Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Infekce nebo plíseň nehtů se objevuje, když plíseň napadne více než jeden nehet. Ze začátku se může projevit jako bílá nebo žlutá skvrna pod špičkou nehtu na noze nebo na ruce. Až se plíseň začne rozšiřovat hlouběji pod nehet, nehet se zbarví, ztuhne a začne se na konci třepit, což je bolestivé a velmi nevzhledné. Tyto infekce se většinou objevují na nehtech, které jsou často vystaveny teplému a vlhkému prostředí (propocené boty, podlahy ve sprchách). Vaše nohy jsou neustále ve vlhkém prostředí, ve kterém se plísním daří. Někteří lidé mají genetické předpoklady pro nakažení plísňovou infekcí, ale často je na vině pravidelné plavání, nebo extrémní pocení, při kterém jsou nohy stále mokré. V tomto článku se dozvíte, jak vyléčit nehtovou plíseň doma a kdy je nutné navštívit lékaře.

Metoda 1 ze 3:
Domácí metody léčby

 1. 1
  Naneste si na postižený nehet tea tree olej. Olej z čajovníku se již po staletí používá při léčbě plísní a bakteriálních infekcí. Naneste si několik kapek oleje přímo na nehet a vetřete ho do pokožky.
  • Vyčistěte si nehet zubním kartáčkem. Kartáček potom vyhoďte – nepoužívejte ho už na nic jiného.
  • Připravte si směs oleje z čajovníku a olivového oleje a vetřete si ji do nehtu. Tuto směs můžete používat jak často chcete, ale ve většině mírných případů ji stačí nanášet na nehet dvakrát denně.
 2. 2
  Připravte si peeling z jedlé sody, peroxidu, bílého octa a soli. Smíchejte si čtyři šálky horké vody se čtvrt šálkem peroxidu vodíku a půl šálkem soli epsom. Potom přidejte čtvrt šálku bílého octa. Všechny tyto věci seženete v supermarketu nebo v lékárně. Ponořte nehet do této směsi, nebo si do ní namočte vatový tamponek a na 10 minut si ho přiložte na nehet. Tento postup opakujte dvakrát denně.
 3. 3
  Naneste si na nehet čistý pomerančový olej. Pomerančový olej se podobně jako tea tree olej používá jako fungicid a může vám pomoci zbavit se nehtové plísně. Naneste si olej na nehet, ale i pod nehet. Nejprve se ujistěte, že na pomerančový olej nejste alergičtí – naneste si malé množství na předloktí a chvíli počkejte.
 4. 4
  Rozdrťte si čerstvý česnek a smíchejte ho s octem. Čerstvý česnek má silné antibakteriální vlastnosti. Musíte ho ovšem důkladně rozdrtit, aby se z něj uvolnil alicin, který bojuje proti plísním. Namočte si nehet do této směsi a nechejte ho tam tak dlouho, jak vydržíte. Čerstvý česnek můžete také jíst.
 5. 5
  Použijte jablečný ocet, který má antibakteriální účinky. Kyselost jablečného octa zabrání šíření plísně a zároveň zabije bakterie. Nařeďte si ocet trochou vody a namočte si do této směsi nehet alespoň na 30 minut. Tento postup opakujte každý den a po namočení si nehet vždy důkladně vysušte.
 6. 6
  Namočte si nehet do antibakteriální ústní vody. Alkohol obsažený v ústních vodách má antiseptické účinky. Kromě toho ústní vody obsahují také antibakteriální látky, které vám pomohou odstranit plíseň. Na 15 minut denně si nehet ponořte do ústní vody.
 7. 7
  Použijte mentolovou mast. Naneste si večer na nehet malé množství mentolové vazelínové masti a oblečte si ponožky, nebo rukavice. Nejprve si musíte nehet důkladně vysušit. [1]
 8. 8
  Použijte levandulový olej. Levandulový olej má antiseptické vlastnosti a pomáhá zklidnit podrážděnou pokožku. Zahřejte si olej v mikrovlnce na příjemnou teplotu, namočte si do něj vatový tamponek a několikrát denně si ho přikládejte na postižený nehet.
 9. 9
  Zkuste olej z oreagana, které má antiseptické, antibakteriální, anti-parazitické, antivirové, analgetické a protiplísňové účinky. Olej z oregana je téměř zázračným lékem na nehtovou plíseň. Několikrát denně si nanášejte několik kapek oleje přímo na postižený nehet.
 10. 10
  Vymačkejte si na postižený nehet šťávu z citronu. Kyselost citronové šťávy zabrání šíření plísně na další nehty, nebo na jiná místa na těle. Nechejte šťávu působit 15 minut a potom si nehet důkladně opláchněte vodou. [2]
  Reklama

Metoda 2 ze 3:
Profesionální metody léčby

 1. 1
  Nechejte si předepsat léky. Pokud se plísně nezbavíte pomocí domácích metod léčby, navštivte lékaře a požádejte ho, aby vám předepsal orální léky proti plísním. Nejčastěji se předepisují dva léky, které jsou velmi účinné – Lamisil a Sporanox. Zeptejte se svého lékaře, který z těchto léků pro vás bude vhodnější.
  • Pokud máte zvýšené riziko vzniku kožní infekce, nebo vám plíseň způsobuje silnou bolest, pravděpodobně dostanete léky ve formě tablet.
  • Léky ve formě tablet umožní růst nového nehtu bez plísně, ale bude trvat velmi dlouho, než nehet odroste. Většinou je nutné léky brát 6-12 týdnů, než začnou účinkovat a potom může trvat i několik měsíců, než se infekce zbavíte.
  • Tyto léky mohou mít vedlejší příznaky, například vyrážky a jaterní potíže.
 2. 2
  Použijte protiplísňový lak na nehty. Pokud máte velmi silnou infekci a musíte brát léky, lékař vám možná předepíše speciální „lak na nehty“ s protiplísňovými vlastnostmi. Vypadá jako čirý lak na nehty a nanáší se pouze na povrch plísně. Nejčastěji se používá ciclopirox (Penlac).
  • Lak na plíseň nanášejte jednou denně týden v kuse. Po uplynutí týdnu si nehet vyčistěte lihem a začněte si ho opět lakovat.
  • Nevýhodou tohoto laku je to, že trvá extrémně dlouho, než se díky němu zbavíte infekce. V některých případech se lidé infekce zbaví až za rok.
 3. 3
  Kupte si krém nebo gel. Lékař vám může předepsat také speciální krémy a gely s protiplísňovými účinky. Většina těchto krémů obsahuje močovinu, která nasává přebytečnou vlhkost. Některé krémy dostanete přímo na předpis, jiné si můžete koupit bez předpisu.
 4. 4
  Nechejte si nehet odstranit chirurgicky. U velmi vážných infekcí je někdy nutné poškozenou část nehtu odoperovat. Nemusíte mít strach, nehet vám doroste, jen to bude nějakou dobu trvat a pravděpodobně to bude bolestivé.
 5. 5
  Podstupte laserovou terapii. Lékaři jsou nyní již schopni léčit plísně pomocí laseru nebo fotodynamické terapie. Laserová terapie je novinkou a pravděpodobně není dostupná ve všech oblastech. Kromě toho je velice drahá – zaplatíte za ni desítky tisíc korun. [3]
  Reklama

Metoda 3 ze 3:
Jak se vyhnout nehtové plísni

 1. 1
  Dodržujte zásady hygieny. Snažte se zajistit, aby se k vašim nehtům dostalo co nejvíce vzduchu. Nenoste příliš těsné boty a punčochy, které vytvářejí ideální podmínky pro plísně a raději noste otevřené boty a sandály.
 2. 2
  Pravidelně si stříhejte a čistěte nehty a udržujte je v suchu. Pravidelně si dělejte manikúru a pedikúru a upravujte si nehty. Když je budete mít krátké, nebudou se vám pod nimi usazovat bakterie.
 3. 3
  Noste prodyšné ponožky. Vyhýbejte se bavlněným a vlněným ponožkám, abyste se zbytečně nepotili. Syntetické ponožky jsou lepší, protože odvádějí pot z těla.
 4. 4
  Při mytí nádobí a úklidu používejte gumové rukavice. Není to jen proto, abyste nepřišli do styku s bakteriemi, které máte v bytě, ale také proto, abyste měli stále suché ruce. Bakterie se množí ve vlhkém a teplém prostředí, takže se snažte mít nehty stále v suchu.
 5. 5
  Na veřejných místech noste boty. Platí to zejména pro šatny v posilovně, nebo pro sprchy na bazéně. Při sprchování noste gumové boty, abyste nepřišli do styku s bakteriemi ostatních lidí. Na těchto vlhkých teplých místech se bakterie množí velmi rychle.
 6. 6
  Vyhýbejte se levným nehtovým salonům. Choďte pouze do salonů, kde se po každém klientovi důkladně sterilizují všechny nástroje.
  • Pokud se nechcete vyptávat, nebo si nejste jistí, zda vám obsluha salonu říká pravdu, přineste si s sebou vlastní manikúru a požádejte kosmetičku, aby pracovala s ní.
  • Můžete si také přestat lakovat nehty, nebo přestat chodit na gelové nehty. Lak na nehty v nich uzavírá vlhkost a může způsobit malé ranky, které přitáhnou bakterie. [4]
  Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 714 krát
Kategorie: Nehty a vlasy
Stránka byla zobrazena 2 714 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama