Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Bradavice . Už jen to slovo zní nepříjemně! Bradavice dokážou člověka potrápit. Jejich odstranění je obtížné, a úplná, definitivní léčba neexistuje. Vyrostla vám obyčejná bradavice na ruce, chodidle, obličeji nebo jinde, a vy se za to stydíte? Tenhle článek vám dá návod na pár základních postupů, jak se jí zbavit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 5:
Metody ověřené lékařem

 1. 1
  Buďte trpěliví. Bradavice jsou způsobeny HPV (lidský papiloma virus) a proto jejich léčba může nějaký čas trvat. Spousta bradavic časem zmizí, leckdy i sama od sebe, bez léčby. Samozřejmě že "časem" může znamenat pár týdnů, stejně jako pár let, takže si nejspíš budete chtít vybrat rychlejší metodu. Ať už se rozhodnete pro cokoliv, dejte léčbě čas, aby zabrala.
 2. 2
  Použijte kyselinu salicylovou. Je součástí většiny běžně dostupných přípravků pro léčbu bradavic. Namočte postiženou část těla na nejméně 5 minut do vody, aplikujte roztok kyseliny na bradavici - můžete použít štěteček - a nechte zaschnout. Počkejte jeden den. Pak můžete místo obrousit nebo použít pilník a odstranit tak mrtvou kůži. Opakujte každé dva až tři dny, dokud bradavice nezmizí.
 3. 3
  Použijte instalatérskou lepicí pásku. Několik studií potvrdilo, že použití lepicí pásky na bradavice zabírá. Předpokládá se, že omotání páskou jednak udrží na místě případné medikamenty a jednak bradavici "zadusí". Jedna studie odhalila, že použití pásky po aplikaci 5% masti Imiquimod je efektivní léčbou běžných bradavic.
 4. 4
  Léčba kyselinou mravenčí. Zeptejte se svého lékaře na kyselinu mravenčí, chemikálii, která rychle účinkuje a bradavici vypálí. Není to úplně bezbolestné, ale výsledky uvidíte možná už za jeden jediný den.
  • Lékař kyselinou potře přímo samotnou bradavici a pak místo ováže. Další den se sundá obvaz a mrtvá kůže se odstraní. Pokud nestačí jedno opakování, možná budete muset zkusit něco jiného - lékař vám poradí.
 5. 5
  Zkuste tekutý dusík. Další postup, který lékař nejspíš doporučí je tekutý dusík, nebo jiná chemikálie, která bradavici zmrazí. Může to být trochu nepříjemné a úplné odstranění bradavice může trvat několik sezení, ale tento způsob je velmi účinný.
  • V lékárnách je možné sehnat alternativní "mrazicí" prostředky na odstranění bradavic. Pokud je budete chtít použít doma, mějte na paměti následující:
   • Řiďte se příbalovým letákem. Vaše kůže by se během pár minut měla zbarvit z bílé do červena, a pod bradavicí se objeví puchýř.
   • Za pár dní se pod bradavicí objeví malé černé tečky. Je to znamení, že léčba zabírá. Odolejte nutkání bradavici strhnout.
   • Bradavice by se měla odloupnout sama od sebe. Pokud to neudělá, za dva týdny léčbu zopakujte. Pokud nereaguje ani potřetí, dál to nezkoušejte a navštivte lékaře.
 6. 6
  Vypálení bradavice. Pokud všechno ostatní selže, možná bude nutné bradavici tzv. vypálit. Trochu to bolí a zůstane po tom jizva, takže je lepší navštívit odborníka. Dá se to ale zkusit i doma.
  • Běžte k lékaři. V dnešní době se na bradavice používá i laser. Je to účinné, ale většinou se laser doporučuje, až když všechny ostatní možnosti selžou.
  • Zkuste to doma. Zapalte sirku, sfoukněte ji, a dokud je hlavička ještě horká, přiložte ji na bradavici. Dojde ke spálení, vytvoří se puchýř a nastartuje se proces hojení. Odloupněte vsrtvu poškozené kůže, potřete místo aloe vera a zalepte náplastí. Opakujte podle potřeby.
 7. 7
  Nechte lékaře bradavici vyříznout. Máte-li pochybnosti, požádejte lékaře o chirurgické odstranění. Proceduru nechte výhradně odborníkům - doktor použije lokální umrtvení, abyste necítili bolest, a sterilní prostředí zabrání infekci. Lékař pro zákrok zvolí jednu z těchto možností:
  • Elektrický proud a následné vyříznutí. Lékař nejprve bradavici spálí elektrickým proudem a pak ji chirurgicky odstraní.
  • Operace laserem. Na bradavici se použije laserový paprsek, který ji vypálí a odstraní.
 8. 8
  Zvažte imunoterapii. Lékař vám poradí jak posílit imunitu, aby si vaše tělo samo s bradavicí poradilo.
 9. 9
  Zeptejte se svého lékaře na veregen. Je to nový lék, který se používá k léčení genitálních i jiných bradavic.
 10. 10
  Vyzkoušejte Imiquimod. Tato mast pro zevní použití se používá na některé typy bradavic a rakoviny kůže a stimuluje imunitní systém. Nevyléčí bradavice, ale může pomoci v kombinaci s jiným postupem. Zeptejte se vašeho lékaře na podrobnosti.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 5:
Neověřené způsoby, jak odstranit bradavice podomácku

 1. 1
  Posilujte protilátky. Bradavici zmrazte kostkou ledu a pak do ní několikrát zapíchněte sterilní jehlu tak hluboko, aby projela všemi vrstvami bradavice. Když se virus dostane do oběhového systému, tělo si jeho existenci uvědomí, bude s ním bojovat a bradavice tak může sama od sebe zmizet. U některých lidí je tahle metoda velmi účinná, obzvláště u těch, kteří mají bradavic více, protože propíchnutí i jedné jediné pomůže tělu nastartovat imunitní odpověď proti všem zbývajícím.
 2. 2
  Potřete ji vitamínem C. Rozdrťte vitamínovou tabletu a přidáním trochy vody vytvořte hustou pastu. Naneste ji na bradavici a přelepte náplastí.
 3. 3
  Potřete ji vitamínem E. Rozlomte vitamínovou kapsli a olejíček vmasírujte do postiženého místa. Přelepte náplastí. Na noc náplast sloupněte, aby kůže mohla dýchat a hned ráno znovu aplikujte olejíček. Zopakujte proceduru třikrát denně.
 4. 4
  Použijte horkou vodu a pemzu. Namočte postižené místo do horké vody a počkejte, až bradavice změkne. Pak ji obruste kusem pemzy, dokud nebude v rovině s okolní kůží. Namočte smotek vaty do chlorového bělidla a přiložte na 15 minut na bradavici (může to trochu štípat). Místo, kde jste použili chlor musíte pak důkladně umýt.
 5. 5
  Vyzkoušejte Tea tree oil. Naneste ho trochu na bradavici a zalepte náplastí. Opakujte po dobu až 3 týdnů.
 6. 6
  Vyzkoušejte ricinový olej. Kyseliny v ricinovém oleji působí dráždivě a nejlépe zabírají na malé, ploché bradavice na obličeji a na rukou. Potírejte postižená místa kouskem vaty namočeným v ricinovém oleji dvakrát denně.
 7. 7
  Použijte aspirin. Rozdrťte několik tablet a smíchejte s pár kapkami vody. Vmasírujte pastu do postižených míst a přelepte náplastí. Aspirin obsahuje kyselinu salicylovou a je mnohem levnější než další výrobky na její bázi.
 8. 8
  Vyzkoušejte jodovou tinkturu. Potřete jí bradavici, zalepte náplastí, a nechte v klidu dva až tři dny. Pak proces opakujte.
 9. 9
  Potřete bradavici zubní pastou. Pak zalepte náplastí. Nechte jeden den působit. Opakujte, dokud bradavice nezmizí.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 5:
Neověřené způsoby, jak odstranit bradavice běžnými potravinami

 1. 1
  Použijte citronovou kůru. Vykrojte z kůry citronu nebo limety kolečko o něco větší, než průměr bradavice, přiložte ho na ni a přelepte náplastí nebo lepicí páskou. každý den citronovou kůru měňte a nechte bradavici zakrytou tak dlouho, jak je to jen možné. Přibližně za týden se sama celá vyloupne.
 2. 2
  Zkuste bazalku. Přilepte rozmačkané lístky bazalky voděodolnou náplastí na bradavici. Opakujte každý den po dobu jednoho týdne. Přirozené antivirové látky v bazalce bradavici zahubí.
 3. 3
  Užívejte česnekové kapsle. Dělejte to dvakrát denně po dobu několika týdnů. Bradavice by se měly začít odlupovat přibližně za dva týdny, ale dál česnekové kapsle užívejte, dokud bradavice úplně nezmizí. Také na postižená místa můžete dvakrát denně aplikovat česnekový olej. Vytrvejte alespoň měsíc.
 4. 4
  Jezte potraviny, které podporují imunitní systém. Česnek, batáty, celozrnný chléb, slunečnicová semínka a rýže jsou příklady takových potravin.
 5. 5
  Nastrouhejte mrkev najemno. Smíchejte ji s takovým množstvím olivového oleje, aby vznikla pasta. Masírujte s ní postižené místo dvakrát denně po dobu 30 minut. Úspěch se dostaví za přibližně 3 týdny.
 6. 6
  Použijte citronovou šťávu. Vymačkejte citron na vaši bradavici a pak překryjte čerstvou, nakrájenou cibulí. Nechte působit 30 minut. Opakujte každý den po dobu dvou až tří týdnů.
 7. 7
  Použijte ananasový džus. Ponořte postižené místo do ananasového džusu. Obsahuje užitečné enzymy.
 8. 8
  Denně bradavici masírujte vnitřní stranou slupky od banánu. Draslík v ní obsažený pomůže urychlit její zmizení.
 9. 9
  Překryjte ji banánovou slupkou. Vyřízněte ze slupky kousek jen o málo větší, než je bradavice, přitiskněte ho na ni a přelepte náplastí. Nechte působit jeden den a pak slupku vyměňte. Opakujte, dokud bradavice nezmizí.
 10. 10
  Připravte si pastu z kurkumy. Kurkuma je exotické koření a lze ji koupit v prodejnách zdravé výživy. Smíchejte kurkumu a extrakt z papáji (Papain. Dá se koupit ve formě tabletek nebo prášku) s vitaminem E (vymačkejte olej z kapsle).
  • Vydezinfikujte bradavici a její okolí lihem nebo jodovou tinkturou. Podpoří to místní imunitní aktivitu.
  • Vezměte ostrou jehlu nebo špendlík a namočte ji v kurkumové pastě. Vpíchněte jehlu tak hluboko do bradavice, jak je to možné. Snažte se do ní opakovaně vtlačit do nejvíce pasty, pokud je to nutné, propíchněte ji na více místech.
  • Zbytek pasty rozetřete po postižené oblasti a překryjte náplastí. Tato metoda nejlépe funguje na ploché bradavice, které se často vyskytují na rukou nebo na obličeji. Ploché bradavice jsou často neústupné a jak si časem tělo na virus vytvoří rezistenci, na kůži zůstávají. Tohle je vyřídí stejně spolehlivě jako metoda zmrazení.
 11. 11
  Použijte jablečný ocet nebo mošt. Namočte malý smotek vaty (ne o mnoho větší, než bradavice) do jablečného octa. Přilepte náplastí a nechte působit přes noc. Může to trochu bolet. Opakujte každou noc. Po týdnu se bradavice začne odlupovat a vy ji můžete opatrně odstranit. Pod ní by měla být nová, zdravá kůže. Nechte místo zhojit.
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 5:
Vyzkoušejte šetrnější metody odstranění

 1. 1
  Použijte teplou vodu a mořskou sůl. Nechte bradavici namočenou v osolené teplé vodě 10 - 15 minut, aby pokožka změkla. Odstraňte svrchní tvrdé vrstvy kůže pilníkem, pemzou nebo smirkovým papírem. Můžete použít i prsty, ale před a po zákroku si je musíte velmi dobře umýt - bradavice se snadno přenášejí. Na rozmočenou bradavici rozmáčkněte velký krystal mořské soli. Přelepte náplastí, aby sůl držela na místě a opakujte několik dní. Po sprchování použijte čerstvou sůl.
 2. 2
  Vyzkoušejte prášek do pečiva. Smíchejte ho s ricinovým olejem až vznikne pasta, a tu aplikujte na postižené místo přes noc, zalepené náplastí. Ráno náplast sundejte a podle potřeby opakujte více nocí.
 3. 3
  Použijte horkou vodu. Koupele ve velmi horké vodě jsou obzvláště účinné na bradavice na ploskách nohou, protože změkčí kůži a zahubí virus. Pozor, ať se nepopálíte, teplota vody by neměla přesáhnout 60°C.
 4. 4
  Potřete bradavici mlékem ze stonku pampelišky. Utrhněte čerstvou pampelišku. Mléčnou tekutinu, která vytéká ze stonku, nakapejte na bradavici a opakujte to 3 - 4 krát denně. Pravidelně pemzou odstraňujte vrstvy odumřelé kůže. Pokračujte tak dlouho, až bradavice zmizí.
  Reklama

Metoda 5
Metoda 5 ze 5:
Příčiny vzniku bradavic, a jejich druhy

 1. 1
  Dotýkejte se bradavic pokud možno co nejméně. Bradavice je malý nárůstek na těle, způsobený lidským papiloma virem (HPV) a může se rozšířit na další část vašeho těla.
  • HPV virus se přenáší i mezi lidmi, zejména otevřenými ranami, krví a nebo pohlavním stykem.
 2. 2
  Naučte se rozpoznat různé druhy bradavic. Mají rozličné tvary a velikost a většinou začínají jako malá, vystupující, kruhová nebo oválná ploška na kůži.
  Reklama

Tipy

 • Někteří lidé tvrdí, že po potření aloe vera bradavice a kůže zmizí do dvou dnů.
 • Provádějte většinu zákroků před spaním, nebudete tak mít nutkání do bradavice rýpat, nebo strhnout náplast.
 • Kombinování různých postupů může zvýšit šanci, že bradavice zmizí rychleji.
 • Zkombinujte stříbrnou instalatérskou pásku s jablečným octem. Nechejte bradavici zakrytou co nejdéle to půjde. Na velké množství lidí to zabírá a pokud jste jedním z nich, výsledky se dostaví za několik málo dní. Bradavice většinou ztvrdne, zčerná a odumře. Domácí metodou zmražení se pak můžete zbavit jejích posledních zbytků.
 • Udržujte bradavici v suchu. Za vlhka se bradavice snadněji šíří.
 • V bazénech a na koupalištích, nebo třeba ve sprchách v tělocvičně nikde nechoďte bosi. Bradavice plosek nohou je na těchto místech velmi snadné chytit, vždy s sebou proto noste pár sandálů, nebo gumové žabky.
 • Pokryjte bradavici silnější vrstvou rozmočené soli, a přelepte náplastí. Opakujte často, zejména po koupeli nebo sprchování.
 • Lékař vám poradí nejvhodnější přípravek či metodu, hrazenou zdravotní pojišťovnou. Nebojte se zeptat.
 • Zdravý životní styl je jediná možnost, jak snížit riziko nákazy HPV.
Reklama

Varování

 • Máte-li bradavici na rukou, vždy si je po umytí pořádně osušte. Bradavice jsou za mokra snadněji přenosné a utřením rukou tak zabráníte nakažení někoho dalšího.
 • Nepůjčujte nikomu ponožky, boty, rukavice, žiletky nebo ručníky. I když bradavice zmizí, virus je v těle stále přítomný.
 • Pokud problém přetrvává, jděte k lékaři.
 • Mějte bradavici zakrytou náplastí, aby se zabránilo rozšíření.
 • To, zda se vám bradavice vrátí, záleží na tom, jak je váš imunitní systém proti viru odolný.
 • Nepoužívejte žádnou z popsaných metod na podrážděnou kůži, na místa, která jsou zanícená nebo zarudlá, na mateřská znaménka, pihy, bradavice, ze kterých vyrůstají chlupy, genitální bradavice, bradavice na obličeji nebo sliznicích, jako třeba v nose, ústech nebo konečníku.
 • Vypálení a nebo zmražení bradavice může zanechat na kůži jizvu, nebo trvalé poškození


Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mořská sůl
 • Přípravek na odstranění bradavic
 • Instalatérská lepicí páska
 • Česnekové kapsle
 • Banánová slupka
 • Jablečný ocet
 • Smotek vaty
 • Náplasti
 • Zápalky
 • Alkohol nebo ocet

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 111 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 24 111 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 24 111 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama