Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Horečka je důležitou části přirozené obrany těla proti infekci. Přestože horečka sama o sobě není nemoc, pokud přesahuje 40 stupňů Celsia, může se stát velmi nebezpečnou. Pokud vás znepokojuje rychle stoupající horečka, vyzkoušejte některé z těchto metod, jak jí sami doma snížit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Ulevte si

 1. 1
  Trochu se odstrojte. Přestože vaše babička vás mohla učit horečku ‘vypotit’, nahromadit svetry a deky může být ve skutečnosti nebezpečnější. Raději než zvyšovat svojí teplotu do nebezpečných výšek, svlékněte se do minima oblečení. Nechte si pouze spodní prádlo a volné tričko a když dostanete zimnici, přikryjte se tenkým prostěradlem nebo dekou.
 2. 2
  Dejte si teplou koupel. Pokud vás spaluje horečka, první váš instinkt pravděpodobně bude skočit do studené vany nebo sprchy. Nicméně to vám může ještě přitížit. Drastickým snížením vaší teploty způsobíte, že cévy ve vašem těle se stáhnou, což zadržuje teplo ve vašem těle. Také se začnete třást, což dlouhodobě vytváří více tepla. Řešení? Vklouzněte do vlažné nebo mírně teplé koupele, abyste pomalu snížili vaší teplotu.
  • Koupel může být vhodnější než sprcha, protože můžete být v důsledku vaší nemoci slabí a potřebovat si sednout nebo lehnout, abyste si udrželi sílu.
  • Abyste ušetřili čas, vodu a sílu, zkuste se místo úplného ponoření se umýt houbou.
 3. 3
  Ochlaďte svůj pokoj. Pokud se stále necítíte příjemně, zkuste upravit teplotu v celém vašem pokoji. Pokud je venku chladno, otevřete okno (nebo několik), abyste nechali proniknout dovnitř čerstvý vzduch. Vypněte termostat a zapněte větrák, abyste pomohli snížit teplotu vašeho těla.
 4. 4
  Zůstaňte hydratování. Každý ví, že přirozená reakce těla na horko je pocení. Abyste zabránili tělu vypotit všechny tekutiny, zůstaňte hydratováni. Pokud zůstanete, budete se cítit lépe a vaše horečka klesne rychleji. Vypijte každou hodinu sklenici jakékoliv čisté tekutiny, nejlépe vody. Také si udržte hladinu elektrolytů pitím vody nebo sportovních nápojů obohacených o tyto užitečné minerály.
 5. 5
  Vyspěte se z toho. Vaše tělo potřebuje odpočinek – konec konců bojuje se škodlivými organizmy, které ho napadají. Pomozte mu v jeho boji tím, že si dopřejete spánek navíc a strávíte lenošením tolik času, kolik můžete. Pokud to znamená vzít si volno z práce nebo školy, budiž. Spánek a odpočinek navíc sníží vaší horečku rychle a přirozeně.
 6. 6
  Vyhladovějte horečku. Přestože vaše horečka nemusí způsobovat, že vám bude špatně, je nejlepší omezit v jejím průběhu jídelníček. Přijímání velkého množství běžných potraviny může skončit nakrmením škodlivých bakterií a infekce, s kterými se vaše tělo snaží bojovat. Pokud byl váš zdravotní stav relativně dobrý, než vás schvátila horečka, držte se tekuté stravy, dokud se vaše teplota nevrátí do normálu.
 7. 7
  Vezměte si nějaké léky. Několik populárních volně dostupných léků funguje jako snižovače horečky a léky proti bolesti. Snižte svoji horečku tím, že si vezmete správnou dávku paracetamolu nebo aspirinu. Avšak vyhněte se těmto lékům u dětí, protože mohou vést k nebezpečným komplikacím.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Vyzkoušejte domácí léčbu

 1. 1
  Uvařte si trochu zázvorového čaje. Zázvor je univerzální pomůcka na drobné neduhy; jeho přirozené vlastnosti léčí mnoho problémů. Nechte zázvor vyhnat vaší horečku tak, že trochu nastrouháte do hrnku horké vody. Nechte směs několik minut louhovat, přidejte trochu medu na chuť a užijte si svůj čerstvý zázvorový čaj.
 2. 2
  Použijte česnek. Spolu se zázvorem je česnek kuchyňskou přísadou, kterou byste měli mít po ruce pro léčebné použití. Udělejte si vývar z česneku nakrájením stroužku a přidáním ho do hrnku horké vody. Po zhruba 10 minutách sceďte kusy, nechte vývar vychladnout a pomalu pijte.
 3. 3
  Udělejte si čaj z kořene anděliky. Andělika je rostlina, která se ke snižování horečky používá po desetiletí. Použijte tento přírodní prostředek tak, že ho uvaříte v hrnku vody a vytvoříte čaj. Nechte čaj vychladnout, přidejte trochu medu na chuť a pomalu usrkávejte.
 4. 4
  Udělejte si rozinkovou vodu. Přestože název nezní tak chutně, přemýšlejte nad tím jako nad hroznovou šťávou. Roztok rozinkové vody se ukázal jako nápomocný ve snižování horečky a udržením jí nízko. Namočte půl hrnku rozinek na několik hodin do vody. Sceďte je z vody a rozdrťte je. Šťáva, která vznikne, když jsou rozinky drceny, může být konzumována během celého dne.
 5. 5
  Vyzkoušejte použití vrbové kůry. Vrbová kůra je přírodní lék, který se používá po celém světě. Ve skutečnosti se aspirin vyrábí ze sloučeniny vrbové kůry. Zkuste použít extrakt z vrbové kůry podle pokynů k dávkování, abyste horečku snížili. [1]
 6. 6
  Udělejte si trochu jablečné vody. Jedna z nejchutnějších domácích medicín na seznamu, jablečná voda, je vyrobena přesně tak, jak to zní: jablka a voda. Udělejte si svoji vlastní tak, že nakrájíte 2-3 malá jablka a povaříte je v třech hrnkách vody. Sceďte kousky jablek a přidejte trochu medu. Tento vývar můžete pít několikrát během dne, dokud horečka neklesne.
 7. 7
  Poduste trochu hlávkového salátu. Salátový vývar funguje několika způsoby, primárně udržuje hydrataci a pomáhá vám lépe spát. Udělejte si vlastní salátový ‘čaj’ tak, že nasekáte hlávku salátu a přidáte jí do hrnce vařící vody. Nechte směs 15 minut louhovat a potom vypněte teplo a sceďte salát. Pro sladkost přidejte med a vypijte!
 8. 8
  Vyzkoušejte oreganový čaj. To koření, které přidávám do omáčky na těstoviny? Ano, to je ono. Ukázalo se, že oregano vlastně funguje také na snižování horečky. Udělejte si z oregana čaj tak, že smícháte 1 čajovou lžičku oregana, 1 čajovou lžičku majoránky a půl litru vařící vody. Nechte směs před sceděním kousků louhovat a potom ji nechte vychladnout. Pijte ji během celého dne dokud se vaše teplota nesníží.
 9. 9
  Udělejte si bazalkový čaj. Ještě další přísada do omáčky na těstoviny, bazalka, vytváří chutný snižovač horečky, když se svaří jako čaj. Udělejte si svůj vlastní tím, že smícháte 1 čajovou lžičku bazalky, ¼ čajové lžičky černého pepře, 1 čajovou lžičku medu a hrnek horké vody. Nechte směs 5-10 minut louhovat než scedíte kousky a vypijete.
 10. 10
  Jezte nanuky. Když vám je špatně, toužíte po dnech vašeho dětství, když vaše maminka byla poblíž, aby se o vás starala. Přiveďte zpět vzpomínky na dětství cucáním nanuků, jaké vám dávala vaše maminka. Studená teplota vás pomůže zchladit, zatímco šťáva vás udrží hydratované.
 11. 11
  Použijte kypřící prášek. Tento prášek ve vašich ingrediencích na pečení má další využití pro zbavení vás horečky. Smíchejte 1 ½ lžíce kypřícího prášku s ½ lžíce citronové šťávy a 2 ½ hrnku vody. Pro chuť přidejte med a pijte roztok během celého dne. [2]
  Reklama

Tipy

 • Nezapomeňte, že vaše horečka pracuje na pomoci zničení infekce ve vašem těle, takže se jí nechcete zbavit úplně. Je bezpečné a rozumné snížit horečku, ale ne se jí úplně zbavit.
Reklama

Varování

 • Mnoho rodičů se bojí, že horečky způsobují poškození mozku. Poškození mozku z horečky se obvykle neobjeví dokud horečka nepřesáhne 42 stupňů Celsia.
 • Nedávejte si studené koupele, pouze vlažné.
 • Pokud máte horečku přes 40 stupňů nebo trvá déle než 48 hodin, navštivte pro ošetření lékaře.
 • Nenabalujte někoho, kdo má zimnici.


Reklama

Související články

Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak si zvýšit krevní tlakJak si zvýšit krevní tlak
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak poznat příznaky žaludečních vředůJak poznat příznaky žaludečních vředů
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutíJak ošetřit vosí, nebo sršní bodnutí
Jak zvýšit počet červených krvinekJak zvýšit počet červených krvinek
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 60 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 12 171 krát
Stránka byla zobrazena 12 171 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama