Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Křeče čelistí jsou zdravotním problémem, který se projevuje bolestivými stahy svalů okolo čelistí. Způsobují bolest a projevují se klapavými zvuky a bolestmi hlavy. Jde o vcelku běžný zdravotní problém, kterého se snadno zbavíte v pohodlí domova. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Změna stravování

 1. 1
  Jezte více hořčíku. Hořčík uvolňuje svaly a zklidňuje nervový systém, takže vás zbaví křečí v čelistech. Kromě toho pomáhá také zmírňovat záněty. Když tedy budete jíst potraviny bohaté na hořčík, umožní vám to uvolnit svaly a zbavit se napětí a zánětů, které způsobují křeče v čelistech.
  • Mezi potraviny bohaté na hořčík patří mandle, lněná semena, avokáda, juvie, ovesné vločky, jogurt, kukuřice, semena z vodního melounu, špenát, dýně, sezamová semena, arašídy, kešu, banány, rozinky, jablka, sója, okurek, celer, papriky, brokolice, papája a pšenice. Denní doporučená dávka hořčíku je 320 mg pro ženy a 420 mg pro muže.
  • Také voda je dobrým zdrojem hořčíku. Denní doporučená dávka hořčíku je 320 mg pro ženy a 420 mg pro muže.
 2. 2
  Jezte více vápníku. Vápník pomáhá posilovat kosti v těle. Nedostatek vápníku způsobuje svalové křeče, kterým se říká tetanus. Když tedy budete jíst dostatek vápníku, budete mít silnější čelistní kosti a regulujete pohyby čelistního svalstva, takže se vyhnete bolestivým křečím čelisti.
  • Mezi dobré zdroje vápníku patří mléko, jogurt, sýry, mandle, pomeranče, sezamová semena, kapusta, hrách, sušené fíky, sardinky, brokolice, čínské zelí a uzený losos. Denní doporučená dávka pro dospělého člověka je 1000 mg.
 3. 3
  Jezte více vitamínu D. Měli byste zvýšit svůj příjem vitamínu D, protože tento vitamín zodpovídá za správné vstřebávání vápníku. Nedostatek vitamínu D způsobuje měknutí kostí a následné bolesti kostí. Také se zjistilo, že nedostatek tohoto vitamínu zvyšuje riziko dysfunkce čelistního kloubu, což může samo o sobě vést ke křečím čelisti.
  • Existuje jen velmi málo přírodních zdrojů vitamínu D, například tučné ryby, jako je losos, tuňák nebo makrela, nebo rybí olej. Malé množství tohoto vitamínu najdete ve vejcích, hovězích játrech a sýru. Mezi další zdroje patří mléko, jogurty, pomerančová šťáva, margarín, cereálie a další. Denní doporučená dávka vitamínu D pro dospělého člověka je 600 jednotek.
 4. 4
  Pijte co nejvíce vody. Musíte dodržovat správný pitný režim, protože dehydratace také způsobuje svalové křeče a ovlivňuje kosti – když začnete pít více vody, možná se křečí v čelistech zbavíte. Pijte pravidelně vodu, abyste měli svaly a kosti v optimálním stavu. Denně byste měli vypít alespoň 8 sklenic vody.
  • Kromě doplnění tekutin tím také získáte více hořčíku, což vám pomůže vyhnout se křečím v čelisti.
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Efektivní cvičení

 1. 1
  Věnujte se józe. Jóga je tradiční indická věda, která posiluje jak tělo, tak duši. Křeče v čelisti způsobené stresem je možné vyléčit pomocí jógy. U tohoto integrovaného přístupu k józe by pacient měl zjistit příčinu svého stresu, který mu způsobuje svalové křeče. Zde jsou některé jogínské techniky, které vám pomohou zbavit se křečí v čelistech:
  • Asany, jako je pozice psa, vám pomohou zlepšit krevní oběh v lebce a čelistech. U této pozice si nastavíte tělo do tvaru obráceného V s boky směrem nahoru a chodidly a dlaněmi opřenými o zem.
  • Salamba sarvangasana, neboli stoj na ramenou, je pozice, při které si opřete ramena o podložku nebo o deku a celé tělo na ně postavíte tak, aby bylo kolmo k zemi.
  • Viparita karani, neboli „nohy opřené o zeď“ je pozice, při které si lehnete na zem, podepřete si bedra pevným polštářem nebo dekou a natažené nohy si opřete o zeď. Tyto dvě pozice mimo jiné podporují krevní oběh a dostávají krev do čelisti.
  • Shavasana, neboli pozice mrtvoly, uvolňuje svaly a pomůže vám zbavit se svalového napětí. U této pozice si lehnete na zem a vědomě uvolníte všechny svaly těla od hlavy až k patě.
 2. 2
  Zkuste meditaci vsedě. Nejlepší pozice pro uvolnění čelistního kloubu je meditace vsedě. Tuto metodu můžete použít k uvolnění napětí, které máte v čelistních svalech. Začněte tím, že si sednete do pohodlné polohy a budete se soustředit na to, abyste uvolnili jazyk. Mnoho lidí má jazyk přilepený na horním patře, aniž by si to vůbec uvědomovali. Hluboce uvolněte jazyk a oči a uvidíte, že se vám horní čelist mírně odlepí od spodní čelisti. Zkuste také zjemnit kůži v koutcích úst.
  • Tyto pokyny jsou počátečními kroky pratyahary, tedy internalizace smyslového vnímání. Naučit se tímto způsobem uvolnit čelist vám zabere nějaký čas, ale bude se vám to rozhodně hodit.
 3. 3
  Procvičujte čelist. Cvičení hraje v léčbě křečí čelisti důležitou roli. Když budete cvičit pravidelně a správně, budete schopni se zbavit napětí a vyhnete se křečím i v budoucnu.
  • Začněte tím, že se uvolníte a spustíte ramena. Nyní uvolněte spodní čelist a ujistěte se, že se vaše zuby nedotýkají. Potom uvolněte i jazyk.
  • Nyní si zahřejte čelistní svaly tím, že budete mírně pohybovat čelistí nahoru a dolů a do stran, aniž byste se dotkli zubů. Otevírejte a zavírejte ústa jak to bude možné, aniž byste pocítili bolest nebo nepohodlí.
  • Pohybujte čelistí co nejvíce dopředu a dozadu. Snažte se provést stejné pohyby také do strany a potom se uvolněte.
 4. 4
  Provádějte stejné cviky, ale vytvořte si rukou odpor. Přitlačte si pod čelist pěst a snažte se otvírat ústa. Tlačte si palcem do brady a proti pravé a levé straně (při pohybech čelisti do stran). V krajní poloze čelist několik vteřin nechejte a potom ji uvolněte. Otevřete ústa tak široce, jak to bude možné a potom se je snažte zavřít a rukou se tomuto pohybu braňte tím, že budete tlačit prsty proti spodním zubům.
  • Dívejte se do zrcadla a snažte se pohybovat spodní čelistí nahoru a dolů. Dejte si pozor, abyste nedělali žádné jiné pohyby a aby vám čelist neklapala a zuby se nedotýkaly. Každé cvičení byste měli provádět alespoň desetkrát denně.
 5. 5
  Začněte používat systém TheraBite. Tato pomůcka je anatomicky uzpůsobená k tomu, aby pacientům pomohla zbavit se křečí čelistí a naučila je mít čelisti stále ve správné poloze. Většina terapií zahrnuje protahování čelistí, které umožní otvírat ústa více, než dříve a tento systém umožňuje jak anatomicky správné protahování, tak pasivní pohyby pro efektivní rehabilitaci čelistí.
  • Studie prokázaly, že cvičení s TheraBite pomáhá léčit křeče čelistí spojené s rakovinou hlavy a krku. [1]
 6. 6
  Dodržujte správné držení těla. Je velmi důležité udržovat si správné držení těla, zejména pokud pracujete s počítačem, nebo delší dobu sedíte. Pomůže vám to zbavit se svalového napětí. Dejte si pozor, abyste bezmyšlenkovitě nedrtili zuby o sebe!
  • Nespěte na břiše – v této poloze si budete tlačit na čelist. Pokud trpíte křečemi čelistí, naučte se spát na zádech.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Přírodní metody léčby

 1. 1
  Zkuste hořčičný olej a česnek. Hořčičný olej zlepšuje krevní oběh v postižené oblasti a má protizánětlivé účinky, takže zmírňuje záněty ve svalech. Česnek má také antimikrobiální účinky, které bojují proti infekcím, které by mohly váš stav zhoršit. Když nebudete mít čelist zanícenou ani infikovanou, bude se vám s ní pohybovat mnohem snáze.
  • Dejte si vařit dva stroužky česneku se lžičkou hořčičného oleje a nechejte směs vychladnout. Potom si ji dvakrát nebo třikrát denně nanášejte na postiženou oblast.
 2. 2
  Přikládejte si na čelist střídavě studené a horké obklady. Pomůže vám to zmírnit bolest a otok. Jako teplý obklad můžete použít pytlík s horkou vodou, nebo ručník namočený v horké vodě. Jako studený obklad použijte led zabalený v ručníku, abyste si nezpůsobili omrzliny.
  • Dejte si pozor, abyste se nespálili! Obklady na obličej dávejte vždy jen na 10-15 minut a potom je sundejte. Celou dobu mějte čelist zakrytou ručníkem.
 3. 3
  Použijte třezalkový olej. Třezalkový olej obsahuje spoustu různých flavonoidů a xantonů, které mají antidepresivní účinky. Tento olej vás zbaví bolesti a pomůže zrychlit proces hojení svalů a šlach. Natírejte si ho na postiženou oblast okolo čelisti a také těsně pod uši.
 4. 4
  Zkuste bylinné čaje. Čaje připravené z následujících bylin vám mohou pomoci zbavit se křečí v čelistech:
  • Kava kava: Tato bylina pomáhá zmírňovat úzkosti a pomáhá tedy lidem, kteří trpí křečemi čelistí.
  • Mučenka: Mučenka vás zbaví úzkosti, neklidu a nepohodlí způsobeného svalovým napětím a emocionálními problémy.
  • Kopretina řimbaba: Tato bylina zmírňuje bolest a svalové napětí.
  • Heřmánek: Heřmánek má na dospělé lidi zklidňující účinky a pomáhá zmírnit bolesti svalů způsobené stresem.
  Reklama

Tipy

 • Při jídle si neberte příliš velká sousta, abyste nemuseli otvírat ústa doširoka a nezatěžovali čelistní svaly. Neměli byste žvýkat příliš velká sousta jídla, protože byste tím mohli čelistní svaly poškodit. Jezte raději po malých soustech.
 • Studie prokázaly, že provádění cviků posilujících čelistní svaly pomáhá léčit a předcházet křečím čelistních svalů, které se objevují u pacientů po maxilektomii, zejména u těch, kteří podstoupili radioterapii jako součást léčby nádoru. [2]
Reklama

Reference

 1. Kamstra JI, Roodenburg JL, Beurskens CH, Reintsema H, Dijkstra PU. TheraBite exercises to treat lockjaw secondary to head and neck cancer. Support Care Centre. 2013Apr; 21(4):951-7
 2. Ren WH, Ao HW, Lin Q, Xu ZG, Zang B. Efficacy of mouth opening exercises in treating trismus after maxillectomy. Chin Med J (Engl). 2013 Jul;126(14):2666-9

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 6 958 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 6 958 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama