Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Klíšťata na naší zahradě představují mnoho nepříjemností nejen pro nás, celou naší rodinu, ale také domácí mazlíčky. Mohou způsobovat četná onemocnění přenášených krví, jako je například Lymská borelióza a některá onemocnění, přenášená klíšťaty mohou našim domácím mazlíčkům způsobit smrtelné onemocnění. Následující rady se pokusí ukázat jak se zbavit co největšího množství klíšťat v okolí domu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Odstranění klíšťat uvnitř domu

 1. 1
  Ukliďte Váš dům. I když se většina klíšťat pohybuje venku, vnitřní zamoření klíštětem psím není ojedinělé. Tento druh klíšťat je přenášen zejména na psech a dává přednost teplému a suchému prostředí.
  • Prvním krokem k vyhubení tohoto druhu je důkladný úklid. Posbírejte věci ze země a nenechávejte špinavé prádlo jen tak ležet. Pokuste se tento úklid brát jako přípravu na jarní úklid.
 2. 2
  Vyperte špinavé prádlo v horké vodě. Klíšťata se ráda chytají na špinavé oblečení nebo ložní prádlo. Vyperte proto všechno prádlo, ve kterém by se klíště mohlo schovávat, v tak horké vodě, jakou dovoluje typ prádla.
  • Pokuste se vyvarovat pokládání špinavého prádla na zem a pokud máte podezření, že se na daném kusu oblečení klíště drží, nikdy ho nedávejte do koše na špinavé prádlo k ostatnímu. Rovnou ho vyperte.[1]
 3. 3
  Ukliďte svůj dům od sklepa po půdu. Dalším krokem je důkladné vyčištění celého domu. Umyjte všechny skříňky, zapomenuté rohy, vyluxujte všechny podlahy a kouty.
  • Vysavač se stane Vaším nejlepším pomocníkem. Použijte ho na pelíšky mazlíčků, škvíry ve zdi, na podlaze, pod nábytkem.
  • Nezapomeňte po úklidu důkladně zlikvidovat sáček z vysavače.[2]
 4. 4
  Použijte hubící prostředky. Jakmile je Váš dům čistý, uklizený a Vy jste se zbavili všech okem viditelných klíšťat, musíte se zbavit i zbývajících, včetně jejich vajíček.
  • Pro vyhubení vajíček a larev je vhodné použít pesticidy s kyselinou boritou a rostlinnými výtažky. Vyhledejte zejména místa jako jsou pelíšky mazlíčků a jejich nejoblíbenější místa v domě.
  • Pro vyhubení dospělých jedinců je potřeba použít hubící prostředky na pyrethrinové bázi, které jsou bezpečné pro lidi i zvířata a hubí velmi rychle.
  • Rozmístěte hubící prostředky po celém domě, včetně koberců, záclon, pod stoly a pohovkami. Nezapomeňte si přečíst příbalový leták pro přesné instrukce.
 5. 5
  Ošetřete všechny domácí mazlíčky. Zejména psi jsou významnými původci zamoření klíšťaty. Přenášejí je z venčí a předávají si je navzájem mezi sebou v okolí.
  • Nejprve odstraňte všechna klíšťata, která se na psu nacházejí a poté použijte přípravek pro lokální hubení klíšťat, který obsahuje fipronil, amitraz nebo permethrin. Poraďte se se svým veterinářem o dalších možnostech.
  • Možné je také použití speciálního obojku proti klíšťatům. Obojek by měl zajistit odolnost vůči klíšťatům na přibližně tři měsíce. Pokud obojek neseženete v obchodě, poraďte se opět se svým veterinářem. [3]
 6. 6
  Zavolejte deratizátora. Některé případy zamoření klíšťaty si mohou vyžádat přítomnost deratizátora, kteří mají speciální vybavení a hubící prostředky. Zároveň mohou poskytnout odborné rady, znají zvyky klíšťat a jejich chování a tím je rychle a efektivně lokalizovat.
  • Pokud se Vám nedaří klíšťat zbavit ani po několika pokusech, přivolání deratizátora může být nejlepší volbou.
  Reklama

Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Odstranění klíšťat z okolí domu.

 1. 1
  Zaměřte se na jejich nejoblíbenější místa. Klíšťata se zdržují zejména na zarostlých a travnatých místech s dostatkem stromů a stínu. Mají také rádi vlhkost.
  • Nejčastěji se vyskytují na místech kde se nachází jejich nejoblíbenější hostitel - jelen. Pokaždé, když se pohybujete v lesích nebo vysoké trávě, nacházíte se na území nepřítele.
  • Nejlepší možný způsob, jak zamezit výskytu klíšťat na Vaší zahradě, je nevytvářet jim vhodné podmínky k pobytu.
 2. 2
  Prořezávejte křoví. Nejprve se zbavte všech míst, která si klíšťata oblíbila. Nejlepší způsob, jak toho docílit, je udržovat krátce zastřižený a upravený trávník, vynášet suchou trávu a uschlé větve a nikdy nenechat křoví přerůstat.
  • Vyvarujte se přerůstání trávy a zamezte rostlinám a keřům vytvářet nepřehledná zákoutí.
  • Klíšťata jsou tak trochu jako upíři - nejen že sají krev, ale také nesnáší slunce. Toto mějte na paměti při úpravě Vaší zahrady. Čím více slunce, tím méně klíšťat.
 3. 3
  Pravidelně sekejte trávu. Časté sečení trávníku zabraňuje klíšťatům přežívat ve vysoké trávě. Upravený trávník nejen odradí brouky, ale také zabezpečí rychlé usychání ranní rosy.
  • Zbavte se veškeré vysoké trávy kolem domu. Používejte nůžky na trávu pro pečlivé tvarování rohů a okrajů. Vytvořením holých míst klíšťatům zošklivíte jejich každodenní namáhavý pohyb. Při troše štěstí si najdou nějaké zvíře, na kterém odcestují z Vašeho pozemku.
 4. 4
  Odklízejte uschlé listí. Pokud nemohou klíšťata přežívat v trávě, najdou si jiné stinné místo. Vlhká a tmavá zákoutí, keře a především uschlé listy jsou rájem pro klíšťata. Nedovolte stohům mrtvé vegetace zaneřádit Vaší zahradu.
 5. 5
  Používejte hubící prostředky. Pro prevenci používejte ověřené a bezpečné hubící prostředky od konce jara do začátku léta. Jeden zásah na zahradě na konci května, případně na začátku června, může snížit počet klíšťat až o 50%.
  • Vybírejte pouze pesticidy povolené v oblasti vašeho bydliště a vždy dbejte na příbalový leták.
  • Vhodné jsou například pesticidy, které obsahují lambda-cyhalothrin a esfenvalerát.
  Reklama

Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Prevence před klíšťaty

 1. 1
  Oploťte zahradu. Použití oplocení zabrání větším zvířatům pohybovat se volně po Vaší zahradě. Klíšťata jsou přenášena především savci, proto oplocení pozemku pomůže omezit jejich výskyt. Mimo to, například srnky okusují zahradní stromky, nebo lišky a kuny mohou být hrozbou pro vaše domácí mazlíčky. Na zahradě jsou stejně nežádoucí jako klíšťata.
 2. 2
  Dřevo na topení mějte srovnané na suchém místě. Stejně jako křoví a suché listí, i dřevo na podpal vytváří vhodné tmavé a vlhké prostředí. Skladování na čistém a suchém místě odpírá klíšťatům jejich vysněný ráj. Zároveň suché prostředí připraví dřevo na okamžité použití v další topné sezóně.
 3. 3
  Nenechávejte děti hrát si v místech s větším výskytem klíšťat. Ujistěte se, že si děti hrají mimo místa s vysokou trávou a hustým křovím. Jestliže je konstrukce houpačky obrostlá travou, okamžitě použijte nůžky na trávu.
 4. 4
  Důkladně uklízejte místa pod ptačími krmítky. Klíšťata ráda “hnízdí” pod ptačími krmítky. Jedině pravidelným úklidem klíšťata odradíte.
 5. 5
  Kontrolujte se. Pravidelně kontrolujte sebe, své děti i domácí mazlíčky, především po návratu z procházek přírodou.
  • Klíšťata hledejte ve vlasech, pod pažemi nebo na nohou. Pokud nějaké naleznete, odstraňte jej speciální pinzetou.
  • Buďte opatrní a zakousnuté klíště nemačkejte - mohlo by do rány po kousnutí vyloučit látky, způsobující různé nemoci - například Lymskou boreliozu.
 6. 6
  Vyrobte si přírodní repelent. Doma si sami můžete vyrobit přírodní repelent. Nejlepší je použít 500ml rozprašovací lahvičku.
  • Repelent z citrusových plodů. Účinnou zbraní jsou citrusy, kterým se klíšťata vyhýbají. Jak na to: Přiveďte k varu dva hrnky vody a přidejte dva nakrájené citrony, limetky, pomeranče nebo grapefruity - samotné nebo v kombinaci. Vařte zprudka asi minutu, potom nechte hodinu lehce probublávat. Ovoce vyndejte a nechte vychladnout a směs přelijte do rozprašovače. Používejte přímo na tělo a všude tam, kde by se klíšťata mohla vyskytovat.
  • Dalšími přírodními repelenty jsou například muškátové, levandulové nebo mátové esenciální oleje. Tyto přípravky ale nejsou bezpečné pro kočky. Nepoužívejte je tedy v jejich blízkosti.
  Reklama

Tipy

 • Klíšťata nejlépe přežívají ve vlhkých a zalesněných oblastech. Nemají ráda slunce a sucho. Toto je dobré mít na paměti zejména při plánování a udržování zahrady.
 • Na prevenci proti klíšťatům a sametkovcovitým můžeme požít také sírový prášek, rozprášený na kotníky, boty a nohavice před výlety do přírody. Prášek můžeme použít i na psy, nebo ho rozmístit pod keře a stromy.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Repelent
 • Zahradní náčiní pro sekání a úpravu trávy
 • Čistící prostředky
 • Vysavač

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 16 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 4 793 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 4 793 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama