Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Kameny na mandlích, také známé pod názvem tonsilolitis, jsou malé, bílé útvary, které můžete vidět na prohlubních svých mandlí.[1] Většinou se vytvoří, když se do prohlubní dostanou kousky jídla, bakterie se z nich živí a a tráví je, až je promění na páchnoucí shluky, které známe a nesnášíme. Kameny na mandlích jsou obzvláště známé lidem s hlubokými prohlubněmi na mandlích. Kameny se pravidelně sami uvolňují kašláním a polykáním, takže lékařský zásah není obvykle nutný, ale existuje několik způsobů, jak se těchto kamenů zbavit a zabránit tomu, aby se znovu vytvořily.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Odstranění kamenů vatovou tyčinkou

Stáhnout PDF
  1. 1
    Shromážděte si vše potřebné. Budete potřebovat vatové tyčinky a další nezbytnosti:
    • Vatové tyčinky
    • Zubní kartáček
    • Zrcátko
    • Svítilnu, baterku na mobilu, či nějaké světlo, kterým můžete namířit.
    • Tekoucí vodu.
  2. 2
    Posviťte si do krku. Otevřete ústa a posviťte si do úst. Stůjte při tom před zrcadlem, abyste se mohli podívat, kde se na mandlích kameny nachází.
  3. 3
    Odhalte krční mandle. Stáhněte nebo naopak uvolněte krční svaly a vyplázněte při tom jazyk. Řekněte "Aaa," a stáhněte svaly směrem dozadu do krku. Zadržte při tom dech, jako byste kloktali. Mandle byste měli vytlačit dopředu tak, abyste na ně lépe viděli.
  4. 4
    Připravte si vatové tyčinky. Pusťte vodu a namočte do ní tyčinku. Tím ji změkčíte a nebude váš krk dráždit.[2] Neodkládejte ji stranou, riskovali byste kontaminaci. Minimalizujte kontakt tyčinky s povrchy, které by mohly obsahovat bakterie, včetně vašich rukou. Až kameny z mandlí odstraníte, sklepněte je rukou do umyvadla a tyčinky se nedotýkejte. Můžete je také otřít do čistého papírového kapesníku.
    • Pokud se tyčinkou již dotknete například umyvadla nebo na ni sáhnete rukou, vyměňte ji za novou.
  5. 5
    Jemně do kamene dloubněte vatovou tyčinkou. Tlačte a uvolňujte kamen, dokud se neuvolní z prohlubně. Vyndejte jej z úst pomocí tyčinky.
    • Buďte jemní, mohli byste začít krvácet. Ačkoliv mírné krvácení je normální, snažte se mu vyhnout.[3] Ranky a pořezání se mohou infikovat a zanítit stejnými bakteriemi, které v ústech způsobují kameny na mandlích.
    • Pokud se objeví krvácení, vypláchněte si ústa a až krvácení přestane, vyčistěte si zuby a jazyk.
  6. 6
    Vypláchněte si ústa vodou a pokračujte. Vyplachujte vodou a postupujte stejně u dalšího kamene. Ústa si vyplachujte zejména tehdy, pokud máte vazké sliny, které se mohou při dráždění krku objevit. Pijte vodu, abyste tyto vazké sliny zředili.
  7. 7
    Podívejte se po skrytých kamenech. Až odstraníte všechny kameny, které jsou vidět, pod čelist na krku si přiložte palec a ukazováček strčte dovnitř do krku, ihned vedle mandle a snažte se zmáčknout, abyste odhalili všechny skryté kameny (jako byste vymačkávali zubní pastu z tuby). Pokud se žádné kameny neobjeví, neznamená to, že tam nejsou. Některé prohlubně jsou velmi hluboké a může být obtížné všechny kameny odstranit.[4]
  8. 8
    Opatrně odstraňte i tyto tvrdošíjné kameny. Pokud máte kámen, který nejde odstranit vatovou tyčinkou, možná je usazen velmi hluboko. Netlačte na něj příliš, mohli byste začít krvácet. Použijte zadní stranu zubního kartáčku a jemně na něj zatlačte, abyste jej dostali ven. Poté kámen odstraňte čitou vatovou tyčinkou nebo zubním kartáčkem.[5]
    • Pokud se ani tak nedaří kámen odstranit, zkuste pár dní kloktat ústní vodou a poté jej zkuste znovu odstranit.
    • Pokud ani to nezabere, můžete vyzkoušet zubní sprchu. Jestliže se vám stále nedaří kámen odstranit, zkuste zvýšit proud vody.
    • Pamatujte na to, že někteří lidé mají silný dávicí reflex a tyto metody pro ně nebudou možné.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Použití zubní sprchy

Stáhnout PDF
  1. 1
    Kupte si zubní sprchu. Zubní sprchy, primárně určené k čištění mezizubních prostor, můžete také použít k odstranění kamenů na mandlích.[6]
    • Sprchu si před zakoupením vyzkoušejte, je-li to možné. Pokud je proud příliš silný a vyplachování vás bolí, nepoužívejte sprchu na vyplachování kamenů z mandlí.
  2. 2
    Použijte sprchu na nejnižší možné nastavení. Vložte si sprchu do úst tak, aby se přímo nedotýkala kamene a zapněte ji na nejnižší možné nastavení. Namiřte proud vody na viditelný kámen a vyplachujte jej, dokud se neuvolní a nevyplaví ven.
  3. 3
    Pomozte kameni ven použitím vatové tyčinky nebo zubního kartáčku. Pokud sprcha kámen uvolní ale nevyplaví ven, můžete střídat použití sprchy, vatové tyčinky nebo kartáčku a postupně jej tak uvolnit.
    • Postup zopakujte pro každý viditelný kámen. Nezapomínejte, že při vyplachování vodou musíte postupovat opatrně.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Kloktání a prevence tvorby kamenů

Stáhnout PDF
  1. 1
    Po každém jídle si vykloktejte ústní vodou. Protože se kameny na mandlích často tvoří z důvodu zbytků jídla, které uvíznou v prohlubních mandlí, je dobré si po každém jídle vykloktat ústní vodou. Ústní voda prospívá nejen zdraví vašich zubů a dásní, ale pomáhá také vyplachovat zbytky jídla, které na mandlích mohly ulpět ještě předtím, než si na nich pochutnají bakterie, které kameny na mandlích tvoří.
    • Používejte ústní vodu bez alkoholu.
  2. 2
    Vyzkoušejte kloktání vodou se solí. Smíchejte čajovou lžičku soli s asi 200 ml vody a dobře rozmíchejte, dokud se všechna sůl nerozpustí. Kloktejte tuto slanou vodu s hlavou zakloněnou vzad. Slaná voda pomůže vyplavit zbytky jídla z prohlubní na mandlích a zklidní zánět mandlí, který někdy kameny na mandlích doprovází.[7]
  3. 3
    Investujte do dobré ústní vody s obsahem peroxidu vodíku. Tato voda obsahuje oxid chloričitý a přírodní složky zinku. Peroxid zabraňuje růstu bakterií a proto je tato voda tak účinná v léčbě a prevenci tvorby kamenů na mandlích.[8]
    • Tyto ústní vody jsou však velice silné, proto by se neměly používat častěji, než dvakrát týdně. Používejte běžnou ústní vodu a jednou až dvakrát týdně ji vyměňte za tuto speciální.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Lékařské řešení

Stáhnout PDF
  1. 1
    Promluvte si s lékařem o odstranění krčních mandlí. Tonsilektomie je relativně jednoduchá a účinná metoda. Riziko je poměrně nízké, a rychle se po tomto zákroku zotavíte. Běžnou komplikací je nepříjemná bolest v krku a možné krvácení.[9]
    • Pokud vám lékař tonsilektomii nedoporučí z důvodu vašich dřívějších onemocnění, věku nebo jiných faktorů, jistě vám doporučí jiné řešení.
    • Pamatujte na to, že tonsilektomie se většinou doporučuje pouze pacientům s opakovanou tvorbou kamenů na mandlích, či pokud kameny nejdou odstranit.
    • Lékaře můžete také požádat, aby vám kameny na mandlích odstranil. Lékař bude k tomuto účelu moci použít speciální sprchu.
  2. 2
    Pokud máte neústupné kameny na mandlích, zvažte léčbu antibiotiky. Různá antibiotika, jako je Penicilin nebo Erytromycin mohou být použity k léčbě kamenů na mandlích, ale neléčí však jejich příčinu, což je jídlo, které se na mandlích zachytává. Může docházet k relapsům a antibiotika také mohou mít vedlejší účinky. Většina antibiotik zabíjí prospěšné bakterie v ústech a střevech, které by jinak pomáhaly v boji se škodlivými bakteriemi.[10]
  3. 3
    Zeptejte se na laserovou léčbu. Tkáň, která vyplňuje hluboké kapsy mandlí, se dá odstranit pomocí laseru. Laser vyhladí tkáň na povrchu tak, aby se na ní netvořily kapsy a prohlubně. Tato procedura však také nese svá rizika.[11]
    Reklama

O tomto wikiHow

Laura Marusinec, MD
Spoluautorem článku je :
Lékař
Tento článek spoluautorem článku je Laura Marusinec, MD. Dr. Marusinec je atestovaný pediatr ve Wisconsinu. V roce 1995 získala lékařský titul na Medical College of Wisconsin School of Medicine. Tento článek byl zobrazen 236 886 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 236 886 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama