Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bradavice mohou být skutečně zahanbujícím a nepříjemným problémem, obzvláště pokud se nachází na viditelném místě. Jedná se o velmi běžnou věc a není to nic vážného, pokud se tedy nezačnou vracet zpět. Pokud je to váš případ, měli byste navštívit lékaře, který zjistí příčinu opětovného vzniku bradavic. Pokud ale máte obyčejnou bradavici, existují určité přírodní metody, kterými se jí můžete zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Ošetření bradavic česnekem

 1. 1
  Otestujte svou kůži. Česnek je vynikající domácí metodou pro léčbu běžných bradavic. Nejlépe funguje čerstvý česnek, ale použít můžete také vylisovanou šťávu. Česnekem nejprve potřete malý kus kůže a zjistěte, zda na něj nejste citliví. Někteří lidé chytí při kontaktu s česnekem vyrážku, která sice není nijak nebezpečná, ale může být poměrně nepříjemná.
  • Jestliže je to váš případ, v přírodních metodách můžete pokračovat, ale vyrážky se během toho možná nezbavíte. Pokud se rozhodnete drcený česnek použít, přiložte ho na pokožku vždy pouze na jednu hodinu. Celková doba léčby se tím o něco prodlouží.
  • Studie, která zkoumala léčbu dětských bradavic česnekem, zjistila, že bradavice zmizely bez jakýchkoli vedlejších účinků, kromě stížností na zápach a v jednom případě mírného podráždění kůže. Další studie použila na léčbu bradavic a kuřích ok lipid, tedy tuk, extrahovaný z česneku. Studie sledovala 42 pacientů různého věku a zjistila, že u všech zúčastněných došlo k 100% zhojení.
  • Všeobecně se věří, že hlavní antivirotické činidlo obsažené v česneku, známé jako alicin, je chemikálie, která stojí za hojivými účinky v léčbě bradavic, ale zatím bylo provedeno jen málo výzkumů, které by to mohly potvrdit.[1] [2]
 2. 2
  Připravte postiženou oblast. Před aplikací česneku musíte celou oblast kolem bradavice osušit a vydezinfikovat. Umyjte si ruce a potom dané místo připravte. Použijte k tomu teplou vodu s mýdlem. Oblast potom osušte balvněným ručníkem.
  • Jakýkoli textilní materiál, který přišel do kontaktu s bradavicí, musíte vyprat v horké, mýdlové vodě. Na ručníky můžete použít také bělidlo, které veškeré viry bradavic zabije.[3]
 3. 3
  Aplikujte česnek. Připravte si jeden stroužek česneku a plochou stranou čepele kuchyňského nože ho rozdrťte. Stroužek můžete také přeříznout napůl. Oblast potřete rozdrceným česnekem nebo polovinou stroužku a nechte tak šťávu vsáknout do kůže.[4]
 4. 4
  Celé místo potom ovažte. Drcený česnek přiložte přímo na bradavici a potom ho přichyťte na místě náplastí nebo lepicí páskou, chcete-li. Česnek nepřikládejte na zdravé části kůže.
  • Ujistěte se, že nemáte v postižené oblasti žádné otevřené škrábance nebo rány. Česnek může pálit a virus bradavic by se navíc mohl rozšířit do okolí. [5]
 5. 5
  Opakujte celý proces. Léčba nezabere přes noc. Celý proces musíte opakovat každý den. Celou oblast omyjte, osušte a znovu na ni naneste drcený nebo krájený česnek. Po aplikaci čerstvého česneku bradavici opět zalepte nebo ovažte novou náplastí nebo obvazem.
  • K přelepení bradavice můžete použít také lepící pásku. Celé místo tak udržíte v suchu, i když může dojít k podráždění kůže. [6]
  • Česnekovou léčbu opakujte každý den nejméně po dobu 3-4 týdnů.
  • Většina lidí začne pozorovat zmenšování bardavic po šesti až sedmi dnech. Po odstranění náplasti či obvazu bude bradavice vypadat zřejmě seschle a vrásčitě a zároveň vybledle.
  • Jestliže nezpozorujete žádné zlepšení, navštivte lékaře a zjistěte, zda netrpíte nějakými jinými obtížemi.
 6. 6
  Přebytečnou kůži oloupejte. K odstranění kůže z bradavice můžete použít třeba pilník na nehty. Oblast s bradavicí podržte nad umyvadlem a namočte ji. Potom použijte hrubší stranu pilníku a jemně s ní přejíždějte po vrcholu i stranách bradavice. Potom pilník otočte a zopakujte celý proces odstraňování kůže jemnější stranou. Celou oblast následně opláchněte a znovu na ni naneste drcený česnek.
  • Nikdy bradavici nedrhněte tak, aby začala krvácet. Také buďte opatrní a nedotýkejte se použitým pilníkem zdravých částí kůže.
  • Jestliže se potýkáte s plantárními bradavicemi, ošetřujte chodidla nad vanou nebo menším plastovým lavorem.
  • Ujistěte se, že jste odstranili veškerou infikovanou kůži a spláchli ji do vany. Jinak by mohlo dojít k opětovnému vzniku bradavice.
  • Použitý pilník na nehty vyhoďte.[7]
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Užití jiných přírodních metod

 1. 1
  Použijte cibuli. Cibule dokáže stejně jako česnek odstraňovat bradavice. Připravte si zhruba osminu středně velké cibule a nadrťte ji. Cibuli potom přiložte přímo na bradavici a přelepte ji náplastí nebo, chcete-li, kouskem lepicí pásky. Každý den aplikujte opětovně čerstvou cibuli a postiženou oblast zakrývejte novou náplastí.
  • Stejně jako u metody s česnekem používejte pilník na nehty na jedno použití a mezi převazováním bradavice s ním odstraňte veškerou přebytečnou kůži.[8]
 2. 2
  Bradavici namočte v octu. Ocet je vlastně zředěná kyselina octová, která pravděpodobně dokáže rozkládat buněčné membrány. Kyselé prostředí potom zabije virus. Kus vaty nebo vatový tampon namočte v octu a aplikujte ho přímo na bradavici. Vatu přichyťte na místě pomocí lepicí pásky a nechte ji tam alespoň 2 hodiny, maximálně pak 2 dny. Opakujte podle potřeby.
  • Mezi jednotlivými aplikacemi použijte pilník na nehty a odstraňte s ním přebytečnou kůži. [9]
 3. 3
  Použijte pampelišku. Míza pampelišky obsahuje spoustu složek, které dokážou pomáhat v boji proti bradavicím, včetně antivirotických látek. Tyto látky pravděpodobně zabíjejí buňky nakažené virem. Na zahradě utrhněte jednu nebo dvě pampelišky, zlomte jejich stonek a vymačkejte z něj mízu přímo na bradavici. Místo potom přelepte náplastí nebo lepicí páskou a nechte ji tam 24 hodin. Opakujte podle potřeby.
  • Mezi jednotlivými aplikacemi použijte pilník na nehty a odstraňte s ním přebytečnou kůži.[10] [11]
 4. 4
  Použijte banánovou slupku. Banánová slupka obsahuje spoustu látek, včetně různých enzymů, které dokážou narušovat buněčné membrány. Slupku od banánu přiložte vnitřní stranou přímo na bradavici, připevněte ji lepicí páskou a nechte ji tam přes noc. Opakujte podle potřeby.
  • Banánová slupka navíc obsahuje karotenoidy, což jsou látky, z nichž se syntetizuje vitamin A. Vitamin A je přitom známý svými antivirotickými účinky.
  • Mezi aplikacemi použijte pilník na nehty a odstraňte s ním přebytečnou kůži.[12]
 5. 5
  Vyzkoušejte čerstvou bazalku. Bazalka obsahuje celou škálu antivirotických látek, díky kterým pravděpodobně dokáže zabíjet viry bradavic. Nasekejte čerstvé lístky bazalky a udělejte z nich kuličku. Tu potom přiložte na bradavici, přelepte ji lepicí páskou nebo náplastí a nechte ji tam 24 hodin. V případě potřeby opakujte.[13]
  • Mezi aplikacemi použijte pilník na nehty a odstraňte s ním přebytečnou kůži.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Užití volně dostupných léků

 1. 1
  Připravte kůži. Bez ohledu na zvolenou metodu léčby si musíte vždy umýt a osušit ruce, a to před i po kontaktu s bradavicí. Zdravou kůži byste měli působení léčivých přípravků vystavovat co nejméně. Tyto metody obvykle zaberou do několika dní. Jestliže se vaše bradavice nezmenší ani nezmění svůj vzhled do 6-7 dnů, měli byste navštívit svého praktického lékaře či dermatologa. Možná budete potřebovat jinou, silnější léčbu.
 2. 2
  Použijte kyselinu salicylovou. Kyselina salicylová narušuje a zabíjí buňky napadené HPV (lidský papilomavirus). Normální, zdravé buňky zůstanou kyselinou nedotčené. V místní lékárně nebo drogerii kupte přípravek s obsahem kyseliny salicylové - buď v náplastech nebo v tekuté formě. Celou oblast dobře omyjte a osušte ji. Náplast nebo tekutinu potom aplikujte podle instrukcí v příbalovém letáku. Celý proces opakujte každý den, dokud bradavice nezmizí. Trvat to může 2-3 měsíce.[14]
  • Dávejte pozor, abyste lék nenanášeli také na zdravou část pokožky.
  • Chcete-li účinnost kyseliny podpořit, bradavici nejprve namočte a odstraňte z ní přebytečnou kůži, aby se lék dostal hlouběji do pokožky.
  • Více koncentrovanou kyselinu salicylovou můžete dostat na lékařský předpis.[15] [16]
 3. 3
  Zkuste bradavici zmrazit. Volně dostupné mrazicí přípravky používají většinou dimethylether a propan, což jsou látky, které zmrazí kůži na bradavici. Lék v podstatě zmrazí bradavici a zabije kůži, po čemž bradavice odpadne. Tyto kryoterapeutické přípravky, například URGO nebo Wartner, seženete téměř v každé lékárně. Při aplikaci se držte instrukcí od výrobce. Účinky by se měli dostavit do dvou měsíců. Léky skladujte z dosahu otevřeného ohně. Některé z těchto přípravků mohou být hořlavé.[17] [18] [19]
  • Nedávno provedené studie předpokládají, že kryoterapeutická metoda může být účinnější než se uvádí a pozitivní výsledky lze očekávat i dříve než po dvou měsících.[20]
 4. 4
  Vyzkoušejte metodu s lepicí páskou. Tato metoda, zvaná také jako okluzivní, je prověřeným domácím způsobem léčby, na jejíž účinky přísahá spousta lidí. Důvod účinnosti ovšem není znám. Někteří tvrdí, že adhezivum v lepicí pásce obsahuje látky, které rozkládají buňky a o zbytek se postará fyzika při strhávání pásky, která bradavici vytáhne. Pro tuto metodu budete potřebovat stříbrnou lepicí pásku, z níž kousek odstřihnete a přilepíte ho přímo na bradavici, kde ho necháte zhruba 6-7 dní. Pásku potom odstraňte a bradavici namočte ve vodě. Potom použijte pilník na nehty a odstraňte s ním zbytek bradavice.
  • Bradavici nechte odhalenou 24 hodin nebo alespoň přes noc. Lepicí pásku potom na bradavici aplikujte dalších 6-7 dní. Celý proces opakujte podle potřeby až po dobu dvou měsíců.
  • Před nalepením lepicí pásky můžete na bradavici nanést šťávu z cibule nebo česneku.
  • V jednom výzkumu fungovala lepicí páska lépe než metoda, při které se bradavice odstraňovaly mrazením.[21] [22] [23]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Zjistěte více o bradavicích

 1. 1
  Rozpoznejte bradavici. Bradavice je kožní výrůstek, způsobený lidským papilomavirem (HPV). Bradavice se mohou objevovat na celém těle, přičemž infikována je vždy pouze svrchní vrstva kůže. Běžné bradavice se obvykle tvoří na rukou a na chodidlech (plantární bradavice).[24]
 2. 2
  Pochopte přenos HPV. HPV virus se velmi snadno přenáší z jednoho člověka na druhého. Snadno můžete také nakazit sami sebe, když se dotknete nejprve bradavice a následně jiné části těla. Bradavice se ale šíří také sdílením ručníků, žiletek a dalších osobních potřeb, které se s nimi dostávají do kontaktu.
  • Někteří lidé se zdají být k bradavicím náchylnější než jiné. Vyšší riziko vzniku bradavic vám hrozí v případě, že máte potlačenou nebo sníženou funkci imunitního systému. [25]
 3. 3
  Poznejte symptomy. Bradavice jsou v podstatě vyvýšené bulky na kůži s hrubým povrchem, ačkoli některé mohou být plošší a hladší. Dosahují různých velikostí a tvarů. Obvykle jsou bezbolestné, ale v některých případech plantárních bradavic mohou způsobovat bolesti při chůzi. Nepříjemné jsou také bradavice na prstech, a to proto, že se kvůli častým pohybům prstů snadno podráždí.
  • Bradavice mohou být obecně diagnostikovány lékařem bez nutnosti odebírání vzorků na základě toho, kde se podezřelé útvary nacházejí a jak vypadají.
 4. 4
  Rozlišujte různé typy bradavic. Běžné bradavice se mohou šířit na genitálie či do rektální oblasti, i když obvykle jsou způsobené spíše virem HPV. Běžné bradavice nejsou spojené s vyšším rizikem vzniku rakoviny, narozdíl od mnoha genitálních bradavic.
  • Nezapomeňte navštívit lékaře, který určí, zda se skutečně potýkáte s obyčejnými bradavicemi či nikoli.
  • Jestliže objevíte bradavice v okolí genitálií nebo v řitní oblasti, měli byste navštívit lékaře, který určí specifický virus, jež vaše potíže způsobil.[26]
  Reklama

Varování

 • Domácí metody léčby nepoužívejte na bradavice v obličeji.
 • Domácí metody léčby nepoužívejte na bradavice v okolí genitálií a anusu.
 • Jestliže se vám bradavice neustále vracejí nebo pokud žádná léčba nezabírá, měli byste navštívit lékaře. K lékaři byste měli zajít také tehdy, je-li vám více než 55 let a nikdy předtím jste bradavice neměli. Vyloučíte tak případnou rakovinu kůže. Lékaře kontaktujte také v případě, že se vaše bradavice šíří, brání-li vám plantární bradavice v pohodlné chůzi, způsobují-li vám jakékoli obtíže nebo nepohodlí, případně pokud si všimnete známek bakteriální infekce, jako je bolest, zarudnutí, červené paprsky, přítomnost hnisu nebo horečka.
Reklama

Tipy

Tyto typy bradavic by měly být diagnostikovány i léčeny lékařem.

 • Jakoukoli z uvedených metod můžete použít na plantární bradavice. Chodidlo ponořte do horké směsi vody a octa (v poměru 4:1), která bradavici změkčí a usnadní její odstranění.
 • Jakoukoli zvolenou metodu zkoušejte alespoň 3-4 týdny, než přejdete k souzení jejich účinnosti.
 • Před započetím jakékoli z metod nejprve navštivte svého lékaře a zjistěte, zda se jedná o běžné bradavice či nikoli.
 • Bradavice mohou být problematické zejména pokud máte cukrovku nebo periferní cévní onemocnění.


Reklama
 1. He, W., Han, H., Wang, W., and Gao, B. Anti-influenza virus effect of aqueous extracts from dandelion. Virol. J 2011, 8: 538
 2. Yang, Y., Zhao, Y., Wang, C. S., Wang, X. D., and Zhang, L. [Prevalence of sensitization to aeroallergens in 10 030 patients with allergic rhinitis]. Zhonghua Er.Bi Yan.Hou Tou.Jing.Wai Ke Za Zhi 2011; 46(11): 914-920.
 3. Pereira A, Maraschin M.,Banana (Musa spp) from peel to pulp: ethnopharmacology, source of bioactive compounds and its relevance for human health.J Ethnopharmacol. 2015 Feb 3; 160: 149-63
 4. Yamasaki, K., Nakano, M., Kawahata, T., Mori, H., Otake, T., Ueba, N., Oishi, I., Inami, R., Yamane, M., Nakamura, M., Murata, H., and Nakanishi, T. Anti-HIV-1 activity of herbs in Labiatae. Biol.Pharm Bull 1998; 21(8): 829-833
 5. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/tc/warts-and-plantar-warts-home-treatment
 6. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/salicylic-acid-preparations-for-treating-warts
 7. http://www.drugs.com/pro/salicylic-acid-liquid.html
 8. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/plantar-warts/basics/lifestyle-home-remedies/con-20025706
 9. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/warts-treatments-home-remedies
 10. http://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/cryotherapy-for-warts
 11. http://www.livescience.com/10751-wart-bet-freeze.html
 12. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/using-tape-to-remove-warts-topic-overview
 13. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/for-kids/about-skin/warts/how-to-get-rid-of-warts
 14. http://www.aafp.org/afp/2003/0201/p614.html
 15. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/u---w/warts/diganosis-treatment
 16. https://www.aad.org/dermatology-a-to-z/diseases-and-treatments/u---w/warts/diganosis-treatment
 17. http://www.aocd.org/?WartsGenital

O tomto wikiHow

Zora Degrandpre, ND
Spoluautorem článku je :
Lékař naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 11 318 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 11 318 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama