Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Máte pocit, že po celém dni vypadají vaše vlasy stále mastné? Pokožka vaší hlavy vylučuje maz proto, aby udržela vlasové folikuly zdravé, ale pokud vaše vlasy vypadají po několik hodinách od umytí, že by je bylo nutné umýt znova, produkce mazu je možná nevyvážená. Naučte se, jak se zbavit mastných vlasů tím, že si vybudujete nový systém mytí, začnete používat správné přípravky a budete mít v rukávu několik extra triků.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Mytí a nanášení přípravků

  1. 1
    Naplánujte si rozvrh mytí. Šampon zbavuje vlasy mastnoty, ale zároveň z nich také odčerpává příliš mnoho olejů, které je chrání před poškozením a vysoušením. Pokud se vám vlasy snadno lámou a rychle mají roztřepené konečky, je možné, že už teď je myjete příliš často. Vybudujte si rozvrh mytí, díky kterému budou vaše vlasy zdravé a hebké, takže budete moci bojovat s mastnotou, aniž byste je poškozovali.
    • Mýt si vlasy každý den se hodí pokud máte velmi jemné vlasy, žijete v oblasti s vysokou vlhkostí vzduchu nebo se každý den silně zpotíte, třeba při cvičení. Většině lidí by ovšem mělo stačit mytí vlasů každé 2 až 4 dny. Máte-li velmi kudrnaté vlasy afrického typu, nebo pokud si je ošetřujete keratinem, mělo by vám stačit ještě méně často.[1]
    • Vlasy produkují maz ve stejném množství bez ohledu na to, jak často je budete mýt.[2]
  2. 2
    Vyberte si ten správný šampon. Vyberte si šampon, který se hodí pro mastné vlasy. Nejčastější druhy většinou obsahují sulfáty, které jsou nechvalně známé tím, jak poškozují pokožku a vlasy.[3] Vyzkoušejte to, ale pokud vám šampon dráždí pokožku hlavy nebo vlasy příliš vysušuje, raději přejděte na přípravek bez sulfátů.
    • Pokud nemůžete najít účinný, bezpečný šampon, můžete ho dokonce úplně nahradit některým z následujících tipů z domácí spíže.
    • Vyhýbejte se přípravkům, které inzerují "spoustu lesku," protože obsahují velké množství olejů.
  3. 3
    Zamilujte si suchý šampon. Suchý šampon je voňavý pudr, který si vetřete do vlasů, aby absorboval mastnotu, ale zároveň je nezbavil ochranných olejů. Podržte nádobku asi 15 cm daleko od pokožky hlavy a lehce prášek naneste na kořínky a střední část vlasů. Nechte dvě minuty působit a pak vmasírujte čistýma rukama do celé délky. Naneste, kdykoliv máte pocit mastných vlasů, klidně 1 – 3x mezi jednotlivými mytími.[4] [5]
    • Pokud budete suchý šampon používat příliš často, bude se ve vlasech hromadit. Nanášejte ho pouze lehce a jen na mastné oblasti (nejčastěji vrstvy vlasů těsně u pokožky hlavy).
    • Suchý šampon se prodává buď jako pudr nebo ve spreji. Vyberte si ho podle toho, zda máte raději vůni pudru nebo spreje.
    • Jedlá soda, prášek z mastku a podobné pudry absorbují mastnotu také velmi dobře.
  4. 4
    S kondicionérem opatrně. Kondicionér má za úkol, aby byly vlasy hebké a hladké, což je jenom krůček od mastných. Používejte ho pouze okamžitě po mytí šamponem, kdy jsou vlasy nejsušší a držte se množství o velikosti malé mince. Vetřete ho navíc jen do konečků vlasů, protože kořínky jsou samy o sobě dost hladké.
    • Abyste ještě snížili množství kondicionéru, naneste vlasy pouze trochu kondicionéru ve spreji.[6]
    • Překvapivé je, že pokud si vlasy umyjete pouze kondicionérem místo šamponu, trochu mastnoty z nich odstraníte, i když ne tolik jako šamponem samotným.[7] Mytí kondicionérem je nicméně prospěšné především pro suché vlasy. Pokud máte problémy s nadměrným maštěním, vsaďte raději na šampon.
  5. 5
    Omezte používání stylingových přípravků. Asi vás nepřekvapí, že pomáda a nejrůznější gely či pěny vám v boji s mastnými vlasy příliš neposlouží. Držte se pouze lehkých přípravků, jako jsou například spreje na podporu textury. Pokud se rozhodnete jednou za čas stylingovou pěnu použít, večer ji z vlasů důkladně vymyjte.
  6. 6
    Vyberte si extra čistící šampon, pokud je to nezbytné. Čistící šampony jsou velmi silné přípravky, které vlasy zbaví i silného nánosu mastnoty. Protože jsou ale velmi agresivní a mohou vlasy poškozovat, používejte je pouze každé druhé až čtvrté umytí.[8]
    • Extra čistící šampon nikdy nepoužívejte na barvené vlasy, protože barvu velmi rychle vymývá a vlasy oslabuje.
  7. 7
    Dávejte si pozor na lupy. Mnoho lidí, kteří trpí lupy, si myslí, že problémem je suchá pokožka hlavy. Přitom jsou často výsledkem nadprodukce mazových žláz v pokožce hlavy.[9] Pokud máte lupy, používejte šampon proti lupům a postupujte podle instrukcí na obalu.
    • Existuje několik typů šamponů proti lupům. Pokud se po několika použitích vaše situace nezlepší, přejděte na další s jiným hlavním činidlem. Případně navštivte lékaře a požádejte o recept na speciální přípravek.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Použití domácích přípravků

  1. 1
    Myjte si vlasy vodou z ovesných vloček. Nasypejte asi 1 lžíci (15 ml) suchých ovesných vloček do ½ šálku (120 ml) vody. Dvě minuty povařte, pak nechte vychladnout a vločky sceďte. Zbylá voda obsahuje přírodní mýdlo, které často dokáže smýt z vlasů mastnotu stejně dobře, jako šampon.[10] Vyzkoušejte vodu místo šamponu, abyste zjistili, zda si můžete dovolit oželit chemii a ušetřit peníze.
  2. 2
    Naneste na vlasy jílovou masku. Sežeňte si jíl, který se prodává jako kosmetický produkt a smíchejte ho s vodou, dokud nevznikne hladká pasta. Pracujte po menších pramíncích a pokryjte navlhčené vlasy maskou.[11] Zakryjte potravinářskou fólií nebo igelitovým sáčkem a nechte 5-30 minut působit. Pak opláchněte.
    • Zkuste bentonitový jíl nebo jíl z Maroka.[12]
  3. 3
    Zkuste použít jablečný ocet a jedlou sodu. Lidé s křehkými a jemnými vlasy často používají jablečný ocet k odstranění nahromaděných stylingových přípravků. Vyzkoušejte zda tento způsob bude fungovat i na vás či nikoliv.[13] [14] [15] Můžete také přejít na další krok a vyzkoušet život bez šamponu. Jděte na to tímto způsobem:[16]
    • Připravte si lahev se směsí poloviny jedlé sody a poloviny vody. Do druhé lahve nalijte polovinu jablečného octa a polovinu vody.
    • Protřepejte lahev s jedlou sodou a trochu si naneste na vlasy. Opláchněte.
    • Protřepejte lahev s jablečným octem a trochu si naneste na vlasy. Opláchněte.
    • Opakujte přibližně jednou týdně, nebo ve chvíli, kdy se na vlasech nahromadí mastnota. Pokud máte stále pocit mastných vlasů, nechte ocet deset minut působit, než ho opláchnete.
  4. 4
    Naneste na vlasy citrusovou šťávu. Šťáva z citrusů je další oblíbený domácí způsob jak bojovat s mastnými vlasy. Zkuste rozmíchat šťávu z jednoho nebo dvou citrusů v 1 šálku (240 ml) vody. Vmasírujte si směs do vlasů a pokožky hlavy a po pěti minutách opláchněte.
    • Pro rychlou aplikaci citrusové šťávy si připravte vlasový sprej z citronů.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Jiné způsoby péče o vlasy

  1. 1
    Nesahejte si na vlasy. Pokud si neustále vlasy probíráte prsty nebo si je rukou dáváte za uši, nanášíte si na ně mastnotu z pokožky rukou. Sepněte si vlasy gumičkou nebo sponkou, aby vám nepadaly do očí. Na internetu najdete mnoho tipů na to, jak odolat pokušení vlasů se dotýkat.
  2. 2
    Vyberte si pro sebe ten správný účes. Zkuste drdol, copánky a další účesy, které vaše vlasy udrží pohromadě. Když budete mít vlasy sepnuté místo toho, aby vám pramínky volně visely, nebude tolik vidět, že jsou mastné.
  3. 3
    Mytí vlasů si správně načasujte. Pokud se vám blíží velká událost, umyjte si vlasy v tentýž den, aby vypadaly čistě a svěže. Načasujte si mytí tak, abyste si vlasy nemyli několik dní předtím, než na událost půjdete. Vlasy pak zůstanou celý den bez mastnoty.
  4. 4
    Zvažte vhodný sestřih. Pokud se vám vlasy hodně mastí, dlouhá hříva bude vyžadovat spoustu péče. Na druhou stranu většina mastnoty se hromadí u kořínků, takže kratší sestřih může vaši situaci zlepšit. Nebojte se proto experimentovat s vhodnou délkou vlasů dokud nenajdete tu, která vám nejlépe vyhovuje.
    Reklama

Tipy

  • Nezapomeňte si vlasy po umytí vždy důkladně opláchnout. Zbytky šamponu mohou dráždit pokožku a podporovat tvorbu mazu.
  • Pokud se vám vlasy stihly promastit, upleťte si na noc francouzský cop. Vyspěte se s ním a ráno ho rozpleťte.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 9 133 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 9 133 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama