Jak se zbavit bolesti krku

V tomto článku:Léčba bolesti krkuJak se vyhnout bolesti krkuReference

Už se vám někdy stalo, že vás bolelo za krkem tak, že jste se toho nemohli zbavit? Pokud ano, tento článek je právě pro vás! Bolest za krkem může způsobit mnoho věcí, například nepohodlné polohy ve spánku, zranění nebo špatné nastavení stolu a počítače. Bez ohledu na důvod, bolest krku lze vyřešit jen s trochou úsilí. Zde je návod, jak na to.

1
Léčba bolesti krku

 1. 1
  Pomalu krk procvičujte. Zvolna otáčejte krkem v kruhovém pohybu, abyste protáhli namožené svaly. Nejprve to může být nepříjemné, ale nakonec vám to od bolesti uleví.
 2. 2
  Vezměte si volně prodejný lék na bolest, například ibuprofen. Tyto léky by měly zmírnit bolest za krkem. Nikdy ale nedávejte aspirin dětem pod 18 let, protože u dětí tento lék způsobuje Reyeho syndrom, který se projevuje extrémním otokem mozku.
 3. 3
  Dejte si sprchu. Nechejte si vlažnou nebo teplou vodu dopadat na krk asi 5 minut. Stále držte krk rovný a neotáčejte se.
 4. 4
  Dejte si lázeň s mořskou solí. Tyto soli podporují cirkulaci, uvolňují tenze svalů a zmírňují stres. Zkoušejte různé soli a najděte si tu, která vám uleví nejvíc.
  • Sůl epsom se používá do teplé vany. Tyto soli obsahují hořčík a sulfáty a poskytují uvolnění i úlevu od bolesti. Hořčík pomáhá regulovat aktivitu mnoha tělesných enzymů a také zvyšuje hladinu serotoninu v mozku.
 5. 5
  Použijte hřejivý polštářek. Dejte si na krk na chvíli hřejivý polštářek, vylepší to cirkulaci krve.
 6. 6
  Použijte led. Zabalte si něco zmraženého do ručníku nebo utěrky a přiložte na postiženou oblast. Led zmírní bolest lépe, než horko.
 7. 7
  Natírejte si krk mastí. Můžete si sehnat různé mastičky – bylinkové, analgetické, nebo na podporu cirkulace. Vždy si zjistěte, jaké účinky má vaše mast.
  • Pokud je vaše bolest silná, můžete si pořídit výztuhu na krk. Používejte ji ale pouze pokud máte silné bolesti a nestabilní krk. Doma si můžete srolovat ručník a omotat si ho kolem krku tak, abyste si o něho mohli pohodlně opřít lebku. Sedněte si do pohodlné polohy.
  • Pokud máte silné bolesti, vyhledejte pomoc. Pokud jste měli nehodu, trpíte nějakou nemocí nebo si myslíte, že trpíte hypertenzí krční páteře, navštivte svého lékaře.
 8. 8
  Zajděte si na masáž. Promluvte si se svým lékařem o tom, zda můžete podstupovat masáže. Objednejte se ke kvalifikovanému masérovi. Kvalitní masáže stojí dost peněz, ale rozhodně se vám vyplatí.
  • Také akupunktura může být vhodná pro chronické bolesti krku. Přestože testy z poslední doby prokázaly, že akupunktura je stejně účinná, jako placebo, [1] stejně tak jako masáž způsobuje intenzivní tlak na svaly. Může být ale ještě vhodnější, protože umožňuje intenzivní tlak hluboko ve svalu.
  • Hydroterapie, neboli terapie vodou může být také skvělá. [2] Hydroterapii můžete provádět doma ve sprše, jde vlastně o jiný druh masáže. Nastavte si na krk teplou vodu ze sprchové hlavice a nechejte ji téct asi 5 minut. Potom nastavte studenou vodu a nechejte ji téct asi 30 vteřin. Opakujte tolikrát, kolikrát budete chtít.
  • Zajděte si na masáž využívající různé esenciální oleje nebo alpu. Esenciální oleje jako například levandule, čajovník nebo citronela mohou posílit léčení a také příjemně voní. Alpa je sice nejprve studená, ale postupně zahřívá a uvolňuje svaly.

2
Jak se vyhnout bolesti krku

 1. 1
  Spěte správně. Pokud vás po probuzení bolí krk kvůli špatné poloze ve spánku, trpíte stejnými problémy, jako miliony ostatních lidí. Vyzkoušejte naše tipy a zbavte se této bolesti navždy.
  • Spěte se zavřenými okny, i když je venku teplo. Hlavně v létě si před spaním mnoho lidí otvírá okna. Uprostřed noci kdy teploty klesnou potom studený vzduch způsobuje ztuhnutí krku a křeče. Místo okna použijte raději větrák.
  • Spěte s dostatkem polštářů, ale nepřehánějte to s nimi. Lidí, kteří spí na břiše, by měli spát alespoň s jedním polštářem – bolest krku se objeví, když člověk otočí hlavu o 90 stupňů, aby mohl dýchat.
   • Lidé, kteří spí na zádech, by neměli spát s mnoha polštáři, protože jsou kvůli tomu hlava a ramena ve špatném úhlu.
  • Po neobvyklých činnostech buďte opatrní. Mnoho lidí pociťuje bolesti v krku po činnosti, kterou běžně neprovozují, například zahradničení, nové cvičení nebo stěhování. Pokud jste prováděli něco, co by mohlo být riskantní, masírujte si krk, cvičte a před spaním si dejte horkou vanu.
 2. 2
  Nastavte si správně stůl a počítač. Pokud pracujete u počítače, je nutné zajistit správné nastavení stolu, počítače atd. Když budete mít zdravě nastavené všechny tyto věci, nebudete v budoucnu muset řešit bolesti krku.
  • Nohy mějte stále na podlaze. Pokud máte příliš vysokou židli, snižte si ji tak, abyste nohama na zem dosáhli.
  • Pravidelně střídejte polohy. Sezení v jedné poloze dlouhou dobu není zdravé, měli byste tedy polohy střídat. Většinu času seďte rovně, ale čas od času se na chvíli lehce předkloňte nebo zakloňte.
  • Udělejte si čas a stoupněte si. Každou hodinu si udělejte pětiminutovou přestávku a projděte se. Dívejte se z okna, s někým si popovídejte, nebo zjistěte nějakou zajímavou informaci. Měli byste rozhodně přerušit dlouhé sezení a chvíli stát nebo se hýbat.
   • Zkuste pracovat vestoje. Najděte si stůl pro práci ve stoje, nebo si pořiďte stůl s běžícím pásem.
 3. 3
  Meditujte. Naučte se meditovat, zaměřte svoji pozornost mimo hektický a zaneprázdněný život a soustřeďte se na sebe. Může to být velmi vhodné hlavně v případech, kdy je bolest krku způsobena emocionálním stresem. Následující cviky vám zaberou tři minuty a může je provádět naprosto kdokoli.
 4. 4
  Odstraňte ze svého života fyzické a emocionální stresory. Emocionální stres může mít velký vliv na vaše fyzické zdraví. Někteří lidé také tvrdí, že stres může způsobovat fyzickou bolest. Snažte se přirozeně a šetrně zbavit stresu:
  • Pravidelně cvičte – plavání, běhání, jízda na kole, lezení po skalách. Díky těmto činnostem se cítíte naživu. Zvykněte si na pravidelné cvičení, vaše tělo se bude cítit silnější a vaše mysl bude uvolněná.
  • Netrestejte se za to, že jste nemocní a není vám dobře. Uvědomte si, co se děje, převezměte kontrolu nad situací a najděte si důvody, proč se milovat.

Tipy

 • Dalším problémům s krkem se vyhnete tak, když budete mít hlavu ve spánku rovně. Krk většinou bolí proto, že lidé spí v nepohodlných pozicích, nebo používají příliš mnoho polštářů a krk se tak natáčí do nepřirozených poloh.
 • Dejte si teplou sprchu a nechejte vodu dopadat na krk. Nepoužívejte příliš horkou ani příliš studenou vodu.
 • Pokud používáte zařízení jako například iPhone, vždy si jej držte v rovině s obličejem a snažte se zatáhnout hlavu za ramena.
 • Volně prodejné léky na bolest jako například ibuprofen vám uleví.
 • Položte si krk na krční pěnovou podložku.
 • Nekřupejte si s krkem, nejprve to může přinést úlevu, ale ve skutečnosti si tím bolest ještě zhoršíte.
 • Objednejte se k odborníkovi – chiropraktikovi, osteopatovi nebo manipulačnímu fyzioterapeutovi.
  • Když selže vše ostatní, navštivte lékaře, jistě vám pomůže zjistit, zda je s vámi něco v nepořádku.
 • Nehrbte se nad knihami a dalšími malými věcmi. Můžete si tím způsobit silné bolesti krku a také zad. Udržujte správné držení těla!
 • Ve spánku si krk podepřete polštářem správné velikosti.
 • Masáž ramen může pomoci s bolestí krku, požádejte tedy někoho, aby vám ramena namasíroval.
 • Masírujte si krk esenciálními oleji.
 • Nespěte na mnoha polštářích.
 • Kupte si nový polštář.
 • Když si čtete nebo pracujete na počítači, dejte pozor, abyste měli hlavu rovně a nehrbili se.

Varování

 • Nespěte na gaučích, v křeslech ani na jiných nevhodných podložkách.

Informace o článku

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 96 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.

Kategorie: Zdraví

V jiných jazycích:

English: Get Rid of a Sore Neck, Italiano: Curare il Mal di Collo, Español: aliviar el dolor de cuello, Deutsch: Nackenverspannungen lösen, Português: Se Livrar de uma Dor no Pescoço, Nederlands: Van een zere nek afkomen, 中文: 摆脱颈部酸痛, Français: faire passer le mal au cou, Русский: избавиться от боли в шее, Bahasa Indonesia: Menghilangkan Sakit Leher, हिन्दी: गर्दनदर्द से छुटकारा पाएँ, العربية: التخلّص من آلام الرقبة, 한국어: 뻣뻣한 목을 고치는 방법, Tiếng Việt: Chữa Đau Cổ, ไทย: รักษาอาการปวดคอ, 日本語: 首の痛みを取る

Stránka byla zobrazena 4 864 krát.
Byl tento článek přesný?