Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Holubí výkaly hyzdí mnoho střech, pomníků a veřejných prostor. Kyselina močová (bílá látka) v jejich výkalech není jen nevzhledná, ale může také poškodit fasádu budov nebo nátěr aut. Kromě toho holubí výkaly obsahují nebezpečné bakterie a plísně, které jsou pro lidi škodlivé a které mohou přenášet nemoci, jako je histoplazmóza, kryptokokóza, psitakóza nebo St.Louiská encefalitida. [1] Když se holubi zdržují ve skladištích a kálejí na uskladněné výrobky, je to velký problém, protože zákazníci v těchto případech často odmítají výrobky převzít. Holubi nejsou chráněni zákonem, ale přesto byste si měli zjistit, jakým způsobem se jich můžete zbavit. V tomto článku najdete několik metod, ze kterých si budete moci vybrat.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:
Bariéry

 1. 1
  Kupte si pásky s ostny, které můžete připojit ke každému povrchu, na který by mohli holubi sedat. Tyto pásky seženete v zahradnických centrech a v obchodech s domácími potřebami. Připevněte je podle instrukcí od výrobce.
  • Můžete si také v hračkářství koupit klasickou pružinku na hraní. Roztáhněte ji podél zábradlí balkonu tak, aby byly jednotlivé kroužky od sebe maximálně 4 cm. Potom ji přidrátujte nebo přilepte kobercovou páskou v odstupech asi 1,5 cm. S pružinou vám na zábradlí holubi nebudou sedat.
 2. 2
  Používejte lepivé látky, na které holubi neradi sedají. Když si postříkáte zábradlí a střechu těmito látkami, holubi už vám na ně nebudou sedat. Tyto spreje koupíte v obchodech s pesticidy. [2] Řiďte se pokyny výrobce.
 3. 3
  Přes místo, na které vám často sedají holubi, natáhněte provázek. Díky tomu se na něj holubi nedostanou.
  • Použijte voděodolný provázek.
 4. 4
  Zkuste holubům okořenit život. Holubi nemají rádi koření. Nasypejte tedy na místa, na kterých se často zdržují, trochu pepře, skořice nebo jiného koření. Nešetřete a v případě deště nezapomeňte koření dosypat.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 4:
Zabraňte holubům ve vstupu

 1. 1
  Nejlepší metodou je zabránit holubům, aby se dostali na místa, kde mohou kálet. Utěsněte všechny díry v podkroví a ve střeše, aby se dovnitř nedostali holubi ani žádná jiná zvířata. Zaměřte se zejména na následující věci:
  • Zakryjte velké otvory a dveře těžkými závěsy nebo plastovými zátarasy. Pokud se holubi dostanou dovnitř, můžete zkusit všechna místa přikrýt tak, aby byla zkosená a aby se na nich holubi neudrželi.
  • Utěsněte všechny menší díry a místa, na kterých holubi hnízdí. Použijte silikonovou pěnu, nebo ptačí sítě. Ve velkých otevřených prostorách, jako jsou například skladiště nebo stodoly, zavřete prostor nad krokvemi a všechna ostatní místa zabezpečte sítí.
 2. 2
  Dejte síť i na místa, kde holubi hnízdí, aby se do hnízda nedostali.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 4:
Jak snížit počet holubů

 1. 1
  Používejte antikoncepci pro ptáky. Holubi se množí velmi rychle – až 6x za rok po dvou vejcích. Pokud je ovšem hejno vystaveno antikoncepci, vejce se již nelíhnou a počet holubů klesá. Ptačí antikoncepce je tedy nejhumánnějším řešením přemnožení holubů.
 2. 2
  Za žádných okolností holuby nekrmte. Když budete holuby doma krmit, budou se k vám stále vracet. Nikdy jim nedávejte žádnou potravu a nedovolte ostatním lidem, aby na vašem pozemku holuby krmili.
  • Pokud někdo začne krmit holuby v blízkosti vašeho domu, kontaktujte městský úřad.
 3. 3
  Odstraňte zdroje potravy. Mezi zdroje potravy pro holuby patří semena trávy, bobule a potrava pro psy a kočky. Nedávejte si na zahradu žádná semena, která neklíčí a snažte se holubům sebrat všechny zdroje potravy. [3]
  Reklama

Metoda 4
Metoda 4 ze 4:
Zažeňte holuby

 1. 1
  Postříkejte holuby vodou ze zahradní hadice. Budete na ně muset stříkat dlouho v kuse, aby si zvykli, že k vašemu domu nemají létat.
 2. 2
  Používejte reflexní předměty. Z dlouhodobého hlediska to sice pravděpodobně nebude fungovat moc dobře, ale můžete zkusit nainstalovat odraznou pásku, zařízení vydávající hluk, nebo balonky z lesklého plastu. [4] Tato řešení vám mohou pomoci holuby odlákat, abyste mohli použít účinnější látky a produkty.
 3. 3
  Vyplašte holuby nějakou ranou. Můžete si v obchodě s ptákovinami koupit malé neškodné bomby, které rozmístíte na místa, kde se holubi často vyskytují. Když holub přistane na tomto místě, bomba exploduje a zažene ho.
  • Pokud se potřebujete zbavit holubů například jen v jednom domě, tato metoda je velmi účinná.
  • Tyto malé bomby jsou neškodné pro holuby i pro děti.
 4. 4
  Využijte přirozené predátory. Pokud nevlastníte nějakého dravého ptáka, bude vám muset stačit plastová nebo kartonová verze. Rozmístěte tyto ptáky na střechy a do míst, kde se často vyskytují holubi. Tato metoda ovšem většinou funguje pouze krátkodobě – holubi brzy zjistí, že jim kartonový pták neublíží. [5]
 5. 5
  Zbavte se holubů pomocí ultrasonického zařízení. Tato zařízení dobře fungují v budovách s vysokými stropy, nebo ve velkých vnitřních prostorách. Na každé zvíře je nutné použít konkrétní nastavení a frekvence. [6] [7]
  • V roce 2013 doktor John Swaddle a doktor Mark Hinders z univerzity William and Mary vytvořili novou metodu zahánění ptáků a dalších zvířat pomocí benigních zvuků vycházejících z parametrických reproduktorů. [8] .Původním cílem této technologie bylo odehnat problematické ptáky z letišť a zabránit tak střetům s letadly, minimalizovat zemědělské škody, odstranit ptáky, kteří způsobují škody na majetku a snížit mortalitu ptáků, kteří narážejí do budov. Zvuky, kterým se říká Sonic Net nemusejí být hlasité. Jde o kombinaci vlnových délek, které se říká „barevný“ hluk, který narušuje komunikaci mezi jednotlivými ptáky. Dopad na zvířata je stejný, jako kdybyste se snažili mluvit v místnosti plné lidí. Protože si ptáci navzájem nerozumějí, přesunou se brzy jinam. První testy prokázaly, že tato technologie je účinná a že si ptáci na zvuky z přístroje nezvyknou. Patenty byly podány v roce 2013 a 2014 a v současnosti probíhají další výzkumy.
  Reklama

Tipy

 • Holubi jsou inteligentní a mají „radar,“ který je vždy dovede zpět domů. Pokud se k nim dostanete, ve tmě je snadno chytíte, ale budete je muset vypustit hodně daleko, jinak se vám brzy vrátí a začnou si u vás stavět hnízda.
 • Holubi se množí velmi rychle. Pokud se potřebujete zbavit velkého množství holubů, budete si muset najít nějaké dlouhodobé řešení. Uvědomte si, že když některé ptáky pochytáte, zbylí se začnou rychle množit.
 • Pokud je nedokážete porazit, snězte je! Holubí maso bylo v dřívější době jednou z častých součástí jídelníčku mnoha lidí, než ho nahradilo kuřecí maso. Holubi utekli z farem, kde byli chovaní na maso. Ulovte je v době, kdy budou téměř dospělí, ale stále ještě v hnízdě. Vždy se ovšem řiďte místními předpisy ohledně hygieny a bezpečnosti zvířat.
 • Pokud máte s holuby vážné problémy, zavolejte si profesionální deratizační firmu.
 • Zakryjte si střechy síťkou, aby se na ně holubi nedostali.
Reklama

Varování

 • Městské holuby byste neměli jíst, protože jsou často odolní proti jedům, kterých v sobě přenášejí velké množství. Jejich maso také obsahuje příliš velké množství olova.
 • Neubližujte holubům zbytečně, jsou to živé bytosti. Pokud se jich chcete zbavit, udělejte to humánně a v souladu se zákonem.
 • Nepoužívejte polybutylenový gel. Lepivé repelenty s obsahem této látky mohou ublížit všem zvířatům, které s nimi přijdou do styku. Doporučuje se vyhýbat se všem těmto repelentům. Peří ptáků, kteří s tímto gelem přijdou do styku se poškodí a holubi potom nemohou létat. Jiní ptáci, kteří na gel sednou, se přilepí a pomalu zemřou. Tyto gely jsou tedy nebezpečné
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 56 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 15 864 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 15 864 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama