Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Pokud vás čeká test na drogy jako součást přijímacího řízení do zaměstnání, nebo v práci budete mít namátkové testy, pravděpodobně se budete chtít zbavit drog, které ve svém těle máte a připravit se na hladký průběh testu. Pochopitelně jediným způsobem, jak zajistit, že nebudete mít v těle marihuanu, je nekouřit ji, ale pokud je na to už příliš pozdě, můžete si zjistit co nejvíce informací o testování a zkusit strategie, které vám pomohou zlepšit vaše šance. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zjistěte si, jak fungují testy na THC

Stáhnout PDF
 1. 1
  Zjistěte si, které faktory ovlivňují detekční dobu THC. Po požití marihuany zůstává její hlavní aktivní látka THC v těle. Doba, po kterou THC (nebo její metabolity – chemikálie vznikající při jejím rozkladu) zůstávají v těle závisí a několika zdravotních faktorech a na životním stylu, který vedete (viz níže).
  • Metabolismus. Váš metabolismus hraje důležitou roli v tom, jak rychle, nebo jak pomalu se vám THC v těle rozkládá a odchází vám z těla. Každý má jinak rychlý metabolismus a jeho rychlost závisí na výšce, váze, pohlaví, úrovni fyzické aktivity a genetice.
  • Procento tělesného tuku. THC se ukládá v tukových buňkách, což znamená, že po požití drogy se ho nejvíce nachází v tučných tkáních, jako je mozek, vaječníky a varlata. Metabolity THC se ovšem mohou v těle nacházet i měsíce po požití drogy. [1]
  • Frekvence užívání. To, jak často marihuanu užíváte, ovlivňuje to, jak dlouho vám zůstane v těle. Protože THC a její metabolity zůstávají v těle dlouho po tom, co účinky marihuany pominou, častější užívání způsobí hromadění těchto látek, což nakonec vede k jejich permanentně zvýšené hladině v těle. Silní uživatelé tedy budou mít pozitivní test i dlouho po tom, co marihuanu nepožili.
  • Síla drogy. Síla, neboli potence drogy, má také vliv na to, jak dlouho vám její zbytky zůstanou v těle. Silná marihuana s vysokým obsahem THC vám v těle zůstane déle, než slabší marihuana s nižším obsahem THC.
  • Cvičení/životní styl. Úroveň tělesné aktivity ovlivňuje množství THC, které zůstane po požití v těle – mnoho lidí ovšem neví, jak přesně tento vztah funguje. Někteří lidé si myslí, že cvičením se THC z těla uvolní, protože se spalují tukové buňky, ale studie potvrzují, že z krátkodobého hlediska jde o opačný efekt. Jinými slovy, když si po požití marihuany zacvičíte, hladina THC v těle vám mírně vzroste. [2]
 2. 2
  Měli byste vědět, zda jste pravděpodobným kandidátem pro test na drogy. Pokud má potenciální zaměstnavatel zhruba 100 kandidátů na pracovní pozici, nebo jde o nějakou státní společnost, nebo soukromou banku, pravděpodobně budete muset podstoupit test, buď jako součást přijímacího řízení, nebo v průběhu zaměstnání. Ministerstvo obrany USA vyžaduje pravidelné testy u vojáků, policistů a probačních důstojníků. V některých oborech, jako jsou restaurace a pohostinství je testování velmi vzácné, ale to neznamená, že zaměstnavatelé na těchto místech testy neprovádějí.
  • Uvědomte si, že testy na moč lze využít k detekci těhotenství a některých onemocnění, ale váš zaměstnavatel nemá právo je po vás požadovat a podle zákona má dokonce zakázáno vás nepřijmout do zaměstnání na základě těchto nemocí, nebo na základě těhotenství.[3]
 3. 3
  Seznamte se s různými testy, které možná budete muset podstoupit. Existuje několik různých metod testování přítomnosti THC v těle. Tyto testy se liší cenou, metodou použití a přesností. Znamená to, že většina zaměstnavatelů (i když ne všichni) využívají levnější testy, zatímco zaměstnavatelé, kteří hledají zaměstnance na vysoké pozice většinou využívají dražší testy. Zde uvádíme běžné formy testů:
  • Testy na sliny: Testy na sliny využívají vzorek slin z úst. Jsou levné, ale mají velmi krátkou detekční dobu. Teoreticky dokážou odhalit užívání marihuany pouze několik dní po užití. Někteří zaměstnavatelé tyto testy používají, protože jsou levné a snadné a nelze je snadno obejít. Výsledky těchto testů jsou ovšem často nespolehlivé a v USA se tedy moc často nepoužívají, i když v některých zemích (například v Austrálii) je jejich používání běžné. [4]
  • Testy moči: Testy moči většinou neodhalují přítomnost THC v těle, ale pouze metabolitů této látky, THC-COOH, které se vytvářejí po užití marihuany a mohou v těle zůstat dlouho po tom, co THC zmizí. Existují dva základní typy testů moči, které může váš zaměstnavatel použít:
   • První typ testu probíhá tak, že musíte navštívit testovací laboratoř, kde vám bude odebrán vzorek moči do speciální zkumavky, která se uzavře a pošle se do laboratoře na screening.
   • Druhým typem testu je levnější metoda, která je v poslední době populární. Jde o test, který poskytne okamžité výsledky a zaměstnavatel ho může dát namátkově kterémukoli zaměstnanci. [5]
  • Krevní testy: Krevní testy testují krev na přítomnost THC. Protože THC zůstává v krvi pouze krátkou dobu (většinou jen 12-24 hodin), [6] , tyto testy se nepoužívají příliš často. Krevní testy se používají například v případě pracovního úrazu nebo nehody, aby se zjistilo, zda byl zaměstnanec v době nehody pod vlivem drog.
  • Test vlasových váčků: Tyto testy jsou drahé a většinou se používají v případě důležitých pracovních pozic, které vyžadují kompletní prověrku. Tyto testy dokážou odhalit užívání marihuany do doby až tří měsíců od požití. [7] Nejčastěji se tyto testy používají v hazardním průmyslu. [8]
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Jak se očistit

Stáhnout PDF
 1. 1
  Buďte skeptičtí. Na internetu najdete spoustu informací o tom, jak obejít testy na drogy. Mnoho z uvedených triků není podpořeno žádnými vědeckými důkazy, takže byste k nim měli přistupovat skepticky a neměli byste marnit čas a peníze něčím, co na výsledky testu nakonec nebude mít žádný vliv.
  • Metody v této sekci vám sice mohou pomoci, ale nezaručují úspěch. Když je použijete špatně, mohou dokonce zvýšit riziko, že budete mít pozitivní test, takže musíte postupovat velmi opatrně.
 2. 2
  Zkuste naředit svoji moč. Tuto metodu lze použít v případě, že vás čeká test moči. Principem je to, že pozitivní nebo negativní výsledek stojí na koncentraci metabolitů THC v moči, takže když dáte k testování vzorek extrémně naředěné moči, koncentrace se sníží pod 50 ngt/ml (což je spodní hranice u většiny testů na drogy) a vy testem úspěšně projdete. Bohužel mnoho testů na moči v dnešní době tuto strategii již dokáže detekovat, [9] takže je nutné zapojit několik protiopatření. Níže se dozvíte, jak správně naředit moč.
  • Začněte tři dny před testováním a začněte zvyšovat množství kreatininu ve svém těle. Jezte hodně červeného masa, nebo berte kreatinin ve formě doplňků stravy (seženete ho v obchodech pro sportovce, nebo v obchodech se zdravou výživou). Tento krok je velmi důležitý, protože mnoho testů detekuje také hladinu této látky (metabolitu kreatinu), aby bylo ověřeno, že moč není naředěná. Když tento krok nesplníte, pravděpodobně testem neprojdete kvůli podezření na ředění moči.
  • Jednu nebo dvě hodiny před testem si vezměte 50-100 mg vitamínů B2, B12, nebo B-komplexu, abyste měli moč zbarvenější. Potom vypijte každých 15 minut sklenici vody. Měli byste vypít zhruba litr vody. Nepřežeňte to ovšem, abyste se neotrávili vodou (otrava vodou je smrtelná). Měli byste se také alespoň jednou před testem vymočit, abyste jako vzorek neposkytovali svoji první moč po naředění.
  • Až budete muset odevzdat vzorek, udělejte to uprostřed proudu, ne hned na začátku močení. Budete tak mít největší šanci, že poskytnete vzorek s nejnižší možnou koncentrací metabolitů THC, protože vyplavíte koncentrovanější moč z močové trubice ven.
   • Pokud máte příliš naředěnou moč a budete moci test zopakovat, snažte se ho naplánovat za co nejdelší dobu. Budete díky tomu mít dostatek času na to, abyste dosáhli konce své detekční doby, nebo se pokusili moč opět naředit, ale tentokrát tak, abyste to nepřehnali a dosáhli požadovaného výsledku.
   • Když budete pít hodně vody, nevyplavíte tím THC z těla, pouze tím naředíte svoji moč.
 3. 3
  Upravte si vlasy. Testy vlasů vyžadují odebrání vzorku vlasů z vaší hlavy. Když nebudete mít vlasy, nebude možné provést test. V takovém případě budete muset poskytnout vzorek tělesného ochlupení. Můžete si oholit celé tělo a tvrdit, že jste kulturista, plavec, nebo cyklista. Pokud ale přijdete na pracovní pohovor s hlavou plnou vlasů, váš zaměstnavatel pravděpodobně pojme podezření. Pokud se tedy chcete oholit, měli byste to udělat ještě před prvním pohovorem, abyste nevzbudili zbytečné podezření.
 4. 4
  Využijte „mezer“ v detekčních dobách testů. Každý test na přítomnost marihuany v těle má určité detekční „okno,“ během kterého je možné odhalit přítomnost metabolitů THC v těle. Pokud se vám tedy podaří načasovat test tak, abyste se tomuto oknu vyhnuli, budete mít větší šanci, že získáte negativní výsledek (i když vám to nikdo nezaručí). Většina testů na vlasy nedokáže odhalit užívání marihuany v posledních několika dnech, protože délka vlasů, která je potřeba k provedení testu ještě nevyrostla z pokožky hlavy. Níže uvádíme detekční okna pro běžné metody testování, za předpokladu, že jste marihuanu užili pouze jednou: [10]
  • Testy na sliny – 12-24 hodin po užití
  • Test na moč – 1-3 dny po užití
  • Krevní test – 1-3 dny po užití
  • Testy vlasů – od 3-5 dnů po užití až do 90 dnů po užití
  • Poznámka: U těžkých uživatelů jsou tato okna mnohem širší.
 5. 5
  Snažte se získat čas. Když vše ostatní selže, snažte se test odložit, nebo si ho naplánovat na jindy. Každý den navíc vám poskytne příležitost zvýšit šance na negativní výsledek. Například jedna (třebaže neformální) studie zjistila, že za správných okolností je možné projít testem na moč již 24-48 hodin po užití marihuany. [11]
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Boření mýtů o testech na drogy

Stáhnout PDF
 1. 1
  Nesnažte se marihuanu vypotit. Jak jsme již uvedli, mnoho lidí si myslí, že vhodnou metodou na očištění těla od THC je pocení, většinou ve formě cvičení, nebo také sauny. Důvodem je to, že se THC ukládá v tukových buňkách, takže si lidé myslí, že když budou spalovat tuky, THC z jejich těla odejde s potem. Ve skutečnosti tento předpoklad není ničím potvrzen. Cvičení sice může zrychlit metabolismus trochu urychlit odcházení THC z těla, ale po cvičení se hladina THC naopak dočasně zvýší, takže rozhodně nejde o vhodnou metodu na poslední chvíli. [12]
 2. 2
  Nesnažte se zbavit se tělesného tuku pomocí diety. Stejně jako u výše uvedené metody není možné odstranit THC z těla tím, že se zbavíte tělesného tuku a tedy i tukové tkáně, kterou máte na těle. Z mnoha důvodů uvedených výše tato metoda v žádném případě nefunguje a není podpořena žádnými důkazy.
 3. 3
  Neutrácejte peníze za „detoxikační“ balíčky. Protože je spousta lidí, kteří hledají rychlou a snadnou metodu, jak dostat THC z těla, na internetu najdete spoustu prodejců, kteří nabízejí detoxikační balíčky pro tyto zoufalé lidi. Tyto balíčky většinou obsahují pilulky nebo sirupy, které by vám měly „očistit“ tělo od THC a jeho metabolitů. Neexistují žádné vědecké důkazy, které by potvrzovaly účinnost těchto přípravků. Ve skutečnosti neexistují žádné látky ani vitamíny, které by vám dokázaly z těla odstranit THC. Pokud narazíte na svědectví o tom, že tyto přípravky skutečně fungují, měli byste to brát jako šťastnou náhodu.
 4. 4
  Neničte si vlasy speciálními šampony a roztoky. Někteří lidé tvrdí, že když si před testem vlasů umyjete vlasy speciálním roztokem (který je většinou dost drahý) nebo šamponem, zbavíte se THC z vlasů. Ve skutečnosti neexistuje žádný šampon, který prokazatelně odstraňuje THC z vlasů. Kromě toho některé „domácí metody“ tohoto typu doporučují použít roztok bělidla, který vám může podráždit pokožku hlavy a zničit vlasy. Co se týče testů na marihuanu, měli byste se řídit zdravým rozumem a nedávat si na vlasy žádné škodlivé chemikálie.
  Reklama

Tipy

 • Snažte se test odložit na co nejpozději, abyste měli jistotu, že bude negativní.
 • Nekuřte žádnou další marihuanu, ani nejezte potraviny s jejím obsahem. Vrátilo by vás to zase zpět na začátek.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 39 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 61 703 krát
Kategorie: Závislosti
Stránka byla zobrazena 61 703 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama