Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Neexistuje snad nic otravnějšího, než bzukot komára, poletujícího kolem vás a vědomí, že během několika chvil si už budete škrábat čerstvý štípanec na místě, které jste neprozřetelně obtížnému hmyzu vystavili. Komáři osidlují oblasti s vysokou vlhkostí a v mnoha místech světa šíří nebezpečné choroby. Ať už se chcete chránit před štípnutím během nadcházejícího kempování nebo jen potřebujete udržet komáry mimo váš dům, tento článek vám s tím pomůže. Pokračujte ve čtení a naučte se jak se komárů zbavit jednou provždy.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Ochrana pokožky před komáry

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zabijte je plácačkou. Plácačka na komáry je obvykle vyrobena z pevnějšího plastu nebo kovu než plácačka na mouchy a je připevněna na pružnou násadu nebo držák. Právě rozložení váhy a pružnost této speciální pomůcky vám pomůže usazeného komára snadno trefit.
  • Pokud plácačku na komáry nemáte, vystačíte si s jakýmkoli dlouhým nástrojem, kterým budete moct rychle švihnout. Zkuste třeba srolované noviny nebo časopis.
  • Žádná plácačka po ruce? Zabijte komára tlesknutím. Tlesknutí je mnohem účinnější než snaha komára trefit jednou rukou, protože vytvořený proud vzduchu ho nažene přímo do druhé dlaně.
 2. 2
  Aplikujte chemický repelent proti komárům. Štípnutí se nejlépe vyvarujete použitím repelentu, který komáry udrží z dosahu vaší pokožky. Ve venkovních prostorech používejte na odhalenou kůži i oblečení komerční repelent, obzvláště během dne. Pokud se chcete ve stejný den chránit i krémem na opalování, naneste ho před aplikací repelentu.
  • Repelenty obsahující 30% až 50% DEET (N,N-dietyl-m-toluamid) jsou nejoblíbenější a nejdoporučovanější pro dospělé osoby i děti nad dva měsíce věku. Účinné vydrží i několik hodin. Repelenty s nižším obsahem účinné látky vydrží kratší dobu a musíte je během dne aplikovat opakovaně.
  • Mezi dostupné repelenty, které je ovšem potřeba aplikovat poměrně často, patří ty s obsahem picaridinu (až 15%). Picaridin je látka bez zápachu, nezpůsobuje žádné nepohodlí a navíc neměkne tak jako DEET. Studie prokázaly, že účinky těchto repelentů jsou srovnatelné s DEET a můžete je bez obav používat i u dvouměsíčních dětí.
  • Děti mladší dvou měsíců chraňte nosítkem překrytým síťovinou proti komárům s elastickými okraji, které snadno natáhnete na jakýkoli typ kočárku nebo podobného zařízení.
 3. 3
  Použijte repelent na olejové bázi. Stále se vedou spory ohledně chemických přípravků, vyráběných kombinací syntetických chemikálií v laboratořích, ale naštěstí existují přírodní možnosti i pro ty z vás, kteří máte z chemických produktů obavy. Komáry spolehlivě zažene například citronelový olej, skořicový olej nebo ricínový olej. Většina přírodních repelentů vyžaduje častější aplikaci než komerční repelenty.
  • Na internetu můžete zakoupit olej z blahovičníku citroníkového (eukalyptus) pod názvem Repel®. Repel je 40% koncentrát přírodně získaného eukalyptu a má příjemnou vůni. Navíc na pokožce nevytváří nepříjemné pocity, jako jiné produkty. Funguje také jako repelent na klíšťata.
  • Dalším užitečným přírodním repelentem je tea tree olej. Hledejte komerční přípravky s jeho obsahem.
  • Vyzkoušejte na internetu dostupné mýdlo pod obchodním názvem Skin Armour Deep Woods Outdoor. Výzkumníci z Austrálie a Číny během poslední dekády společně vypracovali vysoce účinný repelent proti komárům a výsledkem je právě tento produkt. Jedná se o plně přírodní kombinaci silných přírodních olejů, která je určená pro odpuzování komárů při kempování nebo venkovní práci.
 4. 4
  Noste volné oblečení, které vás úplně zahalí. Venku vás proti komárům ochrání tričko s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty. Zakrytí kůže je při odpuzování komárů naprosto klíčové.
  • Pro znásobení ochrany můžete nějaký účinný repelent (například s obsahem permethrinu) nanést i na oblečení. Repelenty s obsahem permethrinu neaplikujte přímo na pokožku.
  • V teplém počasí se vyhněte oblékání těžkého a tmavého oblečení. Komáry přitahuje teplota těla, takže čím chladnější se udržíte, tím lépe. Také se ukazuje, že komáry přitahuje černá, modrá a červená barva.[1]
  • Během letního období nenoste do přírody parfémy. Komáři jsou sice přitahováni potem, ale samotné pocení může zamaskovat mnohem efektivnější lákadla pro komáry-parfémy.
 5. 5
  V noci se chraňte sítí proti komárům nebo moskytiérou. Spíte-li v oblasti zamořené komáry, pověste nad postel, karimatku nebo cokoli, na čem ležíte, síť, aby na všech stranách splývala až k zemi. Je to jediná stoprocentně účinná metoda, jak si komáry udržet od těla a ubránit se tak štípancům, a to obzvláště, když spíte v neuzavřeném prostoru.
  • Pravidelně síť kontrolujte a hledejte otvory; během spánku jste ji mohli snadno protrhnout třeba dlouhými nehty.
  • Ujistěte se, že se sítě během spánku nikdy nedotýkáte.
  • Sítěmi proti komárům byste měli opatřit i psí boudy a další přístřešky pro vaše domácí mazlíčky. Obzvláště během teplého letního období.
 6. 6
  Zbavte svůj domov hmyzu. Zkontrolujte všechna okna a další potencionální vstupy do domu, ve kterých by mohly být praskliny či jiné otvory, kterými můžou komáři vlétnout dovnitř. Dobře vám poslouží třeba silikonové těsnění. Na dveře a okna použijte speciální lepicí pásky nebo těsnící profily. Neexistuje žádný způsob, jak s jistotou zabránit komárům ve vstupu, ale tato opatření vám skutečně pomůžou.
 7. 7
  Když se komáři drží venku, vy zůstaňte uvnitř. Komáři se zdržují venku za úsvitu, při stmívání a v šeru, takže v těchto chvílích budete v bezpečí, když zůstanete zalezlí uvnitř. Pokud musíte ven v době velké aktivity komárů, oblečte si více vrstev oblečení.
  Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Držte komáry mimo zahradu

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zapuďte je citronelovými produkty. Komáři nesnáší vůni citronelového oleje. Kromě aplikace tohoto oleje přímo na pokožku můžete zkusit některý z následujících způsobů jeho užití, který komáry udrží v uctivé vzdálenosti od vaší zahrady:
  • Zapalte citronelovou svíčku nebo pochodeň. Kouř ve vzduchu pomůže odpuzovat kromě komárů i některý další hmyz.
  • Vysaďte si na verandě nebo terase rostlinu citronely (citronové trávy).[2] V případě okamžité potřeby pak můžete odlomit kus rostliny a potřít si s ní kůži a některé oblasti v okolí domu––vůně by měla komáry odpuzovat.
  • Použijte vonné tyčinky z citronové trávy. Zjistěte si i další přísady těchto produktů a při jejich použití se nezdržujte přímo v kouři-inhalace může být potencionálně nezdravá.
 2. 2
  Zahřejte další esenciální oleje. Pořiďte si olejovou lampičku, vložte do ní čajovou svíčku a do misky nalijte trochu vody. Potom do vody přidejte několik kapek eukalyptového oleje, levandulového oleje nebo oleje ze šanty (vhodná je kombinace několika olejů). Teplo, které svíčka pod lampičkou produkuje způsobí postupné odpařování olejů do ovzduší a tato kombinace tepla a olejového aroma pomůže vytvořit okruh asi 2-3 metry široký, do kterého žádný komár nevletí. [3]
 3. 3
  Použijte misku s mýdlovou vodou. Chystáte-li se jíst někde venku, komáry udržíte od stolu, když na nějaké diskrétní místo v jeho blízkosti umístíte misku naplněnou vodou smíchanou s nějakým přípravkem na nádobí. Komáři budou přitahováni tímto zdrojem vody, mýdlové bubliny je zachytí a následně se utopí ve vodě. [4]
 4. 4
  Používejte osvětlení, které nepřitahuje komáry. Kolem přístupových cest, oken a verandy rozmístěte LED diody. Světlo z LED diod komáry nepřitahuje, stejně jako žluté osvětlení proti hmyzu a sodíkové lampy. [1]
 5. 5
  Zasklete venkovní prostory nebo je ošetřete sítí proti komárům. Žijete-li v lokalitě s vysokým výskytem komárů, měli byste se postarat i o venkovní prostory vašeho domu jako je například otevřená veranda. Instalujte vhodné plachty, skleněné stěny nebo sítě proti hmyzu. Vhodné je použít voděodolný materiál, který zabrání pronikání nejen hmyzu, ale i deště a sněhu.
 6. 6
  Pěstujte na zahradě česnek. Vliv každodenní konzumace česneku na odpuzování komárů sice nebyl vědecky prokázán,[5] ale někteří lidé věří, že česnek jako určitá překážka skutečně funguje. Česnek je vynikající, takže vám neublíží, když tuto metodu vyzkoušíte, nicméně ve svém snažení odpudit komáry nespoléhejte pouze na ni.
  • Vysazený česnek můžete umístit do okolí domu, například na balkon, verandu atd.[6]
  • Česnek můžete využít také ve formě prášku. Prostě s ním poprašte svou zahradu a nechte ho dělat svá kouzla. Komáři ho ucítí a nebudou se k vám chtít přiblížit. V okolí terasy nebo otevřené verandy použijte silnější vrstvu-ochráníte tím před štípnutím zvířata, která mají v těchto místech pravděpodobně své pelíšky.[7]
 7. 7
  Použijte systém na chytání komárů. Komáry můžete efektivně zabít pomocí speciálního zařízení, který využívá tepla a oxidu uhličitého. Hmyz je přilákán a následně chycen do sítě, nádoby nebo ho usmrtí připravená chemikálie. Tento systém může být poměrně drahý, ale v případě, že chcete svou zahradu udržet bez komárů, se skutečně vyplatí.
  • Toto zařízení vás ve skutečnosti nezbaví všech komárů, které na zahradě jsou. Každá zamořená oblast má většinou několik druhů komárů, přičemž ne proti všem z nich jsou připravené odchytové systémy účinné. Poptejte se sousedů, jestli mají s podobným zařízením zkušenosti a případně s jakým výsledkem.[8]
  • Vyhněte se elektrickým lapačům (zapperům). Ukázalo se, že tato zařízení sice zabíjejí velmi efektivně velké množství brouků, ale bohužel i ty užitečné, které nám nijak neškodí.[9] Navíc vydávají poměrně protivný zvuk.
  Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Odstraňte místa, ve kterých se rozmnožují

Stáhnout PDF
 1. 1
  Vysušte nebo odčerpejte veškeré stojaté zdroje vody na své zahradě. Komáři jsou totiž právě vodou často přitahování, zejména tou stojatou. Mezi typická místa, kde se komáři množí patří třeba staré pneumatiky, louže na příjezdových cestách, ucpané okapy, nefiltrovaná zahradní jezírka, prázdné květináče a jakékoli další předměty, které zadržují vodu po delší časové úseky.
  • Menší louže rozhrňte koštětem na suchý povrch a nechte je vsáknout. Na větší louže použijte čerpadlo nebo sifonovou pumpu.
  • Jestliže vás obtěžují komáři kvůli stojaté vodě kolem pouličních obrubníků, drenážních prohlubní nebo jiných míst, která nemůžete sami napravit, zavolejte na příslušné úřady a vysvětlete jim svou situaci.
  • Pokud se vám nedaří některý ze zdrojů stojaté vody odstranit, namočte v něm granule BTI - Bacillus thuringiensis israelensis. BTI je druh bakterie, která funguje jako larvicid a dokáže rychle zabít larvy komárů a navíc je netoxická vůči dětem a domácím zvířatům.[10]
 2. 2
  Udržujte vodní prvky vaší zahrady, včetně bazénu. Máte-li na zahradě rybníček s koi kapry nebo bazén, který příliš nevyužíváte, může se po čase stát vynikající živnou půdou pro komáry. Udělejte sami sobě i sousedům službu a pravidelně měňte vodu nebo zajistěte její stálý průtok. [11]
  • Posekejte vegetaci v okolí vašeho jezírka a dalších vodních prvků zahrady.
  • Stejným způsobem se postarejte i o koupátka pro ptáky a další podobné zahradní ozdoby. Pravidelně v nich měňte vodu, než do ní stihnou komáři naklást vajíčka.
  • Bazén ošetřujte správnými chemikáliemi. Bude pak pro komáry neobyvatelný.
 3. 3
  Pravidelně sekejte trávu a zastřihujte keře. Příliš mnoho trávy a křovinatého porostu může vytvořit vhodné zákoutí pro množení komárů. Proto se pravidelně věnujte úpravě trávníku a nezapomeňte použít zahradnické nůžky, kterými zkrotíte přerůstající vegetaci.
  Reklama

Tipy

 • Skvělým přírodním repelentem proti komárům je levandule a levandulový olej.
 • Svědivosti komářího štípnutí zabráníte potřením místa zubní pastou. Úleva obvykle přichází okamžitě.
 • Potírejte se citronelou.
 • Všeobecně rozšířená představa o odpuzující funkci vonných ubrousků do sušičky se ukázala díky několika renomovaným studiím být nepravdivá.
 • Pokud se chystáte vycestovat do oblastí, ve kterých žijí obzvláště nebezpeční komáři, investujte do kvalitní moskytiéry.
 • Plastikové sáčky s vodou a malým otvorem, rozvěšené po zahradě, přilákají pouze mouchy. Komáry, včely, vosy i housenky nechají zcela chladnými.
 • Nejlepší ochranou proti komárům je použití moskytiéry. Ať už té ošetřené repelentem nebo obyčejné.
 • Štípnutí potřete citronovou šťávou.
 • Nastříkejte na strop a zdi produkt s obsahem permethrinu. Jakmile se komár těchto míst dotkne, během krátké doby uhyne.
 • Převařte česnek a odvar nalijte do rozprašovací lahve. Tekutinu potom používejte jako přírodní repelent.
Reklama

Varování

 • Někdy se může stát, že si komáři na určitý sprej vytvoří imunitu.
 • Citronelové svíčky nebo pochodně možná nefungují o mnoho lépe než jakákoli jiná svíčka. Komáry totiž bude odpuzovat aroma, teplo a vlhkost s oxidem uhličitým i z jiných svíček.
 • Zajímavé jsou teorie o funkčnosti vitamínu B, které ovšem zůstávají stále ještě nepotvrzené. Vitamín B je pro většinu lidí naprosto neškodný, což by z něj dělalo skvělý repelent.


Reklama

O tomto wikiHow

Luke Lewis
Spoluautorem článku je :
Expert na ochranu proti škůdcům
Tento článek spoluautorem článku je Luke Lewis. Luke Lewis je odborníkem na ochranu proti škůdcům a zakladatelem a prezidentem Native Pest Management. Luke, který vede svou společnost více než 7 let, se specializuje na ochranu proti škůdcům šetrnou k domácím mazlíčkům, ochranu proti termitům a péči o trávník. Native Pest Management je jmenována jednou z 5000 nejrychleji rostoucích společností časopisu Inc. v Americe. Luke má tituly BS i MS na Floridské univerzitě a je absolventem UF's Pest Management University. Tento článek byl zobrazen 31 814 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 31 814 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama