Nevolnost při cestování je nepříjemný stav, který může vzniknout z nezvyklého způsobu přemístění těla člověka, ať už se jedná o cestování autem, letadlem nebo lodí. Pohyb v dopravním prostředku často vyvolává pocity nevolnosti a někdy vede až ke zvracení, bolestem hlavy a závratím. V tomto článku najdete celou škálu rad, které vám pomohou nevolnostem předcházet nebo alespoň potlačit jejich projevy v případě, že nevolnost už nastala.

Metoda 1 ze 2:
Vyzkoušejte volně prodejné nebo přírodní léky

 1. 1
  Před užitím léků se poraďte s lékařem. Všechny možnosti léčby nevolností byste měli prodiskutovat s vaším lékařem ještě před tím, než začnete jakékoliv léky užívat. Tato rada platí dvojnásob v případě, že trpíte dalšími zdravotními problémy, alergiemi, jste těhotná nebo je pacientem dítě. Nezapomeňte, že většina dostupných léků na nevolnost způsobuje ospalost a obvykle se užívají zhruba 30 minut před cestou.
  • Žvýkačky proti nevolnosti Travel Gum (obsahující dimenhydrinát ) nebo Kinedryl jsou skvělou volbou. Oba tyto léky patří do skupiny antihistaminik.[1]Jsou volně prodejné a preventivně působí proti nevolnostem při cestování. Z přírodních prostředků může být prospěšný zázvor nebo extrakt z něj.
  • Na další léky určené k léčbě a prevenci nevolností se informujte v lékárně. Pokud volně prodejné léky nezabírají, vyhledejte pomoc lékaře, který vám může doporučit některý z léků vyžadujících předpis.[2]
 2. 2
  Vyzkoušejte zázvor. Zázvor je přírodním lékem na nevolnost.[3]Můžete si z něj připravit čaj, užívat tobolky se zázvorovým extraktem anebo zázvor dokonce žvýkat syrový – to vše vám může od nevolnosti ulevit.
  • Popíjení zázvorové limonády nebo konzumace jídel obsahujících zázvor může také pomoci. Pokud se jedná např. o zázvorové sušenky, dejte pozor, aby skutečně obsahovaly přírodní zázvor a ne jen zázvorové ochucovadlo.
 3. 3
  Zkuste náplast proti nevolnosti. Náplast Scopoderm s účinnou látkou scopolaminem se používá proti nevolnosti, bez lékařského předpisu se však neobejdete.[4]Jedná se o malou náplast, kterou si nalepíte za ucho, a lék se pak vstřebává postupně během delšího časového úseku. Tato náplast může působit až 3 dny.
  • Nalepte náplast za ucho zhruba 4 hodiny před začátkem cesty. Vzhledem k tomu, že účinná látka se uvolňuje pomalu a postupně, je nutné náplast aplikovat na kůži s dostatečným předstihem.[5]
  Reklama

Metoda 2 ze 2:
Vyzkoušejte další preventivní opatření

 1. 1
  Během cesty jezte vhodná jídla. Doporučit lze sušenky, klasický nebo toastový chléb, banány, rýži nebo jablečné pyré.[6]
  • Dále je vhodné vyhnout se alkoholu a kofeinu, jelikož obojí může zhoršit průběh nevolnosti. Držte se raději čisté vody, čajů neobsahujících kofein nebo ovocného džusu a dejte si pozor na dodržování správného pitného režimu během cesty.
  • Vyhněte se konzumaci tučných těžkých nebo smažených jídel.
 2. 2
  Pečlivě vybírejte místo k sezení tak, abyste minimalizovali možnost nevolnosti.[7]Nejlepší je usadit se na místě, kde uvidíte z okénka a kde je pohyb vozidla nebo houpání lodě nejméně znát.
  • V autě si sedněte dopředu na místo spolujezdce nebo zkuste řídit. Před cestou, ale i během ní se pokuste o mentální vizualizaci vaší trasy, která by vám mohla pomoci připravit se a lépe se vyrovnat s přesunem.
  • Na lodi se držte co nejvíce jejímu středu, kde by mělo být houpání nejmenší. Soustřeďte se na horizont a zůstávejte co nejvíce na palubě na čerstvém vzduchu.
  • V letadle se posaďte k okénku. Snažte se vyhnout sedadlům v zadní části letadla (kde mohou být turbulence patrnější) a sedadlům před přepážkou nebo s omezeným výhledem z okénka (kde nebudete mít žádné vizuální záchytné body, když se bude letadlo naklánět do stran). Úplně nejlepší volbou je sedadlo v přední polovině letadla v prostoru nad křídlem.
 3. 3
  Relaxujte za poslechu uklidňující hudby. Rozptýlení např. v podobě poslechu hudby může odvést vaši pozornost od cestování samotného a navodit pocit relaxace. Můžete zkusit i další osvědčené triky, například cucání ochucených pastilek (zázvorové by mohly pomoci nejlépe) nebo použít aromaterapeutické vůně jako mátu nebo levanduli.[8]
  • Pokud trpíte nevolnostmi, nesnažte se při cestování číst. Čtení může nevolnost způsobit nebo její průběh ještě zhoršit.
 4. 4
  Zavřete oči. Nevolnost vzniká v případě, že má vaše centrum rovnováhy (které zpracovává informace z vašich očí, vnitřního ucha, apod.) problém s interpretací pohybu při cestování. Jak je možné, že oči vidí stále stejnou věc (např. zadní stranu sedačky v autě nebo stěny kajuty v lodi), ale vnitřní ucho zaznamenává pohyb těla? Vjemy přicházející do mozku jsou tedy v konfliktu a může dojít k rozvoji nepříjemných reakcí.[9]Zavřením očí nebo lehnutím si na podlahu můžete omezit množství vjemů přicházejících do mozku, čímž zmírníte jejich rozporuplnost a tím si zároveň ulevíte od nevolnosti.[10]
 5. 5
  Zainvestujte do akupresurních náramků Sea Band nebo Relief Band.[11]Tyto náramky mají údajně zmírňovat cestovní nevolnosti pomocí stimulace akupresurních bodů na zápěstí. Ačkoli jejich účinnost zatím nebyla prokázána a je možné, že se nejedná o víc než placebo efekt, u některých uživatelů přináší používání náramků pozitivní výsledky.
  • Náramek umístěný na zápěstí by měl údajně stimulovat středový nerv v paži, čímž by mělo docházet k zmírnění neurologických signálů způsobujících nevolnost, které vychází ze žaludku.[12]
  • Pokud dáváte přednost přírodním prostředkům a neradi užíváte léky, může pro vás akupresurní náramek představovat další zajímavou variantu, kterou lze vyzkoušet.
  Reklama

O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautor od
Lékař
Tento článek spoluautor od Laura Marusinec, MD. Dr. Marusinec je atestovaný pediatr ve Wisconsinu. V roce 1995 získala lékařský titul na Medical College of Wisconsin School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 2 663 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 663 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama