Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Při konzumaci zpracovaných jídel, které obecně nazýváme jako "nezdravá," včetně sladkostí, tučných pokrmů a různých baget, se u vás může dostavit bolest břicha. Bolesti žaludku se mohou stejně jako zácpa objevit ve výsledku nedostatečné konzumace vlákniny, protože nezdravé jídlo této složky obvykle obsahuje jen velmi málo.[1] Dalšími viníky nepříjemných žaludečních nevolností jsou cukr, tuk a sacharidy, a to částečně kvůli nadýmání, které způsobují. V tomto článku vám nabízíme několik způsobů, jak si ulevit od bolesti žaludku z nadměrného příjmu nezdravého jídla.

Část 1
Část 1 ze 2:

Léčba bolesti břicha z přemíry nezdravého jídla

 1. 1
  Pijte citronovou vodu. Kyselina v citronové šťávě pomáhá urychlovat zažívání, čímž dokáže uklidnit bolest žaludku, vyvolanou nadměrnou konzumací nezdravého jídla.[2] Jednoduše smíchejte šťávu z jednoho citronu s 250 - 350 mililitry teplé vody a postupně směs usrkávejte, dokud se vám neudělá lépe.
  • Vyzkoušet můžete také směs citronové šťávy a obyčejného čaje, do které můžete navíc přimíchat trochu medu, který podpoří lepší průchod tekutiny do žaludku. Medu ovšem nepřidávejte příliš, abyste tím žaludek naopak ještě více nepodráždili.
 2. 2
  Pijte heřmánkový čaj. Heřmánkový čaj funguje jako přírodní protizánětlivé činidlo, které pomáhá uklidňovat váš zažívací trakt v průběhu trávicího procesu.[3] Sáček s heřmánkem prostě nechte 5-10 minut louhovat v horké vodě a nechte ho vychladnout tak, aby se dal pít. Čaj potom pijte, dokud se váš žaludek neuklidní.
  • Heřmánkový čaj je vhodné pít zejména těsně před spaním, protože heřmánek dokáže uklidňovat a navozovat spánek.
  • Při pití horkých tekutin buďte vždy velmi opatrní. Čaj nejprve otestujte lžičkou a pokud je již dostatečně chladný k pití, začněte ho usrkávat.
 3. 3
  Pijte peprmintový čaj. Peprmint také pomáhá uvolňovat svaly trávicího traktu a zefektivňuje průtok žluči, která pomáhá se zažíváním.[4] Peprmintový čaj pořídíte v obchodech se zdravou výživou. Nabízí se ve formě klasických čajových sáčků nebo sypaný. Čaj jednoduše vylouhujte v horké vodě, nechte ho vychladnout a potom ho pijte do té doby, než se vám udělá lépe.
  • Jestliže vám máta peprná roste na zahrádce, můžete ji sklidit, zavěsit a počkat dokud neuschne. Potom si z ní připravte svůj vlastní čaj. Můžete si tak připravit zásoby čaje pro případ, že se v budoucnu objeví zažívací potíže znovu.
 4. 4
  Pijte zázvorový čaj. Další možností je žvýkat měkké zázvorové sladkosti. Oboje by mělo vašemu žaludku ulevit od bolesti.
 5. 5
  Aplikujte na břicho teplo. Některé typy žaludečních bolestí je možné zmírnit přímou aplikací tepla na břicho. Uvolníte tím svaly a odvedete pozornost od nepříjemné bolesti.[5] Pokud máte k dispozici termofor nebo jinou nahřívací láhev, naplňte ji vodou, přiložte na břicho a relaxujte, dokud bolesti žaludku neustoupí.
  • Lehnete-li si s teplým zábalem a budete odpočívat, začne vás to nutit ke spánku, což je další věc, která vám pomůže bolest překonat.
  • Místo nahřívací lahve můžete použít například nějaký nahřívací polštářek či jinou podobnou pomůcku.
 6. 6
  Užívejte bismut subsalicylát. Léky na bázi bismutu se používají krom jiného i na uklidnění podrážděného žaludku. Před započetím užívání podobných přípravků si promluvte se svým lékařem a zjistěte, zda nemůže dojít k negativním interakcím s jinými léky.[6]
 7. 7
  Pijte rýžový čaj. Půl šálku rýže, vařené v šesti šálcích vody po dobu 15 minut vytvoří efektivní rýžový "čaj," který můžete pít a ulevit si tak od podrážděného žaludku. Jakmile tento odvar připravíte, sceďte rýži a do vody přidejte trošku medu nebo cukru. Hotový nápoj vypijte ještě teplý.[7]
 8. 8
  Pokuste se sníst spálený toast. Ačkoli se může zdát, že něco takového, jako je spálený toast, žaludeční nevolnost ještě zhorší, opak je pravdou. Spálená část chleba dokáže ve skutečnosti žaludku pomoct. Tvrdí se, že spálené kousky toastu dokážou abrorbovat určité prvky v žaludku, které přispívají k pocitům nevolnosti.[8]
  • Toast bude vypadat lákavěji, když si na něj namažete trochu medu nebo džemu.
 9. 9
  Vypijte trochu jablečného octa. Jablečný ocet může být velmi uklidňující, a to tehdy, když ho smícháte s horkou vodou v poměru jedna lžíce octa ku jednomu šálku vody. Do směsi přidejte lžíci medu. Takový nálev pomůže zklidnit žaludeční křeče, plynatost a zmírnit může také pálení žáhy.[9]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 2:

Prevence bolesti břicha z nezdravého jídla

 1. 1
  Omezte konzumaci nezdravého jídla. Nezdravé jídlo je podle některých odborníků úmyslně vytvářeno tak, aby ho bylo těžké odložit.[10] Z toho důvodu je velmi důležité vyhýbat se zejména nárazové konzumaci takových pokrmů, které vám mohou způsobit silnou nevolnost kvůli nedostatku vlákniny a vysokému obsahu cukru, tuku a uhlohydrátů.
  • Většina pokrmů má na obale uvedenou velikost jedné porce a nutriční hodnoty, které se k takové porci vážou. Chcete-li předejít nevolnosti, konzumujte vždy pouze jednu porci nezdravého jídla.
  • Koupit si můžete také balíčky, obsahující pouze jednu porci, které zajistí, že se takového jídla nepřejíte.
 2. 2
  Nezdravé jídlo nahraďte jeho zdravými variantami. Toužíte-li po něčem sladkém, chutě vám pomůže zahnat například čerstvé ovoce nebo ovocné smoothie. Podobným způsobem zaženete chuť na chipsy, když si místo nich dopřejete solené oříšky. [11] Nezdravé jídlo není hlavním viníkem nevolností, pokud jej konzumujeme v malém množství a méně často. Potíž ovšem přichází s vyšší frekvencí a většími porcemi takových pokrmů. Chcete-li frekvenci, se kterou takové jídlo jíte, snížit, vyměňte různé nezdravé svačinky v průběhu dne za nějaké zdravé. Obecně řečeno, měli byste najít zdravou variantu ke každému nezdravému jídlu. Budete-li pak mít neustále po ruce některou z těchto zdravých variant, zabráníte tak vzniku bolesti žaludku, které byste se za jiných okolností jistě nevyhli.
  • Jakmile přinesete domů čerstvé ovoce, nakrájejte ho, vložte do sáčků nebo uzavíratelných nádob a uložte ho do ledničky. Bude tak připravené k okamžité konzumaci pro případ, že vás přepadnou chutě na něco sladkého.
  • Zajímavou a chutnou svačinou mohou být oříšky smíchané se sušeným ovocem.
 3. 3
  Vyhýbejte se nápojům, které by mohly způsobovat žaludeční nevolnost. Nejlepší prevencí žaludečních bolestí je pití obyčejné vody. To je obzvláště důležité tehdy, když si zrovna dopřáváte nějaké nezdravé jídlo. Žaludek vám může podráždit například káva, ale také alkohol nebo sycené nápoje. Škodlivé jsou jak samy o sobě, tak ve spojení s dalšími nezdravými potravinami.
  • Limonády dokážou žaludek podráždit zejména kvůli svému vysokému obsahu cukru a dalších složek.
  Reklama

Tipy

 • Jestliže bolest vašeho žaludku neustává, navštivte lékaře. Je pravděpodobné, že se u vás vyvinul žaludeční vřed a potřebujete okamžitou medikaci.
 • Pijte dostatek vody a často močte.
 • Užívejte Rennie, Gaviscon nebo jiná antacida. Takové léky obvykle dokážou pomoct. Také byste si měli lehnout a zaujmout pohodlnou pozici. Za pohodlné se považují v případě bolestí břicha pozice vleže v plném natažení nebo tzv. v klubíčku.
 • Kurkuma je přírodní protizánětlivé koření, které je navíc téměř bez chuti, takže ho můžete přidat takřka do jakéhokoli pokrmu. K dostání je téměř ve všech větších obchodech se smíšeným zbožím nebo v obchodech se zdravou výživou.
Reklama

Varování

 • Pokud je vám nevolno, lehněte si.
 • Může se jednat pouze o běžnou nevolnost. Všímejte si proto, jak dlouho takový stav přetrvává.
 • Při vaření nebo při používání nože (např. krájíte-li jablko apod.) buďte opatrní.


Reklama

O tomto wikiHow

Claudia Carberry, RD, MS
Spoluautorem článku je :
Registrovaná dietoložka
Tento článek spoluautorem článku je Claudia Carberry, RD, MS. Claudia Carberry je ambulantní dietoložka na University of Arkansas for Medical Sciences. V roce 2010 získala MS ve výživě z University of Tennessee Knoxville. Tento článek byl zobrazen 2 682 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 682 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama