Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bolest ucha může mít mnoho různých příčin, některé vážnější než jiné. Pokud se bolest ucha stále vrací nebo je to extrémně bolestivé až do bodu, kde se nemůžete soustředit na nic jiného, je moudré navštívit vašeho lékaře. Když to bylo řečeno, tady je několik věcí, které můžete zkusit doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Domácí léčba

 1. 1
  Použijte teplo. To můžete udělat mnoha způsoby. Jakkoliv se to rozhodnete udělat, teplo může znecitlivět bolest. Jen buďte opatrní, abyste se nezranili!
  • Přidržte si fén (nastavený na nízkou teplotu) zhruba 25 cm od ucha. Tekutina ve vašem uchu se snáz pohne, když je vystavena změně teploty. [1]
  • Namočte žínku v teplé vodě, vyždímejte ji a přidržte ji na vašem uchu 20 minut. Pokud se bolest vrátí, opakujte.
  • Použijte na ucho starý hřejivý polštářek pro snadný závan tepla.
 2. 2
  Vezměte si Paralen nebo Ibuprofen. To je běžné analgetikum, které nezpůsobí, že nynější potíže s uchem zmizí, ale že bolest odezní. A během pár minut.
  • Pokud je bolest silná a neodezní po jedné či dvou tabletách, jděte k lékaři. Pokud máte také jiné příznaky (jako je horečka nebo závratě) běžte okamžitě k lékaři.
  • Zkuste Aurecon, lokální anestetikum, které se může nanášet přímo do zvukovodu. Aurecon můžete najít v každé drogérii. Také je možné ho koupit online.
 3. 3
  Použijte olivový nebo dětský olej. Přestože to může znít divně, olivový nebo dětský olej může být užitečnou náhradou ušních kapek. Jsou lubrikující a mohou zmírnit vaší bolest.
  • Zahřejte ho, dokud nebude teplý, ale ne horký, a nakapejte 3 nebo 4 kapky do postiženého zvukovodu. Nechte působit zhruba půl hodiny a pak si lehněte, aby mohl vytéct. Bolest by měla rychle opadnout. [1]
  • Dejte do něj trochu skořice, pokud ji máte. Jak se zdá, funguje také česnek. Ve skutečnosti... [2]
 4. 4
  S česnekem buďte kreativní. Někdo věří, že vše česnekové pomáhá s bolestí uší. Pokud ho máte v jakékoliv formě, zvažte jeho použití. Tady je několik metod:
  • Naneste několik kapek česnekové šťávy do postiženého ucha.
  • Ohřejte trochu sezamového oleje se stroužkem česneku. Potom, co česnek pustí do oleje, naneste ho do ucha.
  • Rozlomte stroužek česneku napůl, dejte půlku do vašeho ucha a půlku do horké vody, z které vychází pára. Dejte si ucho nad hrnek a nechte česnekovou páru procházet česnekem a do vašeho bolavého ucha. [3]
 5. 5
  Využijte ten zbytek cibule ve vaší ledničce. Další zelenina k záchraně! Nakrájejte cibuli, rozdrťte ji a pevně zabalte do čistého, tenkého hadříku. Položte se na bok a držte si zábal na uchu. [4]
  • Pokud máte po ruce zázvor a ne cibuli, použijte stejný postup – aplikují se stejné principy. [4]
 6. 6
  Zkuste bazalku nebo mátu. To je opravdová bylinná léčba. V obou případech je třeba vymačkat šťávu. To zahrnuje jejich rozdrcení a vystavení trošce tepla. Nicméně mátový olej by se měl nanášet kolem ucha, zatímco bazalkovou šťávu je možné nanést do ucha. [4]
 7. 7
  Žvýkejte žvýkačku a zívejte. Pokud je pravděpodobné, že bolest vašeho ucha vznikla kvůli změně nadmořské výšky, zvažte žvýkání žvýkačky nebo vynucené zívání. Vaše uši odlehnou a vy se téměř automaticky budete cítit lépe.
  • Také můžete zkusit silně. Sval, který aktivuje eustachovu trubici se otevře a uvolní tlak.
  • Americká akademie otolaryngologie doporučuje pro překonání vedlejších efektů letadel tuto metodu: Zavřete pusu a prstem si zacpěte nosní dírku na straně vašeho nepostiženého ucha. Potom zkuste skrz vaše nosní dírky vydechnout, čímž přinutíte ucho odlehnout. Nicméně pokud je zdrojem bolesti ucha nachlazení nebo jiná infekce, nedělejte to – infekce by se tak mohla rozšířit. [5]
 8. 8
  Použijte aromaterapii. Přestože to může znít trochu zvláštně, ale někteří lidé by na ní přísahali. Nařeďte vonný olej (jako je levandulový olej) trochou olivového oleje a natřete ho na vnější stranu postiženého ucha a dolů po krku kolem lymfatických žláz. [6] Worth a shot?
  • Pokud je vaše bolest ucha oslabující, není aromaterapie to pravé. Váš lékař vám může poskytnout léky, které budou fungovat mnohem rychleji než vonné oleje.
 9. 9
  Pokud máte k dispozici koloidní stříbro, zkombinujte ho s vašimi oleji. Koloidní stříbro o koncentraci 500 ppm je nejlepší. Použijte jen 1 kapku esenciálního oleje na každých 15-20 kapek koloidního stříbra. Může se zdát, že vonný olej není v tomto poměru užitečný, ale pro účinnost je ho třeba. [7]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Skrz vašeho lékaře

 1. 1
  Nechte si předepsat antibiotika. Pokud to prostě nezmizí samo, nebo je to doprovázeno jinými příznaky nebo vás ničí obrovská bolest, navštivte lékaře. Může vám dát okamžitě antibiotika.
  • Penicilin nemusí několik dní účinkovat. Zeptejte se svého lékaře, jestli si myslí, že to bude váš případ a jaké prostředky můžete vyzkoušet, abyste přiměli bolest odejít.
 2. 2
  Určete, jestli je to kvůli nahromaděnému hlenu. Kašlání a smrkání může podráždit vnitřní ucho, což nakonec končí bolestí ucha. Pokud máte i jiné příznaky nachlazení, může to být viníkem.
  • Váš lékař vám může doporučit dekongestant nebo nosní sprej. Produkce hlenu se zastaví, uvolní bolest ucha, avšak může být třeba doplnit to ibuprofenem, alespoň z počátku. [2]
 3. 3
  Poznejte jestli je příčinou ušní maz. Přestože je tam pro váš užitek, příliš mnoho mazu může vést k bolestem ucha. Pokud je ušní maz problémem, váš lékař bude schopný se o to postarat.
  • Doporučí vám ušní kapky s léčivou látkou k úlevě od bolesti a nahromaděného mazu. Také vám doporučí jak se do budoucna starat o své uši.
  • Pokud váš ušní maz ztvrdnul a je v chomáčích, váš lékař ho může manuálně vyjmout. Nejspíš to není nejpříjemnější, ale můžete to vyřešit váš problém.
  Reklama

Varování

 • Pokud se bolest ucha za den nebo dva nezlepší, okamžitě navštivte lékaře. Nechcete, aby se vaše příznaky zhoršili.
 • Při použití tepla buďte vždy opatrní. Mohli byste skončit s popálených uchem a bolestí ucha.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 017 krát
Stránka byla zobrazena 12 017 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama