Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zjistili jste, že váš pes má klíšťata a nevíte, co dělat? Klíšťata mohou přenášet nemoci, jako například klíšťovou encefalitidu nebo boreliózu a kromě toho mohou způsobit i kožní infekci. Těchto škůdců se jednoduše musíte zbavit. Budete potřebovat pinzetu, desinfekci a trochu odvahy, ale jistě to zvládnete. Váš pes vám za to poděkuje.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Jak najít klíště

 1. 1
  Naučte se poznat klíšťata. Klíšťata se nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě a nízkých keřích. Některá jsou velmi malá (například jako blecha), jiná jsou zase mnohem větší. Jsou většinou hnědá nebo černá a mají oválný tvar. Stejně jako pavouci a štíři patří do skupiny arachnidů a mají osm nohou.
 2. 2
  Než budete hledat klíšťata, vezměte si potřebné vybavení. Budete potřebovat malou pinzetu a sklenici s lihem. Také si přichystejte nějakou desinfekci, například jódovou vodu, abyste mohli po vytažení klíštěte psovi vyčistit ránu.
  • Pokud žijete v oblasti, kde se klíšťata často vyskytují, pořiďte si speciální pinzetu na vytahování klíšťat. Tyto nástroje vypadají jako lžičky s malým zářezem a snadno s nimi vytáhnete klíště z kožichu psa i z kůže člověka. [1]
  • Klíště nezabijete tím, že ho spláchnete do záchodu. Jediným způsobem, jak ho zabít, je ponořit ho do alkoholu, nebo ho postříkat sprejem proti klíšťatům.[2]
 3. 3
  Zklidněte psa a ujistěte se, že mu nic nechybí. Vyndávání klíšťat je nepříjemné pro vás, ale i pro vašeho psa. Dejte psovi jeho oblíbenou hračku, chvíli si s ním hrajte a potom mu teprve vytáhněte klíště.
 4. 4
  Prohlédněte psa a zjistěte, kde má klíšťata. Měli byste psa prohlížet vždy, když přijdete domů z procházky. Prohmatejte ho a zjistěte, zda někde nemá tmavé oválné výstupky. Začněte u nohou a postupujte směrem k hlavě. Zaměřte se hlavně na tato místa: [3]
  • Nohy
  • Mezi prsty a mezi polštářky na nohou
  • Pod nohama, břicho, hrudník a ocas
  • Okolo uší
  • Hlava
  • Brada
  • Přední strana krku
 5. 5
  Pokud máte velmi chlupatého psa, použijte hřeben. Pokud se vám nedaří psovi prohlédnout celou srst, můžete si vzít na pomoc hustý hřeben. Pokud ani to nezabere, vezměte si fén, nastavte ho na chladný vzduch a rozfoukejte s ním psovi srst (pokud se fénu nebojí).
  • Nejlepší je prohmatat psovi srst rukama, protože jedině tak klíště spolehlivě najdete.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Jak vyndat klíště

 1. 1
  Vykoupejte psa v šamponu proti blechám. Tyto šampony nejsou vždy vhodné pro štěňata, takže si zkontrolujte, zda postupujete správně. Chemikálie v šamponech klíště zabijí a umožní vám ho snáze vytáhnout. Pokud máte štěně, které nesmíte koupat v šamponu proti blechám, vytáhněte mu klíště manuálně.
  • Nepoužívejte tyto šampony na kočky, pokud na nich není jasně uvedeno, že jsou bezpečné i pro kočky.
 2. 2
  Až najdete klíště, nechejte srst odhrnutou, abyste ho neztratili. Pokud zapomenete, kde klíště bylo, prohledejte toto místo ještě jednou. Klíšťata se po přisátí už nehýbou, protože strčí hlavu do pokožky psa.
 3. 3
  Postříkejte klíště sprejem na blechy a klíšťata. Řiďte se pokyny uvedenými na obalu spreje a počkejte, až sprej klíště zabije. Nemusíte to přehánět, abyste svého psa neotrávili. Díky chemikáliím se klíště pustí pokožky a odpadne, nebo bude snadné ho ručně odstranit.
  • Tyto spreje nejsou vhodné pro štěňata, vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu.
 4. 4
  Vezměte si pinzetu a odstraňte klíště. Vezměte klíště za hlavu a ústa, ne za tělo. Když chytnete klíště za tělo, rozlomíte ho a hlava zůstane v kůži vašeho psa, což může způsobit podráždění a infekci. [4]
  • Nevytahujte klíště prsty. Když se ho budete snažit vytáhnout rukama, zmáčknete ho a psovi se do těla mohou dostat nemoci. V každém případě doporučujeme použít speciální pinzetu na vytahování klíšťat.
  • Pokud se klíště zlomí, budete muset jet k veterináři, aby v případě potřeby odborně vytáhl jeho hlavu.
 5. 5
  Potřete klíště vazelínou. Pokud nechcete vytahovat klíště pinzetou, můžete ho potřít vazelínou. Když ho natřete vazelínou, zabráníte mu dýchat a ono bude muset vylézt z kůže psa. Potom ho můžete jednoduše vzít pinzetou a nebudete se muset bát, že hlava zůstane přisátá.
  • Není to ovšem zaručená metoda a i když to bude fungovat, budete muset několik minut počkat, než klíště z kůže vyleze.
 6. 6
  Vložte klíště do sklenice s lihem a ujistěte se, že se nedostane ven. Může trvat několik hodin, než zahyne.
 7. 7
  Stejným způsobem postupujte i u všech ostatních klíšťat, která najdete. Záleží na tom, kde jste se psem byli – je možné, že najdete více než jedno klíště.
 8. 8
  Natřete psovi ránu desinfekcí. Pokud chcete předejít infekci, vezměte si desinfekci a potřete s ní místo, kde bylo klíště. [5] Veterináři doporučují jódový roztok, nebo chlorhexidin. [6] [7] Vždy se řiďte pokyny uvedenými na obalu.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jak se vyhnout klíšťatům

 1. 1
  Vyhoďte klíšťata. Až budete mít vytažená všechna klíšťata, hoďte je do sklenice s lihem, zavřete ji a nechejte ji alespoň jeden den stát na místě. Až budete mít jistotu, že jsou klíšťata mrtvá, můžete je vyhodit do popelnice. [8]
 2. 2
  Vezměte psa k veterináři a zjistěte, zda nemá nějakou nemoc, nebo infekci. Klíšťata přenášejí spoustu nemocí, zejména boreliózu. Po vytažení klíšťat se se psem objednejte k veterináři a ujistěte se, že je váš mazlíček zdravý.[9]
  • Je dobré vzít si s sebou několik mrtvých klíšťat. Dejte je do igelitového sáčku a ukažte je veterináři. Když bude váš pes nemocný, veterináři to pomůže určit správnou léčbu.
 3. 3
  Pravidelně svého psa prohlížejte. Kdykoli se psem budete venku, ve vysoké trávě, nebo v lese, měli byste ho po příchodu domů dobře prohlédnout.
  • Klíšťata se vyskytují nejvíce v létě. Podívejte se na internet a zjistěte si, kdy je ve vaší lokalitě sezóna klíšťat.
 4. 4
  Snažte se klíšťata vyhnat z domu a ze zahrady. Vyhnout se klíšťatům je to nejlepší, co pro svého psa můžete udělat. Používejte účinný a bezpečný sprej proti klíšťatům a v případě potřeby psovi dávejte léky, které klíšťata odeženou. Existují také obojky, které obsahují aktivní látky. Mezi další způsoby, jak psa ochránit před klíšťaty patří:
  • Pravidelně sekejte trávu na zahradě, aby nebyla delší, než po kotníky.
  • Dávejte na popelnice víka a uklízejte si na zahradě, abyste neměli v okolí domu hlodavce, kteří přenášejí klíšťata.
  • Když budete se psem venku, držte se vyšlapaných cest a mějte psa u sebe. Nechoďte do lesa a do vysoké trávy v místech, kde se vyskytuje hodně klíšťat a po příchodu domů psa prohlédněte.
  Reklama

Tipy

 • Když se psem půjdete na dlouhou dobu ven, nebo když budete například stanovat v přírodě, po příchodu domů psa prohlédněte.
 • Klíště zabijte hned po vytažení. Když necháte klíště naživu, přisaje se zpět na psa, nebo na vás.
 • Pravidelně psovi dávejte léky proti klíšťatům. Poraďte se s veterinářem a vyberte nejvhodnější léky.
 • Pokud má váš pes velké množství klíšťat, vezměte ho k veterináři na profesionální odstranění. Veterinář vašemu psovi možná předepíše antibiotika. Když má pes velké množství klíšťat, může mu to způsobit anémii, protože mu klíšťata vysají hodně krve.
Reklama

Varování

 • Klíšťata přenášejí nemoci, které se mohou přenést na vašeho psa, ale i na vás. ve většině případů je pro přenos nemoci nutné, aby se klíště přisálo alespoň na 24 hodin, takže když budete psa prohlížet vždy hned po příchodu domů, nemocem se vyhnete.
 • Nedávejte svému psovi léky proti klíšťatům a blechám bez konzultace s lékařem. Každý lék má své výhody a nevýhody a je nutné, aby veterinář stanovil správnou léčbu.
Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Šampon proti klíšťatům
 • Pinzeta na vytažení klíštěte
 • Hustý hřeben
 • Sklenice
 • Líh
 • Desinfekce

O tomto wikiHow

Ty Villacreses
Spoluautorem článku je :
Ty Villacreses
Spoluautorem tohoto článku je Ty Villacreses, jeden z našich spoluautorů. Spoluautoři článků na wikiHow úzce spolupracují s našimi editory, aby se docílilo toho, že obsah našich článků je maximálně přesný a srozumitelný. Tento článek byl zobrazen 5 407 krát
Kategorie: Psi
Stránka byla zobrazena 5 407 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama