Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Svalová křeč je velmi nepříjemná, hlavně když se objeví uprostřed nějaké činnosti a naprosto nás ochromí. Může postihnout kteroukoli část nohy a téměř každý ji někdy zažil. V tomto článku najdete tipy na to, jak se zbavit křečí a předcházet jejich výskytu i v budoucnu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Okamžitá léčba

 1. 1
  Promasírujte si svaly. Křeče se většinou objevují v lýtku, na chodidlech a někdy také na stehnech. Když si postiženou oblast promasírujete, nebude vás to tolik bolet. Netlačte příliš silně a masírujte svaly krouživými pohyby okolo bolestivého svalu. Masírujte několik minut, nebo dokud bolest trochu neustoupí.
 2. 2
  Protáhněte se. Kvůli křeči se svaly stáhly, takže když se protáhnete, pomůžete jim trochu se uvolnit. Několikrát si protáhněte obě nohy, mělo by se vám ihned ulevit.
  • Stoupněte si rovně a vykročte do výpadu. Nohu s křečí mějte vzadu. Narovnejte zadní nohy a přední mějte stále pokrčenou. Tím se váha přenese na prsty zadní nohy. Pokud chcete, můžete se trochu předklonit.
  • Sedněte si na zem a natáhněte nohy před sebe. Kolena mějte rovně a prsty otočte směrem k obličeji. Chytněte se za prsty u nohou a trochu zatáhněte za nohu, na které máte křeč.
  • Stoupněte si na špičky a snažte se tak vydržet co nejdéle. Tím si protáhnete svaly na lýtkách a křeče se uvolní. Každých několik vteřin si dejte pauzu a stále se protahujte. [1]
 3. 3
  Dejte si koupel. Napusťte si teplou vanu, rozpusťte si v ní sůl Epsom a lehněte si na 20 minut do vody. Teplo a sůl by měly uklidnit ztuhlé svaly a uklidnit vaši mysl.
 4. 4
  Zvedněte si nohu. Položte si nohu na polštáře nebo na křeslo. Když nohu zvednete, krev se bude z křečovitého svalu odvádět rychleji.
 5. 5
  Použijte led. Svaly s křečemi můžete zklidnit ledem nebo studeným obkladem. Nikdy nedávejte led na kůži přímo, ale zabalte ho do ručníku. Na noze si ho nechejte asi 10 minut. [2]
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Jak předcházet křečím

 1. 1
  Pravidelně se protahujte. Pokud pravidelně cvičíte, je nutné se před cvičením i po cvičení protahovat. Před delším tréninkem se protahujte 2-5 minut. Nejlepší prevencí proti křečím je protahování lýtka a výpady.
  • Lýtko si protáhnete tak, že si stoupnete a pokrčíte jedno koleno. Pokračujte tak daleko, jak můžete a potom se chytněte zezadu za nohu a vydržte v této poloze deset vteřin.
  • Výpady: jednou nohou si klekněte na zem a druhou pokrčte před sebe. Zvedněte se ze země, abyste měli pokrčené obě nohy. Můžete takto chodit po místnosti a střídat nohy.
 2. 2
  Jezte více draslíku. Nedostatek draslíku způsobuje svalové křeče. Jezte hodně jídel obsahujících draslík – banány, pomeranče nebo avokáda. Můžete si koupit také draslíkové tablety.
 3. 3
  Jezte více vápníku a hořčíku. Tyto minerály fungují v tandemu, předcházejí svalovým křečím a udržují vaše tělo v perfektní kondici. Jezte dostatek vápníku i hořčíku a pokud vám tyto živiny chybí, pořiďte si potravinové doplňky ve formě tablet. Nejlepšími zdroji jsou ovšem mléčné výrobky a ořechy. [3]
 4. 4
  Dodržujte pitný režim. Když se zvedne hladina sodíku v krvi, krevní oběh i svalová tkáň se oslabí. Snažte se udržovat si dobrou hladinu sodíku a pijte hodně vody. Když cvičíte, měli byste neustále doplňovat tekutiny vodou nebo iontovými nápoji.
 5. 5
  Vyhněte se diuretikům. Všechny látky, které způsobují častější močení, snižují objem vody v těle a způsobují svalové křeče. Nepijte moc kávy a neberte žádné léky, které způsobují časté močení.[4]
  Reklama

Tipy

 • Pokud trpíte častými křečemi a žádná léčba nefunguje, zajděte si k lékaři a ujistěte se, že křeče nejsou způsobeny nějakým vážnějším problémem.
 • Pokud často po cvičení trpíte křečemi, pijte více iontových nápojů nebo zkuste šťávu z kyselých okurků.


Reklama

Související články

Jak se zbavit žaludeční virózyJak se zbavit žaludeční virózy
Jak rozpoznat příznaky leukémieJak rozpoznat příznaky leukémie
Jak se zbavit mravenčení v nozeJak se zbavit mravenčení v noze
Jak pomoci alkoholikovi přestat pítJak pomoci alkoholikovi přestat pít
Jak poznat příznaky chlamydií u ženJak poznat příznaky chlamydií u žen
Jak zvýšit chuť k jídluJak zvýšit chuť k jídlu
Jak přirozeně zvýšit hladinu krevních destičekJak zvýšit hladinu krevních destiček: Mohou pomoci přírodní prostředky?
Jak zvýšit hladinu sodíku v krviJak zvýšit hladinu sodíku v krvi
Jak se zbavit křečí stehenních svalůJak se zbavit křečí stehenních svalů
Jak zavést kanylu IVJak zavést kanylu IV
Jak poznat, zda vám zapáchá z ústJak poznat, zda vám zapáchá z úst
Jak poznat, zda máte oparJak poznat, zda máte opar
Jak se zbavit genitálních bradavicJak se zbavit genitálních bradavic
Jak poznat alergii na alkoholJak poznat alergii na alkohol
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 31 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 905 krát
Stránka byla zobrazena 7 905 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama