Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Břečťan dokáže velmi rychle pokrýt velké plochy zahrad, cest, stromů, ale i zdí domů. Mezi nejinvazivnější druhy patří "Pittsburgh," "star," hedera Hibernica, Hedera helix a "Baltica." Většina lidí břečťan pravidelně prořezává, což je nezbytný krok k tomu, aby rostlina nezničila cihly, okna a další elementy, po který se pne. Ať už se ho chystáte odstranit velké množství nebo pouze menší kus, udržování této rostliny je velmi důležité a následující řádky vám vysvětlí jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Odstraňování břečťanu ze země

 1. 1
  Připravte se k této činnosti. Pokud se chystáte odkrýt velkou plochu země, pravděpodobně k tomu budete potřebovat pomoc dvou až tří asistentů. Všichni budete potřebovat velké zahradnické nůžky a možná i pilu, abyste se prořezali skrze největší šlahouny a kořeny.
 2. 2
  Lokalizujte okraje celého překryvu. Břečťan se rozrůstá a dokáže velmi rychle pokrýt velkou plochu země, a to tak, že snadno přeroste i přes ostatní rostliny a objekty. Velké plochy, které jsou kompletně pokryté břečťanem, typicky ve stinné části zahrady, se nazývají "břečťanové pouště". Prvním krokem je identifikace okrajů tohoto překryvu a označení veškerých rostlin, které břečan překrývá.
 3. 3
  Přesekejte kořenový systém na okrajích pokryté plochy. Použijte k tomu prostřihávací nůžky a propracujte se postupně celým obvodem břečťanové pouště skrze nejsilnější větve a kořeny. Pokud je oblast vašeho čistícího zájmu příliš rozlehlá, rozdělte ji na menší sektory a postupujte po nich jednotlivě, abyste nemuseli pracovat najednou na velkém množství rostliny.
 4. 4
  Rolujte břečťan do jakýchsi "klád" nebo "kmenů". Postavte se se svými pomocníky do řady po okraji břečťanu a začněte ho rolovat do tvaru kmene stromu, jako by to byla nějaká obří podložka. Pokračujte v rolování, dokud neodhalíte celou oblast, která byla břečťanem pokrytá a dokud není rostlina kompletně "sbalená". V závislosti na velikosti obhospodařovávané plochy možná budete muset utvořit několik menších balíků, které pak snadno odnesete.
 5. 5
  Odneste břečťan pryč. Břečťan se dokáže znovu zakořenit i pokud byl odstřižen, a proto srolované balíky odneste z právě ošetřeného místa. Později, až se ujistíte, že v zemi už skutečně nejsou žádné zbytky břečťanu, se jich můžete zbavit.
 6. 6
  Několikrát zkontrolujte celou plochu a hledejte stopy po přetrvávajícím břečťanu. Jak už jsme se zmínili, pro tuto rostlinu není žádný problém znovu zakořenit a rychle pokrýt velkou oblast. Předtím, než srolované balíky břečťanu odnesete, věnujte vypleté půdě ještě několik minut důkladné kontroly. Posbírejte všechny zbylé kousky rostliny, a ustřihejte (vytahejte) viditelné kořínky.[1]
 7. 7
  Zakryjte zem. Vrstva mulče znemožní novému břečťanu uchycení. Aby byl návrat břečťanu ještě méně pravděpodobný, vysaďte méně invazivní rostliny milující stín, jako jsou hosty.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Odstraňování břečťanu ze stromů

 1. 1
  Určete rozsah pokrytí. Velké plochy břečťanu dokážou během krátké doby spolknout celý strom a dokonce ho zabít zadušením jeho kořenů. Prozkoumejte tedy svůj strom a zjistěte, jestli je zdravý a z jaké části je pokrytý břečťanem. V závislosti na míře pokryvu už může být příliš pozdě na jeho záchranu a bude muset být odstraněn společně s břečťanem.
 2. 2
  Vyberte část břečťanu, která musí být odstraněna. Naštěstí není potřeba odstraňovat všechen břečťan, abyste ho zničili. Kořenový systém břečťanu je totiž u země, proto si vystačíte s odstraněním spodní části rostliny. Zbytek potom uhyne sám. Pokud je ale celková plocha malá, můžete odstranit celou popínavou rostlinu. Jestliže je váš strom ale skoro celý pohlcený, naměřte po kmeni asi 1.2-1.5 metru do výšky a rádius kolem země asi 90 cm.
 3. 3
  Odřízněte břečťan ve spodní části kmene. Pomocí zahradnických nůžek nebo malé pily odřízněte břečťan v úsecích kolem spodní části stromu. Trochu se u toho zapotíte, než odtrháte od stromu všechny výhony a pravděpodobně tam budou kousky, které se odlomí od kořenů, ale zatím si s tím nedělejte starosti. Zaměřte se na sundání většiny břečťanu z kořenů a kmene stromu.[2]
 4. 4
  Odřežte břečťan z kmene. Použijte k tomu velké zahradnické nůžky nebo menší pilu a ustřihněte rostlinu okolo základny kmene. Dá to poměrně dost námahy a bolesti v lokti, než se vám podaří všechny šlahouny od stromu dostat a pravděpodobně narazíte na kusy, které se od kořenů odtrhnou, ale s tím si zatím nedělejte žádné starosti. Zaměřte svou pozornost na odstranění většiny břečťanu z kořenů a kmene stromu.
 5. 5
  Odstraňte zbývající břečťan. Jakmile jste odstranili hlavní část rostliny, měli byste strom obejít a zbavit se i menších kusů nebo neporušených kořenů, které spatříte. Tím břečťanu zabráníte, aby znovu vyrostl a zaplnil tak místo, které jste právě očistili.
 6. 6
  Odstraňte všechen sesbíraný břečťan. Veškerý otrhaný břečťan odneste pryč z očištěné oblasti a uložte ho na suchém, plochém povrchu (nejlépe na skále nebo betonu), dokud nebudete mít čas na jeho úplnou likvidaci.[3]
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Odstranění břečťanu ze zdí a plotů

 1. 1
  Připravte si všechny pomůcky. Odstraňování břečťanu z takových struktur může být poměrně ošidné, protože byste si tímto procesem určitě neradi plot nebo zeď nějak poškodili. Nejvíce využijete vlastní ruce, ale hodit se vám budou i rukavice, zahradnické nůžky, hadice/voda, drátěný kartáč, prostředek na nádobí nebo nějaký herbicid a možná i hořák nebo pochodeň pro spálení plevele.
 2. 2
  Usnadněte si práci s odstraňováním. Začněte tím, že břečťan postříkáte vodou z hadice, čímž změkčíte jeho šlahouny a kořeny. Bude ho pak mnohem jednodušší odtrhat. Odstraňovat břečťan potom začněte odshora a postupně se propracujte až dolů. Dáte tím vodě více času, aby se dostala k silnějším kořenům a větvím, které jsou blízko u země. Usnadníte si tím práci.[4]
 3. 3
  Začněte strhávat břečťan z vašeho plotu. Kvůli možnosti poničení plotu nebo zdi používejte k vytrhávání pouze své ruce a jemně břečťan stahujte dolů. Když narazíte na silnější šlahoun, použijte na něj zahradnické nůžky, přestřihněte ho a vytáhněte rukama. Buďte co nejšetrnější, protože kdybyste tahali příliš silně, mohli byste společně s plevelem vytrhnout i kus dřeva, cihly, malty nebo jiného materiálu, z kterého je váš plot (dům).
 4. 4
  Vydrhněte kartáčem zbytky břečťanu. Po tom, co jste vytrhali převážnou část celé rostliny, včetně šlahounů a listů, můžete použít svůj drátěný kartáč nebo jinou podobnou pomůcku a vydrhnout z plotu všechny částečky břečťanu, které na něm mohou ještě ulpívat. Zpočátku použijte suchý kartáč a setřete co nejvíce zbytků dokážete.
 5. 5
  Omyjte svůj plot nebo zeď. Naplňte mísu nebo kyblík vodou se silným přípravkem na nádobí a pokračujte v drhnutí svého plotu nebo zdi za použití této směsi a hrubého kartáče. Zabijete tím všechny zbylé částečky břečťanu, které ještě na plotě nebo zdi mohly zůstat.
 6. 6
  Přejděte k dalším krokům pro odstranění břečťanu. Pokud zjistíte, že výše popsané metody na vaše břečťanové pouště nezabírají, máte ještě dvě další možnosti: můžete použít speciální přípravek pro hubení plevele, nebo břečťan spálit. První metoda nepřinese okamžité výsledky, ale je relativně bezpečná jak pro dřevěné, tak pro cihlové konstrukce. Druhá možnost je vhodná jen pro cihlové konstrukce, ale může poškodit vzhled a barvu zdiva. Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, aplikujte ji pouze na břečťan a vyhněte se jejím použití na budovy nebo jiné rostliny v okolí.[5]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Permanentní odstranění břečťanu

 1. 1
  Nechte ho uschnout na slunci. Břečťan dokáže přežít i po vytrhnutí ze země, ale bude to pro něj velmi náročné, pokud ho vystavíte suchému a drsnému terénu. Nechte vytrhaný břečťan ležet na kamenitém místě nebo vybetonovaném plácku, na který plně svítí slunce. Může to zabrat i několik dní, ale postupně si začnete všímat, jak rostlina začíná vadnout a hynout za přispění slunečního svitu a ztráty živin v suché zemi.
 2. 2
  Uduste ho. Pokud jste pro to patřičně vybaveni, můžete břečťan na několik dnů nebo týdnů uskladnit ve velkých igelitových pytlích nebo ve větších sáčcích na odpadky. Namísto, abyste plevel vystavovali přílišnému slunci, mu světlo a zdroj růstu úplně odepřete. Udržujte pytle v chladném a suchém místě mimo dosah země nebo stromů.
 3. 3
  Nadrťte ho. Pokud vlastníte drtičku na dřevo, můžete jí prohnat i vámi natrhaný břečťan a rozcupovat ho na kousky. Sice ho tím zabijete, ale pro jistotu bude lepší, když i tyto kousky úplně odstraníte ze své zahrady, aby nedošlo k náhodnému znovuzamoření.
 4. 4
  Nikdy břečťan nespalujte. Riskovali byste tím, že se po vystavení kouři dostanete vy nebo vaši pomocníci do nemocnice.
  Reklama

Tipy

 • Odstraňujte břečťan včas a zabraňujte mu tak pravidelně v jeho rozrůstání.
Reklama

Varování

 • Snažte se držet své děti a domácí mazlíčky z dosahu břečťanu. Jeho plody i listy jsou po požití ve větším množství velmi toxické.
 • Při odstraňování břečťanu ze stromů buďte velmi opatrní. Neodtrhávejte ho z větví, protože byste tím na sebe nějakou odumřelou větev mohli shodit (nebo také třeba sršní hnízdo).
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Pracovní rukavice
 • Prořezávací pilu
 • Prostřihávací nůžky
 • Velké zahradní nůžky
 • Podložky na kolena
 • Herbicid (volitelně)

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 11 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 10 187 krát
Stránka byla zobrazena 10 187 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama