Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Už se vám někdy stalo, že vás bolelo za krkem tak, že jste se toho nemohli zbavit? Pokud ano, tento článek je právě pro vás! Bolest za krkem může způsobit mnoho věcí, například nepohodlné polohy ve spánku, zranění nebo špatné nastavení stolu a počítače. Bez ohledu na důvod, bolest krku lze vyřešit jen s trochou úsilí. Zde je návod, jak na to.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Léčba bolesti krku

 1. 1
  Pomalu krk procvičujte. Zvolna otáčejte krkem v kruhovém pohybu, abyste protáhli namožené svaly. Nejprve to může být nepříjemné, ale nakonec vám to od bolesti uleví.
 2. 2
  Vezměte si volně prodejný lék na bolest, například ibuprofen. Tyto léky by měly zmírnit bolest za krkem. Nikdy ale nedávejte aspirin dětem pod 18 let, protože u dětí tento lék způsobuje Reyeho syndrom, který se projevuje extrémním otokem mozku.
 3. 3
  Dejte si sprchu. Nechejte si vlažnou nebo teplou vodu dopadat na krk asi 5 minut. Stále držte krk rovný a neotáčejte se.
 4. 4
  Dejte si lázeň s mořskou solí. Tyto soli podporují cirkulaci, uvolňují tenze svalů a zmírňují stres. Zkoušejte různé soli a najděte si tu, která vám uleví nejvíc.
  • Sůl epsom se používá do teplé vany. Tyto soli obsahují hořčík a sulfáty a poskytují uvolnění i úlevu od bolesti. Hořčík pomáhá regulovat aktivitu mnoha tělesných enzymů a také zvyšuje hladinu serotoninu v mozku.
 5. 5
  Použijte hřejivý polštářek. Dejte si na krk na chvíli hřejivý polštářek, vylepší to cirkulaci krve.
 6. 6
  Použijte led. Zabalte si něco zmraženého do ručníku nebo utěrky a přiložte na postiženou oblast. Led zmírní bolest lépe, než horko.
 7. 7
  Natírejte si krk mastí. Můžete si sehnat různé mastičky – bylinkové, analgetické, nebo na podporu cirkulace. Vždy si zjistěte, jaké účinky má vaše mast.
 8. 8
  Zajděte si na masáž. Promluvte si se svým lékařem o tom, zda můžete podstupovat masáže. Objednejte se ke kvalifikovanému masérovi. Kvalitní masáže stojí dost peněz, ale rozhodně se vám vyplatí.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Jak se vyhnout bolesti krku

 1. 1
  Spěte správně. Pokud vás po probuzení bolí krk kvůli špatné poloze ve spánku, trpíte stejnými problémy, jako miliony ostatních lidí. Vyzkoušejte naše tipy a zbavte se této bolesti navždy.
 2. 2
  Nastavte si správně stůl a počítač. Pokud pracujete u počítače, je nutné zajistit správné nastavení stolu, počítače atd. Když budete mít zdravě nastavené všechny tyto věci, nebudete v budoucnu muset řešit bolesti krku.
 3. 3
  Meditujte. Naučte se meditovat, zaměřte svoji pozornost mimo hektický a zaneprázdněný život a soustřeďte se na sebe. Může to být velmi vhodné hlavně v případech, kdy je bolest krku způsobena emocionálním stresem. Následující cviky vám zaberou tři minuty a může je provádět naprosto kdokoli.
 4. 4
  Odstraňte ze svého života fyzické a emocionální stresory. Emocionální stres může mít velký vliv na vaše fyzické zdraví. Někteří lidé také tvrdí, že stres může způsobovat fyzickou bolest. Snažte se přirozeně a šetrně zbavit stresu:
  Reklama

Tipy

 • Dalším problémům s krkem se vyhnete tak, když budete mít hlavu ve spánku rovně. Krk většinou bolí proto, že lidé spí v nepohodlných pozicích, nebo používají příliš mnoho polštářů a krk se tak natáčí do nepřirozených poloh.
 • Dejte si teplou sprchu a nechejte vodu dopadat na krk. Nepoužívejte příliš horkou ani příliš studenou vodu.
 • Pokud používáte zařízení jako například iPhone, vždy si jej držte v rovině s obličejem a snažte se zatáhnout hlavu za ramena.
 • Volně prodejné léky na bolest jako například ibuprofen vám uleví.
 • Položte si krk na krční pěnovou podložku.
 • Nekřupejte si s krkem, nejprve to může přinést úlevu, ale ve skutečnosti si tím bolest ještě zhoršíte.
 • Objednejte se k odborníkovi – chiropraktikovi, osteopatovi nebo manipulačnímu fyzioterapeutovi.
  • Když selže vše ostatní, navštivte lékaře, jistě vám pomůže zjistit, zda je s vámi něco v nepořádku.
 • Nehrbte se nad knihami a dalšími malými věcmi. Můžete si tím způsobit silné bolesti krku a také zad. Udržujte správné držení těla!
 • Ve spánku si krk podepřete polštářem správné velikosti.
 • Masáž ramen může pomoci s bolestí krku, požádejte tedy někoho, aby vám ramena namasíroval.
 • Masírujte si krk esenciálními oleji.
 • Nespěte na mnoha polštářích.
 • Kupte si nový polštář.
 • Když si čtete nebo pracujete na počítači, dejte pozor, abyste měli hlavu rovně a nehrbili se.
Reklama

Varování

 • Nespěte na gaučích, v křeslech ani na jiných nevhodných podložkách.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 96 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 177 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 177 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama