Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jizvy na nohou jsou nepříjemné a pokud je máte, pravděpodobně neradi chodíte s odhalenýma nohama. Není sice možné se jizev zbavit úplně, ale existuje spousta krémů, gelů a lékařských procedur, které dokážou zmírnit jejich vzhled. Ať už máte jizvy od popálenin, chirurgických zákroků, zranění, neštovic, akné, nebo kousanců od hmyzu, jistě najdete něco, co vám je pomůže zmírnit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Jak zmírnit vzhled jizev

 1. 1
  Zjistěte, jaké jizvy máte. Než se rozhodnete pro léčbu, musíte vědět, jaké jizvy máte, protože některé typy léčby jsou vhodné pouze pro některé typy jizev. O léčbě byste se měli poradit s dermatologem. Mezi hlavní typy jizev patří:
  • Keloidní jizvy: velké vystouplé jizvy, které jsou výsledkem příliš agresivního hojení zranění. Keloidní jizvy mohou růst a někdy se vrátí i po léčbě. Nejčastěji se objevují u lidí s tmavší pletí.
  • Hypertrofické jizvy: vystouplé jizvy, které jsou ze začátku červené nebo růžové a postupně blednou. Tyto jizvy mohou být důsledkem popálenin nebo chirurgických zákroků a často velmi svědí.
  • Atrofické jizvy: tyto jizvy jsou hluboké důlky, které po sobě zanechává akné nebo neštovice.
  • Strie: strie jsou tenké růžové jizvy, které se objevují při rychlém hubnutí nebo přibírání. Jsou běžné zejména u těhotných žen. Po nějaké době tyto jizvy vyblednou a jsou bílé.
  • Jizvy od popálenin: tyto jizvy jsou většinou způsobeny vážnými popáleninami a mohou být relativně velké. Pacient má často pocit napětí v místě jizvy, zejména pokud je jizva okolo kloubu.
  • Tmavé skvrny: v tomto případě nejde o skutečné jizvy, ale o druh zánětlivé hyperpigmentace, kterou většinou způsobuje kousnutí od komára nebo jiného hmyzu.
 2. 2
  Začněte jizvy léčit co nejdříve. Jakmile zjistíte, že máte jizvu, kupte si vhodný krém nebo podstupte jiný typ léčby. Většina typů léčby funguje mnohem lépe u novějších jizev, takže když začnete problémy řešit okamžitě, ušetříte si spoustu času a peněz.
 3. 3
  Používejte peeling. Většina jizev postupem času zesvětlá, protože se kůže neustále obnovuje. Můžete tomu napomoci pravidelným peelingem nebo kartáčováním pokožky. [1]
 4. 4
  Používejte krém na opalování. Většina lidí tento krok přehlíží, ale faktem je, že čerstvé jizvy jsou extrémně citlivé na poškození UV paprsky a vystavení slunečnímu světlu může způsobit jejich tmavnutí. Když budete používat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem, vyhnete se tmavnutí kůže v místě jizvy. [1]
 5. 5
  Masírujte si nohy. Když budete nohy pravidelně masírovat, pomůžete rozproudit krev a lymfu a rozložíte vlákna, která způsobují jizvy. Můžete si nohy masírovat ve sprše kartáčem, nebo rukama.
 6. 6
  Zkuste korektor. Kvalitní korektor vám může pomoci zakrýt jizvy na nohou. Kupte si korektor v barvě vaší pleti a dobře ho rozetřete. Voděodolný korektor se vám bude hodit v létě. Pokud máte velmi výrazné jizvy, zkuste použít divadelní make-up, který je mnohem silnější, než běžné produkty.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Domácí metody

 1. 1
  Používejte olej z vitamínu E. Vitamín E se přidává do spousty kosmetických produktů a spousta lidí tvrdí, že skvěle funguje na jizvy. Tento vitamín obsahuje silné antioxidanty, pomáhá regenerovat pleť a zmírňuje vzhled poškozené tkáně.
  • Můžete vitamín E brát ve formě kapslí, nebo si olej z něj natírat přímo na jizvy. [2]
  • Nejprve si olej vyzkoušejte na malé části pleti, abyste měli jistotu, že na něho nejste alergičtí. [3]
 2. 2
  Zkuste kakaové máslo. Kakaové máslo je přírodní produkt, který pomáhá zmírňovat projevy jizev díky tomu, že vyživuje a zjemňuje vnější vrstvy kůže a zároveň vyhlazuje její povrch. Můžete použít čisté kakaové máslo, nebo si koupit tělové mléko s obsahem kakaového másla. Natírejte si ho na postižená místa 2-4x denně. [4]
  • Kakaové máslo do pleti vmasírujte krouživými pohyby a počkejte, až se do ní vsákne.
  • Kakaové máslo je nejlepší natírat na čerstvé jizvy, ale může zmírnit i vzhled starších jizev.
 3. 3
  Použijte citronovou šťávu. Citronová šťáva je oblíbeným domácím lékem na jizvy. Protože zesvětluje pokožku, může zmírnit vzhled jizev. Zároveň pleť také vyhlazuje a zbavuje ji mrtvých kožních buněk, takže podporuje regeneraci. Citronová šťáva některým lidem pomůže zmírnit vzhled jizev, ale dermatologové ji nedoporučují, protože je příliš agresivní a vysušuje pleť. [5]
  • Pokud citronovou šťávu chcete zkusit, ukrojte si plátek citronu a vymačkejte si šťávu přímo na jizvy. Nechejte citron působit přes noc a ráno se umyjte. Citronovou šťávu byste měli používat maximálně jednou denně.
  • Pokud je na vás citronová šťáva příliš silná, můžete ji naředit vodou, nebo ji smíchat s rozmixovanou okurkou.
 4. 4
  Použijte aloe vera. Aloe vera je rostlina, která obsahuje gel, který má hydratační a zklidňující vlastnosti. Používá se při léčbě popálenin, ale funguje i na jizvy. Aloe vera má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti, takže se hodí při léčbě čerstvých jizev (ale neměli byste ho používat na otevřené rány). Aloe vera vaši pokožku zklidní a podpoří její regeneraci, takže postupně zmírní vzhled jizev. [6]
  • Ulomte si list z rostliny aloe vera a vymačkejte si z něho gel přímo na jizvy. Krouživými pohyby ho vmasírujte do kůže. Aloe vera je velmi jemný, takže ho můžete používat i několikrát denně.
  • Pokud nemáte k dispozici rostlinu aloe vera (i když ji seženete v každém lepším květinářství), můžete si koupit krém nebo gel s obsahem aloe vera.
 5. 5
  Vyzkoušejte olivový olej. Olivový olej je další přírodní látkou, která zmírňuje vzhled jizev. Extra panenský olivový olej je nejlepší, protože je kyselejší, než ostatní druhy olivových olejů a obsahuje více vitamínů E a K. [7] Olej vaši pokožku zvlhčí a odstraní z ní mrtvé kožní buňky.
  • Naneste si lžičku olivového oleje na postiženou oblast a jemně ho vmasírujte do pokožky. Můžete ho použít i jako peeling – smíchejte ho s trochou jedlé sody a vmasírujte ho do jizev.
  • Účinky olivového oleje můžete posílit tím, že ho smícháte s jiným olejem. Použijte růžový, heřmánkový, nebo měsíčkový olej a tuto směs si natírejte na jizvy. Když přidáte další olej, posílíte zklidňující účinky olivového oleje.
 6. 6
  Zkuste okurku. Okurky jsou bezpečné přírodní metody léčby jizev. Zchladí a zklidní vám pokožku okolo jizvy. Nejlépe fungují na čerstvé jizvy, ale můžete je zkusit i na starší jizvy. Oloupejte si okurku, nasekejte ji a zpracujte ji v kuchyňském robotu na pastu. Naneste si tenkou vrstvu této pasty na jizvu a nechejte ji přes noc působit, nebo naneste silnou vrstvu a po půl hodině ji smyjte. [8]
  • Zbytek okurkové pasty můžete několik dní skladovat v lednici. Tuto pastu používejte každý večer.
  • Můžete k okurce přimíchat i citronovou šťávu, aloe vera, nebo olivový olej.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Volně prodejné produkty

 1. 1
  Kupte si nějaký krém na jizvy. Existuje spousta produktů, které slibují zmírnění nebo odstranění jizev. Ne všechny fungují, ale jistě najdete nějaký, který vám bude vyhovovat.
  • Lékaři k těmto krémům sice přistupují skepticky,[9] , ale mnoha lidem skutečně pomohly.
  • Některé krémy jsou určeny na strie a jiné jizvy a musejí se používat 3-4x denně po dobu alespoň 6 měsíců. Postupně jizvy vyhladí a zjemní. [10]
 2. 2
  Používejte speciální silikonové náplasti na jizvy. Tyto náplasti jsou skvělým řešením pro nevzhledné jizvy. Náplast se přilepí k jizvě a díky silikonu pokožku hydratuje a zjemňuje. Silikonové náplasti seženete na internetu – jedno balení by mělo stačit na 8-12 týdnů.
  • Silikonové náplasti skvěle léčí různé jizvy, ale musíte mít trpělivost. Náplasti musíte nosit každý den alespoň 12 hodin po dobu 2-3 měsíců.[11]
 3. 3
  Zkuste bělící krémy. Krémy, které zesvětlují pleť, zmírňují vzhled jizev (například strií), protože zesvětlují tmavší místa na pleti. Tyto krémy vám jizvy zesvětlí a zajistí, že časem nebudou téměř vidět.
  • Dávejte si pozor na krémy s obsahem hydrochinonu, které jsou sice účinné, ale v EU jsou zakázané, protože zvyšují riziko rakoviny kůže. [12]
  • Tyto krémy seženete v USA i bez předpisu (v koncentraci do 2%). Pokud chcete silnější krém, budete potřebovat recept od lékaře.
  Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Lékařské metody léčby jizev

 1. 1
  Zkuste dermabrázi. Dermabráze je metoda mechanického peelingu pleti, při které se pleť „obrousí“ rotačním kartáčem, který odstraní její horní vrstvu. Během několika týdnů po této proceduře se začne objevovat nová pleť a jizva bude mnohem méně vidět. Dermabráze se používá při léčbě akné a dalších jizev na obličeji, ale lze ji použít i na nohou. V takovém případě jde ovšem o citlivý zákrok, protože kůže na nohou je velmi tenká. [13]
  • Dermabráze nohou se doporučuje většinou pouze v případě tmavých skvrn nebo hlubokých jizev od hmyzu atd. Keloidní (vyvýšené) jizvy by se touto metodou léčit neměly.
  • Objednejte se k plastickému chirurgovi, který vaše jizvy prohlédne a určí, zda jste vhodným kandidátem pro léčbu dermabrází. Tyto procedury většinou nehradí zdravotní pojišťovna.
 2. 2
  Zkuste chemický peeling. Chemický peeling lze použít jako léčbu povrchových jizev na nohou, zejména pigmentační skvrny. Dermatolog vám na nohy nanese vrstvu kyseliny a nechá ji několik minut působit. Bude vás to trochu pálit, ale po chvíli vám kyselinu smyjí zásaditým roztokem. Následující dva týdny se vám bude loupat kůže a pod ní zůstane nová, hladká vrstva pleti.[14]
  • Pokud máte velké a hluboké jizvy, pravděpodobně budete muset chemický peeling podstoupit několikrát.
  • Uvědomte si, že nová vrstva kůže bude velmi citlivá a náchylná na poškození UV zářením, takže si nějakou dobu budete muset dávat velký pozor a používat silné opalovací krémy.
 3. 3
  Zkuste laserovou terapii. Laserová terapie vám pomůže zmírnit vzhled hlubokých jizev, na které dermabraze ani chemický peeling nestačí. Laser spálí zjizvenou tkáň a odkryje novou, čistou pleť. Pokožku vám nejprve znecitliví speciálním krémem, takže vás to nebude příliš bolet. Další výhodou je to, že laser je možné namířit přesně na určité místo, takže se nepoškodí okolní pokožka. [15]
  • Najděte si kliniku s dobrou pověstí a zkušenými lékaři – laserová terapie může být velmi nebezpečná, když se neprovádí správně.
  • Pokud se chcete jizvy zbavit úplně, budete muset pravděpodobně absolvovat více terapií. Nevýhodou laseru je to, že je drahý (záleží ovšem na velikosti a hloubce vaší jizvy).
 4. 4
  Zajděte si na steroidové injekce. Steroidové injekce se používají jako léčba keloidních jizev, kterých není snadné se zbavit. U malých jizev se injekce píchají přímo do místa jizvy. Větší jizvy se někdy nejprve „nakrájí“ nebo zmrazí.[16]
  • Steroidová terapie je dlouhodobý proces, který budete muset absolvovat každé 2-3 týdny.
  • Tato terapie je úspěšná, ale také relativně drahá a může způsobit změnu barvy pleti u pacientů s tmavší pletí. Zeptejte se plastického chirurga, zda jsou pro vás steroidy vhodné. [17]
 5. 5
  Zkuste kolagen nebo jiné výplně. Kolagenové a další injekce vám mohou pomoci zbavit se hlubokých jizev. Kolagen je přírodní protein, který se vstřikuje přímo do pokožky tenkou jehlou. Je velmi účinný, ale jeho účinky nejsou trvalé, protože ho tělo absorbuje. Injekce budete muset opakovat každé 4 měsíce. [18]
  • Každá injekce stojí několik tisíc korun, takže vás tato terapie může přijít na spoustu peněz.
  • Nejprve budete muset podstoupit test pleti, aby měli lékaři jistotu, že nejste na kolagen alergičtí.
  Reklama

Varování

 • Ujistěte se, že netrpíte alergií na žádnou látku obsaženou v krému, který chcete použít. Nejprve proveďte test na malé části pokožky.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 20 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 458 krát
Stránka byla zobrazena 8 458 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama