Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.
Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality.
Tento článek byl zobrazen 14 302 krát
Jestli si občas říkáte, odkud se vám na hlavě pořád berou ty malé bílé vločky, máme pro vás malou nápovědu: jsou to lupy! Ničeho se ale neobávejte, nejedná se o nic neléčitelného. V tomto článku uvádíme výčet domácích metod, které vám od lupů můžou pomoct. V případě, že se vám situace vymkne z rukou a nezabírají ani naše metody, ani volně dostupné šampony proti lupům, navštivte dermatologa.
Postup
Citronová šťáva
Olivový olej
-
1Použijte olivový olej. Před mytím ho aplikujte do vlasů a nechte ho působit asi 5-10 minut.
-
2Před spaním naneste olivový olej na vlasy znovu. Vlasy potom můžete zabalit do ručníku, bavlněné čepice nebo třeba do starého povlaku na polštář. Látka do sebe absorbuje přebytečný olej. Ráno už byste se měli vzbudit bez lupů.Reklama
Vaječné žloutky
-
1Rozšlehejte jeden nebo dva žloutky.
-
2Naneste žloutky na suchou hlavu. Snažte se, pokud možno, aby pokrývaly pouze kůži.
-
3Přes vlasy potom natáhněte plastikový sáček. Pozor - vajíčka zapáchají a navíc z hlavy stékají.
-
4Nechte žloutky působit asi jednu hodinu.
-
5Důkladně umyjte vlasy kvalitním šamponem. Možná bude zapotřebí umýt vlasy dvakrát, než se vám z nich podaří dostat veškeré zbytky vajec.Reklama
Doporučená péče o pokožku hlavy
-
1Myjte si pravidelně vlasy, ale nepřehánějte to. Lupy na hlavě vznikají zadržováním odumřelých kožních buněk. Nejsou tedy způsobené samotnými vlasy.
- Mayo Clinic doporučuje mýt vlasy každý den šamponem proti lupům, dokud lupy nezmizí. Následně byste měli pokračovat v mytí stejným šamponem asi 2x-3x týdně.[1]
- Nadměrné mytí vlasů šamponem, zejména nějakým na bázi agresivní chemikálie, jako je třeba lauryl sulfát, může poškodit pokožku a vysušit ji a ve výsledku způsobit ještě větší množství lupů.
-
2Nechte působit šampon proti lupům. Rozhodnete-li se mýt vlasy šamponem proti lupům, nechte ho před opláchnutím působit alespoň 5 minut.[1] Tím šamponu dáte dostatek času k ošetření vlasů a pokožky.
-
3Pro prevenci tvorby lupů kartáčujte vlasy po každém mytí. Kartáč pomůže rovnoměrně rozprostřít po celé hlavě přirozené oleje, které se běžně na pokožce hlavy vyskytují.[2]
- Začněte na temeni a kartáčujte směrem ven. Olej tak rozprostřete rovnoměrně po celé hlavě.
-
4Vyhýbejte se stresu a stresovým situacím. Stres totiž může způsobovat tvorbu lupů[1] , takže se ho pokuste zredukovat například cvičením nebo jinou zdravou a efektivní cestou.
- Jezte zdravě. To, co konzumujete, má nesmírný vliv na to, jak vaše tělo reaguje. Přemíra nezdravé stravy (fast food, sladkosti apod.) často vyústí v kožní a vlasové problémy.
- Pro zdravé vlasy a pokožku hlavy je nezbytné konzumovat dostatek stravy bohaté na vitamin B6 a zinek.
Reklama
Pískavice řecké seno
Dětský olej
Jedlá soda
-
1Nahraďte svůj šampon jedlou sodou. Jedlá soda má velké množství různých účinků a dá se využít i jako přírodní léčba lupů.
-
2Místo šamponu vetřete do mokrých vlasů a pokožky vrchovatou lžičku jedlé sody. Po jedné minutě vlasy důkladně omyjte.
-
3Chvíli počkejte a nechte jedlou sodu působit. Po dvou týdnech používání jedlé sody místo šamponu by měla vaše pokožka začít produkovat přirozené oleje a zanechat hlavu hydratovanou a bez lupů.Reklama
Citronová šťáva s tvarohem
Tato metoda se také nazývá Nimbu aur Dahi.
-
1Připravte si misku tvarohu a překrojte jeden citron napůl.
-
2Citron vymačkejte do tvarohu a obě přísady dobře promíchejte. Ponechte si kus citronové slupky.
-
3Směs naneste na vlasy. Použijte k tomu slupku z vymačkaného citronu a tvaroh rovnoměrně vetřete do vlasů.
-
4Po aplikaci tvarohu masírujte pokožku hlavy vnitřní stranou citronové slupky.
-
5Často opakujte. Brzy by již po lupech neměly být ani památky.
-
6Po každém ošetření nezapomeňte vlasy umýt šamponem. Směs totiž zanechává odporný zápach.Reklama
Jedlá soda s citronem
Kokosový olej
-
1Umyjte si vlasy, ale nepoužívejte kondicionér. Po umytí vlasy osušte a ujistěte se, že nejsou na dotek hebké, musí být úplně suché.
-
2Na pokožku hlavy naneste kokosový olej a snažte se, aby se nedostal přímo na vlasy.
-
3Vlasy umyjte. Ujistěte se, že jste skutečně vymyli veškerý olej. Možná bude potřeba vlasy umýt dvakrát, než se vám podaří všechno vymýt, ale obvykle postačí pouze jedno mytí.
-
4Opakujte jednou týdně, dokud lupy nezmizí.Reklama
Tea tree olej
-
1Kupte šampon s obsahem tea tree oleje a často ho používejte. Tea tree olej je přírodní antiseptikum, které navíc skvěle voní. Ukázalo se, že nejlépe proti lupům zabírají šampony s obsahem tea tree oleje nejméně 5%.[3]
-
2Vetřete šampon do vlasů a nechte ho pět minut působit.
-
3Opláchněte vodou a opakujte každý den.Reklama
Ústní voda
Jedná se o velmi zdravou metodu prevence lupů, která by se měla provádět asi jednou měsíčně.
Jablečný ocet
-
1Jednu část jablečného octa smíchejte se stejným množstvím vody. Umyjte si vlasy tak, jak jste normálně zvyklí a potom na ně opatrně vylijte připravenou směs a vetřete ji do hlavy. Dávejte pozor, aby se vám ocet nedostal do očí. Jestliže trpíte lupénkou nebo máte nějaké otevřené rány či strupy, bude vás to pálit (pokud pocítíte pálení, omyjte oblast vodou).
-
2Nechte směs působit 10-15 minut a potom ji opláchněte vodou. Po oschnutí vymizí i octový zápach.
-
3Opakujte každý den po dobu asi jednoho týdne.Reklama
Aspirin
Olej z cedrového dřeva
-
1V padesáti mililitrech nosného oleje rozmíchejte sedm kapek esenciálního oleje z cedrového dřeva, deset kapek cypřišového oleje a deset kapek jalovcového oleje.
-
2Směs vetřete do hlavy a nechte ji působit jednu hodinu. Olej pak z vlasů odstraníte tak, že do nich vetřete nějaký šetrný a jemný šampon a následně hlavu umyjete teplou vodou.
- Chcete-li se lupů skutečně zbavit nadobro, použijte stejné množství olejů a rozmíchejte je v 600 ml teplé vody. Tuto směs potom používejte jako finální spláchnutí po běžném umytí vlasů.
Reklama
Banán a ocet
-
1Oloupejte banán. Smíchejte ho se dvěma šálky octa.
- Banán s octem důkladně promíchejte. Použijte k tomu vidličku nebo metlu a obě ingredience rozmačkejte a smíchejte do jemné pasty.
-
2Pastu naneste na vlasy. Dejte si záležet a vmasírujte ji i do pokožky. Pokračujte v tom asi 5-10 minut, dokud není směsí pokrytá skutečně celá hlava i vlasy.
-
3Směs nechte působit asi 15-20 minut. Potom ji důkladně opláchněte.
-
4Opakujte jednou denně po dobu jednoho týdne. Jako prevenci pak můžete tuto metodu provádět jednou týdně.Reklama
Jedlá soda s octem
-
1Omyjte si vlasy studenou vodou - čím chladnější voda bude, tím lépe.
-
2Smíchejte sladový ocet s octem z bílého vína v poměru 1:1. Následně směs octů smíchejte s vodou, opět v poměru 1:1. Celkové množství finální směsi by mělo být asi 70-100ml.
-
3Ve chvíli, kdy máte vlhké, ale ne mokré, vlasy, naneste směs na temeno. Potom ji důkladně a silně vetřete do hlavy a vlasů. Nechte ji působit asi 5-10 minut. Po chvíli ucítíte mírné štípání, ale to je zcela normální - kůže se zbavuje odumřelých kožních buněk, které způsobují lupy.
-
4Důkladně opláchněte vlasy studenou vodou. Pokožku očistěte skutečně důkladně.
-
5Připravte si půl lžičky jedlé sody. Smíchejte ji se 30-40 ml vody a vytvořte jemnou pěnu.
-
6Ujistěte se, že máte vlasy pouze vlhké, ne úplně mokré, a naneste směs na temeno. Potom ji důkladně zapracujte do pokožky a rovnoměrně rozetřete do vlasů. Nechte ji působit asi 3-5 minut. Bude to nejspíš trochu štípat. Víc a dříve než ocet, ale opět se jedná pouze o přirozený proces zbavování se odumřelých kožních buněk, které způsobují lupy.
-
7Vlasy důkladně opláchněte studenou vodou. Buďte důslední a pořádně celou hlavu očistěte.
-
8Vlasy jemně osušte ručníkem. Potom je nechte samovolně doschnout. Jakmile jsou vlasy suché, skloňte hlavu a důkladně je zpracujte rukama. Vydrhnete tak z vlasů poslední zbytky kožních šupinek. Hotovo, nyní byste již měli být zcela bez lupů!Reklama
Jogurt
-
1Umyjte si vlasy šamponem, opláchněte je a následně vetřete do pokožky bílý jogurt - ten nechte působit asi 10-15 minut.
-
2Vlasy opláchněte a znovu umyjte za použití malého množství šamponu, pokud je to potřeba. Na finální opláchnutí byste měli použít směs tymiánu, kopřivy nebo šalvěje a dvou lžic octa. Pro výrobu směsi můžete použít čerstvé nebo sušené bylinky a čajový sáček nebo sítko.
-
3Zahřejte konvičku na čaj a vsypte do ní jednu lžičku bylinek na každý požadovaný šálek.
-
4Na každou dávku bylinné směsi vlijte do konvičky šálek vody. Nechte odvar louhovat 10-15 minut a potom s ním opláchněte nanesený jogurt do připravené misky. Tyto zbytky potom můžete opět použít pro prevenci zdravé pokožky.Reklama
Zederach s olivovým olejem
-
1Připravte si 2-4 kapsle zederachu indického.
-
2Kapsle rozdělte. Uvnitř najdete zederach ve formě hrubého prášku.
-
3Připravte si 4 lžíce olivového oleje nebo nějakého jiného oleje, dle svého výběru.
-
4Smíchejte prášek s olejem. Následně směs aplikujte na pokožku hlavy. Ucítíte svědění, to je ale zcela normální.
-
5Směs nechte na vlasech alespoň jednu hodinu, ale klidně i přes noc (záleží na vašich preferencích). Vlasy pak umyjte šamponem a kondicionérem. Opakujte podle potřeby.Reklama
Zelený jíl
Zelený jíl je skvělým prostředkem pro péči o kůži. Vynikající účinky má také na vlasy a pokožku hlavy. Chladivý efekt pomáhá odstraňovat nežádoucí oleje, uklidňuje pokožku a působí proti podráždění a lupům.
Vaječný olej (Eyova)
-
1Masírujte do hlavy vaječný olej po dobu 5-10 minut a následně ho nechte působit přes noc. Vaječný olej obsahuje:
- Dlouhý řetězec polynenasycených omega-3 mastných kyselin, jako je třeba kyselina dokosahexaenová (DHA), která dokáže oživovat folikuly.
- Cholesterol, který vlasům dodává lesk a třpyt a zároveň eliminuje lupy.
-
2Ráno vlasy umyjte, nejlépe jemným, bylinným šamponem. Šampon použijte pouze jednou, protože z vlasů a pokožky vytahuje přirozené lipidy a vlasy jsou potom křehké a vysušené.
-
3Pro viditelné účinky používejte olej 2x-3x týdně po dobu 12 týdnů. Pravidelné používání je velmi důležité pro správné vyživení membrán buněk folikulů.
-
4Pokračujte v dlouhodobém nanášení vaječného oleje a zabraňte opětovnému vytváření lupů.
- Vaječný olej je stabilní a nezpůsobuje nepořádek. Je vhodnější alternativou k maskám z vaječných žloutků a během sprchování v teplé vodě nezpůsobuje charakteristický vaječný zápach. Zároveň neriskujete salmonelu a následnou infekci.
Reklama
Pasta z kokosu a medu
-
1Smíchejte kokosový olej, olivový olej, jogurt a med. Poměr uvedených ingrediencí by měl být zhruba 2:2:3:2, při kterém vytvoříte středně hustou pastu - hladkou, ale ne příliš tekutou, aby stékala z hlavy. V případě potřeby zahustěte přidáním jogurtu nebo medu.
-
2Směs vmasírujte do hlavy. Dejte si načas a pastu rozetřete rovnoměrně od kořínků až ke konečkům. V nanášení pokračujte asi 10 minut. Otevřete tím póry na pokožce hlavy a zajistíte lepší krevní cirkulaci. Taková masáž hlavy je navíc velmi příjemná.
-
3Pastu nechte působit asi 20 minut ve velmi vlhkém prostředí. Po usazení pasty si můžete sednout třeba pod napařovač nebo si dejte horkou vanu. Pokud nemáte vanu, nezoufejte - prostě jen nechte pastu nanesenou o něco déle (30-45 minut).
-
4Hlavu omývejte šamponem, dokud se vám nezdá kompletně čistá. Skočte do sprchy a umyjte vlasy. Obvykle je potřeba umytí zopakovat ještě jednou, abyste vlasy i pokožku skutečně důkladně umyli a dostali z nich veškerou pastu. Nepřehánějte to - mohli byste z pokožky i vlasů vytáhnout vlhkost, kterou jim pasta poskytla. Následně použijte váš běžný kondicionér, ale pouze na konečky vlasů.
-
5Pokud používáte vysoušeč vlasů, nastavte ho na nízkou teplotu. Suché horko, právě takové, které produkuje fén, může přispět k šupení pokožky a vytváření lupů. Jestliže jste tedy zvyklí používat pro styling svých vlasů fén, buďte opatrní a snažte se ho na pokožku mířit co nejméně. Použít můžete také žehličku na vlasy.
-
6Ošetření vlasů zakončete aplikací lesku z kokosového oleje. Čtyři až pět kapek kokosového oleje rozetřete v dlaních a zahřejte ho tak. Potom si oběma rukama pročeště vlasy a rozprostřete olej rovnoměrně do pokožky a vlasů. Podle potřeby můžete nanášení oleje několikrát opakovat.Reklama
Pomerančová kůra
Vitamin C a kyselina citronová jsou látky obsažené v pomerančích, které dokážou ošetřovat barevný odstín a texturu pokožky. Pomerančová kůra přináší také určité benefity v péči o vlasy. Kyselé složky pomerančové kůry totiž pomáhají redukovat přebytečný olej. Níže uvádíme instrukce pro správné ošetření pokožky a zabránění vytváření lupů. Tuto metodu můžete snadno použít doma:
Tipy
- Pravidelně čistěte svůj kartáč na vlasy v octu.
- Neškrábejte se na hlavě. Podobným jednáním byste nechtěně podráždili kůži a způsobili její zvýšenou citlivost. Ve výsledku byste tím mohli výskyt lupů ještě zhoršit. Místo toho raději po umytí vmasírujte do vlasů tea tree olej a dodejte jim tak potřebné živiny.
- Pokud používáte šampon, zkuste do něj přidat trochu citronové šťávy. Snížíte tím nežádoucí působení lupů.
- Použijte pomádu proti lupům. Tento přípravek vám může také pomoct.
- Šampon proti lupům nepoužívejte každý den, protože byste tím zbytečně vytahovali veškeré přirozené oleje z pokožky.
- Vlasy si češte hřebenem s malými zuby, kterými z nich odstraníte všechny šupinky i lupy. Na pokožku hlavy můžete také nanést trochu dětského pudru (na šupící se místa) a potom ho společně s lupy vyčesat zmíněným hřebenem.
Varování
- Pokud začnete používat šampon proti lupům a potom náhle přestanete, lupy se můžou vrátit ve větším množství, než dříve.
- Jakékoli přírodní metody zkoušejte pouze po předchozím studiu jejich účinnosti. Ačkoli se jedná o metody, které byly odzkoušeny členy čtenářské komunity, kteří zaznamenali jejich účinnost, výsledky se můžou lišit podle unikátní textury vlasů a kožní reakce každého z nás.
- Pokud se rozhodnete použít ocet, vaše vlasy budou zapáchat po každém namočení i několik dnů po aplikaci. Jak už jsme ale zmiňovali výše, zápach vyprchá po tom, co vlasy uschnou. Jedná se ale skutečně jen o malou oběť v porovnání s vysokou účinností této léčby, která vás zbaví nepříjemných lupů.
- Přípravek z jakékoli uvedené metody před aplikací nejprve vyzkoušejte na malém kousku kůže a zjistěte, jak na něj vaše pokožka reaguje. Nezkoušejte žádnou z metod, pro níž je zapotřbí ingredience, na kterou jste alergičtí.
- Pokud se váš problém s lupy dostane do fáze, kdy byste na vršících se šupinách mohli lyžovat, navštivte svého lékaře. Pamatujte ale, že kůže na hlavě se v různé míře šupí každému z nás a ve většině případů z toho není potřeba dělat žádnou vědu.
- Pokud se rozhodnete vyzkoušet metodu s banánem, dejte si záležet a důkladně ho z vlasů vymyjte (ze zřejmých důvodů).
- Jestliže lupy z vaší hlavy nemizí ani po vyzkoušení několika přírodních metod, možná trpíte lupénkou nebo seboroickou dermatitidou. V takovém případě se o možnostech léčby poraďte s dermatologem.