Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud vás bolí vagína, je velmi důležité zjistit, jaká je příčina vašeho problému. Někdy může jít o příznak nějaké gynekologické nemoci. Pokud hledáte rychlou úlevu, přečtěte si tento článek. Zjistíte, jaké léky vám váš lékař může předepsat a co dělat, abyste si ulevila sama.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Rychlá úleva

 1. 1
  Přiložte si na vagínu pytlík s ledem. Pokud vás bolí vagína, vezměte si pytlík s letem, zabalte ho do ručníku a přiložte si ho na vagínu. Chlad vám znecitliví nervová zakončení a zmírní bolest. [1] To use the ice pack:
  • Zabalte sáček s ledem do utěrky. Nikdy si led nepřikládejte přímo na tělo.
  • Chlaďte si vagínu 15-30 minut.
  • Pokud nemáte led, použijte mraženou zeleninu, nebo jinou mraženou věc. Vždy ji ovšem zabalte do utěrky nebo do ručníku.
 2. 2
  Dejte si koupel. Naplňte si větší lavor nebo dětskou vaničku teplou vodou a sedněte si do ní. Takto si vagínu namáčejte 15-20 minut. [2]
  • Zeptejte se lékaře, zda si do vody můžete přidat sůl, jedlou sodu, nebo ocet.
 3. 3
  Použijte volně prodejný znecitlivující krém. Krémy znecitlivují nervová zakončení v pokožce, takže zajistí, že váš mozek nebude registrovat bolest, kterou cítíte. Zde je několik běžně dostupných krémů: [3] :
  • Lidokain: použijte dvakrát nebo třikrát denně.
  • Lidokain/prilokain: tento krém naneste na vagínu a po 5-10 minutách ho smyjte.
 4. 4
  Umyjte si vagínu studenou vodou. Pokud vás vagína bolí po pohlavním styku nebo močení, měla byste si ji po těchto činnostech vždy umývat studenou vodou.
  • Studená voda vám pomůže zmírnit podráždění a otok a umyje vám oblast vagíny, takže zabrání šíření infekce.
 5. 5
  Vezměte si antihistaminika, která vás zbaví svědění. Pokud vás vagína svědí, můžete si vzít volně prodejný lék na alergii. Tyto léky blokují histamin, což je látka, která způsobuje svědění.
  • Pokud berete tyto léky přes den, neměla byste řídit auto a věnovat se náročným činnostem. Pokud si antihistaminikum berete večer, neměl by to být problém. Každopádně počítejte se tím, že budete unavená. (Pokud berete léky na kvasinkovou infekci, poraďte se nejprve s lékařem.)
 6. 6
  Používejte při sexu vaginální lubrikant. Lubrikační gely vám mohou pomoci zbavit se bolesti. Fungují jako přirozený vaginální hlen a zabraňují odření.
  • Pokud používáte kondom, používejte lubrikanty na bázi vody. Vyzkoušejte jich několik a najděte ten, který vám nejlépe vyhovuje.
  • Pokud vám lubrikant vagínu podráždí, ihned si ho smyjte.
 7. 7
  Noste prodyšné spodní prádlo. Pokud vás bolí vagína kvůli infekci, měla byste nosit pouze bavlněné spodní prádlo. Bavlna je prodyšnější, než všechny ostatní látky. Je nutné zajistit, aby pokožka v okolí vagíny mohla dýchat. [4]
  • Pokud je to možné, na noc si neberte žádné spodní prádlo.
 8. 8
  Noste volné oblečení. Pokud vás bolí vagína, těsné kalhoty mohou být velmi nepříjemné. Neberte si úzké legíny ani kalhoty, ale raději volnou sukni, nebo šaty. Noste bavlněné oblečení, ve kterém vaše pokožka bude moci dýchat.
 9. 9
  Nepoužívejte mýdla a sprchové gely s parfémy. Parfémovaná mýdla, krémy, tampony a vložky mohou vaši vagínu podráždit, protože obsahují zbytečné chemikálie. [5]
  • Držte se produktů bez obsahu parfémů a používejte i toaletní papír bez parfemace.
 10. 10
  Vyhýbejte se cvičení, při kterém vzniká tlak na vagínu. Pokud máte bolavou vagínu, je lepší se vyhýbat činnostem, při kterých je na ni vyvíjen tlak. Měla byste omezit zejména následující aktivity:
  • Jízda na kole
  • Jízda na koni
  • Gymnastika
 11. 11
  Provádějte cviky na pánevní dno. Tyto cviky posilují svaly pánevního dna a pomáhají jim lépe reagovat na tlak. Když budete mít silnější pánevní dno, nebudete trpět bolestí. Obecně je dobré se nejprve poradit s lékařem, který vám řekne, jak tyto cviky provádět. Nejznámější jsou takzvané Kegelovy cviky. [6] :
  • Lehněte si na zem a stiskněte svaly vagíny a konečníku. Představujte si, že tyto svaly chcete vtáhnout do těla. Cílem je zpevnit tyto svaly, aniž byste pohybovala jinými částmi těla.
  • Udělejte 10 těchto cviků za sebou – svaly vždy zpevněte na 5 vteřin.
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zjistěte, co vaši bolest způsobuje

 1. 1
  Bolest vagíny může způsobovat mnoho zdravotních problémů. Většinou je bolest příznakem nějaké nemoci. V následující sekci se dozvíte, jaké jsou běžné příčiny bolesti vagíny.
 2. 2
  Bolest způsobená hrubým pohlavním stykem. Příliš agresivní pohlavní styk je jednou z nejběžnějších příčin vaginální bolesti. Pokud sex trvá dlouho, nebo jste sex nějakou dobu neměla, je možné, že vás vagína bude bolet. Stává se to také v případě, že má váš partner velký penis, v případě znásilnění a v případě zavádění cizích předmětů do vagíny. Mezi příznaky této bolesti patří: [7] :
  • Ostrá pálivá bolest na začátku pohlavního styku
  • Hluboká bolest po skončení pohlavního styku
  • Lokalizovaná bolest (bolest, která nezasahuje do jiných míst)
 3. 3
  Zjistěte, zda netrpíte bakteriální infekcí. Zejména kvasinkové infekce často způsobují bolest vagíny, která se zhoršuje při pohlavním styku. Zde jsou příznaky vaginální infekce: [8] :
  • Podráždění, svědění a pálení, které způsobuje bolest (také se může objevit otok stydkých pysků)
  • Zapáchající výtok (většinou infekce močových cest)
  • Pálení při močení (také infekce močových cest, ne kvasinky)
 4. 4
  Pokud se chcete zbavit kvasinkové infekce, musíte brát léky, nebo používat speciální masti. Kvasinkové infekce se často objevují, když žena bere antibiotika, protože antibiotika narušují bakteriální rovnováhu ve vagíně. Je tedy dobré při braní antibiotik jíst živý bílý jogurt, který dokáže hladinu bakterií vyrovnat (pokud berete antibiotika, řekněte to svému gynekologovi).
 5. 5
  Některé pohlavní choroby způsobují bolest vagíny. Některé pohlavně přenosné choroby mohou způsobit bolest vagíny, zejména ze začátku. Pokud máte pocit, že trpíte pohlavní chorobou, ihned jděte k lékaři. Mezi nejčastější pohlavní choroby patří:
  • Vaginální opar, který způsobuje bolest v okolí vagíny.
  • Chlamydie a kapavka, které způsobují zánět vagíny, děložního čípku, nebo močovodu.
 6. 6
  Také menopauza může způsobit bolesti vagíny. Menopauza způsobuje bolesti, protože se při ní snižují hladiny pohlavních hormonů progesteronu a estrogenu. Snížené hladiny těchto hormonů vyvolávají různé příznaky, například[9] :
  • Vysychání vagíny
  • Bolest při pohlavním styku
  • Svědění
 7. 7
  Zkontrolujte si, zda nemáte ve vagíně abnormální výrůstky. Rakovina ve vagíně může také způsobovat bolest. Vezměte si zrcadlo a podívejte se do vagíny. Důkladně si ji prohlédněte. Některé výrůstky nemusejí být vidět, takže byste měla zajít i ke gynekologovi. Ve vagíně se může objevit[10] :
  • Cysta
  • Polyp
  • Nádor
 8. 8
  Zajděte si ke gynekologovi. Je dobré se objednat ke gynekologovi, abyste zjistila, co vaši bolest způsobuje. Zkuste nejprve několik dní počkat, zda bolest neustoupí. Pokud se to nestane, objednejte se na vyšetření.
  • Lékař se vás zeptá na vaši anamnézu.
  • Prohlédne vám vagínu a zjistí, zda ji máte zarudlou nebo podrážděnou.
  • Vezme vzorek vašeho výtoku a pošle ho na rozbor.
  • Pokud bolest neustoupí, pravděpodobně vám doporučí laparoskopii.
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Léčba bolestí vagíny pomocí léků

 1. 1
  Používejte krémy s estrogenem. Tyto krémy podporují produkci vaginálního hlenu, který slouží jako lubrikant. Krémy také udrží vaši vagínu a močovou trubici zdravou a zbaví vás svědění, bolesti po pohlavním styku a pálení. Mezi tyto krémy patří:
  • Estrogen (Premarin), estradiol (Estrace nebo Estrasorb) a estropipate (Ogen). [11]
 2. 2
  Pokud je příčinou vaší bolesti infekce, berte antibiotika. Antibiotika se většinou předepisují v případě, že je příčinou bolesti vagíny infekce. Nezapomínejte na to, že tyto léky musíte brát přesně tak, jak vám řekne lékař. Nesmíte je přestat brát hned jak se vám uleví, protože byste riskovala, že se vám infekce vrátí. Mezi běžná antibiotika patří: [12] :
  • Clindamycin, Metronidazol a Tinidazol.
 3. 3
  Zeptejte se svého lékaře na antidepresiva třetí generace. Tato antidepresiva v mírných dávkách zvyšují toleranci bolesti a mohou vám pomoci s problémy, které způsobují vaši bolest. Často se předepisují zejména tyto léky:
  • Amitriptylin, Silenor a Tofranil.
 4. 4
  Začněte brát antikonvulzívum. Tyto léky se používají při chronických bolestech a záchvatech, ale účinkují i na vaginální bolesti. Fungují tak, že blokují signály bolesti z centrální nervové soustavy, takže váš mozek žádné pocity bolesti nezpracuje. [13] Mezi tyto léky patří:
  • Lyrica, Topamax a Carbamazepin.
 5. 5
  Zvažte interferové injektory. Jako poslední možnost vám lékař může předepsat tzv. interferové injektory, což jsou léky, které blokují nervy ve vagíně. Používají se ale jen v krajních případech. [14]

Varování

 • Pokud trpíte bolestí déle než dva dny, měla byste si zajít ke gynekologovi.

Reference

 1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22931394
 2. http://www.healthline.com/health/sitz-bath#In%20the%20Bathtub3
 3. Haefner,H.K., Collins,M.E., Davis,G.D., Edwards,L., Foster,D.C., Hartmann,E.H., et al. (2005). The vulvodynia guideline. Journal of Lower Genital Tract Disease.
 4. Haefner,H.K., Collins,M.E., Davis,G.D., Edwards,L., Foster,D.C., Hartmann,E.H., et al. (2005). The vulvodynia guideline. Journal of Lower Genital Tract Disease.
 5. American College of Obstetricians and Gynecologists. (2011). Vulvodynia. Frequently Asked Questions (FAQ 127). Washington, DC: American College of Obstetricians and Gynecologists
 6. http://www.oprah.com/health/Pelvic-Floor-Exercises-for-Women-Kegels-and-Pelvic-Clocks
 7. http://www.emedicinehealth.com/pain_during_intercourse/page3_em.htm#pain_during_intercourse_symptoms
 8. http://www.webmd.com/women/guide/sexual-health-vaginal-infections
 9. http://www.patient.co.uk/health/atrophic-vaginitis-vaginal-dryness

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 30 335 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 30 335 krát.

Pomohl vám tento článek?