X
wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili.
Tento článek byl zobrazen 2 667 krát
Nadýmání způsobují bakterie, které ve střevech rozkládají uhlohydráty, při čemž se vytváří plyny. Pokud nemáte možnost plyny uvolnit, můžou vám způsobit bolesti, křeče, pocení a nepříjemné nadýmání. Plynatosti se můžete ve chvíli jejího vzniku zbavit použitím různých metod, nebo změnou stravy dosáhnout trvalejšího efektu. Pro více informací čtěte dále.
Postup
Metoda 1 ze 4:
Pomoc při akutních bolestech
Metoda 1 ze 4:
-
1Ihned přestaňte s konzumací sycených nápojů. Ty mohou významně přispívat k nadýmání. Pokud si místo bublinkové vody či piva dáte vodu obyčejnou, můžete rychle zmírnit symptomy.
-
2Chvíli nic nejezte. Jakmile se symptomy zmírní, začněte opatrně s menšími porcemi jídla.
-
3Nekuřte. Kouření může způsobit polykání dalšího vzduchu, což vede k jeho hromadění ve střevech.
-
4Bežte se projít. Lehký pohyb pomůže rozpohybovat střeva a natrávená potrava se tak rychleji posune celým trávicím systémem.
-
5Vypijte mátový či heřmánkový čaj. Teplý šálek čaje je dobrý jak pro žaludek, tak pro střeva a s nimi související trávicí potíže.
-
6Vezměte si antacid, nebo živočišné uhlí. Během pár hodin vám to uleví od bolesti.Reklama
Metoda 2 ze 4:
Upravte svůj jídelníček
Metoda 2 ze 4:
-
1Zjistěte, jestli se bolesti nedostavily po konzumaci mléčných nebo pšeničných výrobků. Vaše potíže mohou být způsobeny citlivostí na laktózu či lepek.
- Pokud je to jeden z uvedených případů, poraďte se se svým lékařem o potřebných dietních opatřeních. Nevrhejte se do takové diety sami, ale vždy se poraďte se specialistou, abyste si nezpůsobili nedostatek důležitých živin.
-
2Omezte stravu bohatou na vlákninu. Pokud se pokoušíte ve svém jídelníčku zvýšit příjem vlákniny, je možné, že pokud se tak stane náhle, vaše tělo reaguje zvýšenou tvorbou plynů.
- Nahraďte jednu složku vaší normální stravy potravinou s vysokým obsahem vlákniny během jednoho týdne. Tím poskytnete vašemu trávicímu systému čas, se změně přizpůsobit. Pokud chcete například konzumovat více zeleniny, omezte uhlohydráty nebo proteiny o čtvrtinu až polovinu a nahraďte je zeleninou – nepokoušejte se zeleninou nahradit všechny uhlohydráty najednou.
-
3Omezte konzumaci smažených a tučných jídel. Tato strava zůstává v zažívacím traktu delší dobu a způsobuje tak zvýšenou tvorbu plynů.
-
4Dodržujte pitný režim. Pokud zvýšíte příjem vody, pomůžete tak rychleji vyplavit natrávenou potravu a tím snížit tvorbu plynů.Reklama
Metoda 3 ze 4:
Preventivní opatření
Metoda 3 ze 4:
-
1Jezte jogurty. Aktivní probiotické kultury pomáhají upravovat trávicí systém a tím tvorbu plynů. Zkuste každý den sníst alespoň 3 lžičky jogurtu s živými kulturami.
-
2Omezte polykání vzduchu. Pokud jste neměnili jídelníček, ale přesto se objevily problémy s plynatostí, je možné, že jste s jídlem či pitím spolykali větší množství vzduchu.
- Nepoužívejte k pití sycených nápojů brčka. Polykáte díky nim ještě větší množství vzduchu a to může způsobit vašemu trávícímu systému potíže.
- Jezte pomalu. Jakmile si do úst vložíte sousto, zavřete ústa a důkladně ho požvýkejte. Někteří lidé hltají a díky tomu spolu s jídlem spolykají velké množství vzduchu.
- Pokud máte zubní protézu, zkontrolujte, jestli drží těsně. Její uvolnění může způsobovat polykání nadbytečného vzduchu během dne.
-
3Poraďte se se svým lékařem o použití nějakých doplňků stravy. V zahraničí je populární například přírodní produkt Beano, který pracuje na bázi enzymů a pomáhá rozkládat uhlohydráty. V současné době je k dostání pouze online.
-
4Užívejte během konzumace mléčných produktů enzymy na trávení laktózy. Pokud máte intoleranci na laktózu, vaše tělo potřebuje pomoc s trávením jejích cukrů v mléku a sýrech.
-
5Omezte stres. Je známo, že stres a různé neurózy způsobují trávící potíže jako např. průjmy nebo zácpy a ty často provázejí problémy s nadýmáním. Pokuste se vyhnout stresujícím situacím a osvojit si relaxační techniky.Reklama
Metoda 4 ze 4:
Kontaktujte lékaře
Metoda 4 ze 4:
-
1Zvažte, jestli nadýmání není opakujícím se jevem. Pokud ano, může být ukazatelem vážnějších problémů. Vyhledejte raději lékaře.
- Lidé se srdečními nemocemi často trpí na nadýmání. Každý rok postihne infarkt jen v České republice téměř 40 tisíc lidí. Není proto od věci nechat se důkladně vyšetřit.
- Nadýmání můžou způsobovat i žlučové kameny nebo zánět slepého střeva. Tyto potíže mohou způsobovat ostré bolesti v podbřišku, které se dají snadno zaměnit za bolesti z nadýmání. Operace může být nezbytná.
-
2Pokud máte horečku, bolesti na hrudi, zvracíte, ztrácíte na váze, nebo máte krev ve stolici, volejte okamžitě lékaře.
-
3Domluvte si schůzku se svým lékařem. Ujistěte se, že vás důkladně vyšetří a udělá vám rozbor krve.Reklama
Věci, které budete potřebovat
- Mátový či heřmánkový čaj
- Antacid
- Potravinové doplňky
- Živočišné uhlí
- Jogurt s živými kulturami
- Doplněk stravy s trávícími enzymy
- Vodu
Reference
O tomto wikiHow
V jiných jazycích
English:Get Rid of Gas Pains
Português:Tratar Dores Causadas pelos Gases
Italiano:Sbarazzarsi dei Dolori Intestinali
Deutsch:Schmerzhafte Blähungen loswerden
中文:摆脱胃胀气
Bahasa Indonesia:Meredakan Perut Kembung
العربية:التخلص من الغازات المؤلمة
Tiếng Việt:Loại bỏ cơn đau do chướng bụng
Stránka byla zobrazena 2 667 krát.
Pomohl vám tento článek?
Reklama