Stáhnout PDF Stáhnout PDF

V téměř všech případech je gingivitida – onemocnění dásní – způsobena špatným čištěním zubů a dásní. Pokud vám nepomůže čistit si pravidelně zuby, zkuste následující metody domácí léčby gingivitidy. Pokud ovšem trpíte vážnými příznaky, měli byste navštívit zubaře, který vám může stanovit vhodnou léčbu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Léčba gingivitidy po konzultaci s lékařem

 1. 1
  Příznaky gingivitidy. Gingivitida se ze začátku nemusí projevovat téměř žádnými viditelnými příznaky. Když se ale zhorší a přejde do pozdějšího stádia, projevuje se následujícími příznaky:
  • Krvácení dásní po čištění zubů
  • Citlivé, oteklé a zarudlé dásně
  • Neustálý zápach z úst (halitóza)
  • Ustupující dásně
  • Hluboké kapsy mezi zuby a dásněmi, které způsobují vypadávání zubů
 2. 2
  Většinu problémů způsobuje zubní plak. Částečky potravy, které se uchytí v dásních společně s bakteriemi tvoří zubní plak, což je „toxický povlak,“ který dráždí dásně a způsobuje jejich krvácení.
  • Tento bezbarvý povlak obsahující částečky potravy, bakterie a sliny se přilepí k zubu pod dásněmi a nad nimi a způsobuje zubní kazy a onemocnění dásní. Tento plak potom ztvrdne na zubní kameny, což se může stát již během 24 hodin. Potom už není možné poškození zvrátit – zubní kámen může odstranit pouze zubař. Tato kontaminovaná krusta plaku na zubech se každý den zvětšuje a každý den více poškozuje dásně.
  • Z tohoto důvodu musíte plak odstraňovat bezpodmínečně každý den, jinak se nemocem dásní nevyhnete. Samotné čištění zubů k odstranění plaku ovšem nestačí.
 3. 3
  Nechirurgické metody léčby. Většina typů léčby onemocnění dásní zahrnuje návštěvu lékaře, ale zbavit se příznaků je jen polovina boje. Pokud trpíte mírnou gingivitidou, zkuste následující metody léčby:
  • Profesionální čištění zubů. Lékař vám může dvakrát do roka zuby profesionálně vyčistit, abyste se vyhnuli rozvoji gingivitidy. Tímto čištěním se odstraní jak plak, tak kameny nad a pod hranicí dásní.
  • Oškrábání plaku a vyhlazování zubů. Stejně jako v případě profesionálního čištění se tento zákrok provádí v částečné anestezii. Zubař pacientovi seškrábe plak ze zubů ostrým nástrojem a potom vyhladí hrubá místa. Tato procedura se provádí většinou v případě, kdy zubař usoudí, že je potřeba odstranit plak a kámen pod linií dásní.
 4. 4
  Chirurgické metody léčby. Nemoci dásní v pokročilém stádiu, nebo paradontóza jsou problémy, které je nutné řešit pomocí chirurgického zákroku. Můžete podstoupit následující operace:
 5. 5
  Pomozte si sami. Bez ohledu na to, co se stane u zubaře, jde zejména o to, co děláte každý den v koupelně. Jedině správnou péčí o zuby dosáhnete toho, že se gingivitidy zbavíte.
  • Uvědomte si, že většina domácích metod léčby, jako jsou například balzámy a krémy, léčí pouze příznaky, ale neodstraní vám ze zubů zbytky popcornu ani plak, který způsobuje gingivitidu a paradontózu.
  • Prevence onemocnění zubů a dásní je celá o každodenním odstraňování plaku. To ve většině případů znamená, že máte zdraví svých dásní ve svých rukou. Když si budete každý den čistit zuby, budete na dobré cestě, ale zdaleka to nestačí.
 6. 6
  Používejte orální sprchu. Orální irigátor je skvělým nástrojem léčby gingivitidy, který zubaři doporučují používat každý den. Tato ústní sprcha se připojí ke zdroji vody, například ke kohoutku umyvadla a zaplaví ústa silným proudem vody, který pod tlakem vyplaví všechny zbytky jídla a bakterie z prostorů mezi zuby a dásněmi.
  • Výzkum provedený na UNMC College of Dentistry v Lincolnu v Nebrasce naznačuje, že „ústní sprcha v kombinaci s čištěním zubů je vhodnou alternativou používání ústní nitě, která může způsobovat krvácení a záněty.“ [1] Existuje několik druhů ústních sprch. Nejčastěji se používá elektrická ústní sprcha Waterpic, která má nádržku, do které si můžete napustit teplou vodu. Společnosti Waterpik nebo Panasonic vyrábějí také přenosné ústní sprchy.
   • Nově se na trhu objevují ústní sprchy, které se připojí ke kohoutku umyvadla nebo ke sprše. Na Amazonu najdete 99% dostupných produktů. Každý typ ústní sprchy má však své výhody i nevýhody.
  • Někteří zubaři stále doporučují používat dentální nit. Místo infekce může být hluboké 4-10 mm. Dentální nití se dostanete pouze 2-3 mm pod hranici dásní, takže vyvstává otázka, jak vám může ústní nit pomoci zbavit se onemocnění dásní s infekcí. Podpora krevního oběhu není dostačující důvod k používání ústní nitě.
  • Orální sprchy jsou efektivní i z jiného důvodu. Na rozdíl od dentální nitě jde o příjemnou proceduru, která vás bude bavit a budete se na ni těšit. Kromě toho vám zabere jen 15 vteřin.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Domácí léčba gingivitidy

 1. 1
  Většina následujících tipů jsou neověřené domácí metody léčby. V zájmu vašeho zdraví byste měli raději nejprve navštívit lékaře a kombinovat následující metody léčby s profesionální léčbou, kterou vám stanoví zubař.
 2. 2
  Zkuste orální probiotika. Orální probiotika obsahují „zdravé“ bakterie, které pomáhají obnovit přirozenou rovnováhu bakterií v ústech po použití antiseptických zubních past a ústních vod.
  • Některá probiotika obsahují bakterie lactobacillus reuteri (ProDentis), které se přirozeně nacházejí v mateřském mléce a ve slinách. Tyto bakterie se doporučuje brát zejména během nechirurgické léčby, společně s jinými typy léčby. [2]
 3. 3
  Zkuste ubichinon. Ubichinon neboli koenzym Q-10 pomáhá převádět cukry a tuky na energii. Kromě toho, že se jím léčí cukrovka a městnavé selhání srdce, se používá také při léčbě gingivitidy a onemocnění dásní. [3] Tento lék ovšem nemá potvrzené účinky a nepatří mezi běžně testované léky, takže byste se na něj neměli spoléhat.
 4. 4
  Vyplachujte si ústa peroxidem. Výplachy úst peroxidovým roztokem (například Colgate Peroxyl) s antiseptickými účinky vám při kontaktu s enzymy nacházejícími se v ústech pomohou zbavit se infekcí a zmírnit záněty.
 5. 5
  Používejte sprej corsodyl. Tento sprej obsahuje chlorhexidin glukonát, který má antibakteriální účinky a bojuje proti usazování zubního plaku.[4] Corsodyl se používá také při léčbě bolestí spojených s ústními vředy, záněty a infekcemi.
  • Corsodyl můžete používat při čištění zubů, když pro vás čištění bude nepříjemné nebo bolestivé, například po operaci. Dejte si pozor, aby se vám sprej nedostal do očí nebo do uší.
 6. 6
  Zkuste gel Gengigel. Tento gel obsahuje kyselinu hyaluronovou, která se v těle přirozeně nachází a pomáhá urychlovat hojení ran a stimuluje produkci nové tkáně. [5] Pro nejlepší výsledky nanášejte gel večer před spaním.
  Reklama

Tipy

 • Nejlepší je vyplachovat si ústa ústní sprchou těsně před spaním.
Reklama

Související články

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 384 krát
Stránka byla zobrazena 2 384 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama