Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Keloidní jizvy jsou svou tkání větší než běžné jizvy a mohou být způsobeny akné, popáleninami, piercingem, chirurgickými zákroky, vakcinací, ale i mnohem menšími řeznými ranami a škrábanci. Mohou mít barvu vaší kůže, stejně jako červenou nebo narůžovělou a často jsou hrudkovité nebo tvoří vystouplé podlouhlé bulky z přebytečné tkáně. Keloidní jizvy nemusí být vždy bolestivé, ale může docházet k jejich podráždění oblečením nebo jakýmkoli jiným třením a škrábáním. Častěji se tvoří u osob s tmavší barvou kůže a postihují stejnou měrou muže i ženy.[1] Chirurgická léčba keloidních jizev může být poměrně nákladná, a tak nejprve zkuste několik námi nabízených postupů, než se dojdete poradit se svým lékařem o dalším řešení.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Domácí redukce viditelnosti keloidních jizev

 1. 1
  Udržujte pokožku čistou a hydratovanou. Při léčbě jakéhokoli stavu kůže je velmi důležitá správná péče a keloidní jizvy nejsou žádnou výjimkou. Udržováním čisté a hydratované pokožky začne docházet k jejímu omlazování - to znamená, že se stará zjizvená pokožka začne odlupovat a nahradí ji novější, hladší vrstva, která se nacházela pod ní.
  • Zjizvenou kůži myjte alespoň jednou denně (dvakrát, pokud máte jizvy na obličeji) šetrným čistícím prostředkem bez obsahu barviv a aromatizujících látek. Snažte se kůži nemýt příliš, protože by mohla vyschnout a způsobit nepříjemné podráždění.
  • Po umytí aplikujte na pokožku hydratační krém a udržte ji tak správně hydratovanou. Můžete použít nějaký šetrný produkt zakoupený v obchodě nebo si na kůži naneste přírodní olej, například kokosový nebo olivový.[2]
 2. 2
  Každý den se mažte krémem na opalování a předejděte tak poškození pokožky. Zjizvená kůže je velmi citlivá a tím pádem náchylná k popálení a hyperpigmentaci, způsobené škodlivými slunečními paprsky. Ve výsledku je tedy velmi důležité natírat jizvy krémem na opalování, pokud se chystáte trávit delší čas venku.
  • Používejte přípravky s vysokým faktorem, alespoň 30, a nezapomeňte se namazat nejméně třicet minut předtím, než vyrazíte ven.
  • Sluneční paprsky mohou být pro kůži velmi škodlivé, a to dokonce i když zrovna venku není slunečno. Proto je důležité mazat se pokaždé, bez ohledu na počasí.
 3. 3
  Nedloubejte do svých jizev. V případě, že máte menší řeznou ránu nebo jizvičku, bývá velmi lákavé do takového místa dloubat a neustále se ho dotýkat. Takové jednání ovšem může vést k infekci a vzniku keloidních jizev.
  • Snažte se proto jakýchkoli ran nedotýkat a zabraňte tak vzniku keloidních jizev. Stejně tak nesahejte na již vytvořené keloidy, protože byste je mohli podráždit a ještě více zhoršit.
  • Pokud se jizev nebudete všímat, máte velkou šanci, že se postupně ztratí sami od sebe, aniž byste museli podstoupit jakýkoli lékařský zásah.
 4. 4
  Použijte organický krém na jizvy s obsahem cibulového extraktu. Nedávné studie ukázaly slibná data svědčící pro to, že cibulový extrakt má účinky pro redukci výšky keloidních tkání.[3] Pokud máte menší řezné nebo podobné poranění a obáváte se vzniku keloidní jizvy, produkty s obsahem cibulového extraktu také dokážou zabránit vyvýšení tkáně a právě vzniku keloidů.[4]
 5. 5
  K zesvětlení jizev aplikujte citronovou šťávu. Na tmavší jizvy můžete nanášet citronovou šťávu, která je zesvětlí. Vitamín C je velmi důležitý pro zdravé hojení ran a jeho vysoká koncentrace (jako právě například v citronové šťávě) může jizvy zesvětlit.[5] Namočte do citronové šťávy vatový tampon a potřete s ním jizvu. Potom nechte šťávu zaschnout a omyjte ji teplou vodou. Opakujte jednou denně.
  • Dávejte si pozor na vystavování kůže ošetřené citronovou šťávou slunci. Kůže by se mohla vybělit.
  • Ačkoli mezi sebou můžete níže uvedené metody libovolně kombinovat, citronovou šťávu s žádnou metodou nekombinujte. Pokud se rozhodnete využít jinou metodu, omyjte nejdříve kůži od citronové štávy a počkejte dvě až tři hodiny.
 6. 6
  Použijte ricínový olej k rozložení zjizvené tkáně a detoxikaci pokožky. Ricínový olej má schopnost penetrovat hluboko do kůže a pomalu rozkládat zjizvenou tkáň. Je prospěšný i zdravým kožním buňkám, protože napomáhá cirkulaci a eliminuje toxiny.
  • Pro aplikaci na keloidní jizvy namočte kus čistého hadříku do ricínového oleje a přiložte ho k jizvě na hodinu nebo dvě každý den. Olej do jizvy můžete také přímo vtírat.
  • Zabránit vzniku keloidních jizev můžete také aplikací ricínového oleje na drobná poranění a řezné rány. Přispějete tím správnému hojení.
 7. 7
  Změkčete tkáň vmasírováním aloe vera. Aloe vera má prokazatelné účinky v zmenšování viditelnosti jizev z popálení a stejně tak ho můžete bezpečně vyzkoušet na zmenšení keloidních jizev. [6] Aloe vera je protizánětlivou rostlinou a právě redukce zánětlivosti může být v počátečních stadiích formování jizev velmi důležitá z hlediska vyšší elasticity nové tkáně.
 8. 8
  Přiložte na jizvu sáčky zeleného čaje. Vědci věří, že zelený čaj má pro své antioxidační účinky vliv na velikost zjizvení.[7] Namočte sáčky organického zeleného čaje do teplé vody a přiložte je přímo na jizvu. Opakujte třikrát až čtyřikrát denně, vždy po deseti až patnácti minutách.
  • Do zeleného čaje můžete namočit také bavlněný ručník a přikládat ho na jizvu třikrát až čtyřikrát denně po dobu deseti až patnácti minut.
 9. 9
  Zkuste vitamíny E a D. Oba vitamíny se používají pro zlepšení vzhledu jizev.[8] Ať už zvolíte jeden nebo druhý vitamín, otevřete kapsli s jeho tekutou formou a smíchejte její obsah s několika kapkami ricínového oleje. Potom směs vmasírujte do zjizvené kůže. Tento proces opakujte třikrát až čtyřikrát denně.
  • Vitamín E používejte v koncentraci 400 IU.
  • Vitamín D používejte v koncentraci 2000 IU.
 10. 10
  Aplikujte levandulový olej. Levandulový olej je tradičním činidlem, používaným pro redukci jizev. [9] Smíchejte dvě nebo tři kapky levandulového oleje se dvěma lžičkami ricínového oleje a vmasírujte směs přímo do jizvy. Tento proces opakujte třikrát až čtyřikrát denně.
 11. 11
  Vmasírujte do jizvy směs třezalky tečkované a ricínového oleje. Třezalka má vynikající hojivé účinky a používá se zejména k redukci jizev po císařských řezech. [10] Smíchejte dvě nebo tři kapky esenciálního oleje se dvěma lžičkami ricínového oleje a vmasírujte je přímo do jizvy. Tento proces opakujte třikrát až čtyřikrát denně.
 12. 12
  Ke zmírnění zarudnutí použijte jablečný ocet. Jablečný ocet (ne bílý ocet) je běžně doporučovaný pro své účinky ve snižování zarudnutí, spojeného s keloidními jizvami. Konzistentní aplikace jablečného octa může navíc vést k zmenšení velikosti jizev. Aplikujte ocet přímo na jizvy a nechte ho oschnout na vzduchu. Potom postiženou oblast omyjte teplou vodou (asi po pěti až deseti minutách). Tento proces opakujte třikrát až čtyřikrát denně.
 13. 13
  Aplikujte na jizvy med. Med je přírodním hydratačním činidlem, kterému byly prokázány účinky ve zmírňování keloidních jizev.[11] Naneste tenkou vrstvu medu přímo na jizvu a vtírejte ho do ní po dobu asi pěti minut. Nechte ho asi hodinu působit a potom místo omyjte.
  • Pro své medicinální účinky se doporučuje zejména med typu Manuka a Tualang.
  • Vrstvu medu můžete překrýt kusem gázy a zabránit tak jeho přilepení k oblečení.
 14. 14
  Použijte R arnebiae. Tato bylina (radix arnebiae-sušený kořen rostliny arnebia euchroma z čeledi brutnákovitých) se používá po staletí v Tradiční čínské medicíně k redukci jizev. Nedávné studie ukázaly, že dokáže redukovat počet a funkčnost buněk, ze kterých se formuje jizvová tkáň. [12] Smíchejte půl lžičky práškové formy této byliny nebo čtvrt lžičky její koncentrované formy s jednou nebo dvěma lžičkami ricínového oleje. Směs potom vmasírujte přímo do jizvy. Tento postup opakujte třikrát až čtyřikrát denně.
  • Pro tuto bylinu si pravděpodobně budete muset dojít k regionálnímu lékaři Tradiční čínské medicíny.
 15. 15
  Vyzkoušejte různé metody. Většina popsaných metod může přinést znatelnější výsledky ve zmenšování keloidních jizev až po několika měsících jejich aplikace. Zkoušejte proto klidně i několik metod současně a zvyšte tak šance na rychlejší redukci vašich jizev.
  • Pokud chcete zkoušet metody jednu po druhé a zjišťovat jejich efektivitu, střídejte je nejméně po dvou až třech týdnech. Pokud nezpozorujete žádnou změnu k lepšímu, přejděte k další metodě nebo zvažte konzultaci svého stavu s lékařem, který by vám mohl doporučit nějakou konvenční medikaci.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Navštivte svého lékaře

 1. 1
  Konzultujte svůj stav s lékařem. Pokud na zmenšení keloidních jizev nezaberou žádné přírodní metody, logickým dalším krokem by měla být návštěva lékaře a vyhledání profesionální medicínské pomoci.
 2. 2
  Ptejte se na kortikosteroidové injekce. Nejběžnějším řešením pro malé a novější keloidní jizvy je injekce kortikosteroidu (intralézní triamcinoloni acetonidum), která redukuje syntézu keloidní tkáně.[13] Vaše zjizvení může reagovat na léčbu odlišně, ale průměrně je potřeba podstoupit tři až čtyři injekce během jednoho měsíce.[14]
 3. 3
  Konzultujte kryoterapii. Doktor vám také může ve spojení s injekcemi nabídnout kryoterapii (zmrazení tkáně). Kryoterapie pomáhá zničení keloidní tkáně a vede k její nekróze (odumření) rychleji, než při použití samotných injekcí.[15] U průměrných keloidních jizev můžete očekávat zhruba tři až šest kryoterapeutických sezení.[16]
  • Nejnovější inovací v technice kryoterapie je kryoterapeutická jehla. Tato speciální jehla umožňuje lékaři zavést do zjizvené tkáně dusík, namísto aby ho aplikoval pouze zevně na povrch jizvy. Tím se celý proces léčby značně urychlí.[17]
 4. 4
  Hledejte léčbu 5-FU. Další možností, která se společně s kortikosteroidovými injekcemi běžně provádí, je 5-FU (cytostatická léčba 5-fluorouracilem). Jedná se vlastně o medikament, který znehybňuje fibroplastické buňky (buňky, jejichž činnost hraje v procesu hojení velkou roli) a tím redukuje velikost a viditelnost keloidních jizev.[18]
 5. 5
  Ptejte se na možnosti laserové terapie. Laserová terapie se stává při léčbě keloidních jizev čím dál běžnější. Laser se používá k rozložení kapilár, které keloidní tkáň vyživují a k pozměnění produkce kolagenu v okolí tkáně.[19] Pro značné zlepšení barvy, výšky a textury keloidní jizvy je obyčejně potřeba absolvovat 2-3 kola laserové terapie.[20]
 6. 6
  Konzultujte excizi keloidu. V závislosti na výšce a umístění keloidní jizvy vám možná lékař nabídne excizi (vyříznutí) tkáně. Tato metoda se obvykle provádí u jizev starších více než jeden rok, protože je zřejmé, že se sami od sebe časem již nezploští. Excize keloidní jizvy zanechá čerstvou ránu, která vyžaduje specifickou péči, kterou předejdete potencionálnímu vytvoření nového keloidu.[21] Vždy se tedy přesně držte instrukcí, které vám dá ošetřující lékař a zajistěte tak správný průběh hojení s nejlepšími možnými výsledky.
  Reklama

Tipy

 • Nezapomínejte, že přírodní metody pro redukci viditelnosti keloidních jizev vyžadují čas a trpělivost.
 • Pokud je keloidní jizva nová a nečiní vám žádné výraznější potíže, lékař vám pravděpodobně doporučí nějaký čas počkat, jestli se nezploští a nezesvětlí sama od sebe.
 • Mezi aplikacemi vybrané metody udržujte jizvu dobře hydratovanou nějakým olejem s protizánětlivými účinky. Vhodný je například ricínový olej.
 • Pokud se vaše jizva nachází na místě, které běžně překrývá oblečení, ujistěte se, že kousky vašeho šatníku jsou vyrobené z přírodních vláken a keloidní jizvu tak nepoškrábou ani jinak nepodráždí.
Reklama

Reference

 1. http://www.aocd.org/?page=KeloidsAndHypertroph
 2. http://www.healthline.com/health/keloids#Treatment
 3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 5. Moores, J. (2013). Vitamin C: a wound healing perspective. British Journal Of Community Nursing, 18S6-s11.
 6. Topical Application of Aloe vera Accelerated Wound Healing, Modeling, and Remodeling: An Experimental Study With Significant Clinical Value.
 7. Sidgwick, G. P., McGeorge, D., & Bayat, A. (2015). A comprehensive evidence-based review on the role of topicals and dressings in the management of skin scarring. Archives Of Dermatological Research, 307(6), 461-477.
 8. Martindale, D. (2000). Scar no more. Scientific American, 283(1), 34-36
 9. WE ASKED. (2014). Massage Magazine, (213), 88-89.
 1. Samadi, S., Khadivzadeh, T., Emami, A., Moosavi, N. S., Tafaghodi, M., & Behnam, H. R. (2010). The effect of Hypericum perforatum on the wound healing and scar of cesarean. Journal Of Alternative And Complementary Medicine (New York, N.Y.), 16(1), 113-117.
 2. Al-Waili, N., Salom, K., and Al-Ghamdi, A. A. Honey for wound healing, ulcers, and burns; data supporting its use in clinical practice. ScientificWorldJournal. 2011;11:766-787.
 3. Xie, Y., Fan, C., Dong, Y., Lynam, E., Leavesley, D. I., Li, K., & ... Upton, Z. (2015). Functional and mechanistic investigation of Shikonin in scarring. Chemico-Biological Interactions, 22818-27.
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 8. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 10. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 11. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/
 12. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3639020/

O tomto wikiHow

Lisa Bryant, ND
Spoluautorem článku je :
Naturopat
Tento článek spoluautorem článku je Lisa Bryant, ND. Dr. Bryant je licencovaný naturopatický lékař a odborník na přírodní medicínu v Portlandu v Oregonu. V roce 2014 dokončila rezidenturu v oboru Naturopatické rodinné lékařství na National College of Natural Medicine. Tento článek byl zobrazen 4 025 krát
Kategorie: Zdraví

Lékařské prohlášení

Obsah tohoto článku není určen jako náhrada odborné lékařské pomoci, vyšetření, diagnostiky nebo léčby. Před zahájením, změnou nebo ukončením jakéhokoli zdravotního ošetření byste měli vždy kontaktovat svého lékaře nebo jiného kvalifikovaného zdravotnického pracovníka.

Stránka byla zobrazena 4 025 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama