Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Moli jsou častým problémem domácností ve spížích, kde hodují na obilí a potravinách z něj, i v šatnících, kde jsou přitahování vlnou, hedvábím a dalšími látkami. Zbavení se molů navždy vyžaduje dvojí přístup: nejprve řešení momentálních potíží s moli a vyčištění oblasti a potom užití preventivních opatření, k ujištění se, že se moli nevrátí.

Metoda 1
Metoda 1 ze 4:

Zbavení se molů v šatníku

  1. 1
    Rozpoznejte znaky. Pokud jste viděli poletovat kolem jednoho nebo dva moly, ale nejste si jistí, jestli jste byli napadeni, hledejte tyto znaky:
    • Drobné dírky ve vašich svetrech nebo jiných částech oblečení. Pokud máte dírky v jednom svetru, pravděpodobně najdete další. Zkontrolujte všechno své oblečení vyrobené z vlny, peří, kožešin a hedvábí.
    • Oblečení, které vypadá zaprášené nebo vybledlé, nebo zatuchle páchne.
    • Pavučinky v rozích šatníku nebo na oblečení.
  2. 2
    Nastražte pasti na moly. Abyste se postarali o momentální problém s moly ve vašem šatníku, pochytejte je feromonovými pastmi na moly, které je přitahují a hubí lepivou látkou, ze které, jakmile se jí dotknou, nemohou utéci.
    • Můžete si vyrobit vlastní pasti na moly z mucholapky a rybího oleje, který moly přitahuje. Nakapejte trošku na mucholapku a pověste jí do své skříně.
    • Pasti vyvinuté pro chytání myší, jsou na chytání molů také účinné.
  3. 3
    Vyperte si oblečení. Abyste se zbavili vajíček, které mohli moli naklást, je důležité vyprat každý kus oblečení.
    • Jednotlivé kusy oblečení vyperte podle jejich instrukcí k péči. Pokud možno, dejte je do sušičky. Předměty, které nemohou být sušeny při vysoké teplotě, můžete dát na pár dní do mrazáku, abyste zničili všechna vajíčka.
    • Vyperte povlečení, ručníky a všechno další prádlo uložené ve vašem šatníku.
    • Vyjměte kufry, tašky a další nádoby a také je umyjte.
  4. 4
    Umyjte šatník. Teď, když jste vše z šatníku vyndali, je čas ho vydrhnout od shora dolů, abyste se zbavili molích vajíček, které tam stále mohou číhat.
    • Použijte k vyčištění podlahy a stěn šatníku mýdlovou vodu nebo roztok octa a vody. Namočte houbičku s drátěnkou do roztoku a vydrhněte zdi, abyste oškrábali všechna vajíčka. Obzvlášť dobře vyčistěte praskliny a štěrbiny.
    • Dobře vyluxujte. Použijte k vyčištění koberce ve vašem šatníku vysokotlaký vysavač. Když už jste v tom, vyluxujte také ložnici, protože tam moli mohli naklást vajíčka.
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 4:

Prevence budoucího zamoření vašeho šatníku

  1. 1
    Po tom, co jste měli na sobě oblečení vyrobené z vlny, kožešiny nebo peří, ho vykartáčujte. Molí vajíčka se obvykle dostanou do šatníku prostřednictvím oblečení, které bylo nošeno venku.
  2. 2
    Udržujte své oblečení v čistotě. Moli přitahuje vlna, ale jsou obzvlášť schopní dostat se do vašeho šatníku, když má na sobě oblečení skvrny od potravin a jiných věcí, které rádi konzumují. Ujistěte se, že oblečení před pověšením vyperete. Vlněné věci nechte vyčistit, než je uskladníte.
  3. 3
    Oblečení vhodně uchovávejte. Oblečení, které nenosíte často, obzvlášť zimní vlnění oblečení, by se mělo skladovat na vzduchotěsných místech.
    • Chraňte vlněné pláště a svetry plastovými pytli.
    • Uchovávejte zimní oblečení v plastových skladovacích pytlích, plastových koších nebo vzduchotěsných kovových nádobách.
  4. 4
    Udržujte v šatníku chlad a mějte ho dobře větraný. Moli jsou přitahování na vlhká místa, takže je důležité udržet cirkulaci vzduchu a chladnější prostředí, aby se tam nerozhodli hnízdit.
  5. 5
    Oblečení často větrejte. Nechte vlněné oblečení chvíli na sluníčku, obzvlášť, když ho vyndaváte na začátku podzimu nebo zimy a bylo uskladněno.
  6. 6
    Využijte v šatníku cedr. Cedr odpuzuje moly, takže je dobrý nápad věšet vlněné oblečení na cedrová ramínka.
    • Také si můžete koupit kusy cedru ve tvaru kuličky, které pověsíte ve vašem šatníku, nebo naplnit sáček cedrovými pilinami a pověsit ho.
    • Pro extra ochranu zkuste dát do kapes vašeho vlněného oblečení předměty s vůní cedru.
  7. 7
    Vyzkoušejte kuličky proti molům nebo jejich přírodní alternativu. Umístění kuliček proti molům do šatníku je účinný způsob, jak moly vyhubit, ale chemické látky ze kterých jsou kuličky proti molům vyrobeny, jsou pro lidi toxické a zanechávají v šatníku a na oblečení silný zápach. Vyzkoušejte tyto alternativy:
    • Sáčky se sušenou rozmarýnou, tymiánem, hřebíčkem, levandulí nebo bobkovými listy. Jednoduše těmito přísadami naplňte malý látkový sáček, zavažte ho provázkem a pověste.
    • Vonné oleje vyrobené z těchto bylin můžete rozprášit do šatníku nebo na oblečení jako účinný zastrašovací prostředek na moli.
  8. 8
    V extrémních případech zavolejte hubiče hmyzu. Problémy s moly mohou být obvykle vyřešeny těmito jednoduchými řešeními, ale pokud zjistíte, že se moli stále vracejí, mohou klást vajíčka na místech, na která nedosáhnete vysavačem nebo houbičkou. Zavolejte odborníka na hubení hmyzu, aby prostor vykouřil a zničil molí vajíčka.
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 4:

Zbavení se molů v kuchyni

  1. 1
    Rozpoznejte znaky. Moli za sebou zanechávají výměšky, pavučinky a další znaky jejich přítomnosti. Možná jste byli napadeni moly, pokud zaznamenáte tyto znaky:
    • Potraviny, které jsou slepené k sobě nebo se zdají trochu lepkavé. To může být způsobeno molími výměšky.
    • Potraviny, které zapáchají zatuchlinou, i když nepřesáhli datum spotřeby nebo nebyly vystaveny podmínkám, které by způsobily jejich zkažení.
    • Jemné pavučinky kolem krabic nebo sáčků ve vaší spíži.
    • Přítomnost housenek nebo dospělých molů ve vaší spíži je jistý znak, že je čas přijmout opatření.
  2. 2
    Vyhoďte napadené potraviny. Nesnažte se je zachránit, není zdravé jíst potraviny napadené moly. Vyhoďte následující věci:
    • Sypké potraviny, jako je zrní, oříšky a rýže, by se mělo vyhodit, protože moli je jedí a kladou do těchto potravin vajíčka.
    • Moli se mohou prožrat skrz kartonové krabice. Pokud vidíte na věcech ve vaší spíži drobné dírky, vyhoďte je.
    • Moli se mohou také dostat do maličkých prostorů. Cokoliv co již bylo otevřeno, dokonce i plastové sáčky čokoládových lupínků nebo oříšků, by se pravděpodobně mělo vyhodit.
    • Vyhoďte potraviny do uzavřeného pytle na odpadky a okamžitě ho odstraňte ze svého domu.
  3. 3
    Pochytejte moly. Pokud ve vaší kuchyni stále zůstali moli i po tom, co jste vyhodili jejich zdroj jídla, nastražte feromonové pasti na moli, které je přitáhnou a zabijí lepivou látkou, ze kterých nemohou utéci, když se jich dotknou. Když pochytáte všechny moli ve vaší kuchyni, vyhoďte pasti v uzavřené nádobě.
  4. 4
    Vydrhněte kuchyni. Teď, když jste vyřešili momentální problém, je čas vyčistit kuchyni od shora dolů a zaměřit se na spíž, abyste se zbavili všech vajíček, které za sebou mohli moli zanechat.
    • Jako čistící prostředek použijte mýdlovou vodu nebo roztok octa a vody. Také můžete použít silnější chemický čistící prostředek.
    • Namočte houbičku s drátěnkou nebo ocelovou do roztoku a vydrhněte skřínky, spíž a další rohy a praskliny ve vaší kuchyni. Ujistěte se, že opravdu vydrhnete povrchy, abyste si mohli být jistí, že jsou molí vajíčka odstraněna.
  5. 5
    Zvažte zavolat odborníka na hubení hmyzu. Pokud se po tom, co jste přijali tato opatření, znovu objeví moli, mohla být ve zdech nebo na jiných místech, na která jste se nemohli dostat houbičkou, nakladena vajíčka. Domluvte si schůzku s hubičem hmyzu, který použije ke zbavení vás problému silnější produkty.
    Reklama
Metoda 4
Metoda 4 ze 4:

Prevence budoucího zamoření kuchyně

  1. 1
    Prohlížejte si potraviny. Moli se obvykle dostanou do kuchyně cestou potraviny, která je již zamořená. Sypké věci, jako jsou ovesné vločky, sušená zrníčka nebo oříšky, v sobě mohou mít vajíčka, když si je přinesete domů. Nicméně, dokonce jídlo, které bylo zabalené a uzavřené, může zanést do domu molí vajíčka.
  2. 2
    Když si potraviny přinesete domů, dejte je do mrazáku. Nemusíte přestat kupovat sypké potraviny; zkuste je dát do mrazáku, abyste zničili všechna vajíčka, která mohou obsahovat, předtím, než je dáte do spíže. Jednoduše vykliďte trochu místa v mrazáku a uchovávejte tam potraviny 3-4 dny než je budete používat jako obvykle.
  3. 3
    Uchovávejte potraviny ve vzduchotěsných nádobách. Správné skladování potravin je pravděpodobně nejlepší preventivní opatření, které můžete přijmout.
    • Na sypké potraviny si zvolte skleněné nebo plastové nádoby. Ujistěte se, že mají těsně přiléhající víčka.
    • Místo, abyste vraceli napůl spotřebované krabice a sáčky s věcmi nepodléhajícími rychlé zkáze zpět do spíže, přesypte zbývající potraviny do uzavíratelných kontejnerů. Moli se mohou skrz karton a lehké plasty prožrat.
  4. 4
    Kontrolujte teplot a vlhkost v kuchyni. Molům se daří v teple a vlhku, takže pokud je ve vaší kuchyni často dusno, můžete vytvářet pohostinný domov pro moly.
    • Když máte puštěnou klimatizaci, mějte zavřená okna i dveře.
    • Ujistěte se, že spíž a prostory pro skladování potravin jsou dobře větrané.
  5. 5
    Utěsněte praskliny a štěrbiny. V kuchyni je mnoho skvělých skrýší pro moly. Udělejte vše pro utěsnění míst, které nejste schopni pravidelně čistit, jako jsou praskliny vzadu ve spíži, mezery mezi policemi a stěnou a štěrbiny tam, kde skříňky přiléhají ke zdi.
    Reklama

Varování

  • Kuličky proti molům jsou pro lidi jedovaté. Pokud je používáte, ujistěte se, že děti a zvířata se nepohybují v blízkosti vašeho šatníku.
Reklama

O tomto wikiHow

Chris Parker
Spoluautorem článku je :
Zakladatel Parker Eco Pest Control
Tento článek spoluautorem článku je Chris Parker. Chris Parker je zakladatelem společnosti Parker Eco Pest Control, služby udržitelné kontroly škůdců v Seattlu. Má certifikát pro komerční použití pesticidů ve státě Washington a titul BA získal na University of Washington v roce 2012. Tento článek byl zobrazen 6 316 krát
Kategorie: Údržba domu
Stránka byla zobrazena 6 316 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama