Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Drvodělky se podobají čmelákům, mají podobnou strukturu a zbarvení těla. Nicméně, na rozdíl od jejich včelích příbuzných, nejsou drvodělky obvykle agresivní. Pouze samice drvodělek je schopná štípat a udělá to pouze, pokud je k tomu vyprovokována. Tato stvoření mají ráda lesní prostředí, protože si ráda hrabou tunely do dřeva, aby si tam vytvořili hnízdo. Následující článek vysvětluje, jak přemoci drvodělky a zabránit jim v návratu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Aktivní boj a vyhubení drvodělek

 1. 1
  Využijte dostupné pesticidy. Na hnízda aktivních drvodělek jsou nejúčinnějším pesticidem prášky. Účinné jsou produkty jako je prášek Karbaryl (Sevin) a kyselina boritá.
 2. 2
  Nastříkejte nory benzínem. Vyzkoušený a testovaný prostředek na drvodělky je benzín nebo nafta v jejich norách. Je to pesticid domácí výroby. Zahubí je, ale benzín je hořlavý a může poškodit strukturu, na kterou ho nalijete, takže ho používejte opatrně.
  • Dávejte pozor, aby se benzín nedostal na vaší kůži, nebo jste nevdechli jeho výpary. Když nanášíte benzín na nory, vezměte si respirátor, ochranné brýle a rukavice.
  • Pokud používáte k rozšíření benzinu rozprašovač, ujistěte se, že ho označíte a dáte stranou na budoucí použití pouze s benzínem. Pravděpodobně nechcete použít tento rozprašovač na stříkání vody na vaše květiny po tom, co ho použijete s benzinem na drvodělky.
 3. 3
  Nastříkejte drvodělky nebo jejich nory sprejem na čištění karburátoru. I když to není nejjemnější produkt k použití na drvodělky, je nepochybně účinný. Sprej na čištění karburátoru má u plechovky prodlužovací trubičku a můžete si ho levně pořídit v obchodě se zlevněným zbožím nebo s auto doplňky. Některé druhy je zabijí okamžitě uvnitř jejich nory; jiné udělají jejich perspektivní domov velmi nehostinným.
  • Buďte velmi opatrní, aby se toto nedostalo do vašeho obličeje nebo očí, noste ochranu a přečtěte si bezpečnostní opatření.
 4. 4
  Udělejte hodně hluku. Drvodělky jsou pověstné citlivostí na hluk, která může být ve skutečnosti citlivostí na vibrace. Dejte reproduktor nebo magnetofon vedle jejich očekávaného obydlí, abyste je přiměli odejít. Tento způsob je bezpečný a bezproblémový.
 5. 5
  Zaplácněte je. Na jaře drvodělky poletují okolo a hledají nory, kde by nakladly vajíčka a uskladnily pyl jako potravu pro larvy. (Používají také staré nory, proto je dobrý nápad je utěsnit.) To znamená, že jsou po dobu dvou až tří týdnů velmi aktivní. Badmintonová nebo tenisová raketa je velice účinná na plácání drvodělek, obzvlášť s jejich zvykem zastavit se a chvíli se vznášet.
  • Ujistěte se, že jim dáte pořádnou ránu! Šlápnutí na ně (samozřejmě v botách) je samozřejmě další možnost po tom, co je plácnete.
 6. 6
  Sežeňte si deratizátora. Profesionální deratizátoři vědí, co dělají, a mohou vás drvodělek účinně zbavit.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Prevence drvodělek

 1. 1
  Zacpěte jejich díry ocelovou vlnou. Drvodělky se nemohou prokopat skrz ocelovou vlnu, což z ní dělá perfektní vězeňskou celu. Potom co opustí svá hnízda, použijte nějaký dřevěný tmel nebo těsnění k ucpání místa. Slaďte tmel nebo ucpávku s vaším dřevem nebo malbou.
 2. 2
  Obarvěte nebo natřete jakékoliv venkovní dřevěné povrchy, abyste odradili drvodělky od zamoření. Přestože drvodělky obvykle útočí na všechny dřevěné povrchy, nedělají to bez rozmyslu: deratizátoři věří, že preferují neošetřené dřevo. [1] To znamená, že je nejvyšší čas nanést barvu nebo natřít terasu, jak jste zamýšleli, ale nikdy jste se k tomu nedostali.
 3. 3
  Nastříkejte postižená místa citrusovým sprejem. Zkuste najít sprej na bázi citrusů konkrétně určený na drvodělky nebo buďte pilní a vytvořte si ho sami. Rozřežte kůru několika různých citrusových plodů (pomeranč, citron, limetka, grep) a povařte je v mělkém hrnku plném vody. Naplňte rozprašovač vodou s výtažkem z citrusů a šťávou z čerstvého ovoce.
  • Postříkejte nory drvodělek vodou s citrusovým výtažkem. Drvodělky stejně jako ostatní hmyz mají přirozenou averzi na citrusový olej (což je důvod, proč slupka a kůra chrání ovoce uvnitř - aby udrželi parazity daleko).
  • Mandlový olej a mandlová esence jsou další vyzkoušenou a fungující možností, která odpuzuje drvodělky. [2]
 4. 4
  Zastavte reprodukční cyklus. Nestačí pouze vyhubit dospělé drvodělky nebo reproduktivní samičky; je třeba vyhubit i larvy drvodělek v jejich hnízdech, abyste jim zabránili v reprodukci a opětovnému začátku celého hrozivého cyklu. Tady je návod, co udělat k vyhubení larev drvodělek:
  • Naneste prachový insekticid do každé chodbičky hnízda. Je důležité použití práškového insekticidu, protože ostatní insekticidy mohou být absorbovány do dřeva nebo zmizet předtím, než se larva vylíhne. [3]
  • Ujistěte se, že při aplikaci insekticidu v prášku neucpete celou chodbičku. To přinutí drvodělky vyhloubit nové díry, což znamená, že je pravděpodobnost, že neprojdou insekticidem.
 5. 5
  Ucpěte nory nebo chodbičky, které jsou prázdné. Jakmile mladé drvodělky opustí svá hnízda, je čas vše znovu utěsnit, přednostně něčím silnějším než dřevem (do kterého se drvodělky znovu zavrtají). Zacpěte je ocelovou vlnou, hliníkem, asfaltem nebo skelnou tkaninou a zakryjte dřevěným tmelem. Natřete nebo obarvěte povrch, abyste je odradili od dalšího zavrtávání.
  Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že nosíte ochranné oblečení, když zacházíte s drvodělkami, protože mohou štípat. Ale jen, když jsou to samičky, samci jsou mnohem zdrženlivější a tráví většinu času ve svých hnízdech. Ve výsledku ej pravděpodobnost poštípání jednou z nich velmi malá.
 • Nepoužívejte pesticidní výrobky, které jsou zakázané; jsou zakázané proto, že jsou špatné pro vaše zdraví, zdraví dětí, nebo způsobují vážně problémy v oblasti životního prostředí.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Tmel
 • Pesticidy
 • Plácačku na zabíjení drvodělek
 • Ocelovou vlnu
 • Ucpávky/ dřevěný tmel

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
wikiHow Staff Writer
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 881 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 2 881 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama