X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 7 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 36 835 krát
Existuje spousta způsobů, jak se zbavit nechtěných chloupků na obličeji. Hodně lidí s chloupky na obličeji bojuje především kvůli hormonálním změnám. Existuje však, naštěstí, spousta dostupných metod, jak se chloupků zbavit - od domácích až po složité, které je nejlepší provést v kosmetickém salónu.
Postup
-
1Použijte pinzetu. Jedná se o nejběžnější způsob, jak si vytrhat chloupky na obličeji. Je to nejlepší řešení v případě, že nemáte příliš chloupků na odstranění. Máte jeden či dva chloupky na bradě? V tom případě je nejlepší použít pinzetu.
- Před (a po) vytrhávání chloupků konce pinzety vždy sterilizujte lihem - zabráníte tak propuknutí infekce. Napněte pak pokožku v oblasti, kde chcete vytrhávat. Pevně chytněte chloupek pinzetou u kořínku a vytáhněte jej.
- Vytrhávání chloupků pinzetou je levné, ale nějakou dobu trvá. Také to může být poměrně bolestivá metoda, které vede k zarostlým chloupkům v případě, že se chloupky lámou už pod pokožkou. Zarostlým chloupkům se můžete vyhnout jemným vytrháváním.
- Chloupky znovu narostou během 3 až 8 týdnů.
-
2Vyzkoušejte jednorázově nebo opakovatelně použitelné žiletky na mokré holení. Použijte pěnu nebo gel na holení a naneste ji na bradu nebo nad horní ret. Přejeďte žiletkou po pokožce ve směru růstu chloupků.
- Případně můžete použít elektrický strojek na mokré nebo suché holení. Buďte však opatrní, abyste se nepořezali. Některé části obličeje mohou být obtížnější na holení, např. brada.
- Chloupky po holení rychle narostou zpět. Chloupky se mohou vrátit už během několika hodin nebo dní. [1]
-
3Vyzkoušejte vytrhávání chloupků nití. Vytrhávání nití se stává čím dál tím oblíbenějším způsobem odstraňování chloupků na obličeji. Často se používá na tvarování obočí, ale dá se použít i na odstranění ostatních chloupků na obličeji.
- Kosmetičky zatočí bavlněnou nit okolo vybraných chloupků a pak je po řadách vytrhnou.
- Výhodou vytrhávání chloupků nití je to, že na rozdíl od používání vosku to nezaněcuje citlivou pleť. Chloupky narostou zpět v rámci týdnů.
- Některé kosmetické salóny nabízejí vytrhávání chloupků nití. Podívejte se na internet nebo se zeptejte ve vašem oblíbeném kosmetickém salónu.
-
4Použijte laser. Odstranění chloupků laserem je velmi efektivní metodou. Laserové paprsky se dostanou až ke kořínkům chloupků a pozastavují tak jejich růst na nějakou dobu.
- Trvá to zhruba 9 či více měsíců než dosáhnete požadovaného výsledku, ale stojí to za to. Je to sice zpočátku podstatně dražší, ale nakonec zjistíte, že vám to ušetří peníze. Nevýhodou laseru je to, že je to občas velmi bolestivé. Výhodu však je, že chloupky budou nadobro pryč.
- Pravděpodobně budete muset zajít na laser opakovaně, abyste se kompletně zbavili všech chloupků. Laser je nejlepší pro osoby se světlou pletí a tmavými chloupky.
-
5Vyzkoušejte elektrolýzu. Elektrolýza by se měla provádět v kosmetickém salónu. Jedná se o zdlouhavý proces, který se především využívá u menších ploch (např. nad horním rtem).
- Elektrolýza se provádí malou jehlou, která vede impuls elektrického proudu až k vlasovému váčku. Proud váček trvale zničí a chloupek pak nemá z čeho vyrůstat.
- Bílé nebo blonďaté chloupky se dají odstranit pomocí elektrolýzy. Laser je vhodnější pro tmavé chloupky na světlé pleti. Budete muset proces několikrát opakovat, abyste se chloupků zcela zbavili.
Reklama
-
1Vyzkoušejte vosk. Vosk můžete použít doma nebo si na něj zajít do kosmetického salónu. Pomocí vosku se zbavíte chloupků i s kořínky, takže se jedná o velmi efektivní způsob, jak získat hladkou pleť. U některých lidí však vosk způsobuje podráždění.[2]
- Teplý vosk by měl být nanesen na vybranou plochu pomocí aplikátoru, který je součástí voskovací sady. Pak by se měl vosk nechat vychladnout. Následně použijte své prsty na odstranění vosku z pleti proti směru růstu chloupků. Pravidelné voskování může zpomalit zpětný nárůst chloupků, protože se jedná o metodu, která narušuje vývoj folikul.
- Pokud je vaše pleť příliš citlivá na voskování, tak zkuste odstraňování chloupků cukrem – jedná se o přirozenou metodu, která je podobná voskování. Do ¼ hrnku vody přidejte 2 hrnky cukru a ¼ hrnku citronové šťávy. Vařte to tak dlouho, dokud ze směsi není pasta. Mělo byste směs vařit na mírném ohni asi 25 minut, dokud pasta nezhnědne. Nechte směs následně vychládnout. Poprašte plet dětským pudrem nebo kukuřičným škrobem. Naneste pastu proti směru růstu chloupků. Následně na to položte kus hadry a odtrhněte ji.
-
2Použijte depilátory. Depilátory jsou chemické produkty na odstraňovaní chloupků na obličeji z povrchu pokožky. Chemické látky v depilátorech rozpustí chloupek do gelové formy.
- Naneste depilátor na pleť. Nechte látku na pleti podle instrukcí na příbalovém letáku. Jakmile je produkt dostatečně dlouho na pleti, smyjte jej z pleti pomocí čistého hadru.
- Chloupky znovu narostou několik dní po použití depilátoru. Depilátory se dají koupit v drogériích. Jediným problémem je, že mají silný zápach.
-
3Vyzkoušejte barvení. Barvení neodstraňuje chloupky, ale může je udělat méně viditelné. Trik je v obarvení chloupku na barvu vaší pleti.[3]
- Pokud vám rostou chloupky hodně, tak se nejedná o to nejlepší řešení. Pravidelné barvení totiž může podráždit pokožku, takže nejprve byste to měli vyzkoušet na malé oblasti předtím, než si je začnete barvit častěji.
- Pokud si barvíte chloupky, tak nechoďte na slunce alespoň hodinu po barvení. Vaše pleť by totiž mohla na slunce špatně zareagovat.
Reklama
-
1Použijte želatinový peeling. Můžete si doma vyrobit želatinovou masku na obličej, pomocí které odstraníte chloupky na obličeji. Jediné, co potřebujete, je lžíce neochucené želatiny, 2 až 3 lžičky mléka, 3 až 4 kapky limetkové šťávy nebo 1 až 2 kapky levandulového esenciálního oleje.
- Smíchejte všechny ingredience dohromady a dejte je na 15 sekund do mikrovlnky. Následně směs aplikujte na obličej a nechte ji na obličeji po dobu několika minut. Pak směs sundejte z obličeje.
- Snažte se, aby se směs nedostala do blízkosti očí nebo obočí. Když sundáváte masku z obličeje, tak byste měli vidět, že spolu s ní odstraňujete i chloupky (a černé pupínky).
-
2Udělejte si citrónovo-pomerančový nebo meruňkovo-medový peeling. Peeling na ovocné bázi vám odstraní chloupky z obličeje, aniž byste museli používat chemické látky.
- Na citrónovo-pomerančový peeling smíchejte po 1 lžičce pomeranče v prášku, citrónu v prášku, nadrcených mandlí a ovesných vloček. Přidejte 2 lžičky olivového oleje a 1 lžičku růžové vody. Vše smíchejte v pastu. Naneste pastu na obličej asi na 5-8 minut. Vtírejte pastu do obličeje malými, kruhovými pohyby. Následně si vodou opláchněte obličej. Chcete-li vidět na obličeji nějaké výsledky, tak to budete muset dělat 2krát až 3krát za týden.
- Na meruňkový peeling budete muset nadrtit na prášek půlku hrnku sušených meruněk. Pak k tomu přidat 1 lžičku medu a směs nanést na obličej na 5 až 10 minut. Vetřete směs do pleti malými, kruhovými pohyby a pak ji opláchněte vlažnou vodou. Chcete-li vidět nějaké výsledky, tak to také budete muset dělat 2krát až 3krát za týden.
-
3Vyrobte si pastu z kurkumy. Kurkuma se dlouhou dobu používá v Indii na zlepšení vzhledu pleti. I vy si z ní můžete vyrobit domácí pastu. [4]
- Jediné co potřebuje je 1 až 2 lžičky kurkumy a mléko či vodu. Smíchejte vše v pastu a dejte si směs na 15 až 20 minut na obličej. Nechte ji zaschnout a pak ji smyjte teplou vodou.
- Tato pasta je nejvhodnější pro lidi s velmi jemnými chloupky. Pokud máte tužší chloupky, tak můžete do pasty přidat trochu ovesných vloček.
-
4Vyzkoušejte vaječnou masku. Další přirozenou metodou na zbavení se chloupků na obličeji je maska z vajec. Budete potřebovat 1 bílek, 1 lžíci cukru a ½ lžíce kukuřičné mouky.
- Smíchejte všechny ingredience v pastu. Aplikujte směs na obličej a nechte ji zaschnout. Směs se promění v tenkou masku.
- Sundejte masku z obličeje. Měli byste na ní vidět odstraněné chloupky.
Reklama
-
1Pijte mátový čas. Mátový čaj má vliv na množství mužského hormonu v těle, takže pokud pijete dost mátového čaje, tak také může zredukovat množství chloupků na obličeji.
- Studie z nejrůznějších vědeckých časopisů ukázaly, že ženy, které pijí mátový čaj mají menší množství testosteronu (mužského hormonu) v těle. Toto snížené množství má vliv i na snížené množství ochlupení po těle.
- Pijte 2 hrnky mátového čaje denně 5 dnů za týden.[5]
-
2Použijte vlasový růstový inhibitor. Navštivte svého dermatologa, který vám předepíše vlasový inhibitor. Vlasové inhibitory jsou produkty na rostlinné bázi, které mění strukturu vlasových folikul, takže chloupky jsou po nich tenčí a jemnější a nakonec přestanou růst úplně.
- Naneste si krém na části obličeje, kde se chcete zbavit chloupků. Krém by měl zůstat na pleti. Následujte instrukce na příbalovém letáku (frekvenci použití, atd.).
- Vlasové růstové inhibitory se používají spolu s ostatními metodami, jako jsou vytrhávání nití, pinzetou či voskování.
- Výsledky můžete vidět až po 4 a 6 měsících. Dávka na dvě měsíce stojí obvykle pár tisíc. [6]
-
3Neexistují sice žádné doložené dlouhodobé účinky, ale zkuste pít nápoj z ploštičníku hroznatého. Jedná se o bylinu, která zpomaluje růst chloupků na obličeji. Je dostupná jak ve formě čaje, tak i ve formě tabletek. Její použití však nejprve proberte s doktorem.
- Na čaj z ploštičníku potřebujete 20 gramů sušeného kořene ploštičníku, 4 ¼ hrnku vody a lžičku medu. Přiveďte vodu s ploštičníkem k varu a povařte na mírném ohni dalších 30 minut. Sceďte.
- Přidejte do čaje med a pijte třikrát denně. Zbytek čaje dejte do lednice. Vyšší dávky čaje totiž mohou způsobit vedlejší účinky. Čaj by se neměl používat v případě, že máte potíže s játry (choroby, rakovina, atd.). Použití ploštičníku nejprve proberte s doktorem.
-
4Vypořádejte se s hormony. Někdy chloupky rostou kvůli potížím s hormony, například během menopauzy. Přesnou diagnózu vám však dá váš lékař.
- Někdy se stává, že vám doktoři předepíší antikoncepci na zlepšení potíží s hormony. Růst chloupků mohou totiž způsobit některé zdravotní problémy, jako je syndrom polycystických ovarií.
- Jezte stravu bohatou na fytoestrogen. Strava s fytoestrogenem může pomoci vyléčit nerovnováhu estrogenu v těle a více estrogenu v těle může zpomalit růst chloupků. Opět je potřeba se poradit s lékařem. [7] Lékořice, vojtěška, fenykl a lněná semínka jsou přírodní produkty, které obsahují fytoestrogeny.
- Fytoestrogeny napodobují roli estrogenu v těle.
Reklama
Varování
- Vyzkoušejte depilátory na menších částech pokožky předtím, než je použijete na větších plochách. Zjistíte tak, jestli dráždí vaši pokožku nebo ne. Depilátory také silně chemicky zapáchají a mohou popálit pokožku a přivodit loupání pokožky, puchýře a jiné alergické reakce.
- Voskování může být bolestivé a může způsobit podráždění a/nebo krvácení. Pečlivě následujte instrukce na příbalovém letáku domácího voskovacího setu.
- Holení žiletkou může vést k zarůstání chloupků anebo k pořezání. Abyste se vyhnuli podráždění, používejte pěnu nebo gel na holení.
- Ještě jednou je potřeba zdůraznit: Navštivte doktora, pokud máte podezření na hormonální nerovnováhu.
Reklama
Reference
- ↑ http://www.webmd.com/beauty/hair-removal/for-women-only-best-choices-for-hair-removal
- ↑ http://www.huffingtonpost.com/2011/09/01/facial-hair-removal_n_944886.html
- ↑ http://www.myhealthtips.in/2014/11/how-to-get-rid-of-facial-hair-naturally.html
- ↑ http://www.rapidhomeremedies.com/remedies-for-unwanted-hair-removal.html
- ↑ http://www.thehealthsite.com/beauty/6-effective-hair-removal-methods-to-get-rid-of-unwanted-facial-hair/
- ↑ http://www.prevention.com/beauty/skin-care/4-ways-remove-unwanted-facial-hair
- ↑ http://www.newhealthguide.org/Home-Remedies-For-Facial-Hair.html
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Reduce Unwanted Facial Hair
Italiano:Ridurre i Peli Superflui sul Viso
Nederlands:Ongewenst gezichtshaar verminderen
Bahasa Indonesia:Mengurangi Bulu di Wajah yang Tidak Diinginkan
Tiếng Việt:Giảm lông mặt không mong muốn
日本語:不要な顔の毛を減らす
中文:减少多余的面部毛发
Stránka byla zobrazena 36 835 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama