Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Když sedíte osm hodin denně u počítače, nebo často zvedáte těžké věci, mohou vám na zádech ztuhnout svaly a způsobit uzly. Tyto uzly, kterým se někdy říká "spouštěče" se objevují v případě, že se svalová vlákna nemohou uvolnit. Nejčastěji se vysktují ve vekém trapézovém svalu, který začíná pod lebkou a prochází přes záda až k ramenům. Než se rozhodnete objednat se na masáž, můžete zkusit následující tipy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Masáž

 1. 1
  Zjistěte, kde přesně máte na zádech uzel. Pomůže vám to určit správnou masážní techniku. Snažte se pohybovat zády všemi směry a podle toho zjistit, které pohyby jsou nepříjemné a kde přesně se uzel nachází.
  • Pokud vás bolí protahování zad (do oblouku, nebo při prohýbání v zádech), máte podélné uzly na horní straně zad. Pokud vás bolí pohyby do strany, máte podélné uzly na bedrech.
  • Pokud vás bolí vysunutí lopatek, máte horizontální uzel na zádech.
 2. 2
  Masírujte uzel tak, že podél něj budete tlačit prsty. Neměli byste tlačit přímo na uzel. Pokud nemůžete použít ruce, opřete se o nějaký nábytek.
  • Pokud máte podélné uzly podél páteře, použijte roh zdi. Srovnejte se tak, abyste měli roh podél uzlu a přitiskněte se k němu.
 3. 3
  Použijte tenisový míček. Můžete se opřít o zeď, nebo si lehnout. Dejte si za záda tenisový míček a přitiskněte si ho na místo, kde vás záda nejvíce bolí. Bude to trochu bolet, ale mělo by jít o příjemnou bolest.
  • Přitiskněte si míček na záda, dokud bolest nepřejde. Dělejte si pauzy – ze začátku míček na zádech udržíte pravděpodobně jen několik vteřin. Postupně prodlužujte dobu, po kterou míčkem tlačíte na záda.
   • Když si míček dáte do punčochy, můžete si to usnadnit. Použijte jakýkoli míček chcete – menší a tvrdší míčky vám záda promasírují nejlépe. [1]
 4. 4
  Pořiďte si pěnový váleček. Viděli jste někdy v posilovně lidi, kteří používají pěnové válečky? Tyto válečky jsou určeny pro uvolnění svalových vláken na zádech. Jde o stejný princip, jako v případě tenisového míčku, ale válečky fungují lépe. Pokud máte velmi tuhý uzel, váleček vám pomůže lépe, než tenisový míček.
  • Váleček podpoří krevní oběh v zádech a uvolní kyselinu mléčnou a kyslík. Tyto dvě látky jsou hlavní příčinou většiny uzlů na zádech. [1]
  • Ze začátku postupujte pomalu. Když budete bolavé místo masírovat příliš dlouho, mohli byste si scaly poškodit ještě více, zejména poked neumíte s válečkem zacházet. U každého uzlu se zastavte jen na 15-30 vteřin.
  • Umístěte si váleček horizontálně na zem a lehněte si na něj kolmo. Najděte si bolestivá místa a pomalu se přes váleček převalujte. Nepoužívejte váleček déle, než tři minuty v kuse.
  • Nepoužívejte váleček na bedrech, jinak byste si mohli poškodit nervy.
 5. 5
  Pokud máte uzel na rameni, použijte deštník s rukojetí. Můžete si koupit i masážní pomůcku ve tvaru rukojeti deštníku, [2] ale pokud máte doma deštník, není důvod utrácet peníze.
  • Pokud máte uzel na horní straně ramene, přiložte si k němu konec rukojeti deštníku a zatlačte. Stejně jako s tenisovým míčkem rukojeť držte na místě, dokud bolest nepoleví.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Protahování

 1. 1
  Protahujte se, abyste měli delší svaly. Protahováním se uzlů sice nezbavíte, ale zmírníte bolest a vyhnete se uzlům v budoucnu. Pokud máte podélné uzly, předpažujte a snažte se co nejvíce prohnut záda. Pokud máte horizontální uzly, otáčejte se na stranu a protahujte si ramena.
 2. 2
  Sedněte si na zem, přitáhněte nohy k hrudníku, chytněte se za kolena a houpejte se dopředu a dozadu, abyste si protáhli bedra. Není to sice zrovna dobré pro ramena, ale bedra si tímto způsobem dobře protáhnete.
 3. 3
  Přitáhněte kolena k hrudníku. Lehněte si na zem, oběma rukama si chytněte koleno a přitáhněte si ho k hrudníku. Snažte se přiblížit bradu k hrudníku a v krajní poloze vydržte 20-30 vteřin. [3]
 4. 4
  Protáhněte si boky. Mírně rozkročte nohy a zakročte pravou nohu. Pokrčte levou nohu a přeneste váhu na pravou nohu. Protahujte se stále více a pravou nohu mějte nataženou. V krajní poloze vydržte 20-30 vteřin. [3]
 5. 5
  Propleťte ruce a předpažte. Mějte stále narovnané lokty a záda. Dlaně natočte směrem ven a potom zase směrem k sobě. V krajní poloze vydržte 20-30 vteřin. [4]
 6. 6
  Nezapomeňte si protáhnout krk. Přitáhněte si ucho k rameni a jemně si držte hlavu jednou rukou. Potom cvik zopakujte na druhé straně.
  • Potom přitáhněte bradu k hrudníku a v krajní poloze vydržte 20-30 vteřin.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Dobré zvyky

 1. 1
  Přikládejte si na uzel studený obklad. Pokud je uzel důsledkem zranění, měli byste nejprve používat studené obklady. Přikládejte si obklady na postižené místo vždy na 20 minut alespoň třikrát denně. Tento postup provádějte první tři dny po zranění.
  • Nemáte speciální chladivý sáček? Můžete si ho vyrobit sami. Vezměte si uzavíratelný igelitový sáček a nalejte do něho tři šálky vody a jeden šálek lihu. Vymačkejte všechen vzduch a dejte sáček do mrazáku. [4]
 2. 2
  Po několika dnech začněte používat i teplé obklady, abyste svaly uvolnili. Můžete si dát horkou koupel nebo sprchu, nebo si na záda přikládat ohřívací lahev, nebo ručník zahřátý v mikrovlnce. Dejte si pozor, abyste se nespálili.
  • Obklad opět přikládejte alespoň třikrát denně na 20 minut, tři dny za sebou (nebo dokud bolest nepoleví). [4]
  • Pokud preferujete vlhké teplo, můžete si vzít vlhký ručník a dát ho na 30 vteřin do mikrovlnky. Nezahřívejte ho příliš, abyste se nespálili!
 3. 3
  Zapracujte na svém držení těla. Když si nedáte pozor, uzly na zádech se vám budou dělat stále dokola. Pokud pracujete za stolem, dělejte si pravidelné přestávky a protahujte se. Dávejte si pozor, abyste se nehrbili a nezatěžovali stále stejné svaly.
  • Pokud pracujete za stolem, každou hodinu se na chvíli zvedněte a projděte se, nebo se protáhněte..
  • Vestoje si dávejte pozor, abyste neměli předsunutou hlavu. Když budete mít předsunutou hlavu, budete zbytečně zatěžovat ramena a záda a uzly se vám budou tvořit častěji.
  • Pokud často zvedáte těžké věci, nebo posilujete, dělejte to správně. Když budete činky pokládat příliš rychle, svaly vám ztuhnou.
 4. 4
  Začněte se věnovat józe. Co se týče cvičení pro posílení zad, jóga patří mezi ta nejlepší. Dokáže vás zbavit bolesti zad a zároveň posílit svaly a zlepšit ohebnost. Zkuste následující pozice. [5]
  • Pozice psa vám posílí bedra – svaly, díky kterým stojíte rovně a které používáte při zvedání těžkých předmětů.
  • Pozice dítěte vám prodlouží zádové svaly. Postavte se na všechny čtyři, zatáhněte hýždě dozadu a protáhněte paže před sebe.
  • Pozice holuba vám protáhne boky a zádové svaly. Lidé někdy zapomínají na to, že celé tělo je propojené – když budete mít slabé boky, projeví se to i na jinak zdravých zádech.
  • Pozice trojúhelníku vám posílí záda a nohy a protáhnete si při ní boky a boční břišní svaly.
 5. 5
  V případě potřeby berte léky. Lékař vám pravděpodobně řekne, že si máte vzít ibuprofen, nebo jiný protizánětlivý lék proti bolesti. Pokud máte se zády vážné problémy, lékař vám může předepsat i silnější lék.
  • Léky pro uvolnění svalů mají vážné vedlejší účinky – zmatenost, točení hlavy a únavu. Lékař vám je předepíše pouze v případě, že máte se zády skutečně vážné problémy. [6]
 6. 6
  Pokud trpíte chronickými bolestmi zad, poraďte se s lékařem. Pokud vás bolí záda neustále, objednejte se k lékaři. Možná vám pomůže injekce do páteře, nebo budete muset podstoupit operaci.
  • Pravděpodobně vám bude nejprve doporučena rehabilitace. Injekce a operace se používají pouze ve vážných případech, kdy se bolest rozšiřuje do jiných částí těla. Účinek kortizonových injekcí trvá většinou jen několik měsíců. [6]
  Reklama

Tipy

Varování

Tipy

 • Masáže a cviky provádějte 3-5x denně. Když nepřestanete, brzy zaznamenáte první výsledky.
Reklama
 • Protahujte se a masírujte se alespoň třikrát denně.
Reklama

Varování

 • Nepohybujte se tak, aby vám to působilo bolest. Protahování je v pořádku, ale bolest ne!
 • Nikdy netlačte přímo na páteř!
Reklama
 • Nedělejte pohyby, které vám působí silnou bolest.
 • Nikdy netlačte přímo na páteř!


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 363 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 6 363 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama