Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bradavice jsou benigní (nezhoubné) kožní výrůstky na rukách a mnoha dalších částech lidského těla, včetně obličeje, chodidel a genitálií. Bez ohledu na místo výskytu jsou způsobené lidským papilomavirem (HPV), který se do kůže dostává skrze malé rány a oděrky.[1] Bradavice jsou nakažlivé a mohou se šířit kožním kontaktem, obzvláště u osob s oslabeným imunitním systémem. Odstranit bradavice z rukou nemusí být nic snadného, ale několika domácími metodami můžete dosáhnout kýženého úspěchu. Pokud fungovat nebudou, můžete přistoupit k různým lékařským postupům.

Část 1
Část 1 ze 3:

Běžné domácí metody

 1. 1
  Používejte na bradavici pemzu. Rychlou a nenákladnou metodou pro odstranění bradavic z rukou je používání pemzy. Pemza je přirozeně abrazivní materiál, který výborně odstraňuje svrchní vrstvu z bradavic, obzvláště pokud jsou pokryté silnou zrohovatělou tkání.[2] Ačkoli je pemza velmi vhodná pro odstranění horní vrstvy bradavic, hlouběji ke "kořínkům" pod povrchem kůže se nedostane. Z toho důvodu je vhodné používání pemzy doplnit nějakým druhem masti pro povrchovou aplikaci. Touto kombinací by se vám mělo podařit bradavic zbavit.
  • Před použitím pemzy namočte ruce na patnáct minut do teplé vody a změkčete tak kůži.
  • V případě, že máte menší bradavice bez tvrdého zapouzdření, buďte při používání pemzy velmi opatrní. Mohli byste způsobit oděrky nebo větší rány a následné krvácení. Na tento typ bradavic byste měli spíše použít nějaký menší pilník na nehty.
  • Lidé s diabetem nebo periferní neuropatií by neměli na bradavice na rukou používat pemzu, protože jejich snížená nervová citlivost by mohla způsobit poškození tkáně.
 2. 2
  Nanášejte na bradavici kyselinu salicylovou. Dalším způsobem, jak postupně odstranit jednotlivé vrstvy bradavic, je aplikace kyseliny salicylové. Kyselina salicylová rozpouští keratin (bílkovinu) z povrchu bradavic a zrohovatělé pokožky, která je pokrývá.[3] Používáním této látky ale můžete poškodit okolní, zdravou pokožku, a proto buďte opatrní a veškeré tekutiny, gely, masti nebo náplasti nanášejte maximálně dvakrát denně. Před aplikací kyseliny salicylové navlhčete okolní pokožku teplou vodou a odstraňte svrchní vrstvu bradavice pomocí pemzy nebo pilníku (jak jsme se zmínili výše), aby kyselina zasáhla hlouběji do bradavice. Pro nejlepší výsledky bradavici na noc přelepte náplastí. Buďte trpěliví - odstranění bradavic z rukou pomocí kyseliny salicylové může trvat i několik týdnů.
  • Kyselina salicylová je volně prodejným lékem, který je k dostání téměř ve všech lékárnách. Některé přípravky mohou obsahovat také kyselinu dichloroctovou nebo trichloroctovou, což jsou látky, které pomáhají bradavice rychleji vypálit.
  • Pro naprostou většinu bradavic na rukou bude stačit 17% roztok nebo 15% náplasti kyseliny salicylové.[4]
  • Pamatujte, že některé bradavice na rukou zmizí díky vašemu imunitnímu systému, aniž byste museli podstoupit nějakou léčbu, takže je vhodné nejprve několik týdnů počkat, jestli se vaše bradavice sama nezhojí.
 3. 3
  Zkuste kryoterapii. Kryoterapie (léčba chladem) obnáší odstranění bradavic zmrazením. Tuto proceduru často provádějí dermatologové nebo praktičtí lékaři, ale k dostání je i několik volně prodejných přípravků s obsahem tekutého dusíku (Dr. Scholl Freeze Away, URGO, Wartner apod.), které můžete použít doma.[5] Aplikace tekutého dusíku nejprve způsobí vznik puchýře, který následně během týdne odpadne i s bradavicí. Pro zabránění opětovnému vzniku bradavic bude potřeba několikanásobná aplikace. Léčbu tekutým dusíkem můžete zefektivnit tím, že bradavice nejprve ošetříte pemzou nebo pilníkem.
  • Kryoterapie sice může být trochu bolestivá, ale obvykle ji všichni dobře zvládají. Jestliže je ale bolest nesnesitelná, přestaňte s ošetřováním a vyhledejte lékařskou pomoc.
  • Tekutý dusík může na světlé pokožce způsobit zjizvení a na tmavší pokožce tmavé skvrny, a proto buďte při jeho nanášení velmi opatrní.
  • Přikládání ledu a namrazených gelových polštářků se používá jako forma kryoterapie v léčbě muskuloskleletálních poranění, ale pro léčbu bradavic se neužívá. Není to efektivní a navíc tak může docházet k omrzlinám.
 4. 4
  Použijte krémy na bradavice. V lékárnách je k dostání velké množství volně prodejných krémů, které vám mohou pomoci v léčbě bradavic a obvykle jsou mnohem méně bolestivější než kryoterapie. Fungují tak, že naruší chemickou strukturu bradavice a úplně ji rozloží. Tyto přípravky často obsahují kyselinu dichloroctovou, kyselinu trichloroctovou, 5‐fluorouracil, oxid zinečnatý nebo menší dávku nějakého retinoidu (derivátu vitaminu A).[6] Aplikace těchto krémů by měla probíhat jejich vetřením do bradavice a následným pětiminutovým působením, po němž následuje omytí postižného místa.
  • Použijte speciální polštářky. Tyto polštářky fungují stejně jako krémy. Medikament tedy můžete buď přímo vetřít do bradavice nebo použít malý kousek polštářku a nechat ho na bradavici působit asi jednu hodinu. Na místě ho můžete zajistit zdravotnickou páskou nebo náplastí.
  • Retinoidy se obvykle používají pro zpomalení projevů stárnutí, ale dají se využít také pro odstraňování odumřelých kožních buněk z obličeje a zabránění vstupu nečistot do vašich pórů. To zahrnuje i bradavice.
 5. 5
  Přelepte bradavici lepicí páskou. Ačkoli neznáme přesný mechanismus této metody, existuje množství svědectví (ale i několik výzkumů), které potvrzují, že se bradavic můžete účinně zbavit jejich přelepením obyčejnou lepicí páskou.[7] V roce 2002 proběhla studie, která prokázala, že 85% sledovaných lidí vyléčilo svou bradavici lepicí páskou do jednoho měsíce, což je rychlejší než při podstoupení kryoterapie.[8] Zkuste proto bradavici na ruce přelepit obyčejnou lepicí páskou a po jejím odlepení použít pemzu, kterou odstraníte odumřelou tkáň. Tento proces možná budete muset několikrát opakovat, ale určitě to stojí za to. Je to nenáročné, levné a bez vedlejších účinků.
  • Očistěte svou kůži dezinfekčním alkoholem a potom bradavici přelepte malým kouskem lepicí pásky. Pásku nechte na místě 24 hodin a potom ji vyměňte za čerstvou. V tomto cyklu pokračujte jednou týdně, po dobu šesti týdnů, pokud to bude potřeba.
  • Někteří lidé tvrdí, že stejně dobře funguje také neporézní typ pásky, jako je například elektrikářská páska, ale zatím neexistují žádné výkumy, které by to potvrzovaly.
  • Mezi další neobvyklé věci, které si lidé přikládají na bradavice ve snaze zbavit se jich, patří například slupka od banánu nebo bramboru.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Bylinná léčba

 1. 1
  Použijte jablečný ocet. Aplikace jablečného octa je starou domácí metodou pro odstraňování různých kožních problémů, včetně bradavic. Jablečný ocet totiž obsahuje kyselinu citronovou a velké množství kyseliny octové, která má antivirotické účinky (zabíjí HPV a některé další viry).[9] Obě zmíněné kyseliny ovšem můžou zdravou pokožku podráždit, a tak buďte při aplikaci octa velmi opatrní. Namočte do octa vatovou tyčinku a tu potom přikládejte přímo na vršek bradavice, kterou pak na noc přelepte náplastí. Zhruba po týdnu byste měli začít pozorovat, jak bradavice postupně tmavne, až nakonec úplně odpadne. Postižené místo potom brzy zaroste novou kůží.
  • Jablečný ocet může zpočátku na ruce v okolí bradavice způsobit mírné pálení a otok, ale tento stav obvykle velmi rychle vymizí.
  • Dalším potencionálním mínusem může být charakteristický zápach octa, který spousta lidí nesnáší.
  • Kyselinu octovou sice najdeme i v bílém octu, ale zdá se, že ten pro odstraňování bradavic není stejně účinný jako jablečný ocet.
 2. 2
  Zkuste na bradavici použít trochu česnekového extraktu. Česnek je další surovinou, která se používá v mnoha domácích léčebných postupech pro různé zdravotní potíže. Obsahuje totiž složku zvanou alicin, jejíž známé antimikrobiální účinky dokážou zabíjet různé mikroorganismy, včetně HPV.[10] V roce 2005 proběhla studie, která potvrdila, že česnekový extrakt dokáže kompletně zhojit bradavice už po několika týdnech. Bradavice se pak navíc nevrátiĺy ani po několika měsících.[11] Čerstvý, drcený česnek nebo kupovaný extrakt můžete nanášet přímo na bradavici, nejlépe každý den po dobu jednoho až dvou týdnů. Po každé aplikaci přelepte bradavici náplastí, nechte česnek několik hodin působit a potom ho vyměňte za nový. Nejlepších výsledků dosáhnete, když česnek nanesete na kůži těsně před spaním, čímž alicinu umožníte, aby se vstřebal hluboko do bradavice.
  • Stejně jako jablečný ocet, tak i česnek může na pokožce v okolí bradavice způsobit mírné pálení nebo otoky, které ale obvykle sami rychle vymizí. Česnek samozřejmě také vydává svůj typický zápach.
  • Méně efektivním způsobem je užívání kapslí s česnekovým extraktem, které napadnou HPV prostřednictvím vašeho krevního oběhu.
 3. 3
  Zvažte užívání zeravové silice. Jedná se o olej získávaný z listů a kořenů zeravu obrovského, který se používá již velmi dlouho v ajurvédské medicíně jako lék na mnoho různých zdravotních obtíží, a to zejména pro své silné antivirotické účinky. Obsahuje složky, stimulující imunitní systém, který pak dokáže zabíjet viry, jako je právě například HPV.[12] . Z toho důvodu je vhodný na všechny typy bradavic. Olej aplikujte přímo na bradavici, nechte ho pět minut absorbovat a potom místo přelepte náplastí. Stejný postup opakujte dvakrát denně po dobu dvou týdnů. Zeravový olej bývá velmi agresivní a proto může snadno podráždit pokožku v okolí bradavice. Při jeho aplikaci buďte tedy velmi opatrní.
  • Riziko poškození kůže snížíte tak, že zeravový olej před aplikací zředíte nějakým minerálním olejem nebo tresčím olejem.
  • Zeravový olej se obvykle doporučuje na obzvláště úporné případy bradavic, které jsou odolné vůči ostatním léčebným metodám. Je to tedy něco jako poslední možnost, co se týče bylinných postupů.
  • Zeravový extrakt je k dostání také ve formě homeopatických tablet, které se užívají několikrát denně přiložením pod jazyk. Tabletky jsou malé a bez chuti a obsahují pouze stopové množství zeravového extraktu, ale přesto dokážou být velmi účinné a navíc nemají žádné známé vedlejší účinky.
 4. 4
  Nezapomeňte ani na tea tree olej. Tea tree olej je extrakt z australského stromu s názvem kajeput střídavolistý (melaleuca alternifolia). Díky svým antimikrobiálním a antivirotickým účinkům se dá použít na různé kožní obtíže, včetně bradavic, ale ukázalo se, že nedokáže proniknout do bradavic tak účinně, jako jablečný ocet, česnekový extrakt nebo zeravový olej.[13] Tea tree olej se dá ovšem užívat také vnitřně, protože podporuje imunitní systém, což může být velmi praktické pro zabránění opětovného vzniku bradavic. Začněte tím, že na bradavici budete kapat 2-3 kapky tea tree oleje dvakrát denně po dobu alespoň třech až čtyřech týdnů. Chcete-li tuto metodu ještě více zefektivnit, ošetřete bradavice nejprve pemzou nebo pilníkem.
  • Tea tree olej se používá v Austrálii a na Novém Zélandě již po staletí, ale u nás se stal populárním až v posledních dekádách.
  • Tento olej také může velmi vzácně způsobovat podráždění pokožky a různé alergické reakce, a to zejména u citlivějších osob.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Lékařské ošetření

 1. 1
  Konzultujte svůj stav s lékařem. Jestliže vaše bradavice nezmizí samy od sebe a nepomůžou k tomu ani výše popsané přírodní metody, domluvte si návštěvu u svého praktického lékaře, a to zvláště, pokud je bradavice bolestivá nebo se nachází na nepříjemných místech. Lékař vaši ruku vyšetří a rozhodne, zda se skutečně jedná o bradavici nebo jiný druh kožního onemocnění. Mezi typické kožní problémy, které mohou připomínat bradavice, patří: kuří oka, mozoly, pigmentové skvrny, zarostlé chloupky, pupínky, nežity, seboroická keratóza, lichen planus, nebo skvamózní karcinom.[14] Pro vyloučení, že se nejedná o nějaký vážný stav, typu rakoviny, vám lékař možná odebere vzorek tkáně (biopsie) a prověří ho pod mikroskopem.
  • Pokud výrůstek na vaší ruce není bradavice, pak vás lékař pravděpodobně odkáže k dermatologovi (kožnímu specialistovi), který rozhodne o potřebné léčbě.
  • Pokud se ale jedná o běžnou bradavici, pak ji lékař zřejmě ošetří pomocí kryoterapie (silnějším typem, než který poskytují volně prodejné léky). Před aplikací tekutého dusíku vám možná ruku lokálně umrtví.
  • Lékařem prováděná kryoterapie by po sobě neměla zanechat žádné stopy. Prohlubeň po odstraněné bradavici brzy zaroste novou kůží.
 2. 2
  Požádejte o předepsání silnějších léků. Jestliže se vy ani váš lékař příliš necítíte na kryoterapii, pak požádejte o předepsání nějakých silnějších medikamentů pro povrchovou aplikaci — jsou to obvykle jen silnější verze volně dostupných léků. Tak například kyselina salicylová se běžně prodává v koncentracích okolo 17%, zatímco stejná látka na předpis má koncentraci 27.5% a vyšší, díky čemuž je samozřejmě mnohem účinnější, ale také nebezpečnější. Dalším běžným medikamentem na předpis proti bradavicím (zejména jejich plantární formě na chodidlech) je kantaridin, což je látka získávaná z brouka zvaného puchýřník.[15] Kantaridin je žíravá látka, která bradavice vypálí. Často se používá v kombinaci s kyselinou salicylovou.
  • Průzkumy prokázaly, že užívání kyseliny salicylové je účinnější v kombinaci s kryoterapií.[16]
  • Přípravky na předpis s vysokým obsahem kyseliny salicylové se někdy dávají pacientům pro domácí užívání, ale s tím přichází větší riziko podráždění nebo zjizvení kůže.
  • Kantaridin je při požití jedovatý, a z tohoto důvodu se tedy pacientům běžně domů nedává.
 3. 3
  Zvažte podstoupení laserové léčby. Pokročilé technologie dnes umožňují dermatologům a dalším lékařům léčit různé kožní nemoci, včetně bradavic. Například pulzní barvivové lasery dokážou vypálit a zničit (kauterizovat) miniaturní cévky, které obklopují a vyživují bradavice, čímž dojde k jejich odumření a postupnému odpadnutí.[17] Další typy více konvenčních laserů dokážou bradavice vypálit přímo a do několika minut, ale obvykle je za potřebí aplikace lokálního anestetika. Procedura se provádí ambulantně a na okolní kůži po ní zůstává pouze mírné podráždění.
  • Ošetření pulzním barvivovým laserem má 95% úspěšnost u všech typů bradavic, které se potom obvykle již znovu neobjevují.
  • Pamatujte, že laserová terapie může být velmi drahá a ne každé pojištění takové procedury kryje, takže si nejprve ujasněte, jak ji budete financovat. Bradavice na ruce se totiž nepovažují za závažný zdravotní stav, a proto budete muset pro peníze zřejmě sáhnout do vlastní kapsy.
 4. 4
  V nouzi si s lékařem promluvte o možnostech chirurgického zákroku. Jestliže v odstraňování vaší bradavice selžou veškeré přírodní metody i léčebné postupy, konzultujte se svým lékařem možnost podstoupení operativního odstranění. Vyoperování bradavice se považuje za malý zákrok (ambulantní), který obnáší vyříznutí výrůstku pomocí skalpelu nebo zničení jeho tkáně pomocí elektrického či ultrazvukového zařízení (elektrodesikace a kyretáž).[18] Desikace v podstatě zahrnuje zničení tkáně, ze které se bradavice skládá a následnou kyretáž, tedy vyškrábnutí odumřelé tkáně pomocí kovového nástroje, zvaného kyreta. Tento zákrok by byl velmi bolestivý a proto se provádí v lokální anestezii.
  • Po chirurgickém odstranění bradavice obvykle zůstane jizva, takže to vezměte do úvahy, zejména pokud je vzhled rukou součástí vaší práce.
  • Také není nic neobvyklého, že se na jizvové tkáni po prodělané elektrodesikaci po nějakém čase objeví bradavice znovu.
  • Řezání do tkáně hluboké bradavice může způsobit její rozšíření na okolní kůži, a to obzvláště u lidí s oslabeným imunitním systémem.
  Reklama

Tipy

 • Všechny bradavice můžou být nakažlivé, a proto se vyhněte jakémukoli přímému kožnímu kontaktu s jinými lidmi nebo jinou částí vašeho těla.
 • Na oblast s bradavicí nepoužívejte stejnou pemzu jako na zdravé části vaší pokožky.
 • Po kontaktu s bradavicemi nebo podobnými výrůstky si vždy důkladně umyjte ruce.
Reklama

Varování

 • Žádné výrůstky na vaší pokožce neignorujte. Některé z těchto útvarů nemusí být neškodné jako bradavice a budou potřebovat okamžitou zdravotnickou pozornost. Jestliže máte jakékoli podezření, vyhledejte lékaře.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Luba Lee, FNP-BC, MS
Spoluautorem článku je :
Lékařská revizní komise
Tento článek spoluautorem článku je Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee je atestovaná sestra rodinného lékařství pracující v Tennessee. V roce 2006 získala titul MSN z University of Tennessee. Tento článek byl zobrazen 10 983 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 10 983 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama