Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Jizvy po pupíncích se většinou vyskytují ve dvou formách: jizvy po akné, což jsou většinou zbytky pupínků, které po čase samy zmizí a jizvy po dlouhodobém akné, což jsou v podstatě hluboké kapsy v kožní tkáni. Špatnou zprávou je, že vážné a neléčené akné může způsobit oba tyto typy jizev. Dobrou zprávou ovšem je to, že je téměř úplně možné pupínky odstranit z pleti a i dlouhodobější jizvy po akné je možné alespoň částečně odstranit pomocí lékařské technologie. V tomto článku se dozvíte, jak se zbavit jizev po pupíncích.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Léčba čerstvého akné (pupínků)

 1. 1
  Zbavte se zarudnutí pleti. Natřete si jizvu kortizonovým krémem, abyste zmírnili zarudnutí. [1] [2] Kortizon bojuje proti zámětu a léčí zarudlou pleť v okolí jizvy, takže vám pomůže dosáhnout toho, že jizva bude méně viditelná. Najděte si krém, který vám nebude ucpávat póry, protože když se vyhnete jizvám, ale způsobíte si vznik nových pupínků, nevyřešíte tím svůj problém.
 2. 2
  Zkuste zesvětlující krémy s obsahem kyseliny kojové a arbutinu. [1] Zesvětlující krémy vám pomohou zesvětlit pigment v kůži, který je narušen pupínkem a díky tomu zajistí, že bude jizva méně viditelná.
  • Vyhýbejte se hydrochinonu. Tato látka se dává do zesvětlujících krémů proto, že zesvětluje kožní pigmenty, ale v poslední době ji lékaři nedoporučují, protože podle některých výzkumů může mít rakovinotvorné účinky. Pochopitelně je důležitější vyhnout se rakovině, než mít pleť bez pupínků.
 3. 3
  Používejte retinoidy, alfa a beta hydroxykyseliny a vitamín C. Tyto látky vám zlepší stav pleti a urychlí hojení.
  • Retinoidy. Masti s retinolem, jako je Retin-A nebo Tazorac se používají při léčbě akné a jizev, ale nejsou vhodné pro těhotné ženy. [3] [4]
  • Alfa a beta hydroxykyseliny. Tyto kyseliny jsou v podstatě chemické peelingy, které vám pomohou odstranit horní vrstvu mrtvé kůže a odhalí novou, zdravou vrstvu pleti. [5]
  • Vitamín C, neboli kyselina askorbová, účinně bojuje proti jizvám po akné. Můžete si ho koupit ve formě krému, nebo séra.
  • Pokud chcete pleť zesvětlovat pomocí citronové šťávy, neměli byste trávit příliš mnoho času na slunci. Vystavení slunci je pro jizvy po akné velmi špatné, ale pokud používáte citronovou šťávu, je to ještě mnohem horší.
 4. 4
  Nepoužívejte krémy s obsahem vitamínu E. Krémy s obsahem vitamínu E mohou napáchat více škody, než užitku. Někteří lidé si myslí, že žádný „vitamín“ nemůže být škodlivý, ale ve skutečnosti se na univerzitě v Miami zjistilo, že léčba vitamínem E nemá žádné účinky ani žádné negativní vlivy u 90% všech testovaných subjektů. Ke zlepšení došlo pouze v 10% případů. [1]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Léčba starých a hlubokých jizev po akné

 1. 1
  Uvědomte si, že většinu z možností léčby, které jsou vhodné pro léčbu starších a hlubších jizev, je nutné podstoupit u dermatologa. Není to příjemné, ale nepodaří se vám najít stejně účinnou léčbu, kterou byste mohli aplikovat doma. Protože jsou tyto metody velmi silné a potenciálně nebezpečné, musí je téměř vždy provádět lékař.
 2. 2
  Zeptejte se svého lékaře na chemický peeling. Chemický peeling využívá silné kyseliny, které odstraní horní vrstvy kůže a tím zmírní vzhled hlubších jizev. [6] Velmi silné chemické peelingy by se měly používat pouze na doporučení lékaře.
  • Silnější chemické peelingy musí vždy provádět zkušený lékař. V závislosti na vážnosti vašeho akné, na vašem typu pleti a dalších faktorech vám lékař může doporučit konkrétní druh peelingu a poskytnout vám instrukce ohledně péče o pleť.
 3. 3
  Promluvte si s lékařem o možnosti dermabraze nebo mikrodermabraze. Dermabraze je procedura, při které se kovovým rotačním kartáčem odstraňují horní vrstvy kůže. [6] Pupínky na povrchu pleti většinou zmizí a hlubší jizvy se zmírní, ale dermabraze může u pacientů s tmavší pletí způsobit změny pigmentace.
  • Zkuste mikrodermabrazi. Mikrodermabraze je mírnější verze dermabraze. Zahrnuje aplikaci malých krystalů na pleti, které se posléze vysají společně s mrtvými kožními buňkami. Protože se při této proceduře odstraní pouze horní vrstvy kůže, výsledky většinou nejsou tak výrazné, jako u dermabraze.
 4. 4
  Zeptejte se svého lékaře na možnost laserové terapie. Laser pronikne horní vrstvou kůže (epidermem) a dostane se do vrstvy, která se nachází hned pod ní. Pleť se zahojí a jizvy jsou méně viditelné. Někdy je nutné podstoupit terapii několikrát – opakované procedury přinášejí přirozenější výsledky.
  • Laserová terapie není pro každého a výsledky jsou nepředvídatelné. Lékaři stále nevědí, proč laser u některých pacientů funguje a u některých ne. [7]
  • Pro mnoho lidí je laser účinnou metodou, ale pouze u malého množství pacientů lze dosáhnout 100% odstranění jizev. [7] Přestože laser vzhled jizev zmírňuje, nikdy není naprosto účinný a je nutné ho použít v kombinaci s jinou z metod popsaných výše.
 5. 5
  Zhodnoťte, zda jste vhodným kandidátem pro chirurgický zákrok. V krajním případě se s lékařem můžete poradit o operaci. Operace pleti je menší zákrok, při kterém se jizva vyřízne a nahradí se kožním štěpem. Menší jizvy vyžadují pouze šití, zatímco větší jizvy vyžadují použití kožního štěpu z jiné části těla.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Co zhoršuje jizvy po akné?

 1. 1
  Vyhýbejte se vystavení slunci. [1] Dlouhodobé vystavení slunci způsobuje tmavnutí jizev po akné a zároveň zpomaluje proces hojení. Každý den používejte opalovací krém, který neucpává póry a každé dvě hodiny ho nanášejte znovu.
 2. 2
  Nevymačkávejte si pupínky. Jizvy, které jsou tvořeny z velké části kolagenem, jsou přirozenou hojivou reakcí těla. Když si budete akné vymačkávat, podráždíte si kožní tkáň ještě více, takže se vám jizvy nebudou moci zahojit.
 3. 3
  Vyberte si jeden typ léčby a dodržujte ho. Je lákavé si na pleť naházet vše, co najdete doma v kuchyni, ale většinou to není dobrý nápad. Promluvte si se svým lékařem a najděte si nejvhodnější typ léčby, abyste se svých jizev zbavili. Možná budete muset brát antibiotika, možní budete muset používat retinolové krémy, nebo zesvětlující krémy. Neměli byste se pokoušet zbavit se jizev všemi možnými metodami. Raději se poraďte s lékařem, vyberte si jednu nebo dvě a mějte trpělivost.
  Reklama

Tipy

 • Nemusíte používat pouze oleje na pleť, existují i jiné produkty proti jizvám po akné. Vyberte si to, co vám bude nejvíce vyhovovat.
 • Při nanášení oleje na pleť si vezměte čelenku, abyste si nezamastili vlasy.
 • Je dobré olej používat každý večer před spaním. Pokud po dvou týdnech nezaznamenáte výsledky, vyberte si jinou metodu léčby.
Reklama

Varování

 • Nepoužívejte olej přes den, jinak se vám na slunci pleť začne pálit a mohly by se vám vytvořit nové jizvy.
 • Pokud máte na pleti pupínky, neměli byste oleje používat. Zvýšila by se vám produkce mazu a mohly by se vám udělat další pupínky.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mycí gel/peeling
 • Olej na obličej
 • Citronová nebo rajčatová šťáva

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 36 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 347 krát
Stránka byla zobrazena 4 347 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama