Stáhnout PDF Stáhnout PDF

"Už nikdy nebudu pít!" je běžná fráze při probuzení po probdělé noci s alkoholem, kdy se hlava může rozskočit a žaludek je jako na vodě. Zde je několik tipů, jak kocovinu vyléčit.

Metoda 1
Metoda 1 ze 2:

Před konzumací alkoholu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Pijte vodu. Před zamířením na večírek, vypijte spoustu vody - vyhnete se dehydrataci a alkohol se později trochu rozředí.
 2. 2
  Jezte věci, které obsahují hodně tuku. Tuk je lepší než uhlohydráty při zpomalení absorpce alkoholu do Vašeho těla. Zkuste steak, párky, smažené jídlo nebo pizzu před návštěvou večírku.
  • Tuk se ve Vašem těle skladuje nejméně 12 hodin a “zamastí” střevní výstelku, což zabraňuje rychlému vstřebávání alkoholu.
 3. 3
  Prokládejte drinky. Dejte si sklenici vody, nebo jiného nealkoholického nápoje, mezi každým drinkem a rozpusťte tak alkohol ve Vašem těle. Důvodem, proč muži obvykle lépe snášejí alkohol lépe než ženy je vyšší obsah vody v jejich těle.
 4. 4
  Držte se lehčího alkoholu. Pro zmírnění ranní kocoviny si vybírejte pivo nebo čisté likéry (například vodka nebo gin). Sladové/tmavé likéry (whiskey, rum) způsobují bolest hlavy a červené víno obsahuje třísloviny, které způsobují to samé.
Metoda 2
Metoda 2 ze 2:

Ráno poté

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vezměte si prášek proti bolesti, který není na bázi paracetamolu - například aspirin nebo ibuprofen. Efektivita prášků proti bolesti vrcholí přibližně za čtyři hodiny, takže když si je vezmete před cestou do postele, účinek do rána vyprchá (když udeří kocovina).
  • Alkohol narušuje zpracování acetaminofenu (paracetamolu) v játrech, a jeho konzumace společně s alkoholem může způsobit trvalé poškození a zánět jater.
 2. 2
  Další ráno pijte spoustu vody a iontové sportovní nápoje. Napomáhá to snížení rizika dehydratace, které jde ruku v ruce s kocovinou.[1]
  • Procesy odbourávání alkoholu také produkují kyselinu mléčnou a jiné chemikálie, které narušují produkci glukosy (cukru) a iontů - proto sportovní energy drinky mohou být dobrou volbou. Nepijte kofeinové nápoje - budou Vás nutit více močit.
 3. 3
  Snězte spálený toast. Uhlík ve spálené části pomáhá filtrovat nečistoty. Proto lidé hospitalizovaní kvůli otravě alkoholem dostávají aktivní uhlí.
 4. 4
  Jezte to, co nedráždí žaludek (například toasty nebo crackery). Není to pro absorpi alkoholu, jak si někteří lidé myslí, ale pro dodání cukru do krve.
  • Alkohol zabraňuje tělu udržování normální hladiny cukru. Jeho nízká hladina vede k únavě a slabosti[2] ).
  • Komplexní uhlohydráty jako cereálie nebo chléb jsou dobrou volbou.
 5. 5
  Udělejte si slepičí polévku pro doplnění soli a draslíku. Draslík je potřebný ke správné funci nervů a svalů a mnoho se ho vyloučí močením při pití alkoholu. [3] Banány, avokádo, brambůrky nebo sklenice pomerančového džusu také pomohou při doplňování draslíku.
 6. 6
  Jezte jídlo, případně pijte pití obsahující fruktózu. Napomáhá rychlejšímu spalování alkoholu. Ovoce a ovocné džusy Vám mohou pomoci cítit se lépe. Studie z roku 1976 ukazuje, že fruktóza zmirňuje metabolické procesy alkoholu, nicméně nepomáhá při kocovině jako takové.[4]
 7. 7
  Udělejte si sandwich se slaninou. Cléb zvýší hladinu cukru v krvi a proteiny ve slanině pomáhají tvorbě aminokyseln, které jsou slouží k obnově neurotransmiterů, zničených při pití alkoholu. [5] [6]
 8. 8
  Buďte štastní. Studie z roku 1997 v British Medical Journal (BMJ) zdůrazňuje, že pocit provinilosti kvůli pití alkoholu, neurotická osobnost, pocit naštvanosti a depresí při pití a jiná životní negativita v předešlých 12ti měsících má větší vliv na kocovinu než samotné množství pití!
 9. 9
  Žvýkejte zázvor. Žvýkejte malé kousky zázvoru pro úlevu od kocoviny. Můžete také uvařit 10-12 kousků čerstvého zázvoru v asi čtyřech hrníčcích vody, přidat šťávu z jednoho pomeranče, půlku citrónu a půl hrnku medu. Tento odvar poskytne rychlou úlevu od kocoviny stabilizací hladiny cukru v krvi.
 10. 10
  Jezte vejce. Vejce obsahují aminokyseliu cystein, která pomáhá snižovat efekty acetydehydu, který způsobuje horší kocovinu.
 11. 11
  Spěte. Spánek je jedním z nejdůležitějších léků na kocovinu. Tělo se potřebuje dostat ve spánku do R.E.M. fáze, tedy stádia, kdy si mozek nejvíce odpočine a obnoví se díky zvýšení glutaminu.

Mýty o napravování kocoviny

 • Pořadí alkoholických nápojů nehraje žádnou roli a žádný vliv na kocovinu. Větší vliv má typ alkoholu, který pijete.
 • Dietní nápoje nezmírní kocovinu. [7]
 • “Vyprošťovák” pouze oddálí a nevyléčí kocovinu. Radši se jim vyhněte.
 • Prášky proti kocovině vyrobené z přírodních surovin, jako například kvasnice a aričokový extrakt zmírní kocovinu jen velmi málo. Přípravek z opuncie možná vyřeší sucho v puse a nevolnost, ale nepomůže od bolesti hlavy.
 • One of the main causes of nausea during a hangover is not just because of the alcohol itself (myth), a good portion of it is the low blood sugar ( liver using up all available glucose to process the alcohol) and the increased stomach acid production ( especially if you drank red wine).
 • Over the counter anti-nausea remedies that contain phosphorus and fructose can help correct the blood sugar problem and decrease the irritation from the stomach acid.

Tipy

 • Vyhněte se bolesti hlavy a vypijte alespoň 2 - 3 lahve vody po požití alkoholu.
 • Zkuste studenou sprchu. Měla by Vás zchladit a pomoci s bolavou hlavou a nevolností.
 • Pijte zodpovědně.
 • Nepřejídejte se sladkým jídlem před, během, ani po pití vodky.
 • Vždycky alkohol pijte jen po malých douškách a nehltejte (v případě, že se nejedná o panáky - ani s těmi to nepřehánějte). Rychlé pití může způsobit zvracení a zesílit bolest hlavy (zároveň toho vypijete daleko více).
 • Držte se drinků bez bublin. Perlivé nápoje zrychlují absorpci alkoholu.
 • Uvědomte si své limity. 75% lidí, kteří se opijí budou další den trpět bolestí hlavy. Počet drinků, kterými opilosti dosáhneme se liší u každého člověka. Nepijte více než tři drinky za 1-2 hodiny, a ne více než 5 za noc. [8] Ženy a asiaté by měli zvážit snížení konzumace, protože jsou více náchylní k následné kocovině. Obvykle mají nižší hladinu enzymů pro odbourávání alkoholu.
 • Před konzumací alkoholu se najezte, zabráníte tak rychlému účinku alkoholu.
 • Vybírejte si čisté likéry (vodka, gin) před tmavými (brandy whiskey) - obsahují méně látek, které způsobují kocovinu. Nápoje s větším podílem chemikálií způsobují horší kocovinu. Červené víno je jedním z nejhorších.[9] Studie ukazují, že příznaky kocoviny jsou závislé na typu alkoholu (od nejhorších): brandy, červené víno, rum, whiskey, bílé víno, gin, vodka a čistý alkohol. [10]
 • Vybírejte si méně koncentrované drinky. Pivo je lepší než panák whiskey například. [11]
 • Opunciový džus může zmírnit kocovinu. Vypijte čajovou lžičku pár hodin před konzumací alkoholu. Studie ukazují, že C-reaktivní protein (který je produkován játry pro boj s infekcí) je o 40% nižší při konzumaci opunciového džusu, což ukazuje, že zatížení jater je nižší.[12]
 • Jogurtová rýže nebo podmáslí pomůže s nevolností.[13]
 • Dobrým způsobem, jak zmírnit kocovinu je také žvýkání žvýkačky. Pomůže odvést pozornost od nevolnosti.


Varování

 • Nadměrná konzumace vody může způsobit hyponatremii (extrémně nízkou hladinu soli v organismu), což může vést až ke smrti. Je dobré pít vodu a zároveň iontové nápoje pro vyvážení.
 • Pokud si nevzpomínáte na události předešlé noci, nebo máte kocovinu každý den, můžete mít problémy s alkoholem. Vyhledejte odbornou pomoc.
 • Metoda “vyhánění čerta ďáblem” nebo konzumace alkoholu ráno není efektivní a může vést k alkoholismu. Vyhýbejte se jí.
 • Cvičení nevyléčí kocovinu. Naopak ji může zhoršit dehydratací těla.
 • Bez “léčení” by kocovina neměla trvat déle než 24 hodin. Pokud se stále necítíte dobře, vyhledejte lékřskou pomoc.

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 143 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 7 950 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 7 950 krát.

Pomohl vám tento článek?