Jak se zbavit hemeroidů bez návštěvy lékaře

Spoluautor Zora Degrandpre, ND

Hemeroidy jsou zvětšené žíly, které mohou být z vnější strany konečníku, nebo také uvnitř konečníku. Způsobuje je zvýšený tlak na pánevní a rektální žíly a jsou spojeny se zácpou, průjmy a silným tlačením na toaletě. Nejčastějším příznakem je krvácení při vyprazdňování – můžete si všimnout krve na toaletním papíru, nebo v toaletní míse. Hemeroidy také často svědí a jsou bolestivé. Způsobuje je nejčastěji tlačení při vyprazdňování, ale mohou být i důsledkem obezity, zvedání těžkých předmětů a těhotenství. V těhotenství vznikají kvůli zvýšené zátěži způsobené tlakem na žíly v podbřišku. [1]

Metoda 1 ze 3:
Přírodní léčba hemeroidů

 1. 1
  Zjistěte, zda trpíte hemeroidy. Hemeroid můžete při utírání konečníku cítit: jde o malý citlivý výrůstek v okolí konečníku. Vnitřní hemeroidy většinou nelze cítit, ale mohou se objevovat v okolí konečníku.
 2. 2
  Dávejte si teplé koupele. Pokud nechcete napouštět plnou vanu, napusťte si ji jen tak, abyste se do ní mohli posadit. [2] Přidejte 1 šálek soli Epsom na plnou vanu, nebo 2-3 lžíce na částečně napuštěnou vanu. Vodu byste měli mít teplou, ale ne horkou. Sedací koupel si dávejte dvakrát nebo třikrát denně. Zní to jako nepříjemná nuda, ale hemeroidy také nejsou zábavné!
 3. 3
  Přikládejte si na konečník teplé obklady. Vezměte si čistou žínku namočte si ji do teplé (ne horké) vody. Přiložte si ji přímo na hemeroidy a nechejte ji tam zhruba 10-15 minut. Tento postup opakujte 4-5x denně. Měli byste tím zmírnit bolest a další příznaky.
 4. 4
  Zkuste hemeroidy zmenšit pomocí masti se stahujícími účinky. Můžete použít roztok z lísky lékařské po každém vyprázdnění. Doporučujeme lísku nanášet na dětské vlhčené ubrousky, ne na toaletní papír. [3]
 5. 5
  Po každém vyprázdnění se důkladně umyjte. Po použití toalety se důkladně umyjte, abyste se vyhnuli podráždění. Můžete použít vlhčený toaletní papír, který je jemnější a šetrnější, než suchý toaletní papír. [4]
 6. 6
  Přikládejte si na hemeroidy ledové obklady. [5] Ledové obklady vás mohou zbavit otoku, ale neměli byste je nechávat na hemeroidech příliš dlouho – stačí 5-10 minut.
 7. 7
  Seďte na polštářku. Kupte si pěnový polštářek, nebo polštář ve tvaru koblihy, abyste zmírnili tlak, který způsobuje vznik hemeroidů. Nezbavíte se sice hemeroidů, které již máte, ale zmírníte příznaky a bolest, které jsou s nimi spojené.
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Změny životního stylu

 1. 1
  Vyhýbejte se zbytečnému tlačení na toaletě. Na toaletě byste neměli tlačit, ale měli byste nechat pracovat gravitaci. Pokud nedosáhnete úspěchu, zkuste to třeba za hodinu, ale nikdy neseďte na toaletě příliš dlouho a netlačte.
 2. 2
  Dodržujte pitný režim. Začněte pít každý den alespoň 8-10 sklenic vody. Výkaly obsahují velké množství vody – čím více vody v nich bude, tím měkčí budou a tím snadněji vám z těla budou odcházet.
 3. 3
  Jezte více vlákniny. Vláknina pomáhá udržovat stolici vlhkou a měkkou, aby snáze procházela střevy a konečníkem. Pokud máte hemeroidy, dostatek vlákniny vám zmírní bolest při vyprazdňování. Mezi vhodné zdroje vlákniny patří:
  • Celozrnné obiloviny – hnědá rýže, ječmen, kukuřice, žito, bulgur, pohanka a ovesné vločky
  • Ovoce, zejména ovoce se slupkou
  • Zelenina (zejména listová zelenina, jako je salát, mangold, špenát, zelí atd.)
  • Fazole a luštěniny – dávejte si pozor, u některých lidí mohou luštěniny způsobit plynatost
 4. 4
  Vyhýbejte se projímadlům. Projímadla jsou návyková a mohou oslabit střeva, takže mohou způsobit chronickou zácpu. Pokud máte pocit, že byste potřebovali projímadlo, zkuste si vzít nějaké bylinné, které nemá vedlejší účinky. [6]
  • Mezi bylinná projímadla patří senna a psyllium. Senna je rostlina, která přirozeně zjemňuje stolici. Můžete ji brát ve formě tablet (řiďte se pokyny uvedenými v příbalovém letáku), nebo ve formě čaje, který se pije večer. Psyllium seženete také pod názvem Metamucil. [7] Jde o přírodní vlákninu, která zvětšuje objem stolice.
 5. 5
  Pravidelně cvičte. Může jít o aerobní cvičení, posilování, o vytrvalostní cvičení, nebo jen o chůzi. Jde o to, že tělesná aktivita stimuluje funkci zažívacího systému, protože se při ní střeva masírují. Většina lidí na to nemyslí, ale když se pohybujeme, pohybují se i naše vnitřní orgány.
 6. 6
  Neodkládejte návštěvu toalety. Když se vám začne chtít na toaletu, neměli byste to odkládat – jděte jakmile to bude možné, ale neseďte na toaletě příliš dlouho a nečekejte na to, až se vám začne chtít. Příliš dlouhé vysedávání na toaletě také zvyšuje riziko vzniku hemeroidů. [8]
 7. 7
  Zvykněte si na pravidelný režim vyprazdňování. Zjistěte, zda je pro vás možné si zvyknout chodit na toaletu bez přerušení každý den ve stejnou dobu. Když to tak uděláte, bude pro vás vyprazdňování jednodušší, protože si na to vaše tělo zvykne. Kromě toho je pravidelné ulevování předpokladem pevného zdraví.[9]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Lékařské zásahy

 1. 1
  Použijte gel, který se dává malým dětem, když jim rostou zuby. Zní to trochu zvláštně, ale pokud vás hemeroidy silně bolí, můžete si je namazat tímto gelem, který obsahuje lokální antiseptikum, které vás zbaví bolesti a nepohodlí. [10]
 2. 2
  Kupte si mast nebo krém se znecitlivujícím účinkem. [11] Jemně si očistěte konečník teplou vodou a osušte ho. Potom si ho natřete malým množstvím masti s aloe vera, nebo speciální masti určené na hemeroidy. Tyto masti používejte tak často, jak bude potřeba.
  • Masti, které jsou určeny speciálně pro léčbu hemeroidů, jako je Preparation H obsahují vazelínu, minerální olej, žraločí olej a fenylefrin, který pomůže hemeroidy zmenšit a zabraňuje jejich ucpávání.
  • Aloe vera gel obsahuje látky, které bojují proti infekci a urychlují hojení menších ran a zranění.
  • Vyhýbejte se steroidním krémům, které vám mohou poškodit jemnou tkáň v okolí hemeroidů.
 3. 3
  Vezměte si lék proti bolesti. Pokud trpíte silnou bolestí, můžete si vzít nějaký volně prodejný lék proti bolesti, například aspirin, nebo ibuprofen. [12] Tyto léky vám mohou pomoci zmírnit bolest a otok. Jako vždy se zeptejte svého lékaře, zda je pro vás bezpečné tyto léky užívat, zejména pokud pravidelně užíváte i jiné léky.
 4. 4
  V případě dlouhodobých hemeroidů podstupte lékařský zákrok. Většina hemeroidů dobře reaguje na přírodní metody léčby a zmizí během 3-7 dnů. [13] Pokud se váš stav ovšem nezlepší, nebo se dokonce ještě zhorší, měli byste se objednat k lékaři. V některých případech (zejména u vnitřních hemeroidů) je dobré podstoupit operaci. Zde uvádíme nejběžnější chirurgické metody léčby hemeroidů: [14]
  • Podvázání: Hemeroidy se ovážou tenkou gumičkou, aby se do nich nedostala krev a postupně opadnou.
  • Do hemeroidů se vstříkne chemický roztok, který zajistí, že se smrsknou a odpadnou.
  • Kauterizace: Hemeroidy se spálí.
  • Sešití: Hemeroidy se sešijí chirurgickou sponou a omezí se tak krevní oběh.
  • Hemoroidektomie: Hemoroidy se vyříznou skalpelem.
  Reklama

Varování

 • Pokud vám krvácení nezpůsobují hemeroidy, lékař vás pravděpodobně pošle na kolonoskopii, nebo sigmoidoskopii, protože krvácení z konečníku patří mezi nejčastější příznaky rakoviny tlustého střeva.[15]Reklama

O tomto wikiHow

Lékař naturopat
Spoluautorem tohoto článku je Zora Degrandpre, ND. Dr. Degrandpre je licencovaný lékař naturopat ve Washingtonu. V roce 2007 získala titul ND na National College of Natural Medicine.
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 148 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama