Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Chlupatá doba let sedmdesátých je na(ne)štěstí pryč a většina z nás považuje chlupy na zádech za nevzhledné (nebo přinejmenším nemódní). Na druhé straně nikdy nebylo tak snadné zbavit se porostu na zádech, jako dnes. Metody jsou různé-od dočasných, ale levných a bezbolestných, až po trvalé, drahé a bolestivé. Zvolte si tu, která vám bude nejvíce vyhovovat a vystavte světu svá hladká a elegantní záda.

Metoda 1
Metoda 1 ze 6:

Asistované holení

Jednoduchá a bezbolestná metoda — vhodná jako rychlé řešení. Budete potřebovat kamaráda nebo partnera, sami si totiž na celá záda nedosáhnete. Pokud jste na to sám, zkuste jinou, níže uvedenou, metodu.

 1. 1
  Zastřihněte husté nebo dlouhé trsy chlupů. Husté, tuhé chlupy by mohly zahltit břit holícího strojku. Proto husté oblasti nejdřív zkraťte, zajistíte tím bezproblémový průběh holení.
  • Máte dvě možnosti. Pomocník vám může husté chlupy zastřihnout nůžkami s hřebenem nebo výkonným elektrickým zastřihovačem.
 2. 2
  Očistěte kůži. Nechte svého pomocníka, aby vám vydrhnul záda teplou vodou a jemným abrazivem. Můžete použít mycí kartáč, jemný peeling nebo pemzu — cokoli vám bude vyhovovat. Očistíte tak svou kůži a zbavíte ji mrtvých kožních buněk.
  • Tímto krokem významně snižujete riziko zarostlých chlupů.[1] Není to ale nezbytně nutné, takže pokud spěcháte, drhnutí můžete přeskočit.
 3. 3
  Použijte nejprve elektrický strojek (pokud ho vlastníte). Ten vás sice neoholí tak dokonale jako žiletka, ale dokáže rychle oholit velké množství chlupů najednou. Poproste tedy pomocníka, aby vám nejdříve nahrubo oholil celá záda.
  • Není nutné holit všechny chlupy až ke kůži — stačí opravdu zkrátit jen oblasti s hustými a dlouhými chlupy. Je lepší holit postupně. Práce pak půjde lépe od ruky a nebudou se vám ucpávat břity.
 4. 4
  Naneste pěnu nebo gel na holení. Nechte si po celých zádech rozetřít jednu vrstvu vaší oblíbené pěny na holení nebo jakéhokoli podobného přípravku, který běžně používáte na holení tváře.
  • Mějte na paměti, že pro holení zad budete potřebovat mnohem větší množství pěny nebo gelu než pro běžné holení tváře. Ujistěte se proto ještě než začnete, zda máte dostatečné zásoby, abyste pro ně pak nemuseli v průběhu holení odbíhat do obchodu.
 5. 5
  Holení. Nechte pomocníka, aby vám oholil záda. Bude lepší, když budete stát blízko umyvadla, abyste v něm mohli omývat žiletku. Nechte si nanášet další potřebné množství pěny, dokud nebudou oholená celá záda.
  • Hladkého oholení dosáhnete, budete-li nejdříve holit po směru růstu chlupů a podruhé proti směru. [2] Holení proti směru růstu chlupů hned napoprvé může bolestivě podráždit pokožku.
 6. 6
  Dejte si sprchu, pokud chcete. Není to bezpodmínečně nutné, ale smyjete tak zbylé chloupky, které by vás škrábaly pod oblečením. Sprcha vám navíc udělá dobře — zvlášť pokud jste si záda neholili už dlouho.
 7. 7
  Osušte se. Jemně si na záda přiložte ručník a osušte se. Nedrhněte, sušte spíše mírným „ťukáním“. Mohli byste si nově odhalenou kůži podráždit. [3]
  • Namažte se krémem. Kůži tak udržíte hladkou a pružnou. Vyhněte se aromatizovaným přípravkům — přidané chemikálie by vám čerstvě oholenou kůži mohly podráždit (obzvláště pokud vás třeba pomocník trochu pořezal).
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 6:

Krém na odstranění chloupků

Depilační přípravky vám sice od chlupů pomůžou na delší dobu než běžné holení, ale můžou vám nepříjemně podráždit kůži. [4] Krémy tohoto typu byste měli aplikovat asi jednou týdně. A zvládnete to i sami, nepotřebujete nikoho žádat o pomoc. [5]

 1. 1
  Krém naneste rukou nebo kartáčem s delší rukojetí. Rozetřete ho po celých zádech. Pokud nemáte dostatečně dlouhý kartáč nebo si nedosáhnete všude rukou, budete opět potřebovat pomoc přítele. [6]
 2. 2
  Rovnoměrně potřete celá záda. Ujistěte se, že jste skutečně pokryli veškerá ochlupená místa. Je lepší někoho poprosit o pomoc a mít jistotu stejnoměrně naneseného krému i v těžko přístupných místech — nesmíte vynechat žádné místo. Krémem záda jemně potírejte, není potřeba žádné hrubé vtírání do kůže. Prostě ho šetrným způsobem rozetřete po celých zádech.
  • Po aplikaci krému si umyjte ruce. Mohl by vám podráždit kůži, pokud byste ho nechali na kůži příliš dlouho zasychat. Navíc by vám odstranil veškeré chloupky i ze hřbetu rukou.
 3. 3
  Nechte krém působit podle instrukcí výrobce. Ty najdete na obalu i s dobou, po kterou máte krém nechat nanesený na pokožce. Obvykle to bývá asi 3-6 minut.
  • Po uplynutí aktivní doby setřete krém ze zad vlhkým ručníkem. Pokud chloupky ještě nejdou snadno odstranit, počkejte několik dalších minut.
 4. 4
  Odstraňte chlupy. Jakmile se chloupky začnou snadno vytrhávat, setřete celá záda vlhkým ručníkem. Pokud si nedosáhnete např. na střed zad, požádejte opět o pomoc někoho blízkého.
 5. 5
  Osprchujte se teplou vodou. Je to nejvhodnější způsob, jak rychle a šetrně smýt veškerý zbylý krém a odstraněné chlupy. Záda můžete otřít i mokrým ručníkem, ale pak je pravděpodobné, že tak nesmyjete správně všechna místa a krém na nich zůstane příliš dlouho. To by mohlo vést k nepříjemnému podráždění pokožky.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 6:

Vosk

Tato metoda se v podvědomí každého z nás usadila jako velmi bolestivá, ale efektivní v dlouhodobém odstraňování chloupků (4-6 týdnů). [7] Nejlépe funguje na chlupy dlouhé alespoň 0.5 cm. K depilaci voskem budete určitě potřebovat pomocníka.

 1. 1
  Kupte sadu na depilaci voskem. Najdete ji ve většině drogérií, ale i v kosmetickém oddělení supermarketu.
  • Pravděpodobně narazíte na velké množství různých typů vosku. Pro odstraňování chlupů ze zad se ale nejvíce hodí depilace horkým voskem, protože tak dokážete pokrýt velké plochy. [8]
  • Poznámka: Depilace voskem způsobí zarudnutí a zvýšenou citlivost zad. Proto depilujte alespoň 24 hodin předem, pokud se chystáte jít na veřejnou plovárnu nebo jinam, kde budete ukazovat svá záda.
 2. 2
  Umyjte záda mýdlem a vodou. Nejlépe ve sprše. Tento krok je velmi důležitý, protože vosk mnohem lépe přilne na chlupy zbavené potu a mazu.
  • Po osprchování záda důkladně osušte.
 3. 3
  Připravte vosk podle instrukcí na obale. Většinou je potřeba vosk předehřát (např. v mikrovlnce), aby byl teplý, ale ne příliš horký. Čtěte příbalový leták nebo návod na obale-instrukce se budou u různých produktů lehce lišit.
 4. 4
  Pokryjte voskem menší část zad. Použijte k tomu přiloženou špachtli (nebo jinou čistou stěrku) a roztírejte vosk po směru růstu chlupů. Pracujte vždy na menší oblasti a pak se přesuňte k další.
 5. 5
  Přitlačte na vosk depilační pásky. Na teplý vosk přiložte pásky a pevně je přitlačte. Chvíli počkejte, než se pořádně přilepí.
 6. 6
  Chlupy rychle vytrhněte. Pásku strhněte rychlým a plynulým pohybem proti směru růstu chlupů (opačně, než jste aplikovali vosk). Pomalým strháváním byste si způsobili bolest.
  • Bolest omezíte také tím, že nebudete trhat od kůže směrem nahoru, ale celý pohyb provedete tak, že prsty chytnete pásku a strhnete jí rychlým pohybem s rukou po celou dobu těsně nad kůží.
 7. 7
  Opakujte celý proces nanášení vosku a strhávání pásky. Pokračujte, dokud neodstraníte chlupy z celých zad. Dělejte si pravidelně přestávky podle své libosti, bolest může být chvílemi vážně velká. Při příští depilaci už ji ale budete snášet mnohem lépe.
  • Pokud se vám zdá bolest vážně nesnesitelná, okamžitě s depilací přestaňte. Zranění sebe sama nebo přehnané mučení za vaše oholená záda skutečně nestojí.
 8. 8
  Po dokončení depilace omyjte záda antibakteriálním mýdlem. Budou zarudlá a podrážděná, tím pádem i náchylnější k různým infekcím. Riziko zanesení bakterií výrazně snížíte použitím antibakteriálního mýdla. Použijte ho ideálně při sprchování. Je to asi nejpříjemnější cesta omytí zad. Sprchování si navíc s čerstvě oholenými zády užijete mnohem víc.[9]
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 6:

Holící strojek na záda

S holícím strojkem na záda vám odpadá nutnost žádat někoho o pomoc. Je to vlastně běžný elektrický holicí strojek upravený tak, aby dosáhl na špatně přístupná místa. Má dlouhou rukojeť s kloubem, takže trochu připomíná škrabadlo na záda.

 1. 1
  Připravte záda na holení. Vše, co budete potřebovat pro holení strojkem na záda je vlastně shodné s běžným holením klasickým strojkem. Jedná se tedy o tyto kroky:
  • Vydrhněte záda teplou vodou a jemným abrazivem. Snížíte tak riziko zarostlých chlupů.
  • Záda omyjte a důkladně osušte, pokud používáte elektrický strojek.
  • Pokud budete používat nástroj se standardními žiletkami, záda nejprve navlhčete a naneste vaší oblíbenou pěnu nebo gel na holení.
 2. 2
  Najděte pro holení vhodné místo. I přesto, že strojkem na záda byste měli hravě dosáhnout na všechna místa, může se stát, že některá přesto minete, pokud na ně dobře neuvidíte. Ideální místo pro holení zad je koupelna s velkým zrcadlem. Postavte se k němu zády a kontrolujte se menším zrcátkem, které budete držet před sebou.
 3. 3
  Použijte k práci menší zrcátko. Jednou rukou držte strojek, druhou rukou zrcátko. Nastavte ho tak, aby se v něm odrážely vaše záda nastavená velkému zrcadlu.
 4. 4
  Oholte horní část zad. Chytněte do ruky strojek, rameno jeho držadla plně roztáhněte a přes hlavu ho s ohnutým loktem umístětě do středu zad. Jemnými, kontrolovanými tahy oholte vrchní část zad, ze středu směrem k ramenům.
 5. 5
  Oholte spodní část zad. Rameno držadla v kloubu ohněte a přiložte strojek na záda z boku. Podržte si zrcátko tak, abyste po celou dobu na práci dobře viděli.
 6. 6
  Několikrát zkontrolujte, jestli jste oholili všechny chlupy. Nespěchejte a zkontrolujte za použití zrcátka důkladně kousek po kousku. Jakékoli zjištěné nedostatky rovnou napravte.
  • Po dokončení holení si dejte sprchu a smyjte veškeré zbylé chlupy. Osušte se ručníkem a naneste nearomatizovaný tělový krém. Kůže tak zůstane hladká a měkká.
  Reklama
Metoda 5
Metoda 5 ze 6:

Epilátor

Epilátor je malé zařízení, které rychle vytrhává chlupy. V podstatě něco jako sada malých elektrických pinzet. Touto metodou dosáhnete podobných výsledků jako s voskem (asi 4-6 týdnů bez chlupů), přičemž vhodná je pro chlupy dlouhé alespoň 2 cm. Pravděpodobně budete opět potřebovat pomocníka.[10]

 1. 1
  Umyjte kůži teplou vodou. Rychlá sprcha uvolní vaši kůži a změkčí chlupy, což značně usnadní jejich vytrhávání. Není to nezbytně nutný krok, ale rozhodně ho doporučujeme.
  • Zatím se nemusíte mýt mýdlem, na to přijde čas později.
  • Poznámka: Stejně jako u depilace voskem je lepší, pokud epilujete alespoň den před plánovaným výletem do bazénu nebo za jinou aktivitou, kde budou vaše nahá záda vystavená veřejnosti. Pokožka bude nějakou dobu zarudlá a podrážděná.
 2. 2
  Pokud se před epilací umyjete, kůži dobře osušte. Většina epilátorů funguje lépe na suché kůži.[11] Některé jsou ale přímo vyráběné pro použití ve vlhku a na mokré pokožce.
  • Po osušení můžete na pokožku také nanést dětský pudr. Ještě více ji vysušíte, chloupky se vzpřímí a bude je tak snažší vytrhat.[12]
 3. 3
  Epilujte. Zapněte epilátor a nechte svého pomocníka, aby vám pomalu přejížděl po ochlupených místech vašich zad. Zuby epilátoru chlupy vytrhají podobně jako vosk, ačkoli se vede debata, zda epilace bolí víc než depilace voskem nebo naopak. V případě potřeby si dávejte přestávky.
  • Velkou bolest překonáte rychlejším přejížděním epilátoru po zádech. Zkrátíte tím dobu, po které se bolesti vystavujete, samotnou bolestivost tedy přímo nezmírníte. Také je možné, že budete muset vícekrát přejet přes stejná místa, než vytrháte skutečně všechny chlupy.
 4. 4
  Umyjte záda mýdlem. Po dokončení epilace jemně omyjte podrážděnou pokožku mýdlem a teplou vodou. Předejdete tím možné infekci. Potom záda osušte čistým ručníkem.
  Reklama
Metoda 6
Metoda 6 ze 6:

Profesionální služby

Možnost, při které využijete služeb odborníka. Takové odchlupení vám vydrží poměrně dlouhou dobu. Bude vás to ale stát více než domácí metody. Bolestivost je různá podle použitého postupu.

 1. 1
  Profesionální depilace voskem. Výsledek takového zákroku bude téměř totožný jako při domácí depilaci. Stejně tak bolestivost. Profesionálové ale pracují rychleji a navíc budete v příjemném prostředí přímo uzpůsobeném pro depilaci.
  • Ceny za depilaci zad voskem se liší podle lokality. Typicky se pohybují okolo 300 Kč, ale závisí přirozeně i na celkové depilované ploše.[13]
 2. 2
  Přemýšlejte o ošetření laserem. Při této metodě dochází k vypálení kořínků jednotlivých chlupů za použití precizní lékařské technologie. Pro trvalé odstranění chlupů budete muset pravděpodobně absolvovat zákrok několikrát. Postupem času se může menší množství chlupů objevit i po absolvování této metody, ale několika dalšími zákroky tomu zcela zabráníte.[14]
  • Tato procedura vás bude stát zhruba 4000 Kč za jedno ošetření, přičemž doporučovaný počet aplikací je 4-8.[15]
  • Výhodou laserového ošetření je i možnost pouhé redukce ochlupení, namísto celkového odstranění.[16]
 3. 3
  Zvažte elektrolýzu. Tato metoda funguje na principu vsunutí malé sondy do folikulu každého jednotlivého chlupu a jeho odstranění za pomoci elektrického proudu. Je to skutečně permanentní odstranění ochlupení. Jen velmi vzácně vyroste znovu. Kvůli nutnosti ošetřit každý chlup jednotlivě se jedná o velmi časově náročnou metodu.
  • Právě kvůli časové náročnosti a tak velké ošetřované ploše, jakou jsou záda, je cena velmi vysoká a také závislá na regionu.[17]
  Reklama

Tipy

 • Při holení používejte vždy nové žiletky. Výsledek tak bude nejkvalitnější.
 • Jako prevenci proti vyrážkám a vrostlým chloupkům můžete na kůži aplikovat různé komerční produkty k tomu určené.[18]
 • V případě, že jste obzvlášť citliví na bolest, vemte si asi dvě hodiny před depilací voskem prášek proti bolesti.[19] Můžete také někoho požádat, aby vám záda natřel znecitlivujícím krémem. Pokud se k takovému kroku rozhodnete, nechte krém před depilací úplně zaschnout.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte elektrický strojek ve sprše.
 • Krém na odstranění chloupků nechte na kůži jen po nezbytně dlouhou dobu (čtěte informace na obale). Po zaschnutí by mohl kůži vysušit a nepříjemně podráždit.
 • Rozsáhlejší ochlupení zad u žen může být příznakem zdravotních problémů. Předtím, než se vrhnete do nějaké metody na odstranění chlupů, konzultujte svůj stav s lékařem.[20]
 • Chystáte-li se použít některý z volně dostupných přípravků na odstranění chlupů, vyzkoušejte ho nejdříve na malém kousku kůže na zádech nebo ramenou. Vyloučíte tak případnou těžkou alergickou reakci po aplikaci na celá záda.[21]
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 18 387 krát
Kategorie: Osobní hygiena
Stránka byla zobrazena 18 387 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama