Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Mnoho druhů mravenců je užitečných. Zabíjí opravdové škůdce jako jsou blechy nebo štěnice a většinou nepřenáší choroby, které by mohly ohrozit vás, nebo vaši rodinu. Mravenci jsou do domácnosti přitahováni vůní potravy, je tedy důležité své zásoby skladovat tak, aby mravence vůbec nenapadlo, že máte doma něco k jídlu. Tady je několik tipů, jak dostat mravence z domu.

Metoda 1 ze 4:
Odraďte mravence od své domácnosti

Nejjednodušší způsob, jak se vypořádat s domácím škůdcem, je zabránit mu v tom, aby vaši domácnost vůbec považoval za snadný cíl. Prevence je tedy primárním úkolem pro všechny, potenciálně ohrožené invazí mravenců.

 1. 1
  Opevněte svůj dům. Mravenci jsou malí a mohou si tedy najít tisíce cestiček do vaší domácnosti. Některé jsou snadno identifikovatelné, zatímco jiné odhalíte, až když jimi budou pochodovat armády mravenců.
 2. 2
  Spárujte. Zajistěte okna, dveře a škvíry, kterými by se mravenci mohli protáhnout, silikonovou spárovací hmotou. Mimo jiné tím získáte lepší tepelnou izolaci domu či bytu a je to také nejbezpečnější způsob, pokud v domácnosti žijí malé děti či zvířata.
 3. 3
  Možné přístupové cesty posypte odpuzovačem. Pod dveře, okna a ke zdi můžete nasypat sůl nebo mastek. Ten je většinou obsažen v krejčovské křídě a dětském pudru - použijte je jako odpuzovač mravenců. Bez ohledu na to, jakou formu mastku použijete, stále se vedou spory o jeho možných karcinogenních účincích, pokud je vdechován. Máte-li obavy, noste při používání masku na ochranu dýchacích cest.
 4. 4
  Používejte látky s vůní, kterou mravenci nemají rádi. Ocet, máta, skořice, černý pepř, kajenský pepř, hřebíček a bobkový list, to jsou všechno příklady takových pomocníků, výsledky jejich používání se liší.Některé z nich ovšem mohou být nebezpečné pro domácí zvířata, a dráždivé pro malé děti.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Vyhubte mravence

Vyhubení mravenců je nezbytné tehdy, když problém přetrvává a řešení je v nedohlednu. Je to sice neoblíbená činnost, nicméně pokud se mravenců dlouho nemůžete zbavit, měli byste tuto možnost zvážit.

 1. 1
  Postupujte od nejmírnějších metod po ty nejdrastičtější. Není to jen lepší pro vaše zdraví, ale i pro životní prostředí.
 2. 2
  Zamezte mravencům v přístupu. Zástup mravenců lze zničit rychle a efektivně. Zabijte ty, které vidíte, a ostatní odraďte od jejich následování. Doporučuje se nejprve najít přístupovou cestu, kudy mravenci do domu vnikají, a přetnout ji, Použít k tomu můžete vazelínu, lepicí pásku nebo mastek, takže mravenci přestanou vstupní bod používat. Pak vyzkoušejte jednu z následujících metod, jak "mravenčí cestu" zlikvidovat:
 3. 3
  Rozmačkejte "průzkumníky". Kolonie pravidelně posílají osamělé mravence hledat zdroje potravy. Uvidíte-li jednoho mravence kráčet přes váš stůl, nenechte ho vrátit se do mraveniště živého. Průzkumník v kolonii prozradí, kde jste na stole rozlili džus. Pokud se vrátí do mraveniště, přivede si zpátky kamarády, a další budou následovat. Pokud je nechcete do domu přilákat, zbavte se mravence co nejrychleji.
 4. 4
  Zahubte mravence, kteří se uhnízdili ve spíži nebo kuchyňské skříňce. Budete muset použít lákavou jedovatou návnadu, abyste mravence, rozlezlé po domě nalákali na novou "pochoutku". Kyselina boritá nebo borax, smíchané s vodou a cukrem, jsou nejčastější návnadou. Kyselina mravence poškodí jednak z vnějšku (ve formě prášku) a jednak zevnitř (po požití). Smíchejte 1 šálek vody, 2 šálky cukru a 2 lžíce kyseliny borité.
  • Nepoužívejte roztok, dokud se mravenci skutečně neobjeví, jinak přilákáte nové kolonie. Pokud už do domu vede mravenčí cestička, naklaďte návnadu vedle ní (ne přes ni, abyste nezabránili mravencům v cestě "domů"). Ve spíži ji položte na bezpečné místo, o kterém víte, že se k němu mravenci stahují.
  • Máte - li domácí zvířata nebo malé děti (viz varování na konci stránky), dejte návnadu do zavařovací sklenice a umístěte ji tam, kam mravenci chodí za potravou. Pevně víčko utáhněte a zajistěte lepicí páskou. Na několika místech víčko propíchněte - dírky by měly být tak velké jen tak, aby se jimi protáhl mravenec. Okolí skleničky potřete nejedovatou návnadou, která mravence přiláká. Máte-li obavy z převržení sklenice a vylití jedu ven, naskládejte dovnitř volně několik chumáčů vaty.
  • Můžete přidat také arašídové máslo. Mravenčí chutě se liší, záleží na potřebách kolonie (někdy chtějí sladké, někdy raději něco mastného), takže použití obou návnad zvýší šanci, že si jich všimnou. Až bude dílo hotovo, zbavte se všech nádob s návnadou, ze které jed vyprchal. Nechcete přitáhnout další kolonii.
 5. 5
  Vysajte je. Nasypte na ně mastek nebo křemelinu a nechte vysavač dokončit práci, než sáček hodíte do popelnice. Poslední krok je velmi důležitý, aby si mravenci neudělali nové hnízdo v sáčku vysavače.
 6. 6
  Vyrobte si směs alkoholu, jaru na nádobí a vody. Vezměte rozprašovač, láhev pořádně umyjte a dejte do ní lžičku alkoholu, lžičku jaru na nádobí a dolijte vodou do výšky 2,5 cm od horního okraje. Pevně přišroubujte uzávěr. Zatřeste lahví, až se začnou tvořit mýdlové bubliny. Pak mravence postříkejte. Díky alkoholu na nich mýdlo ulpí.
 7. 7
  Použijte placky z kukuřičné mouky (nebo polenty). Tato metoda je účinná proti mravencům a přitom neohrozí lidi ani zvířata. Mravenci sežerou placky a až se napijí vody, kukuřičná mouka v jejich zažívacím traktu nabobtná a mravence zabije.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Vyhubte celé mraveniště

Toto je poslední doporučená možnost. Mravenci mají důležité místo v životním prostředí a jsou účinnými bojovníky s mnoha škůdci. Vyhubení celého mraveniště může poškodit jemnou rovnováhu, nemluvě o úsloví "žít a nechat žít", kterým by se lidé měli řídit. Nicméně pokud se mravenci uhnízdí ve vašem domě, nebo na dvoře, kde si hrají děti, budete se s nimi muset vypořádat. Tady je návrh na několik způsobů.

 1. 1
  Najděte mraveniště. Je-li pod zemí, odstraňte vrstvu půdy, která jej chrání a nalijte do něj několik litrů vařící vody. Mělo by to zlikvidovat celou kolonii.
 2. 2
  Vyzkoušejte domácí roztok. Smíchejte jeden díl kafrového oleje s 9 díly denaturovaného lihu nebo methylalkoholu. Nalijte na mraveniště.
 3. 3
  Zabijte královnu. Nejjistější způsob, jak se zbavit mravenců, je zničit jejich zdroj - mravenčí královnu. Plodí velké množství mravenců a její zahubení mravence zlikviduje. Můžete-li, najděte v mraveništi královnu. Je stydlivá a schovává se většinou u dna. Tuto metodu nelze doporučit, jsou-li mravenci agresivní a/nebo koušou.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Udržujte doma čistotu

Udělejte všechno pro to, aby se k vám mravenci nevrátili, a zbavte domácnost věcí, které je přitahují. Ukliďte zbytky jídla a dalších lákadel. Je to nebytný krok, jak mravence udržet mimo váš domov.

 1. 1
  Jídlo skladujte v neprodyšných nádobách. Jako bonus vám potraviny vydrží déle čerstvé. Máte-li ve spíži jiné škůdce, kteří se líhnou z vajíčka, bude jednodušší je v uzavřené nádobě, a tím zabránit jejich dalšímu šíření. Investice do uzavíratelných krabiček se rozhodně vyplatí.
 2. 2
  Desinfikujte kuchyňské povrchy. Stoly i pracovní desku byste měli pravidelně čistit roztokem chlorového bělidla nebo octa.
 3. 3
  Úklid by měl mít řád a pravidelnost. Zametejte a vytírejte podlahu, a pravidelně vysávejte i obtížně přístupná místa.
 4. 4
  Udržujte čistý dřez. Nenechávejte v něm neumyté nádobí, nesplachujte do odtoku zbytky jídla, které by mohly mravence lákat. Všechny zbytky co nejrychleji vyhoďte.
 5. 5
  Misky pro domácí mazlíčky je dobré dát do větší misky, naplněné vodou, a vytvořit tak proti mravencům bariéru. Pravidelně vodu vyměňujte.
  Reklama

Tipy

 • Mravenci často nesnáší vůni skořice. Posypte jí mravenčí cestičky, odpudíte je. Pochopitelně je to jen krátkodobý způsob, než si mravenci najdou jinou přístupovou cestu. Nepodceňujte tento drobný hmyz - jsou překvapivě chytří a vynalézaví!
 • Použijte rolovací samolepící váleček na oblečení. Mravenců, pochodujících po cestičce se tak zbavíte velmi rychle.
 • Než začnete s hubením, ukliďte domácnost. Vyhoďte staré a nepotřebné věci, papíry, krabice...Mravenci se schovají všude a nechcete si bláhově myslet, že jste je zahubili a za pár dní zjistit, že tomu tak není!
  • Uklízejte zbytky jídla a zametejte drobky na všech místech, která mohou mravence lákat. Zbavte se všech potenciálních lákadel "dříve", než se budete muset zbavit mravenců. Jinak mravenci mohou začít tam, kde jste jejich invazi přerušili - a udělají to!
 • Uklízejte po sobě a po svých mazlíčcích. Nenechávejte prázdné plechovky od nápojů válet se jen tak na zemi.
 • Nepoužívejte repelenty a jiné odpuzovače hmyzu na místa, kam jste nakladli otrávené návnady. Mravence to odradí, a návnady tak budou k ničemu.
 • Insekticid v prášku, na hubení mravenců, sypte do temných, vlhkých děr, na paty zdí a do rohů skříněk. Pamatujte, že byste jej měli aplikovat pouze na místa, se kterými nepřijdou do kontaktu lidé (vždy si pečlivě přečtěte příbalový leták).
 • Potřebujete-li rychlé a dočasné řešení problému s mravenci, použijte universální čistič ve spreji. Otráví a zabije mravence do několika minut. Připravte se ovšem na to, že z dlouhodobého hlediska je to pomalý a zdlouhavý proces, navíc funguje pouze na viditelných místech, kam lze snadno dosáhnout, a samotnou kolonii nepoškodí jinak, než lehkým snížením jejího počtu.
 • Zvažte použití insekticidu, který napodobuje sladkou šťávu, jakou produkují mšice. Existuje jich na trhu celá řada. Vybírejte pokud možno takový, který co nejméně poškozuje lidské zdraví.
 • Bobkový list funguje proti mravencům velmi dobře.
 • Mravenci milují mšice a červce, nebo lépe řečeno, sladké, cukrové látky, které tento hmyz produkuje. Pravidelně rostliny na jaře a v létě postřikujte proti škůdcům, aby mravenci neměli důvod se o vaši domácnost zajímat.
 • Pokud vidíte létající mravence, pravděpodobně bude v okolí založena nová kolonie. Sledováním, kam létají si nepomůžete, ale znamená to, že někteří opouštějí původní mraveniště a chystají se zakládat nové.
  • Spatříte-li mravence, který je větší, než ostatní, může to být nová královna, která opustila starou kolonii a bude zakládat novou. Královny jsou dva až třikrát větší než běžný mravenec -dělník, a před pářením mají křídla. Také mají hodně velký zadečkový článek.
Reklama

Varování

 • Vysazení máty do okolí vašeho domu či zahrady odradí mravence, ale máta je hodně invazivní rostlina. Zvažte pro a proti, než ji zasadíte do země.
 • Používejte rukavice a respirátor, pokud zacházíte s insekticidem. Jsou to v nejlepším případě dráždivé chemikálie, v nejhorším dokonce jedovaté. Doporučuje se nepodcenit ani ochranné brýle. Nejlepší jsou takové, které přilnou k obličeji (ne jen ty, které se používají na ochranu očí při řezání na cirkulárce, i když i ty jsou lepší, než nic)
 • Skladujte všechny insekticidy a látky k hubení mravenců mimo dosah dětí a domácích zvířat. Mnoho chemikálií je vysoce toxických. Měly by být uloženy v nejvyšší přihrádce, nebo na jiném chráněném místě. Řiďte se návodem na obalu.
 • Kyselina boritá je v teplém počasí méně účinná. Používejte ji proto spíše na jaře.
 • Při požití více než dvou lžic kyseliny borité dospělým člověkem ihned vypijte dvě sklenice vody, a vyhledejte lékařskou pomoc.
 • Kontakt s kyselinou boritou nebo boraxem může vyvolat nežádoucí účinky. Může vám podráždit oči - pokud k tomu dojde, oči vypláchněte vodou a nezmizí-li symptomy do 30 minut, vyhledejte odborné ošetření.


Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 124 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 11 417 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 11 417 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama