Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud jste zjistili, že máte v domě čím dál více blech, ale nechcete používat agresivní chemikálie ani v domě, ani na své domácí mazlíčky, v tomto článku najdete bezpečné způsoby, jak se blech zbavit.

Část 1
Část 1 ze 4:

Jak vyčistit dům

 1. 1
  Všechny pelechy pro zvířata dejte do pračky. Patří sem vše, na čem vaše domácí zvířata leží a spí a vše, co slouží jako jejich pelech. Pokud je možné tyto věci dát také do sušičky, 15-20 minut na nejteplejší nastavení zabije jak dospělé blechy, tak jejich larvy a vajíčka.
 2. 2
  Důkladně vysajte celý dům. Měli byste vysát zejména v místech, na které moc dobře nesvítí slunce (blechy mají rády vlhká a chladná místa) a také v místech, kde najdete vysušenou krev a výkaly blech. Nezapomeňte ani na čalouněný nábytek. Než budete vysávat koberce, posypejte je solí, boraxem, nebo jedlou sodou a smetákem tuto látku do koberce zapracujte. Nechejte ji několik hodin působit – tyto prášky způsobí vysušení bleších vajíček, která jsou usazená hluboko v koberci.
  • Nedovolte, aby vám domácí zvířata při sušení koberců chodila po bytě, jinak by se jim mohla soda nebo borax dostat na tlapky a mohly by je slízat, což je nebezpečné. Pokud se může stát, že zvíře bude chodit po koberci, měli byste použít pouze jedlou sodu a důkladně ji vetřít co nejhlouběji do vláken, aby nebyla na povrchu a nedostala se zvířatům na tlapky.
  • Až budete mít pytel od vysavače plný, zavřete ho do igelitového sáčku a vyhoďte ho do venkovní popelnice, jinak z něj blechy vylezou a znovu se vám zabydlí v domě.
 3. 3
  Pořiďte si jede nebo dva vysoušeče pokojů (podle toho, jak velké pokoje máte). Pokoj o velikosti 4x4m vyžaduje použití 10L vysoušeče (který vysuší 10L vody ze vzduchu denně). Blechy k životu potřebují 50% a vyšší vlhkost vzduchu, takže když budete mít vlhkost vzduchu v bytě nižší než 50% minimálně dva dny v kuse, zabijete tím dospělé blechy i larvy a zabráníte kladení dalších vajíček. Potom bude stačit, když blechy vysajete.
 4. 4
  Vykliďte všechny venkovní prostory, kde vaše zvířata tráví čas. Posekejte trávník a všechna temná a vlhká místa (která blechy milují) ukliďte a zajistěte, aby na ně svítilo slunce, nebo zajistěte, aby se na ně vaše zvířata nedostala.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 4:

Vykoupejte svá zvířata

 1. 1
  Důkladně své zvíře vykoupejte a použijte k tomu jemný šampon. Nejprve mu umyjte krk, aby mu při koupeli blechy neskákaly na hlavu. Postupujte důsledně, protože pravděpodobně uvidíte několik blech, jak vyskočí ze srsti do vody. Koťata můžete mýt šamponem Head and Shoulders proti lupům. Kyselina, kterou tento šampon obsahuje, blechy zabije a potom je budete moci ze srsti koťat sesbírat rukama.
 2. 2
  Vyrobte si vlastní bylinnou lázeň proti blechám. Vezměte si dva šálky čerstvých listů rozmarýnu a dejte je na 30 minut vařit v litru vody. Potom listy přeceďte a smíchejte tekutinu se 3 l teplé vody. Touto směsí potom polévejte své domácí zvíře. Neoplachujte ho a počkejte, až uschne přirozeně.
  • Tuto metodu byste měli používat pouze když je venku velmi teplo. Můžete použít také 2-3 kapky citronové směsi (viz následující sekce), které kápnete svému zvířeti za krk.
 3. 3
  Použijte hřeben proti blechám. Až vám zvíře uschne, vezměte si hřeben proti blechám a odstraňte mu ze srsti blechy, které mu v ní zůstaly. Hřebenem mu důkladně pročešte celou srst.
 4. 4
  Vyrobte si obojek proti blechám. Vezměte si obojek svého zvířete a nakapejte na něj trochu eukalyptového oleje, oleje z čajovníku, citronelly, levandule, nebo pelargonie. Olej musíte na obojek kapat každý týden.
  • Poznámka: nepoužívejte esenciální oleje na kočky! Kočky jsou extrémně citlivé na eukalyptový olej a olej z čajovníku, ale obecně mají slabou schopnost absorbovat všechny esenciální oleje, které vdechnou. Vždy existuje riziko onemocnění.
  • U oleje z čajovníku si dávejte pozor na produkty s obsahem tohoto oleje 1% nebo méně. Tyto produkty mohou způsobit nevolnost, zvracení, letargii, nebo obecnou slabost a měli byste je používat opatrně. V tomto případě je méně oleje vždy více.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 4:

Přírodní produkty proti blechám

 1. 1
  Použijte polej obecnou.[1] [2] Olej z poleje obecné funguje proti blechám. Zasaďte si tuto rostlinu okolo svého domu, ale nedělejte to v případě, že máte doma malé děti, nebo vaše zvířata rády okusují rostliny na zahradě.
 2. 2
  Vyrobte si citrusový sprej. Nakrájejte si citron na tenké plátky, dejte ho do půllitru vody a přiveďte směs k varu. Nechejte ji přes noc stát a ráno ji dejte do rozprašovače a nastříkejte ji na místa, na kterých máte nejvíce blech (dávejte si pozor na skvrny), nebo ji vetřete svému zvířeti do srsti. Neměli byste zvíře touto směsí polévat, pouze mu navlhčete srst. Když to uděláte jednou za měsíc, zbavíte se blech.
  • Ze začátku to nepřehánějte s množstvím a dávejte si pozor na příznaky trávicích problémů.
 3. 3
  Vyrobte si octový sprej. Nalejte si do rozprašovače 1 díl destilovaného bílého octa a 3 díly vody. Pokud chcete, můžete přidat i 1 lžíci prostředku na mytí nádobí. Tato směs je bezpečným čistícím prostředkem na všechny povrchy. Také efektivně odstraňuje blechy ze všech tkanin. Jednou nebo dvakrát denně ji nastříkejte na látky a zbavíte se problému s blechami.
 4. 4
  Použijte obyčejnou stolní sůl. Tato metoda je velmi snadná a levná a můžete ji použít na psy. Sůl vysušuje bleší vajíčka a nakonec je všechny zabije.
  • Nejprve se podívejte, na kterých místech má pes nejvíce blech a na každé toto místo mu nasypejte špetku soli.
  • Navlhčete si jemně prsty (stačí kapka vody) a vmasírujte mu sůl do těchto míst.
  • Každý den nanášejte sůl znovu na každé z těchto míst, dokud se infestace nezbavíte.
  • Se solí to nepřehánějte, jinak byste psovi mohli podráždit kůži.
  Reklama
Část 4
Část 4 ze 4:

Co dělat dál

 1. 1
  Připravte si mýdlovou vodu. Pokud máte problém s blechami na konkrétním místě v domě, vezměte si hliníkovou formu na pečení s mýdlovou vodou a postavte ji na toto místo (například pod postel). Blechy se zachytí na povrchu vody kvůli jejímu napětí. Každý den vodu měňte dokud v ní nebudou žádné další blechy. Pokud chcete dát formu ven, každý den ji vyprazdňujte, abyste se vyhnuli komárům.
 2. 2
  Opakujte tento postup tak často, jak to bude možné. Pokud některá místa vynecháte, umožníte tím blechám, aby se na nich mohly množit.
  • Každý druhý den důkladně vysávejte. Protože jsou blechy často odolné vůči insekticidům, musíte pravidelně vysávat, aby se vám doma nemnožily.
  • Pravidelně sekejte trávník na zahradě.
  • Perte pelechy svých domácích zvířat v horké vodě alespoň jednou týdně.
 3. 3
  Vyrobte si pasti na blechy, abyste mohli sledovat, zda se vám daří se jich zbavit. Čím více blech pochytáte, tím více budete muset uklízet.
  Reklama

Tipy

 • Položte si na místa, která máte plná blech, banánové slupky vnitřní stranou nahoru. Blechy během několika dnů zemřou.
 • Vysáváním se zbavíte téměř tolika blech, jako s pomocí jiných produktů a vysavač můžete použít také na dřevěné podlahy s mezerami. Zamořené místnosti vysávejte dvakrát denně, abyste se blech zbavili.
 • Je nutné uvést, že i když jsou všechny tyto roztoky přírodní, mohou pro vaše zvířata být nebezpečné. Dávejte si pozor na všechny známky nevolnosti a zdravotních potíží.
 • Než budete na svá domácí zvířata zkoušet domácí metody zbavování blech, měli byste se poradit s veterinářem, který vám poradí, jaká léčba je pro vaše zvíře nejvhodnější.
 • Schovávejte si slupky od grapefruitů a namáčejte si je do vody, ve které budete koupat svá zvířata (pokud vám to nevadí). Blechy nemají vůni grepů rády a pravděpodobně z vašeho zvířete seskočí (takže ho koupejte venku).
 • Pošlete svá zvířata ven, nebo je zavřete do koupelny, aby vám nechodila na místa, která jste právě uklidili.
 • Důkladně umyjte nábytek. Některé druhy mycích prostředků dokážou zabít blechy.
 • Koupejte svého psa v prostředku na mytí nádobí Dawn. Je stejně účinný, jako drahé šampony proti blechám, ale může vašemu psovi vysušit a podráždit kůži.
 • Používejte vysoušeč vzduchu. Je to levný způsob, jak se zbavit blech. Blechy potřebují k přežití vlhkost vzduchu 47-50%, takže když nastavíte vysoušeč tak, abyste měli vzduch doma sušší, zabijete jak dospělé blechy, tak larvy.
Reklama

Varování

 • Dávejte si pozor na množství všech přípravků, které použijete, zejména na esenciální oleje. Pro soustu zvířat (zejména pro kočky) jsou toxické. Poraďte se s veterinářem.
 • Všímejte si toho, zda vaše zvířata projevují zvýšenou citlivost na některé produkty. Neměli byste na ně dávat vše najednou. Zkuste jeden produkt a když vašemu zvířeti nebude vyhovovat, použijte něco jiného.
 • Mnoho podpůrců bylin tvrdí, že některé esenciální oleje jsou pro kočky bezpečné. Jde o to, že byste to neměli přehánět. Obecně jsou pro kočky vhodné oleje, jako je cedrový, z citronové trávy, mátový a rozmarýnový. Vyhýbejte se oleji z čajovníku a všem citrusovým olejům (citronovému, pomerančovému, grepovému atd.). Citronová tráva je bezpečná, protože jde o bylinu a ne o ovoce. Vyhledejte si na internetu esenciální oleje bezpečné pro kočky. Přečtěte si informace na několika různých stránkách, abyste měli jistotu.
 • U oleje z čajovníku si dávejte pozor na produkty s obsahem tohoto oleje 1% nebo méně. Tyto produkty mohou způsobit nevolnost, zvracení, letargii, nebo obecnou slabost a měli byste je používat opatrně. V tomto případě je méně oleje vždy více.
 • Nedávejte svému psovi kvasnice, protože by se v těle mohly změnit na kvasinky, které mohou způsobit alergie a kožní problémy. Výživové kvasinky nejsou to samé, jako kvasnice. Jsou mrtvé a nemohou napáchat žádné škody. Jsou plné vitamínů B a jsou prospěšné jak pro lidi, tak pro zvířata.
 • Polej je známý toxin. Dávejte si při jeho použití velký pozor. Může způsobit potraty a neměly by ho používat těhotné ženy, ani těhotná zvířata. [2]
 • Polej je známý toxin. Dávejte si při jeho použití velký pozor. Může způsobit potraty a neměly by ho používat těhotné ženy, ani těhotná zvířata. [3]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 66 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 102 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 18 102 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama