X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 17 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
V tomto článku je 12 referencí jejichž znění najdete ve spodní části stránky.
Tento článek byl zobrazen 9 852 krát
Kopřivka může mít mnoho příčin, ale většinou jde o alergeny, dráždivé látky, nebo stres. Pokud trpíte chronickou kopřivkou, existuje několik způsobů, jak se jí zbavit. Nejúčinnější jsou profesionální metody léčby, ale existují i přírodní řešení, která můžete vyzkoušet. V tomto článku se dozvíte, jak se efektivně zbavit kopřivky.
Postup
Metoda 1
Metoda 1 ze 3:
Ověřené domácí metody léčby
-
1Noste volné a prodyšné oblečení.[1] Pokud trpíte kopřivkou, nejlepší je nenosit žádné těsné oblečení z umělých materiálů. Noste lehké volné oblečení.
- Kopřivku mohou zhoršit otírající se tkaniny. Když budete nosit volné oblečení, vaše pokožka bude moci dýchat a tělo se alergické reakce zbaví přirozeně.
- Pokud máte kopřivku, volné oblečení pro vás bude mnohem pohodlnější.
- Bavlna je měkká a jemná, absorbuje pot a nezpůsobuje tření. Hedvábí a nylon vás budou škrtit a neumožní vaší pokožce dýchat, takže se budete více potit a kopřivka se vám zhorší.
-
2Přikládejte si na postižená místa studené obklady. Obalte si trochu ledu nebo sáček s mraženou zeleninou do ručníku a přikládejte si ho vždy na 10-15 minut na postiženou oblast.
- Můžete si také dát studenou koupel, nebo si na kůži přikládat žínku namočenou ve studené vodě.
- Chladné teploty způsobují stažení cév, takže vaše tělo nebude produkovat histamin. Zbavíte se tím příznaků kopřivky a zabráníte jejímu zhoršení, takže se vaše tělo bude moci samo vyléčit.
- Měli byste také spát a pracovat v chladné místnosti. Vyhýbejte se činnostem, při kterých se zahřejete, nebo zpotíte.
- Pokud máte kopřivku z chladu, měli byste se chladným teplotám vyhýbat.
-
3Myjte se jemným mýdlem a vlažnou vodou. Když se budete mýt horkou vodou a agresivními sprchovými gely, kopřivka se vám zhorší.
- Používejte mýdla bez parfémů a barviv. Nejlepší je používat mýdla a sprchové gely určené pro děti.
- Horká voda vám může vyrážku podráždit a způsobit bolest. Když si podráždíte pleť, kopřivka se vám může rozšířit.
-
4Vyhýbejte se stresu. Chronickou kopřivku někdy způsobuje stres. Pokud trpíte kopřivkou kvůli stresu, jediným způsobem, jak se jí zbavit, je zbavit se stresu.
- Po vypuknutí kopřivky se snažte být co nejklidnější. Věnujte se józe, meditaci, nebo poslechu hudby.
-
5Vyhýbejte se ostatním potenciálním spouštěčům. Pokud se chcete kopřivky zbavit, zamyslete se nad tím, co ji u vás vyvolává. [2] Těmto věcem byste se potom měli vyhýbat v době, kdy kopřivku máte, ale i v době, kdy ji zrovna nemáte.
- Alergeny ze současnosti i z minulosti, nebo alergeny, které máte v rodině.
- Alkohol, kofein a konzervanty v jídlech a nápojích u mnoha lidí způsobují kopřivku.
- Také kousnutí od hmyzu může způsobit kopřivku
- Mezi běžné potravinové alergeny patří vejce, pšenice, ústřice, mléko, sója a ořechy. Někteří lidé jsou také alergičtí na barviva a další přidané látky v potravinách. [3]
- Mezi léky, které běžně způsobují kopřivku patří antibiotika, jako je například penicilin, léky na kašel, jako je kodein a léky proti bolesti, jako je aspirin, ibuprofen atd. Aspirin a další nesteroidní léky proti bolesti zhoršují kopřivku u téměř 30% chronických pacientů.
-
6Chraňte se před sluncem. Přímé slunce způsobuje kopřivku a zhoršuje již stávající vyrážky. Je tedy důležité se před sluncem dobře chránit. Pokud musíte jít ven na slunce, vezměte si oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi, klobouk a sluneční brýle a nezapomeňte se natřít opalovacím krémem. [4]
-
7Vyhýbejte se činnostem, při kterých se potíte. Někdy stačí vypnout si doma na noc topení. Horko způsobuje pocení, které kopřivku zhoršuje. Netravte čas v teplých místnostech a sprchujte se pouze vlažnou vodou. Vyhýbejte se také cvičení, abyste se zbytečně nepotili. [5]
- Měli byste se vyhýbat také horké vodě, která má na kopřivku stejný vliv jako pot. Sprchujte se pouze vlažnou vodou a nepoužívejte žádné chemické sprchové gely ani šampony.
Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:
Neověřené domácí metody léčby
-
1Dávejte si na pleť ovesné vločky. Ovesné vločky vám zklidní pokožku a zbaví vás svědění. Nezbavíte se sice příčiny kopřivky, ale pravděpodobně se vám podaří zmírnit její projevy.
- Můžete si udělat obklad z vody a ovesných vloček, nebo si vločky dávat do koupele.
- Používejte koloidní ovesné vločky, které jsou ve formě prášku, který se smíchá s vodou.
- Dejte si do misky dvě lžíce ovesných vloček a půl šálku vlažné vody. Nechejte směs stát asi 10 minut. [6]
- Jakmile vločky nasají vodu, vezměte si hrnek a pláténko a postupně přes ně přeceďte vodu z vloček.
- Tuto vodu si potom nanášejte přímo na kopřivku.
- Můžete si ovesné vločky přidat i do koupele. Dejte si do koupele šálek vloček a na 10-15 minut si do ní lehněte.
-
2Berte rybí tuk v kapslích.[7] Třikrát denně berte 1000 mg rybího tuku v kapslích. Mělo by vám to pomoci zmírnit příznaky kopřivky a četnost výskytu.
- Omega-3 mastné kyseliny v rybím tuku mají protizánětlivé účinky.
- Místo kapslí můžete jíst také sladkovodní ryby, jako je tuňák, nebo losos.
-
3Používejte lísku lékařskou. Namočte si do lísky vatový tamponek a přikládejte si ho na kopřivku.
- Líska lékařská stahuje cévy a omezuje množství histaminu v krvi.
- Pokud chcete zmírnit příznaky kopřivky během léčby, kupte si roztok z lísky, který obsahuje také aloe vera, přírodní rostlinu s chladivými účinky, která zmírňuje svědění.
-
4Vyrobte si pastu z jedlé sody. Smíchejte si jedlou sodu s trochou vody a vytvořte pastu. Tuto pastu si potom nanášejte na kopřivku.
- Zásaditost jedlé sody vyruší kyselost dráždivých látek, takže vám pomůže zbavit se podráždění a svědění.
-
5Použijte ředěný ocet. Pokud jedlá soda nezabere, zkuste ocet. Ocet je mírně kyselý, takže pokud vám pleť podráždilo něco zásaditého, může vám pomoci zbavit se svědění.
- Smíchejte si 5 ml octa s 15 ml vody.
- Namočte si do tohoto roztoku vatový tamponek a přiložte si ho na vyrážku.
-
6Berte extrakt z kopřivy. Pokud se chcete kopřivky zbavit přírodním způsobem, berte extrakt z kopřivy, který nahradí antihistaminikum. Měli byste brát 6 kapslí po 400 mg denně.
- Můžete kopřivu jíst také přímo. Skliďte ji a připravte ji na páře. Při sbírání si dávejte pozor, abyste se nespálili.
-
7Uvařte si čaj. Čaj je účinný zejména v případě, že trpíte kopřivkou způsobenou stresem. Udělejte si čaj z heřmánku, šanty, nebo jiných bylin.
- Jednu lžičku sušených bylinek zalejte 250 ml vařící vody, nechejte čaj 10 minut louhovat a potom ho přeceďte a vypijte.
-
8Použijte pastu ze santalového dřeva, kurkumy (2:1) a vychlazeného mléka. Tuto pastu si naneste na kopřivku. [8]
-
9Použijte gel z aloe vera. Dvakrát denně si tímto gelem potírejte vyrážku. Zbavíte se zarudnutí a svědění. Můžete používat také olej z vitamínu E, který má stejné účinky.
-
10Zkuste natrum muriaticum. Natrum muriaticum je jednou z forem soli. Pokud se vám kopřivka zhoršuje po pobytu na slunci, po cvičení a ve stresujících situacích, natrum muriaticum by vám mělo pomoci zmírnit příznaky. Účinkuje také u lidí, kteří trpí bolestmi hlavy po pobytu na slunci a po slaných jídlech. [9]
- Berte dvakrát denně natrum muriaticum 30.
-
11Použijte rojovník bahenní, neboli divoký rozmarýn. Pomůže vám v případě, že máte kopřivku po kousnutí hmyzem. Berte tento extrakt dvakrát denně. [10]
-
12Vyzkoušejte škumpu jedovatou. Jde o extrakt z jedovatého břečťanu. V případě virů se jako vakcína podává malé množství stejného viru. Škumpa stejným způsobem pomáhá lidem, kteří trpí kopřivkou a svěděním. [11]
- Berte škumpu dvakrát denně, dokud se vaše příznaky nezmírní.
Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:
Profesionální metody léčby
-
1Vezměte si antihistaminikum. Antihistaminika vás sice nezbaví příčiny kopřivky, ale zablokují v krvi histaminy, které kopřivku způsobují, takže se díky nim zbavíte příznaků.
- Pokud trpíte alergií na antihistaminika, nesmíte tyto léky brát.
- Pokud chcete kopřivku vyléčit co nejdříve, vezměte si nějaký volně prodejný lék s obsahem antihistaminika (jako jsou léky proti alergii).
- Pokud trpíte chronickou kopřivkou, nechejte si předepsat silnější antihistaminika, která jsou účinnější.
- Antihistaminika se dělí na dvě generace. Léky první generace vás pravděpodobně unaví, ale léky druhé generace nemají tolik vedlejších příznaků.
- Mezi antihistaminika druhé generace patří loratadin, fexofenadin, a cetirizin.
- Léky první generace jsou například diphenhydramin a hydroxyzin.
-
2Berte antagonisty H-2. Tyto léky blokují histaminy v žaludku. Většinou je možné je brát zároveň s antihistaminiky.
- Mezi tyto léky patří například ranitidin a famotidin.
- Tyto léky mohou mít vedlejší účinky (žaludeční potíže a nevolnosti).
-
3Nechejte si předepsat orální kortikosteroidy. V některých případech mohou pomoci kortikosteroidy, například prednison. Pomohou vám zbavit se příznaků svědění, ale účinkují pouze krátkodobě.
- Kortikosteroidní masti na kopřivku nezabírají.
- Tyto léky vám mohou při dlouhodobém užívání oslabit imunitní systém.
- Prednison byste měli brát každý den po 40-60 mg pět dní v kuse. Tímto způsobem se můžete zbavit akutní kopřivky a kopřivky, která nereaguje na běžná antihistaminika. Zeptejte se svého lékaře na správné dávkování.
-
4Vyzkoušejte tricyklická antidepresiva. Přestože se antidepresivy kopřivka většinou neléčí, některá z nich (například doxepin) mají antihistaminické účinky.
- Antidepresiva vás také mohou zbavit kopřivky vyvolané stresem.
- Tyto léky způsobují únavu a ospalost.
-
5Pokud trpíte dědičným angioedémem, začněte se léčit. [12] Pokud máte kopřivku dědičnou, lékař vám může předepsat léky, které účinkují na bílkoviny v krvi.
- Cinryze a Berinert se vyrábějí z darované krevní plazmy. Obsahují protein inhibitor C1 esterázy, který často pomáhá pacientům s dědičným angioedémem. Oba tyto léky se podávají injekčně.
- Ecallantide se vyrábí z kvasnic. Blokuje kalikrein, což je krevní protein, který je spojen s dědičným angioedémem. I tento lék se podává injekčně.
-
6Zeptejte se svého lékaře na léky, které jsou ještě ve fázi testování. Aktuálně existuje několik léků na kopřivku, které jsou zatím ve fázi testování. Pokud vám konvenční medicína nepomohla, zeptejte se lékaře na následující možnosti:
- Montelukast a zafirlukast, kterými se původně léčilo astma.
- Cyclosporine, což je imunosupresant, který potlačuje reakce imunitního systému.
- Omalizumab, což je další lék na astma, který může pomoci pacientům s kopřivkou vyvolanou autoimunitní reakcí.
Reklama
Tipy
- Jakmile zjistíte, co u vás kopřivku vyvolává, začněte se těmto věcem aktivně vyhýbat.
- Pokud máte pocit, že vám kopřivku způsobuje alergie na nějaké potraviny, zapisujte si vše, co sníte, dokud nezjistíte, které potraviny vám vadí. Zapisujte si všechna jídla, nápoje, léky a doplňky stravy, které každý den jíte a dělejte si také poznámky ohledně oblečení, vystavení slunci a stresu.
- Natírejte se kokosovým olejem, který vám pomůže zbavit se příznaků kopřivky. [13]
Reklama
Varování
- Pokud kromě kopřivky trpíte také zmatením, dušností, pocitem napjatého hrudníku, nebo otokem jazyku, rtů nebo obličeje, neprodleně kontaktujte lékaře.
Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Volné oblečení
- Studený obklad
- Jemné mýdlo
- Studená nebo vlažná voda
- Ovesné vločky
- Rybí tuk
- Líska lékařská
- Vatové tamponky
- Miska
- Hrnek
- Plátno
- Jedlá soda
- Ocet
- Extrakt z kopřivy
- Bylinné čaje
- Antihistaminika
- Antagonista H-2
- Kortikosteroidy
- Tricyklická antidepresiva
Reference
- ↑ http://www.webmd.com/allergies/guide/hives-urticaria-angioedema?page=2
- ↑ http://www.nhs.uk/Conditions/Nettle-rash/Pages/Causes.aspx
- ↑ http://health.howstuffworks.com/wellness/natural-medicine/home-remedies/home-remedies-for-hives.htm
- ↑ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2810698/
- ↑ Harrison’s principles of internal medicine, 18th edition.
- ↑ http://www.home-remedies-for-you.com/remedy/Urticaria.html
- ↑ http://www.besthealthmag.ca/get-healthy/home-remedies/natural-home-remedies-hives
- ↑ http://homeremediesforyou.com/hives#.U01zFNxH3FI
- ↑ http://www.homeoint.org/books/hahchrdi/nat-m.htm
- ↑ http://www.1-800homeopathy.com/ledum-pal-5.html
- ↑ http://www.healthline.com/health/rhus-toxicodendron#Overview
- ↑ http://www.mayoclinic.com/health/hives-and-angioedema/DS00313/DSECTION=treatments-and-drugs
- ↑ Harrison’s principles of internal medicine, 18th edition.
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Get Rid of Hives
Italiano:Liberarsi dell'Orticaria
Español:eliminar la urticaria
Русский:избавиться от крапивницы
中文:摆脱荨麻疹
Français:se débarrasser de l'urticaire
Bahasa Indonesia:Menghilangkan Biduran
Nederlands:Van netelroos afkomen
العربية:التخلص من الشرى
Tiếng Việt:Chữa trị Bệnh nổi Mề đay
한국어:두드러기 없애는 방법
ไทย:กำจัดลมพิษ
Stránka byla zobrazena 9 852 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama