Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Nadýmání způsobují bakterie, které ve střevech rozkládají uhlohydráty, při čemž se vytváří plyny. Pokud nemáte možnost plyny uvolnit, můžou vám způsobit bolesti, křeče, pocení a nepříjemné nadýmání. Plynatosti se můžete ve chvíli jejího vzniku zbavit použitím různých metod, nebo změnou stravy dosáhnout trvalejšího efektu. Pro více informací čtěte dále.

Metoda 1 ze 4:
Pomoc při akutních bolestech

 1. 1
  Ihned přestaňte s konzumací sycených nápojů. Ty mohou významně přispívat k nadýmání. Pokud si místo bublinkové vody či piva dáte vodu obyčejnou, můžete rychle zmírnit symptomy.
 2. 2
  Chvíli nic nejezte. Jakmile se symptomy zmírní, začněte opatrně s menšími porcemi jídla.
 3. 3
  Nekuřte. Kouření může způsobit polykání dalšího vzduchu, což vede k jeho hromadění ve střevech.
 4. 4
  Bežte se projít. Lehký pohyb pomůže rozpohybovat střeva a natrávená potrava se tak rychleji posune celým trávicím systémem.
 5. 5
  Vypijte mátový či heřmánkový čaj. Teplý šálek čaje je dobrý jak pro žaludek, tak pro střeva a s nimi související trávicí potíže.
 6. 6
  Vezměte si antacid, nebo živočišné uhlí. Během pár hodin vám to uleví od bolesti.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Upravte svůj jídelníček

 1. 1
  Zjistěte, jestli se bolesti nedostavily po konzumaci mléčných nebo pšeničných výrobků. Vaše potíže mohou být způsobeny citlivostí na laktózu či lepek.
  • Pokud je to jeden z uvedených případů, poraďte se se svým lékařem o potřebných dietních opatřeních. Nevrhejte se do takové diety sami, ale vždy se poraďte se specialistou, abyste si nezpůsobili nedostatek důležitých živin.
 2. 2
  Omezte stravu bohatou na vlákninu. Pokud se pokoušíte ve svém jídelníčku zvýšit příjem vlákniny, je možné, že pokud se tak stane náhle, vaše tělo reaguje zvýšenou tvorbou plynů.
  • Nahraďte jednu složku vaší normální stravy potravinou s vysokým obsahem vlákniny během jednoho týdne. Tím poskytnete vašemu trávicímu systému čas, se změně přizpůsobit. Pokud chcete například konzumovat více zeleniny, omezte uhlohydráty nebo proteiny o čtvrtinu až polovinu a nahraďte je zeleninou – nepokoušejte se zeleninou nahradit všechny uhlohydráty najednou.
 3. 3
  Omezte konzumaci smažených a tučných jídel. Tato strava zůstává v zažívacím traktu delší dobu a způsobuje tak zvýšenou tvorbu plynů.
 4. 4
  Dodržujte pitný režim. Pokud zvýšíte příjem vody, pomůžete tak rychleji vyplavit natrávenou potravu a tím snížit tvorbu plynů.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Preventivní opatření

 1. 1
  Jezte jogurty. Aktivní probiotické kultury pomáhají upravovat trávicí systém a tím tvorbu plynů. Zkuste každý den sníst alespoň 3 lžičky jogurtu s živými kulturami.
 2. 2
  Omezte polykání vzduchu. Pokud jste neměnili jídelníček, ale přesto se objevily problémy s plynatostí, je možné, že jste s jídlem či pitím spolykali větší množství vzduchu.
  • Nepoužívejte k pití sycených nápojů brčka. Polykáte díky nim ještě větší množství vzduchu a to může způsobit vašemu trávícímu systému potíže.
  • Jezte pomalu. Jakmile si do úst vložíte sousto, zavřete ústa a důkladně ho požvýkejte. Někteří lidé hltají a díky tomu spolu s jídlem spolykají velké množství vzduchu.
  • Pokud máte zubní protézu, zkontrolujte, jestli drží těsně. Její uvolnění může způsobovat polykání nadbytečného vzduchu během dne.
 3. 3
  Poraďte se se svým lékařem o použití nějakých doplňků stravy. V zahraničí je populární například přírodní produkt Beano, který pracuje na bázi enzymů a pomáhá rozkládat uhlohydráty. V současné době je k dostání pouze online.
 4. 4
  Užívejte během konzumace mléčných produktů enzymy na trávení laktózy. Pokud máte intoleranci na laktózu, vaše tělo potřebuje pomoc s trávením jejích cukrů v mléku a sýrech.
 5. 5
  Omezte stres. Je známo, že stres a různé neurózy způsobují trávící potíže jako např. průjmy nebo zácpy a ty často provázejí problémy s nadýmáním. Pokuste se vyhnout stresujícím situacím a osvojit si relaxační techniky.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Kontaktujte lékaře

 1. 1
  Zvažte, jestli nadýmání není opakujícím se jevem. Pokud ano, může být ukazatelem vážnějších problémů. Vyhledejte raději lékaře.
  • Lidé se srdečními nemocemi často trpí na nadýmání. Každý rok postihne infarkt jen v České republice téměř 40 tisíc lidí. Není proto od věci nechat se důkladně vyšetřit.
  • Nadýmání můžou způsobovat i žlučové kameny nebo zánět slepého střeva. Tyto potíže mohou způsobovat ostré bolesti v podbřišku, které se dají snadno zaměnit za bolesti z nadýmání. Operace může být nezbytná.
 2. 2
  Pokud máte horečku, bolesti na hrudi, zvracíte, ztrácíte na váze, nebo máte krev ve stolici, volejte okamžitě lékaře.
 3. 3
  Domluvte si schůzku se svým lékařem. Ujistěte se, že vás důkladně vyšetří a udělá vám rozbor krve.
  Reklama

Věci, které budete potřebovat

 • Mátový či heřmánkový čaj
 • Antacid
 • Potravinové doplňky
 • Živočišné uhlí
 • Jogurt s živými kulturami
 • Doplněk stravy s trávícími enzymy
 • Vodu

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 14 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 2 927 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 2 927 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama