Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Zahlédli jste koutkem oka utíkat něco chlupatého nebo si před usínáním všimli zvuků škrábání, který vycházel jakoby ze zdi? Myši se v domech i bytech vyskytují poměrně běžně a existuje mnoho způsobů, jak se se situací vypořádat. Ať už si vyberete kterýkoliv, začněte problém řešit co nejdříve, jinak se myši rozmnoží raketovou rychlostí.

Část 1
Část 1 ze 3:

Zjistěte závažnost problému s myšmi

 1. 1
  Dávejte si pozor na prudké pohyby. Myši jsou chytrá zvířátka a během dne je není snadné spatřit. Možná koutkem oka zahlédnete pohyb v koutě a ani si neuvědomíte, že to byla myš. Až se vám to příště stane, berte to jako znamení, že je třeba se na záležitost podívat důkladněji.
 2. 2
  Poslouchejte, jestli uslyšíte škrábání. Myš je snazší zaslechnout v noci, když je v bytě nebo domě ticho. Soustřeďte se hlavně na zvuky rychlého cupitání nebo škrábání, které vychází jakoby ze zdi.
  • Pokud uslyšíte jak myši utíkají podél stěny, je to znamení, že máte tu čest s víc než jen jednou myší.
  • Jestliže uslyšíte pískání, máte v domě nejspíš hnízdo plné myších mláďat.
 3. 3
  Hledejte myší výkaly. Myší výkaly jsou malé, tmavé a vypadají jako zrníčka obilí. Nový trus je černý a vlhký, starší je suchý a světle šedý.
  • Uvědomte si, ve které místnosti jste trus našli. Přítomnost trusu totiž ukazuje, že v místnosti je něco, co myši neodolatelně přitahuje.
  • Přítomnost trusu také ukazuje, že ve zdi nebo podlaze může být prasklina, kterou se tam myši dostávají.
 4. 4
  Najděte myší cestičky. Trasy, kudy nejčastěji chodí, můžete snadno poznat a tak je vystopovat. Myši si obvykle najdou určitou cestičku a tu pak používají pořád. Obvykle nejsou cestičky přímo viditelné, takže myš je vidět pouze tehdy, když z cestičky trochu sejde a objeví se na podlaze nebo na kuchyňské lince.
 5. 5
  Hledejte myší hnízda. Pochopitelně se budou nacházet poblíž myších cestiček, pokud jste je dokázali najít. Další známkou hnízda je opět velká koncentrace trusu. Hnízda se obvykle nacházejí v rozích skříněk nebo šuplíků a podobně. Podívejte se na místa, která jsou těžko přístupná a kde je obvykle klid.
  • Myši rády hlodají karton a textil, ze kterých si staví hnízda. Prohlédněte si staré oblečení, naskládané na dně skříně, zda v něm nejsou drobné dírky po myších zubech.
  • Myši prozradí také typický pižmový zápach, který vydává zejména jejich hnízdo
  Reklama
Část 2
Část 2 ze 3:

Odchyťte myši

 1. 1
  Vyzkoušejte humánní pastičky. Myši do těchto pastí láká vůně návnady, umístěné uvnitř, nejčastěji arašídové máslo nebo sýr. Myš vklouzne dovnitř malým otvorem a už nemůže vylézt ven. Jakmile se myš chytí, můžete past vzít do lesa nebo na louku a zvíře vypustit na svobodu.
  • Nezapomeňte vždycky použít chirurgické (nebo jiné) rukavice, když zacházíte s pastmi. Myši mají velmi dobře vyvinutý čich a nevlezou do pasti, ze které cítí člověka, nebo která páchne "divně," třeba po chemikáliích nebo zbytcích mýdla. Dávejte si pozor už ve chvíli, kdy budete past vybalovat po nákupu a rozhodně se jí nikdy nedotýkejte holou rukou. Pak budete mít nejvyšší šanci na to, že myš chytíte.
  • Humánní pasti nastražte v místnosti, kde jste našli větší množství myšího trusu. Humánní pasti jsou dražší než klasické, takže si pro začátek kupte raději jen jednu či dvě.
  • Pokud máte dům opravdu zamořený myšmi, odchyt s pomocí humánních pastí nemusí být praktický, protože by vás stál mnoho výletů do polí a lesů, kde myši vypustíte.
 2. 2
  Použijte lepicí pasti. Pasti tohoto typu vypadají jako malé domečky z kartonu. Dno je natřeno lepidlem, které myši láká a pak jejich nohy přichytí, takže nemohou utéct. Pozor, tyto pasti mají často za následek živé zvíře, které je stále chyceno v pasti.
  • Kupte si několik lepicích pastí a nastražte je v místnosti, kde jste viděli myší trus nebo hnízdo. Nezapomeňte jich pár dát také do skříněk nebo šatníků.
  • Větší lepicí pasti mohou chytit víc myší najednou.
  • V lepicí pasti myš bohužel nezemře ihned a vy tak můžete z pasti slyšet vystrašené a bolestné pískání. Živou, chycenou myš budete možná muset humánně utratit. Nezapomeňte na to, až se budete rozhodovat, jestli lepicí past koupit.
 3. 3
  Zvažte koupi klasický pastiček na pérko. Do staré dobré pastičky nastražte arašídové máslo nebo sýr. Jakmile myš šlápne na past, aby sežrala návnadu, její váha spustí pérko. To vymrští břevno, které myš rychle usmrtí.
  • Klasické pastičky jsou levné, takže si jich můžete koupit spoustu a nastražit je kamkoliv, kde by se mohly objevit myši. Pod každou past dejte list novin, aby se vám nepořádek snadněji uklízel.
  • Jelikož pastičky na pérko myš okamžitě usmrtí, jsou ve skutečnosti humánnější, než lepicí pasti. Je nicméně náročnější s nimi manipulovat. Vždycky zabitou myš co nejdříve vyhoďte a celé místo řádně vydezinfikujte.
 4. 4
  Pořiďte si kočku. Kočky jsou přirození nepřátelé myší a dokážou je chytit stejně dobře, jako ta nejlepší pastička. Nechte domácí kočku trávit čas v místnosti, kde jste zahlédli myš. Nemělo by to trvat dlouho a kočka se o problém sama postará.
  • Pokud kočku nemáte, můžete si ji půjčit od kamaráda.
  • Kočka, která se volně prochází po vašem domě, dovede myši spolehlivě odpuzovat a hlavně zabránit tomu, aby se ve vašem domě usadily.
  Reklama
Část 3
Část 3 ze 3:

Zabraňte myším v návratu

 1. 1
  Ukliďte celý dům. Vyčistěte praskliny a tmavé kouty a zbavte se všech myších hnízd a materiálů, ze kterých si myši rády hnízda staví. Vyhoďte staré krabice, tašky, časopisy a další papírové nebo textilní materiály, které se vám válí v domě.
  • Vydezinfikujte všechna místa, kde jste našli výkaly, hnízdo, nebo kde jste chytili myš do pasti.
  • Neskladujte žádné věci v kartonových krabicích na zemi, protože myši se do nich mohou velmi snadno prokousat. Myši koneckonců mohou prokousat i plast nebo dřevo, a udělají to, pokud k tomu budou mít důvod. Mohou například cítit potravu nebo si myslet, že si v krabici vybudují úkryt či hnízdo.
  • Ukliďte všechen nepořádek, obzvlášť v rozích pokojů, které příliš často nepoužíváte.
 2. 2
  Odeberte myším zdroj potravy. Možná, že vám to nepřipadá jako potrava, ale myši přitahuje všechno jedlé, co najdou na podlaze, ve skříňkách, nebo na kuchyňské lince.
  • Pokud pěstujete stromy nebo keře, ze kterých padá jedlé ovoce nebo ořechy, pravidelně je shrabujte.
  • Uklízejte také zrní pro ptáky, které vypadává ven z krmítka, alespoň několikrát za týden.
  • Popelnice nebo kontejner venku musí mít dobře těsnící víko, které vždycky zavírejte.
  • Nenechte celý den venku žrádlo pro psy nebo kočky, jakmile se zvíře nají, misku ukliďte.
 3. 3
  Začněte potraviny skladovat jinak. Všechny obilniny, ořechy a jiné suché potraviny skladujte v pevně uzavřených plastikových , skleněných nebo kovových nádobách.
  • Otevřené a zpola prázdné krabice nebo sáčky s jídlem jsou pro myši velké lákadlo. Zbylé potraviny přesypejte do uzavíratelných nádob, a krabice nebo sáčky zahoďte.
  • Nenechávejte na kuchyňské linced chléb či ovoce déle, než den nebo dva. Pokud jsou problémem potraviny, které leží na kuchyňské lince nebo na lednici, budete je muset uklidit. Kupte si kovovou dózu na pečivo a vymyslete, jak lépe uložit zeleninu a ovoce, které nechcete dávat do lednice.
  • Často uklízejte ve skříňkách i ve špajzu. Hlídejte, aby na podlaze kuchyně nezůstávaly drobky, zaschlá ovocná šťáva a podobné zbytky jídla. Buďte ve střehu, pozorujte, jestli se ve skříňkách neobjeví myši a snažte se jim neposkytovat příležitost k hodování.
 4. 4
  Utěsněte přístupové cesty. Zkontrolujte, že mezera pode dveřmi není pro myši bránou do vašeho domu. Materiály na utěsnění seženete ve stavebninách nebo v železářství.
  • Okna buď zavírejte nebo je opatřete ochrannou sítí.
  • Utěsněte všechny praskliny a díry, které najdete ve zdech , obzvlášť v těch venkovních. Kovová vata je levný materiál, který můžete do otvorů nacpat, a který myši odradí.
 5. 5
  Použijte odpuzovače myší. Do rohů místnosti, okolo dveří, oken, prasklin a jiných přístupových míst dejte látku, která myši odrazuje.
  • Silné oleje, jako například mátový, obsahují látky, které myši odrazují. Vezměte houbičku a nastříhejte ji na kostičky o hraně asi 3 cm. Každou pak namočte do mátového nebo eukalyptového esenciálního oleje a strategicky je rozmístěte po kuchyni nebo po celém domě.
  • Můžete také zasázet rostlinky máty na parapety a okolo domu a do skříněk a šatníku zavěsit sáčky s mátovým čajem.
  • Bobkový list také myši odpuzuje. Rozdrťte ho a pak nasypejte různě po domě, nebo zasuňte celé listy do rohů skříněk a špajzu.
  • Kuličky proti molům jsou také účinný odpuzovač, ale jsou bohužel jedovaté [1] a mohou způsobit potíže dětem a domácím zvířatům. Naftalín funguje jako pesticid a jedovaté látky se z něj postupně odpařují, takže byste měli raději pořádně přemýšlet, než se pro tento způsob rozhodnete. Kuličky proti molům jsou navíc dražší, vyžadují častou výměnu poté, co vyprchají, a rozhodně nejsou tak ekologicky šetrné jako bylinky nebo exenciální oleje. Zajistěte, aby se k nim nedostaly děti a domácí zvířata a pokud si všimnete příznaků alergické reakce, přestaňte je okamžitě používat.
  Reklama

Tipy

 • Na místa, o kterých si myslíte, že by se na nich mohly zdržovat myši, nasypejte trochu dětského pudru. Když do něj myš šlápne, dokážete ji pak snáze vystopovat.
 • Pokud jste během několika dnů nebo jednoho týdne myš do pasti nechytili, omyjte pastičky dětským šamponem a opláchněte je velkým množstvím tekoucí vody. Pak je dejte ven na sluníčko a nechte uschnout, aby se zbavily zápachu lidských rukou. Nedotýkejte se pastičky holou rukou, vždycky použijte chirurgické nebo gumové rukavice. Nastražte pasti na nová místa podél myší „cestičky“.
Reklama

Varování

 • Myši mohou přenášet nemoci, nedotýkejte se jich tedy holýma rukama. Jakmile myš chytíte, vyhoďte použitou pastičku a celou oblast vydezinfikujte..
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautorem článku je :
Spisovatel na wikiHow
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 10 945 krát
Kategorie: Dům a Zahrada
Stránka byla zobrazena 10 945 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama