Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Křečové žíly jsou zvětšené oteklé žily, které mají modrou nebo tmavě fialovou barvu a vyskytují se většinou na nohou. Mohou být také nafouknuté, nebo zakroucené. Tvoří se v případech, kdy malé chlopně v žilách přestanou správně fungovat a krev se v nich hromadí. Pokud trpíte křečovými žilami, pravděpodobně vás bolí nohy, máte oteklá chodidla a kotníky a trpíte křečemi lýtek.[1]

Metoda 1 ze 3:
Změna životního stylu

 1. 1
  Vyhýbejte se dlouhému sezení a stání. Když budete mít nohy v jedné poloze příliš dlouho v kuse, omezíte tím krevní oběh a způsobíte hromadění krve v nohou. Pravidelně přes den měňte polohu nohou, aby vám v nich krev mohla dobře cirkulovat. [2]
  • Každých třicet minut změňte polohu. Projděte se po kanceláři, nebo se alespoň postavte a protáhněte si paže a nohy každou půlhodinu.
 2. 2
  Vsedě mějte zvednuté a nepřekřížené nohy. Když si vsedě zvednete nohy, zmírníte tlak na žíly a cévy. Když budete mít nohy nepřekřížené, také tím omezíte tlak, který na žíly vytváříte.[3]
  • Položte si chodidla na další židli, abyste zlepšili krevní oběh v nohou. Zkuste čas od času nohy zvednout tak, abyste měli chodidla výše, než srdce.
 3. 3
  Spěte na zádech a mějte nohy vyvýšené. Nohy byste měli mít zvednuté i ve spánku. Mít nohy nahoře vleže je téměř stejně důležité, jako mít je nahoře vsedě. [4]
 4. 4
  Noste boty na nízkém podpatku a volné oblečení. Když budete nosit vysoké podpatky a těsné oblečení, krev se vám nedostane skrz žíly v nohou. Boty na nízkém podpatku nebo boty bez podpatku způsobí, že budete při chůzi muset více zapojovat lýtkové svaly, takže podpoříte krevní oběh v nohou. [5]
  • Měli byste se vyhýbat zejména oblečení, které omezuje krevní oběh v pase, na nohou a v rozkroku. Vybírejte si volné oblečení a oblečení, které vás v těchto místech nebude zbytečně stahovat.
 5. 5
  Pravidelně cvičte. Každý den byste měli chvíli cvičit, abyste podpořili krevní oběh a posílili svaly na nohou. [6] Když budete pravidelně cvičit, podaří se vám také zhubnout přebytečné kilogramy. Pokud trpíte nadváhou, nebo jste dokonce obézní, zhubnout vám pomůže zmírnit tlak v nohou a značně zlepší stav vašich křečových žil.
  • I třicetiminutová procházka denně, nebo krátké proběhnutí po okolí vám zlepší krevní oběh v celém těle, ale zejména v nohou.
  • Zaměřte se na aerobní cvičení, které vám rozproudí krev v celém těle, ale také na posilování zaměřené na svaly na nohou, které vám umožní posílit svaly, vypracovat je a zvýšit objem svalové hmoty.
 6. 6
  Provádějte jogínské pozice, které vám pomohou posílit celé tělo. Pozice, které využívají opírání o zeď nebo o jiné předměty posílí vaše tělo. Tento typ jógy byste neměli aktivovat svaly a měli byste se zbavit stresu a napětí, které ve svalech máte. Pozice, při kterých jsou nohy opřené o zeď skvěle podporují krevní oběh v nohou a snižují riziko vzniku křečových žil v nohách. Najděte si vhodné místo se zdí a položte si k ní podložku na cvičení jógy. Pro většinu těchto pozic budete potřebovat také několik složených ručníků, o které se budete moci opřít. [7]
  • Pokud máte ztuhlé svaly, měli byste si podepřít zejména bedra těsně nad kostrčí a měli byste se odsunout kousek dál od zdi. Pokud jste ohebnější, měli byste se podepřít blíže u zdi. Vzdálenost od zdi závisí také na vaší výšce – pokud jste malí, přisuňte se blíže ke zdi. Pokud jste vysocí, posuňte se od zdi dále.
  • Začněte s podporou zhruba 10-15 cm od zdi. Sedněte si bokem na pravý konec ručníků, vydechněte a zvedněte nohy tak, abyste si je mohli opřít o zeď. Mějte ramena a hlavu položené na zemi. Kosti, na kterých sedíte, nemusíte mít přímo na zdi, ale měli byste je mít několik centimetrů od zdi. Podporu byste měli mít pod zády – buď blíže, nebo dále – podle toho, jak ohební jste.
  • Pokrčte kolena, přitiskněte chodidla ke zdi a zvedněte pánev o několik centimetrů nad ručníky. Potom si ručníky zastrčte trochu dál pod pánev a bedra. Snižte se pánví na ručníky a narovnejte nohy tak, abyste je měli opřené o zeď.
  • Mějte nohy pevné a držte jen takovou silou, abyste je mohli mít opřené o zeď. Uvolněte lebku od krku a roztáhněte lopatky od páteře. Ruce uvolněte a roztáhněte je do stran dlaněmi nahoru.
  • Vydržte v této poloze 5-15 minut. Měli byste cítit, jak se vám krev dostává z nohou do oblasti boků. Znamená to, že se vám obrátil krevní oběh a nohy se vám čistí.
  • Až budete chtít slézt, nevytáčejte se v bocích. Opatrně si ručníky vytáhněte zpod zad a pokrčte kolena. Otočte se na jednu stranu a chvíli vydržte ve fetální pozici s pokrčenými koleny a s hlavou u hrudníku. Několikrát se nadechněte.
 7. 7
  Stravujte se zdravě a vyváženě. Vyvážená strava plná čerstvého ovoce a zeleniny vám udrží hladinu soli na správné úrovni a dodá vám dostatek vlákniny, takže stabilizuje váš krevní tlak a zmírní tlak vyvíjený na vaše cévy. [8]
  • Když budete jíst pouze malé množství soli, minimalizujete tím otoky nohou spojené se zadržováním vody v těle. Měli byste také jíst potraviny bohaté na vlákninu, jako jsou celozrnné obiloviny, rýže a quinoa. Bioflavonoidy, které najdete v tmavých lesních plodech, listové zelenině, jako je kapusta a špenát, v česneku a v cibuli vám také pomohou udržet si zdravé cévy.
 8. 8
  Přestaňte kouřit a omezte konzumaci alkoholu. Tabák a alkohol mohou zvyšovat krevní tlak. Když je ze svého života vyřadíte, nebo jejich konzumaci alespoň omezíte, pomůže vám to zmírnit křečové žíly. [9]
  • Alkohol způsobuje rozšiřování cév, což zhoršuje stav křečových žil. Jeden drink jednou za čas vám neublíží, ale pokud pijete často a přeháníte to, měli byste s tím přestat.
  • Kouření je přímo spojené s krevním tlakem. Pokud se chcete křečových žil skutečně zbavit, je nutné přestat kouřit úplně. [10]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Profesionální produkty a chirurgické metody

 1. 1
  Noste kompresní punčochy. Tyto elastické punčochy vyvíjejí terapeutický tlak na cévy v nohou, zbaví vás bolesti nohou a dočasně zmírní vzhled a stav křečových žil. Nejtěsnější jsou u kotníků a postupně se uvolňují. Podporují tím správný krevní oběh a dostávají krev z nohou k srdci. Kompresní punčochy vám ovšem nezajistí, že se vám křečové žíly nezhorší, nebo že se vám nezačnou objevovat nové křečové žíly. [11]
  • Kompresní punčochy seženete v mnoha variantách, velikostech, barvách a úrovních tlaku. Většina lidí s křečovými žilami nosí punčochy třídy 1 (lehká komprese), nebo třídy 2 (střední komprese). Punčochy seženete v mnoha barvách, délkách (ke kolenům, nebo delší) a stylech (punčochy pokrývající celé chodidlo, nebo punčochy, které jsou střižené pod kotníky).
  • Punčochy si můžete koupit v lékárně, v obchodě se zdravotnickými potřebami, nebo na internetu přímo od výrobce. Váš lékař vám může předepsat také kompresní ponožky. Záleží na tom, jak velké problémy s křečovými žilami máte.
  • Kompresní ponožky vám mohou zlepšit krevní oběh v nohou, ale budete je muset nosit po celý den, jinak nezaznamenáte žádný velký rozdíl. Pravděpodobně vám v nich bude horko a budou se vám potit nohy a budete si je muset po 3-6 měsících vyměňovat. [12]
 2. 2
  Zeptejte se svého lékaře na skleroterapii. Skleroterapie je typem injekcí, které způsobují uzavření a vymizení křečových žil. [13]
  • Během této procedury vám lékař pomocí jehly píchne do žíly speciální látku, která způsobí otok a následné uzavření cévních stěn. Krevní oběh se úplně zastaví a z křečové žíly se stane jizva, která postupně zmizí.
  • Není nutné tuto proceduru provádět v narkóze, ale pravděpodobně ji budete muset několikrát opakovat u každé žíly. Tato léčba se provádí vždy po čtyřech až šesti týdnech.
  • Další formou této terapie je mikroskleroterapie, která se používá v případě metličkových žilek a dalších menších křečových žil.
 3. 3
  Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás vhodná laserová terapie křečových žil. Laserová terapie se používá většinou u menších křečových žil. Silný laserový paprsek po částech rozpouští křečové žíly, až je nakonec odstraní. Tato léčba většinou nefunguje u křečových žil větších než 3 mm. [14]
  • Laserová terapie může trvat 15-20 minut a než se křečových žil zbavíte, budete pravděpodobně muset podstoupit tři až pět sezení.
  • Není nutné používat žádné chemické látky, ani invazivní metody, jako jsou řezy skalpelem, ale přesto je laserová terapie bolestivá.
 4. 4
  Vyzkoušejte endovenózní termální ablaci. U tohoto typu léčby se používají laserové paprsky nebo rádiové vlny, které poškozují žíly intenzivním tempem. Křečové žíly se potom změní v jizvy, které postupně zmizí. [15]
  • Lékař vám do problematické žíly vloží katetr (malou trubičku) a do ní vloží malou sondu. Laserové nebo rádiové vlny jsou potom přenášeny do špičky sondy a uzavírají křečové žíly.
  • Zdravé žíly kolem uzavřené žíly potom převezmou krevní oběh. Křečové žíly na povrchu, které jsou spojeny s léčenou žilou se většinou krátce po provedení této procedury samy uzavřou.
 5. 5
  Zeptejte se svého lékaře na podvazování žil. Při této proceduře se žíly svážou a odstraní se z nohou vyřezáním při malém ambulantním zákroku. [16]
  • Tato léčba se používala zejména v minulosti, ale nyní se používá pouze u pacientů, kteří nemohou podstoupit endovenázní termální ablaci.
  • Tato operace se provádí v anestezii na operačním sále v nemocnici.
  • Po odstranění žil se o krevní oběh většinou postarají hlubší žíly v nohou, takže by krevní oběh neměl být nijak ovlivněn.
 6. 6
  Vyzkoušejte PIN stripování. Tato metoda léčby také zahrnuje odstranění problematických žil, ale v tomto případě se žíly odstraňují nástrojem, který se nazývá PIN stripper. [17]
  • Lékař vám přišije konec nástroje k žíle. Až se tento nástroj odstraní, bude pryč i s problematickou křečovou žílou.
  • Tato procedura se provádí buď v celkové anestezii, nebo v lokální anestezii buď na operačním sále, nebo ambulantně v ordinaci lékaře.
 7. 7
  Zkuste ambulantní flebektomii. Tato léčba sestává z malých řezů, které odstraňují menší problémové žíly, které se nacházejí pod povrchem kůže. [18]
  • Do řezů se vloží malé háčky a žíla se z řezů vytáhne ven.
  • Dostanete lokální anestezii do nohou, ale lékař vás nebude uspávat.
 8. 8
  Zeptejte se svého lékaře na endoskopický zákrok. [19] Při tomto zákroku se vám do žíly vloží endoskop, který ji uzavře zevnitř.
  • Tato léčba se hodí většinou pouze pro pacienty, kterým křečové žíly způsobují vředy na kůži.
  • Lékař vám udělá malý řez v blízkosti křečové žíly. Endoskop, což je malá kamera, se připojí k tenké trubičce, vloží se do žíly a vtlačí se do ní. Zařízení na konci trubičky žílu zevnitř uzavře.
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Domácí metody léčby

 1. 1
  Dávejte si pozor na domácí metody léčby křečových žil. Domácí metody léčby někdy slibují permanentní, jedinečné a bezbolestnou léčbu křečových žil, ale ve skutečnosti takto nefungují. Než vyzkoušíte nějaký produkt, vždy se poraďte se svým lékařem ohledně zdravotních rizik a možných vedlejších účinků těchto metod. [20]
  • Některé z těchto produktů mohou ovlivnit účinky dalších léků, takže se svého lékaře zeptejte, zda jsou pro vás tyto alternativní metody léčby vhodné.
 2. 2
  Berte doplněk stravy s obsahem koňského kaštanu. Tento bylinný extrakt účinně léčí chronickou žilní nedostatečnost, což je porucha spojená s křečovými žilami, při které se krev z nohou nevrací zpět do srdce. Může vám pomoci také s otoky a bolestmi spojenými s křečovými žilami. [21] [22]
  • Neberte koňský kaštan v případě, že máte poruchu ledvin nebo jater, nebo berete léky na ředění krve, nebo léky proti cukrovce. Nikdy si neberte více, než doporučenou dávku. Pokud jste alergičtí na latex, pravděpodobně budete alergičtí i na koňský kaštan. [23]
  • Zeptejte se svého lékaře, zda je pro vás tento bylinný přípravek vhodný a požádejte ho, aby vám doporučil vhodné produkty od renomovaných výrobců.
 3. 3
  Používejte jablečný ocet. Neexistují sice vědecké důkazy o tom, že jablečný ocet funguje, ale přesto jde o běžnou domácí metodu léčby. Když si budete křečové žíly natírat jablečným octem, může se vám podařit zmírnit jejich vzhled. [24]
  • Namočte si do jablečného octa vatový tamponek a potírejte si s ním křečové žíly, nebo použijte žínku namočenou do jablečného octa a omotejte si ji kolem nohou.
  • Nechejte jablečný ocet na nohou působit alespoň 30 minut.
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 3 599 krát
Kategorie: Obecné zdraví
Stránka byla zobrazena 3 599 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama