Udělejte tedy nezbytná opatření, abyste se tomu vyhnuli.
  • Pokud máte dlouhé vlasy, sepněte si je pryč z obličeje.
 4. 4
  Cvičte. Cvičení je všelék na všechny nemoci, snad kromě zlomených kostí a poškozených svalů. Cvičení je skvělé na rozproudění krve v těle. Dobrá cirkulace krve totiž zajistí zdravou a jasně vypadající pleť.[3] Během cvičení je však důležité brát na vědomí následující věci:
  • Pokud cvičíte venku, vždy použijte opalovací krém. Cvičení vám sice rozproudí krev v těle, ale neradovali byste se z toho dlouho, pokud byste se spálili. Noste opalovací krém, který je lehký a nedráždí pokožku.
  • Po každém cvičení se osprchujte a umyjte. Pot blokuje póry, takže je důležité se vždy po cvičení osprchovat. Především je však důležité si umýt obličej.
 5. 5
  Berte léky na akné. Léky na akné pomáhají zmírnit nebo kompletně eliminovat akné několika různými způsoby. Promluvte si se svým dermatologem nebo doktorem, který vám doporučí léky, které jsou vhodné právě pro vás.
  • Ženy někdy používají na akné hormonální antikoncepci. Hormonální antikoncepce reguluje hladinu hormonů v těle a zmírňuje akné.
  • Některá antibiotika útočí na bakterie, které způsobují akné. Tím pádem mohou zmírnit akné a bojovat se záněty. Obvykle lidé začnou s vyššími dávkami a postupně přejdou na nižší.
  • V extrémních případech se dá na předpis použít Accutane nebo isotretinoin. Isotretinoin patří mezi syntetické deriváty vitaminu A (retinoidy), které zmenšují mazové buňky a výrazně snižují sekreci mazu. Přesto existuje mnoho rizik a vedlejších účinků, které je důležité předem dobře znát.
  • Vyhýbejte se mléčným produktům. Mléčné produkty obsahují hormony, které podle mnohých studií mají spojitost s akné. Doporučuje se tedy kompletně se vyhýbat mléčným produktům.[4] [5]
  Reklama

Tipy

 • Nikdy si nevymačkávejte pupínky! Póry se tak pouze zvětší a tím pádem na pleti vznikne větší dírka, v které se bude usazovat špína a bakterie, takže nakonec budete mít akné ještě horší.
 • Snažte se mít ruce pryč od obličeje, abyste si na pleť nenanášeli mastnotu, pot a bakterie.
 • Nepoužívejte příliš mnoho produktů, protože vaše pleť potřebuje dýchat, aby se částečně mohla sama vyléčit.
 • Nevymačkávejte pupínky. Pouze pokud je to naprosto nezbytné. Vymáčknuté pupínky pouze způsobují zarudnutí, podráždění a zanícení. Je lepší si počkat, dokud pupínek zmizí sám od sebe.
 • Naneste na pupínek citronovou šťávu. Rychleji vám tak zmiznou jizvičky po akné.
 • Pokud máte v daný den nějakou akci, ledujte pupínky, aby se zmenšilo zanícení a pak je zakryjte make-upem nebo korektorem. Zkuste smíchat make-up s tea tree oil, pupínky tak zakryjete a zároveň proti nim budete bojovat.
 • Zkuste vyzkoušet páru nebo přiložení teplého čajové sáčku přímo na pupínky.
 • Zkuste tea tree oil. Akné vám sice nezmizí přes noc, takže buďte trpěliví. Nepřežeňte to s jeho používáním, akorát byste si tak ucpali póry.
 • Odstraňte všechna zrcadla z místností, v kterých se často nacházíte. Zbytečně by vám připomínala vaše akné.
 • Natřete si aloe vera na obličej. Jedná se o jednu z nejúčinnějších látek.

Reklama

Varování

 • Některé produkty na léčbu akné způsobují, že pleť je citlivější na sluneční záření. Během léčby akné proto používejte opalovací krém a vyhněte se příliš častému pobytu na slunci. Také se říká, že slunce akné zhoršuje.
 • Nepopalte si obličej horkem nebo ledem.
 • V extrémních případech je nutné navštívit dermatologa nebo doktora, který vám dá nějaká doporučení ohledně dlouhodobé léčby akné.
 • Nepoužívejte uvedené metody na růžovku – pleť bude akorát zarudlejší.
 • Některé léky na akné (např. Accutane) vyžadují, abyste zároveň brali hormonální antikoncepci. Hormonální antikoncepce často způsobuje příbytek na váze.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 25 307 krát
Stránka byla zobrazena 25 307 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama