Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Katar vzniká hromaděním hlenu v nose a krku, které je způsobené zánětem sliznic. Obvykle se projevuje ve spojení s nachlazením nebo průduškovým kašlem. Naštěstí ale máte několik možností, kterými se můžete kataru zbavit v pohodlí domova.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:
Léčba kataru

 1. 1
  Inhalujte páru. Touto metodou pomůžete uvolnit a změkčit nahromaděný hlen. Stačí, když v hrnci na plotně zahřejete trochu vody, necháte z ní stoupat páru a nakloníte se nad ní obličejem s přes hlavu přehozeným ručníkem, který ji zabrání v úniku.
  • Pro zlepšení účinnosti této metody můžete do vody přidat lžičku mentolových krystalků nebo několik kapek eukalyptového oleje.
  • Inhalujte dvakrát denně. Jednou ráno a jednou večer, před spaním.
 2. 2
  Kloktejte slanou vodou. Kloktejte slanou vodu tak často, jak je to nutné. Prostě jen vmíchejte půl čajové lžičky soli do šálku teplé vody.
  • Trochu vody naberte do úst a 30 sekund kloktejte. Vodu nepolykejte, vyplivněte ji.
  • Tato metoda je velmi účinná díky antibateriálním účinkům soli, která dokáže léčit zánět v hrdle.
 3. 3
  Užívejte dekongestiva. Dekongestiva hojí oteklé tkáně a cévy a ulevují od zahlenění. Podobné přípravky můžete volně zakoupit v jakékoli lékárně. Nejběžněji používaná dekongestiva obsahují aktivní látky, mezi které patří mimojiné tyto: oxymetazolin, fenylefrin a pseudoefedrin. Účinná dávka se u jednotlivých látek liší.
  • Oxymetazolin. Pro 0.025 procentní roztok je doporučená dávka okolo čtyř až šesti kapek do každé nosní dírky. Užívejte dvakrát denně. Pro 0.05 procentní roztok je doporučená dávka dvě až tři kapky do každé nosní dírky dvakrát denně.
  • Fenylefrin. Deset miligramů této látky byste měli užívat každých 4 - 6 hodin.
  • Pseudoefedrin. Maximální denní dávka pseudoefedrinu je 240 miligramů. Pro rychlou úlevu byste měli užívat 30-60 miligramů, každých 4-6 hodin. Chcete-li zahlenění uvolňovat raději postupně, užívejte lék každých 12 hodin, pokaždé v dávce 120 miligramů.
 4. 4
  Užívejte dekongestivní nosní sprej. Kupte si sprej, například Olynth o.o5 % - tento sprej obsahuje substanci zvanou xylometazolin, která stahuje cévy ve vašem nose.
  • Pomáhá redukovat oteklé sliznice a usnadňuje dýchání.
  • Podobný sprej můžete aplikovat do každé nosní dírky i třikrát denně.
 5. 5
  Jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vitaminu A. Různé druhy ovoce a zeleniny bohaté na vitamin A můžete rozpoznat podle jejich oranžové barvy, která je způsobená beta karotenem. Mezi takové ovoce a zeleninu patří například mrkve, pomeranče, červené papriky, řepa, různé bobuloviny a další.
 6. 6
  Zvyšte svůj příjem vitaminu C. Jezte ovoce a zeleninu s vysokým obsahem vitaminu C a zinku. Vitamin C je obsažen téměř v každém ovoci a zelenině a zinek najdete například v oleji z pšeničných klíčků, dýňových semínkách a korýších (příp. měkkýších).
 7. 7
  Pijte nálev z divizny. Divizna pomáhá zmírňovat zahlenění a odstraňovat nánosy hlenu. Hrst sušené divizny vložte do cedníku nebo sítka na čaj a namočte ji do uvařené vody. Takto ji nechte louhovat asi deset minut. Výluh pak můžete osladit medem a popíjet ho tak často, jak jen budete chtít.
 8. 8
  Zkuste česnekový nálev. Česnek zvyšuje imunitu a pomáhá uvolňovat zahleněné dýchací cesty. Budete potřebovat dva až tři čerstvé stroužky česneku, dva šálky vody a libovolné množství medu.
  • Stroužky česneku nadrťte vidličkou nebo naplocho přikládaným nožem. Česnek pak vhoďte do pánve k připravené vodě a přiveďte směs k varu.
  • Směs pomalu vařte po dobu 15 minut a potom odvar nechte vychladnout. Oslaďte medem a pijte podle potřeby.
  • Jestliže se vám česnek nechce pít, můžete ho schroupat klidně čerstvý.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 2:
Základní informace o kataru

 1. 1
  Katar může být způsoben řadou příčin. Jestliže máte v dutinách nebo dýchacích cestách nadměrný nános hlenu či slizu, pak se může jednat o katar. Tento stav se obvykle týká dvou malých dutin po stranách vašeho nosu, kterým se říká "vedlejší dutiny nosní." Kromě toho se ale může objevovat také na hrudi, v uších nebo v krku. Katar není sám o sobě nemocí, ale pouze jedním ze symptomů nějaké spojené choroby, jako je:
  • Běžné nachlazení nebo jiná, vzduchem přenášená, infekce.
  • Alergie. Alergická rýma nebo senná rýma jsou dalšími stavy, které může katar provázet. Alergická reakce způsobuje zanícení nosních dutin, což má za následek nadměrné hromadění hlenu.
  • Nosní polypóza. Polypy, tedy benigní výrůstky, můžou vyrůstat na vaší nosní výstelce. Hlen pak nebude řádně odváděn, začne se hromadit a vzniká katar.
  • Nealergická rýma. Někteří lidé jsou abnormálně citliví na faktory měnící životní prostředí, jako jsou například cigaretový kouř, znečištění ovzduší, změny počasí nebo různé chemické látky. Takové změny v okolním prostředí pak u senzitivních lidí vyvolávají stejné symptomy jako alegie.
 2. 2
  Pochopte, jak katar vzniká. Katar se vyvíjí v reakci imunitního systému na infekci, kdy jsou vyslány bílé krvinky přímo do zdroje infekce, aby tam s ní bojovaly.
  • Sliznice v postižené oblasti potom produkují hlen v důsledku hromadění bílých krvinek.
  • Oblast bude také otékat, což povede k prohloubení zahlenění.
 3. 3
  Buďte opatrní při diagnóze kataru. Katar nevyžaduje žádný typ diagnózy ani léčby, pokud víte, že infekce, která ho způsobila, zmizí sama od sebe. Může se však stát, že trpíte chronickým katarem (když stav přetrvává po delší časový úsek) a v takovém případě bude zcela nezbytné zjistit přesnou příčinu vašeho stavu.
  • Nechte si nos vyšetřit lékařem, který určí, zda se v něm nacházejí polypy. Pravděpodobně k tomu použije nosní zrcátko, které mu umožní lepší pohled do nosní dutiny.
  • Polypy vypadají jako houbovité výrůstky nažloutle šedé barvy. Lékař vám také může doporučit vyšetření počítačovou tomografií, která odhalí případné polypy, které nejsou vidět pouhým okem.
 4. 4
  Nechte si udělat test na alergie. Jestliže vyšetření neodhalí žádné polypy, může se vás doktor ptát, jestli se váš katar objevuje v určitých situacích nebo v nějakém konkrétním prostředí. Jestliže tímto stavem trpíte jen v určitou roční dobu, v konkrétní čas nebo když jste vystaveni nějaké chemikálii, lékař bude schopný odhalit příčinu vaší alergie.
  • Následně vám provedou kožní test (prick test) na alergie. Vaši kůži při testu vystaví několika alergenům, tedy látkám, způsobujícím alergické reakce. Po aplikaci alergenů je kůže narušena malou jehlou, čímž se do ní alergeny dostanou.
  • Jestliže některá z daných substancí způsobí alergickou reakci, kůže začne svědět, zčervená a oteče. Tím bude výsledek testu pozitivní. Jestliže žádný z alergenů nevyvolá alergickou reakci, pak to znamená, že váš katar způsobila nealergická rýma.
  Reklama

Tipy

 • Každý z nás musí pečovat o své zdraví a v případě kataru to znamená, že bychom si měli dopřávat dostatek čerstvého vzduchu, kdykoli je to možné. Příznivé účinky čerstvého vzduchu na naší imunitu jsou dobře známým faktem, stejně jako to, že cvičení na čerstvém vzduchu prospívá našemu tělu mnoha různými způsoby.
 • Navíc byste se měli vyhýbat alkoholu, cigaretém a místům, kde nemůžete pořádně dýchat. Alkohol a cigarety produkují odporný hlen, který se usazuje ve vašich plicích a ztěžuje dýchání.
Reklama

Reference

 1. http://www.nhs.uk/Conditions/Catarrh/Pages/Introduction.aspx
 2. http://www.webmd.com/allergies/guide/decongestants
 3. http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM186712050771803
 4. Comprehensive ophthalmology 4-th edition A K KHurana
 5. Medical treatment of cataract. Toh T1, Morton J, Coxon J, Elder MJ.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku pracovali dobrovolní autoři, kteří jej v průběhu času upravili a vylepšili. Tento článek byl zobrazen 3 930 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 3 930 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama