Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Vločkovité, svědivé lupy může způsobovat celá řada příčin, a proto budete pravděpodobně muset projít několika technikami a metodou pokus-omyl zjistit, které fungují na vás. Nejobvyklejší léčbou jsou šampony proti lupům, ale také byste měli udělat nějaké změny svého životního stylu a vyzkoušet různé alternativní postupy přírodní léčby. Ve važných případech doporučujeme navštívit vašeho lékaře, který nasadí pokročilou léčbu. V tomto článku vám nabízíme stručný pohled na několik prověřených metod, jak se lupů zbavit doma.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Šampony proti lupům

  1. 1
    Vyzkoušejte šampon s obsahem pyrithionu zinečnatého. Pyrithion zinečnatý je antibakteriální a antifungicidní činidlo, které dobře funguje na lupy, způsobené houbovou infekcí.[1]
    • Pyrithion zinečnatý je často užíván pro léčbu lupů a seboroické dermatitidy.
    • Mezi běžně používané šampony s obsahem pyrithionu zinečnatého patří například Head & Shoulders, Selsun Salon, Neutrogena Daily Control Dandruff nebo Skin Cap (Blue Cap). [2]
  2. 2
    Použijte šampon s obsahem kamenouhelného dehtu. Kamenouhelný dehet zpomaluje rozklad kožních buněk a jejich odpadávání z pokožky. Kožní buňky tedy pomaleji odumírají a je méně pravděpodobné, že se z nich vytvoří lupy.
    • Kamenouhelný dehet je vedlejším produktem průmyslu pro zpracování uhlí a často se používá právě k léčbě lupů, ale také seboroické dermatitidy a lupénky.
    • Mezi běžně užívané šampony s obsahem kamenouhelného dehtu patří Neutrogena T/Gel, Denorex Therapeutic Protection nebo Scytera.
  3. 3
    Hledejte také šampony s obsahem sulfidu seleničitého. Sulfid seleničitý je složka, která snižuje míru rozkladu odumřelých kožních buněk a zabraňuje jejich odlupování od pokožky hlavy. Tomuto sulfidu je také přisuzována jistá síla v boji proti rodu hub, známému jako malassezia (pityrosporum).
    • Nezapomeňte, že sulfid seleničitý může odbarvit nebo změnit barvu blond, šedivých nebo chemicky barvených vlasů. V rámci zachování barevného odstínu vašich vlasů používejte tyto šampony jen tak často, jak se doporučuje v informacích uvedených na obale a dodržujte předepsaný postup pro jejich nanášení. Také je důkladně omývejte vodou.
    • Mezi běžně používané šampony s obsahem sulfidu seleničitého patří například Selsun Blue, Dandrex nebo Head & Shoulders Clinical Strength.
  4. 4
    Zvažte také použití šamponu s obsahem kyseliny salicylové. Kyselina salicylová je složkou, která je schopná eliminovat šupení spojené s lupy.
    • Nevýhodou šamponů s obsahem kyseliny salicylové je jejich tendence vysoušet pokožku hlavy. Ve výsledku to tak může v některých případech vést ke zvýšení šupení a tvorbě lupů. K minimalizaci tohoto negativního efektu používejte po šamponování kondicionér.
    • Mezi běžně používané šampony s obsahem kyseliny salicylové patří například Ionil T nebo Neutrogena T/Sal.
    • Berte na vědomí, že některé šampony s obsahem kyseliny salicylové obsahují také síru. Mezi takové šampony patří Sebex nebo Sebulex.
  5. 5
    Zkuste šampony s obsahem ketokonazolu. Ketokonazol je antifungální činidlo, které dobře funguje proti většině typů hub.
    • Tyto šampony většinou přichází do hry ve chvíli, kdy ostatní typy šamponů selžou.
    • Ačkoli můžete najít některé produkty s obsahem ketokonazolu ve volném prodeji, častěji se jedná o šampony vydávané na lékařský předpis.
    • Mezi běžně používané typy šamponů s obsahem ketokonazolu patří Nizoral, Extina nebo Xolegel.
  6. 6
    Vždy dodržujte instrukce uvedené v příbalovém letáku. Většinu šamponů proti lupům můžete používat denně nebo každý druhý den, ale silinější produkty mohou vyžadovat specifičtější zacházení. Dodržíte-li tedy všechny předepsané instrukce, eliminujete tím riziko poškození vašich vlasů nebo pokožky a zároveň zajistíte, že šampon bude fungovat jak má.
    • Dodržujte také předepsanou dobu, po kterou byste měli mít šampon nanesený ve vlasech. Většina šamponů uvádí, že byste měli aplikovaný šampon nechat působit před smytím asi pět minut, ale tyto instrukce se mohou u různých produktů lišit.
    • Jakmile začne šampon fungovat, zredukujte frekvenci použití na dvakrát až třikrát týdně. Pokud vaše lupy úplně vymizí, můžete přestat speciální šampon používat.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Alternativní domácí léčba

  1. 1
    Šampon s tea tree olejem. Tea tree olej se v přírodní léčbě po staletí používá pro své antiseptické, antibiotické a antifungicidní účinky.[3] Svou efektivitu může dokázat svým vlivem na lupy, způsobené houbami. Každý den vetřete olej do pokožky na hlavě a nechte ho několik minut působit. Potom ho důkladně smyjte.
    • Pamatujte, že tea tree olej může u některých lidí způsobovat alergické reakce. Nejlépe uděláte, když olej nejprve vyzkoušíte na malém kousku kůže na hřbetu vaší ruky. Pokud nezpozorujete žádné nepříznivé reakce, můžete olej použít i na vlasy (kůži hlavy).
    • Pokud na vás tea tree olej působí příliš agresivně, můžete použít také černý nebo zelený čaj. Uvařte sušené listy čaje ve vodě. Čaj sceďte a nechte ho vychladit. Potom ho smíchejte s trochou citronové šťávy, vetřete přímo do pokožky hlavy a nechte ho asi hodinu působit. Potom čaj z hlavy smyjte.[4]
  2. 2
    Zkusit můžete i další metody založené na použití oleje. Lupy způsobené nadměrným vysycháním kůže mohou být eliminovány kokosovým nebo dětským olejem. Těmto postupům byste se na druhou stranu měli vyhnout, pokud máte podezření, že vaše lupy jsou způsobené mastnou pokožkou.
    • Před přímou aplikací kokosového oleje si hlavu nejprve umyjte standardním šamponem. Olej vtírejte skutečně jen do pokožky hlavy a nenanášejte ho na zbytek vlasů. Po aplikaci ho důkladně omyjte vodou. Tuto proceduru opakujte dvakrát až třikrát týdně.
    • Vmasírujte do hlavy dětský olej. Potom vlasy překryjte čistým ručníkem a nechte olej působit přes noc. Následující ráno hlavu důkladně umyjte vodou.
  3. 3
    Místo kondicionéru použijte jogurt. Živé kultury v jogurtu dokážou zlepšit zdraví vaší pokožky. Umyjte si vlasy a následně do kůže na hlavě vetřete jogurt. Nechte ho působit asi 10-15 minut a potom ho smyjte a hlavu znovu umyjte menším množstvím standardního šamponu.
  4. 4
    Použijte na vlasy citronovou šťávu. Vmasírujte do vlasů a kůže čerstvou citronovou šťávu a nechte ji několik minut působit. Potom ji důkladně omyjte.
    • Citronovou šťávu můžete nanášet buď před nebo po umytí vlasů.
    • Kyselina citronová, obsažená v citronu, může pomoct odstranit mastnotu, která způsobuje lupy.
  5. 5
    Zkuste hlavu omývat octem. Vetřete asi 2 čajové lžičky (30ml) octa do pokožky na vaší hlavě těsně předtím, než se chystáte vlasy umýt. Před běžným mytím vlasů ocet dobře smyjte.
    • Můžete použít buď bílý ocet nebo jablečný ocet.
  6. 6
    Nanášejte vhodnou směs bylinek. Výrazné účinky pro léčbu lupů má například dřišťál, rozmarýn nebo bobkový list.[5]
    • Dřišťál kanadský má antibakteriální a antifungální účinky. Uvařte 2 lžičky (10 ml) kořene dřišťálu v jednom šálku (250 ml) vody. Potom směs nechte vychladit a používejte ji na vlasy po každém běžném mytí šamponem.
    • Antibakteriální a antifungální účinky má i rozmarýn. Smíchejte jeden šálek (250 ml) horké vody s jednou lžičkou (5 ml) sekaného rozmarýnu. Po vychlazení tekutinu sceďte a umyjte s ní své vlasy.
    • Hrst drcených bobkových listů vhoďte do jednoho litru vroucí vody. Překryjte a nechte 20 minut odstát. Potom směs sceďte a lehce ochlazenou ji vetřete do vlasů. Po jedné hodině vlasy umyjte čistou vodou a odstraňte všechny zbytky bobkových listů.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Změny životního stylu

  1. 1
    Kartáčujte vlasy z vršku hlavy směrem dolů. Pevné tahy kartáče mohou z hlavy odstranit oleje, způsobující lupy a rozprostřít je rovnoměrněji po zbytku vašich vlasů.
    • Kartáčování je nejefektivnější, když použijete pevné, stabilní tahy, které vedou od pokožky směrem ke konečkům vlasů.
    • Přidaným bonusem rozprostření olejů je to, že revitalizuje vysušené prameny vlasů a tím je zbavuje lupů a dodává jim na lesku.
  2. 2
    Vystavujte se slunci. Sluneční světlo prospívá zdraví vaší pokožky na hlavě a redukuje množství lupů. Každý den proto stravte nějaký čas venku na slunci a nezakrývejte si vlasy.[6]
    • Vyhněte se opalování. Ultrafialové záření ve vysokých dávkách může poškodit vaši kůži a vést až k rakovině. Měli byste si natírat krémem na opalování tělo i obličej a chránit se tak před škodlivými účinky UV paprsků.
  3. 3
    Změňte své stravování. V prevenci tvorby lupů zabírají potraviny bohaté na vitamín B a zinek.
    • Mezi potraviny s vysokým obsahem zinku patří například ústřice, korýši a další mořské plody, červené maso, drůbeží maso, vajíčka, vepřové maso, mléčné produkty a jedlá semínka.
    • Mezi potraviny s vysokým obsahem vitamínu B patří škeble, ústřice, mušle, játra, ryby, hovězí maso, sýr a vajíčka.
    • Měli byste se také snažit udržet celkově vyváženou stravu a konzumovat výživná jídla. Stejně tak důležitá je i správná hydratace.
  4. 4
    Používejte méně kosmetických přípravků pro úpravu vlasů. Produkty jako gely, pěny, spreje a vosky mohou postupně způsobovat mastnou pokožku. Oleje pak zapříčiňují větší množství lupů.
    • Do výčtu těchto nepříznivých prostředků nezahrnujeme šampony. Kondicionéry jsou také akceptovatelné, ale měli byste používat spíše ty, které se mají po aplikaci umývat.
  5. 5
    Používejte více šamponu. Lupy způsobené mastnou pokožkou můžou být zredukovány denním mytím vlasů pomocí šamponu. Ten totiž dokáže kůži vysoušet a zbavovat ji olejů.
    • Pokaždé se přesvědčte, že jste všechen šampon z vlasů skutečně smyli.
  6. 6
    Snižte stres. Vysoké hladiny stresu negativně ovlivňují zdraví v mnoha ohledech a lupy v tomto případě nejsou žádnou výjimkou-nadměrný stres jejich tvorbu může podporovat.
    • Lehké až středně těžké cvičení a meditace vám mohou pomoci se snížením hladiny stresu.
    • Kontrolovat stres pomáhá také dostatečný spánek. Snažte se spát 7-8 hodin každou noc.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Profesionální zdravotní péče

  1. 1
    Požádejte svého lékaře o předepsání silného šamponu. I přesto, že běžně dostupné šampony jsou obvykle velmi účinné, v těžkých případech lupů může být vyžadováno použití silného šamponu na předpis. Promluvte si s lékařem a zjistěte, jestli je ve vašem případě použití takového šamponu skutečně nezbytně nutné, a to zvláště pokud jste neúspěšně vyzkoušeli léčbu několika obyčejnými šampony proti lupům.
    • V šamponech na předpis je často obsažena látka zvaná ketokonazol, i když se v těchto produktech mohou objevit i jiné složky, které pomáhají v boji proti lupům.
  2. 2
    Používejte steroidový přípravek. [7] Pro léčbu kožních potíží se často používají kortikosteroidy, které se předepisují ve formě pro přímé užití na pokožku v případě dermatitidy kůže hlavy. Steroidy se mohou použít jak ve formě šamponu, tak ve formě různých roztoků a krémů.
    • Steroidové přípravky můžete získat jen na lékařský předpis. Ve volně prodejné formě se nenabízejí.
    • Nejobvyklejším steroidem, používaným v léčbě lupů, je betametazon bipropionát, který najdete v přípravcích jako je např. Bettamousse nebo Betnovate.
  3. 3
    Připravte se na dodatečné testování. Pokud máte s léčbou lupů problémy, lékař možná bude požadovat, abyste podstoupili nějaké testy k určení původní příčiny, než přejde k nasazení určité léčebné metody. Určením příčiny vašich lupů bude lékař moct nastavit léčebný postup, který bude nejvhodnější pro váš konkrétní stav.
    • Mezi obvyklé příčiny lupů patří vysušená nebo naopak mastná pokožka, způsobená nedostatkem šamponování. Lupy způsobené těmito příčinami se dají většinou snadno zvrátit bez nutnosti návštěvy odborníka.
    • Komplexní příčiny zahrnují seboroickou dermatitidu (mastná pokožka není způsobená nedostatečnou aplikací šamponu), lupénku, ekzémy, kontaktní dermatitidu a houbu známou pod názvem malasezzia.[8]
    Reklama

Tipy

  • Pokud jeden ze zkoušených šamponů selže, zkuste další. Prvotní příčina lupů se člověk od člověka liší, a proto na vás některé šampony mohou zabírat lépe než jiné, které se soustředí na eliminaci jiných příčin. Jestliže šampon delší dobu dobře funguje, ale jeho účinky začínají postupně slábnout, zkuste na chvíli přejít k jinému šamponu a zaútočte tak na lupy z různých "směrů".
Reklama

Věci, které budete potřebovat

  • Volně prodejné šampony proti lupům
  • Šampon proti lupům na předpis
  • Kartáč na vlasy
  • Tea tree olej
  • Čajové lístky
  • Vroucí vodu
  • Dětský olejíček
  • Kokosový olej
  • Citronovou šťávu
  • Jogurt
  • Ocet
  • Dřišťál
  • Rozmarýn
  • Bobkový list
  • Steroidový šampon nebo podobný přípravek

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 12 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 9 984 krát
Stránka byla zobrazena 9 984 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama