Tento článek spoluautorem článku je Joel Giffin, PT, DPT, CHT. Dr. Joel Giffin je doktor fyzikální terapie a zakladatel Flex Physical Therapy v New Yorku. S více než 15 lety zkušeností jako certifikovaný terapeut rukou (CHT), Dr. Giffin léčí celé tělo a specializuje se na rehabilitaci ruky a horních končetin. V divadelních představeních na Broadwayi pracoval s herci podílejících se na divadelních představeních jako The Lion King, Sleep No More, Tarzan a Sister Act. Flex Physical Therapy se také specializuje na pánevní dno. Dr. Giffin získal magisterský titul v oboru fyzikální terapie s vyznamenáním na Quinnipiac University a získal titul doktor fyzikální terapie (DPT) s vyznamenáním na Simmons College. Je členem American Physical Therapy Association a the American Society of Hand Therapists.
V tomto článku je 14 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 26 899 krát
Bolest ramenou je velmi běžným problémem, který může spouštět celá řada faktorů, včetně natažených svalů, vazů, vykloubení, dysfunkcí páteře (krční nebo hrudní), ale i srdečních chorob. Nejčastější příčinou ovšem bývá mírné natažení svalů a/nebo vazů, způsobené obvykle nadměrnou zátěží při práci nebo cvičení.[1] Většina podobných případů vymizí samovolně zhruba do jednoho týdne a pokud podstoupíte určité domácí metody léčby, pak ještě dříve. Vážnější poranění ovšem budou vyžadovat lékařské ošetření, ve vzácnějších případech potom i chirurgický zákrok.
Postup
Domácí léčba ramen
-
1Dopřejte rameni odpočinek a buďte trpěliví. Většina případů bolestivých ramen je zůsobená jejich příliš častým používáním nebo nadměrnou zátěží, což jinými slovy znamená, že rameno zatěžujete po delší dobu opakujícím se pohybem nebo zvedáním těžkého břemene. Pokud je to váš případ, pak s podobnou aktivitou na několik dní přestaňte. Jestliže je vaše poranění spojené s prací, pak požádejte svého nadřízeného o dočasnou změnu činnosti (za něco méně namáhavého) nebo změňte polohu, ve které běžně pracujete. Jestliže je vaše zranění způsobené cvičením, pak možná zvedáte příliš těžké váhy nebo cviky provádíte špatnou technikou. Promluvte si s osobním trenérem a požádejte ho o radu.
- U malých poranění je odpočinek na místě, ale úplné zanechání pohybu (například zavěšením paže) se nedoporučuje, protože byste si tím mohli způsobit tzv. "syndrom zmrzlého ramene". Proto je vhodné zařadit alespoň mírný pohyb, který zajistí dostatečnou cirkulaci krve a podpoří hojení.[2]
- Tupá bolest je obvykle příznakem nataženého svalu, zatímco ostrá bolest ukazuje spíše na poranění kloubů a vazů.
- Příznaky burzitidy a poranění šlach v rameni se obvykle zhoršují v noci, když ležíte v posteli.
-
2Na rameno přikládejte chladivé gelové sáčky nebo podobné chladivé pomůcky, a to zejména tehdy, když bolavé rameno vypadá otekle. Přikládejte ho na nejbolestivější místo - zredukujete tím bolest i otok.[3] Ledování je nejlepší pro akutní a zanícená poranění. Led na rameno přikládejte každých několik hodin, vždy na patnáct minut, dokud symptomy poranění neodezní.
- Ještě lepších účinků dosáhnete přitlačením gelového sáčku proti rameni pomocí elastického obvazu nebo nějaké bandáže.
- Před aplikací vždy led nebo ledové sáčky obalte tenkým ručníkem nebo utěrkou. Zabráníte tím podráždění kůže a omrzlinám.
- Pokud nemáte k dispozici ani led, ani gelový sáček, můžete použít například balení mrazené zeleniny.
-
3Zkuste aplikovat vlhké teplo. Jestliže trpíte chronickou (dlouhodobou) bolestí ramene a ráno nebo před cvičením pociťujete značnou ztuhlost, aplikujte místo ledu vlhké teplo. Vlhké teplo zahřeje měkké tkáně (svaly, šlachy a vazy) a zvýší krevní cirkulaci v ošetřovaném místě, což může být obzvláště přínosné v případě bolesti způsobené osteoartrózou (vzniklé opotřebováním) nebo starým poraněním ze sportu.[4] Dobrým zdrojem tepla jsou například nahřívatelné sáčky, naplněné nějakými zrníčky (obvykle rýže nebo pšenice), bylinkami a/nebo esenciálními oleji. Teplo na ramena aplikujte hned po ránu jakmile vstanete anebo těsně před cvičením, pokaždé po dobu 15-20 minut.
- Vhodné teplo zajistíte také horkou koupelí. Uklidňující a hojivé účinky zvýšíte, přidáte-li do vody trochu epsomské soli.
- Vyhýbejte se suchému teplu z tradičních nahřívacích polštářků. Ty by mohly vaše měkké tkáně vysušovat a zvyšovat riziko poranění.
-
4Užívejte volně dostupné léky. Jestliže v rameni pociťujete skutečně velkou bolest a nahřívání ani ledování nezabírá, pak zkuste užívat některé volně dostupné léky proti zánětům a bolesti. Protizánětlivé léky jsou nejvhodnější pro velmi oteklá ramena (například u burzitidy nebo při zánětu šlach), přičemž do této kategorie spadá aspirin, ibuprofen (Brufen, Ibalgin, Nurofen apod.) a naproxen (Nalgesin). Léky proti bolesti (analgetika) jsou nejvhodnější pro neurčitou bolest, která není způsobená zánětem. Mezi analgetika spadá například acetaminofen (Paracetamol). Musíte si ovšem uvědomit, že všechny podobné léky mají pouze krátkodobý efekt a nejsou určené pro několikatýdenní užívání. Mohly by totiž mít negativní účinky na vaše játra, ledviny a žaludek.[5]
- Na bolest ramen můžete vyzkoušet také svalové relaxanty (jako je např. cyklobenzaprin), ale nikdy je neužívejte v kombinaci s jinými léky.
- Ibuprofen není vhodný pro malé děti, protože obsahuje acetaminofen, tedy látku, která se nedoporučuje pro osoby pod 18 let, kvůli zvýšenému riziku Reyova syndromu.
-
5Provádějte jednoduché protahovací cviky. Stav vašeho ramene může být způsobený ztuhlými a zkrácenými svaly, pravděpodobně v důsledku špatného držení těla nebo nedostatečným pohybem. Dokud tedy necítíte velmi ostrou, elektrizující nebo bodavou bolest, můžete si ulevit prováděním jednoduchých protahovacích cviků, které sníží tlak na rameno, podpoří krevní cirkulaci a zlepší flexibilitu.[6] Flexibilita ramenou je velmi důležitá, protože tyto klouby zajišťují nejširší rozsah pohybů ze všech kloubů těla. V protažení každého cviku vždy vydržte 30 sekund a zhluboka přitom dýchejte. Protahujte se 3-5x denně, dokud bolest nezmizí.
- Vsedě nebo vestoje se natočte trupem a chytněte jednou rukou loket druhé paže. Nataženou paži nyní přitáhněte zpět do výchozí pozice a druhou paži tak táhněte s ní, dokud v ní neucítíte řádné protažení.
- Vestoje i vsedě můžete provádět protažení, při kterém spojíte ruce za zády, přičemž jedna jde k lopatkám zeshora za hlavou a druhá zespoda. Pomalu stahujte dolů paži, jejíž rameno vás bolí a protáhněte ji tak.
-
6Zvažte změnu pracovního prostoru. Bolest v rameni může být způsobená i nevhodnou pozicí při práci. Jestliže není váš počítač, stůl nebo křeslo ve správné pozici pro vaší výšku a tělesnou stavbu, může to nadměrně zatěžovat vaše ramena, krk i záda. Až budete opět sedět za svým pracovním stolem, zkontrolujte svou pozici: oči by měly být ve výšce horní třetiny monitoru, předloktí by měla být při psaní zhruba v paralelní pozici se zemí s lokty několik centimetrů od těla a chodidla by měla spočívat celou plochou na podlaze.[7]
- Pokud pracujete vestoje, ujistěte se, že při tom tělo neustále neotáčíte. Klíčem k zdravé pozici těla je udržení rovnováhy a symetrie celého těla.
- Poranění ramen se můžete vyhnout také používáním žebříku a dalších pomůcek, které vám usnadní práci ve výšce, při kterých tak nebudete muset zvedat ruce nad hlavu.
Reklama
Podstoupení profesionální léčby
-
1Nechte si provést hloubkovou masáž. Pokud bolest v ramenou přetrvává po delší dobu, než jste očekávali, pak uvažujte o podstoupení hloubkové masáže pod vedením kvalifikovaného odborníka. Hloubková masáž se zaměřuje na chronickou svalovou ztuhlost, která limituje vaši pohyblivost, brzdí krevní cirkulaci a podporuje vznik a rozvoj zánětů.[8] Tato masáž se doporučuje pro mírně až středně těžké svalové problémy a není vhodná pro vážná poranění ramen.
- Začněte s 30 minut trvající masáží postiženého ramene, ale nechte si namasírovat i spodní část krku a střední část zad mezi lopatkami.
- Nechte maséra, aby svaly stlačoval co nejvíce dokážete snést - v ramenou se nachází velké množství svalových vrstev, ke kterým se masér potřebuje dostat.
-
2Nechte si doporučit nějakého fyzioterapeuta. Jestliže je bolest vašeho ramene způsobena jeho nadužíváním nebo extrémním zatížením, pak svá ramena zkuste posílit silovým tréninkem. Fyzioterapeut vám doporučí konkrétní posilovací cviky na ramena (posilovací stroje, volné váhy, posilovací gumy a/nebo gymnastický míč), které vám pomohou lépe zvládat pracovní zatížení nebo techniku cvičení (resp. nějakého sportu).[9] Fyzioterapeuti jsou navíc často školeni na léčení bolestivých svalů pomocí terapeutické ultrazvukové nebo elektronické stimulace, kterou můžete v případě potřeby využít.
- Pro pozitivní dopad na vaše ramena je obvykle zapotřebí podstupovat terapii 2-3x týdně po dobu 4-6 týdnů.
- Jestliže je bolest ve vašem rameni způsobená vykloubením, pak vám od ní může fyzioterapeut pomoct aplikací speciálních zdravotnických pásek (tejpů).
- Mezi činnosti, které mají pozitivní účinky pro posilování ramen, patří například veslování, plavání, bowling nebo lukostřelba.
-
3Navšivte osteopata nebo chiropraktika. Pokud je vaše bolest nějak spojená s ramenním kloubem nebo páteří, pak navštivte osteopata nebo chiropraktika a nechte se vyšetřit. Osteopati i chiropraktici jsou v podstatě odborníci na klouby, kteří se zaměřují na nastolení správné pohyblivosti a funkce kloubů, včetně páteře a periferních kloubů, jako jsou například ty, které tvoří vaše ramena.[10] Bolest ramen může být samozřejmě spojena i s jinými klouby (glenohumerálním a/nebo akromioklavikulárním), ale také často pochází z dysfunkce nebo zranění dolní krční páteře (krku) nebo hrudní páteře (středních zad). V případě potřeby je možné tyto klouby vrátit do jejich správné pozice manuální úpravou, při které obvykle vzniká typický praskavý nebo pukavý zvuk.
- Jednoduchá úprava některého z kloubů sice někdy může mít značný dopad na celý muskuloskeletální problém, ale pravděpodobně bude potřeba podstoupit několik léčebných postupů, než se postižená partie usadí.
- Manuálních úprav kloubů k dosažení správné pozice ramen můžou využívat i osteopati a chiropraktici.
-
4Zvažte možnost podstoupení akupunktury. Akupunktura je starodávná forma léčby, vyvinutá před mnoha staletími, a to převážně v Číně. Je určená hlavně pro redukci bolesti a podporu hojení.[11] Celá akupunktura je postavená na zapichování tenkých jehliček do určitých bodů těla, přičemž ty se někdy nacházejí v blízkosti postižené partie, ale často jsou od ní velmi vzdálené. Jehličky se nechají v kůži pokaždé zhruba 20-60 minut a mají za cíl uvolnit do těla látky ulevující od bolesti. Účinky akupunktury sice nemají pevný vědecký podklad, ale ve společnosti koluje mezi lidmi mnoho příběhů, které tvrdí, že akupunktura dokáže skutečně velmi účinně ulevovat od bolesti.[12] Díky své bezpečnosti můžete tuto metodu s klidem vyzkoušet, pokud tedy máte nějaké peníze bokem.
- Akupunkturu provádí široké spektrum zdravotnických odborníků, od lékařů, přes chiropraktiky až k fyzioterapeutům — každý z nich by měl ale mít všechny potřebné certifikace a povolení. Pomoct vám mohou například tyto webové stránky.
- Jedno sezení pravděpodobně nepřinese příliš významné zlepšení, ale než akupunkturu úplně odepíšete, dejte jí šanci alespoň ve třech sezeních.
-
5Promluvte si s lékařem o invazivnějším řešení. Jestliže bolest ramene neustává ani po vyzkoušení několika domácích metod nebo jiných konzervativnějších terapií, promluvte si se svým praktickým lékařem o invazivnějších možnostech, jako jsou například kotrikosteroidové injekce a/nebo chirurgické zákroky. Aplikace kortikosteroidové injekce (např. prednisolon) přímo do oteklého ramene může přinést rychlou úlevu od bolesti i zánětu, zvýšení pohyblivosti i celkové funkce.[13] Injekce jsou vhodným řešením pro vážnější stavy zánětů šlach a bursitidy. K chirurgickému zákroku se pak přistupuje v případě vážně poraněných šlach, při frakturách, vážné artritidě, při krevních sraženinách nebo pro vypouštění nahromaděné tekutiny. Lékař vás pravděpodobně pošle ke specialistovi, který vám udělá rentgenový snímek, kostní scintigrafii, magnetickou rezonanci nebo studii nervového vedení (kondukční studii), což jsou vyšetření, která pomohou přesněji určit příčinu vašich potíží.
- Mezi komplikace, které můžou nastat při aplikaci steroidových injekcí, patří atrofie a oslabování šlach/svalů, poškození nervů a snížená imunitní funkce.
- Mezi komplikace, které můžou nastat při podstoupení chirurgického zákroku, patří lokální infekce, nadměrné krvácení, alergické reakce na anestetikum, poškození nervů, paralýza, snížená pohyblivost kvůli zjizvené tkáni a chronické otoky, případně bolest.
- Zvážit můžete také podstoupení novější léčby - plazmaterapie (PRP). Při této metodě se využívá krevních destiček.[14] V průběhu léčby vám bude odebrána krev, ze které se oddělí krevní destičky.[15] Destičky se potom injekčně aplikují do oblasti vašeho těla, ve které pociťujete bolest.
Reklama
Tipy
- Pro minimalizaci bolesti ramen budete muset spát na zádech. Spánek na břiše totiž často zatěžuje ramenní klouby a spodní část krku.
- Problémům s rameny se vyhnete také tím, že je přestanete nerovnoměrně zatěžovat, například nošením brašny s jedním popruhem. Místo toho používejte raději tradiční batoh s dobře polstrovanými popruhy.
- Jestliže jsou vaše ramena velmi bolestivá, začínají oslabovat a celkově se jejich stav zhoršuje, pak si co nejdříve sjednejte schůzku se svým lékařem.
- Zkuste bolest ramen zahnat manipulací s konkrétními body těla, která můžou váš stav způsobovat. Použijte tlak rukou nebo speciálního rehabilitačního míčku.
- Vyhněte se spánku na boku s předsazeným ramenem. Můžete si tím během noci přivodit skutečně bolestivé problémy.
- Jestliže spíte na boku s bolestivým ramenem nahoře, pak si před sebe dejte polštář a položte na něj paži. Zabráníte tím natažení všech svalů a vazů, které by mohly v rameni způsobovat bolest.
Reference
- ↑ https://www.shoulderdoc.co.uk/article/1
- ↑ http://www.nhs.uk/Conditions/shoulderpain/Pages/Treatment.aspx
- ↑ http://www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=1&ContentID=4483
- ↑ http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=a00222
- ↑ http://emedicine.medscape.com/article/816117-clinical#a0217
- ↑ http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/stretching/art-20047931
- ↑ http://www.spine-health.com/conditions/neck-pain/workplace-ergonomics-and-neck-pain
- ↑ http://www.pacificcollege.edu/news/blog/2015/02/19/benefits-massage-lower-back-and-neck-pain
- ↑ http://www.spine-health.com/treatment/physical-therapy/physical-therapy-benefits-back-pain
- ↑ http://www.acatoday.org/level2_css.cfm?T1ID=13&T2ID=68
- ↑ http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/acupuncture/basics/definition/prc-20020778
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15846753
- ↑ http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/cortisone-shots/basics/definition/prc-20014455
- ↑ http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00648
- ↑ http://orthoinfo.aaos.org/topic.cfm?topic=A00648