Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Překypuje vaše schránka věcmi, které nechcete? Nevyžádaná pošta znamená plýtvání papírem, který se vám jen kupí na stole a marníte s ním čas. Naštěstí lze zajistit, aby vám žádné reklamy nechodily. Brzy ve své schránce najdete jen to, co sami chcete.

Část 1 ze 5:
Jak zastavit nechtěnou poštu

 1. 1
  Napište dopis na místní hlavní poštu. [1] [2] Na poště je možné zajistit, že si vaše jméno odstraní z různých seznamů adres pro rozesílání reklam. Většinou je taková služba zdarma. Nevyhnete se tak ale soukromým roznáškám.
 2. 2
  Nikdy neuvádějte svoji adresu v žádných průzkumech a ani při nákupu nějakého zboží. Pokud někam píšete adresu, napište také, že si nepřejete dostávat jakoukoli nevyžádanou poštu. Většinou není nezbytně nutné uvést k záručnímu listu nějakého nákupu svoji adresu.
 3. 3
  Požádejte společnosti, aby si vás odstranily ze svého seznamu adres. Některé věci se rozesílají ve velkých objemech a dostane je každá schránka na trase doručovatele. Váš pošťák nemůže za žádnou cenu zjistit, co berete jako spam a co chcete dostávat, takže všechny tyto zásilky musejí být doručeny. Musíte kontaktovat každou z marketingových společností, které vám reklamy posílají a požádat je, aby si vás ze seznamu odstranily.
  • Někdy stačí jen vyplnit formulář na webových stránkách, ale budete si muset počkat na odpověď. Můžete si také všechny společnosti obvolat, budete mít alespoň jistotu, že se vaším požadavkem zabývají.
 4. 4
  Požádejte o odstranění vašeho jména z regionální daňové databáze. Mnoho společností se zaměřuje na konkrétní oblasti podle toho, kolik v nich stojí domy nebo jakou úroveň života mají místní obyvatelé. Když zajistíte, aby ve vašem případě byly tyto informace neveřejné, můžete se zbavit velkého množství nevyžádané pošty.
 5. 5
  Připomeňte obchodním partnerům důvěrnost informací a adres. Pokud s někým obchodujete pomocí pošty, tento člověk si vás jistě uloží do svého adresáře. Vždy požádejte každého člověka nebo společnost, aby vaši adresu a důvěrné informace nesdíleli s nikým dalším.
 6. 6
  Na schránku si dejte nápis „žádné reklamy“ nebo „žádné letáky“. Letáky a reklamy jsou další formou nevyžádané pošty, která lidem otravuje život. Mnoho z lidí, kteří tyto letáky nosí, je do schránek ovšem házejí bez ohledu na to, co je na nich napsáno. V USA není legální házet letáky do schránek, na kterých je uvedeno, že si to majitel nepřeje.
 7. 7
  Všechny výpisy si nechávejte zasílat elektronicky. Nejde sice o nevyžádanou poštu, ale také je to plýtvání papírem a zdroji. Mnoho bank a společností nyní nabízí elektronické vyúčtování, které jistě pomůže zmenšit hromadu pošty, kterou dostáváte.
  Reklama

Část 2 ze 5:
Co s poštou pro někoho jiného

 1. 1
  Nechejte si aktuální adresu. Pokud jste se nedávno přestěhovali, může chvíli trvat, než si k vám vaše pošta najde cestu. Zavolejte si do dodávkových společností nebo vyplňte formulář na webu, abyste měli stále aktuální adresu.
  • Když si změníte adresu, často se tím znovu dostanete do mnoha seznamů adres, ze kterých jste se již odstranili. Pokud začnete dostávat opět nevyžádanou poštu, budete to muset udělat znovu.
  • Neměli byste dostávat poštu, která není adresovaná vám. Některé spamy ale mohou stále chodit, i když jste je už zrušili. Vždy pošťákovi slušně připomeňte, že tato pošta není pro vás.
 2. 2
  Vraťte pošlu odesílateli. Pokud dostáváte poštu, která patří bývalému obyvateli vašeho domu, můžete na obálku napsat „vrátit odesílateli“ a vhodit ji do schránky.
 3. 3
  V případě něčího úmrtí nahlaste úmrtí všem společnostem, které vám posílají poštu, abyste se vyhnuli odcizení identity. Pošlete jim kopii úmrtního listu. [3]
  Reklama

Část 3 ze 5:
Jak se zbavit nechtěných katalogů

 1. 1
  Zavolejte si do všech společností a organizací, které vám posílají katalogy a požádejte o odstranění vaší adresy z jejich seznamu. Někdy mají organizace dokonce číslo zdarma, na kterém můžete tyto záležitosti řešit. Kontakty najdete na zadní straně katalogu.
  • Všechno si obvolejte a zrušte letáky a katalogy. Je jedno, jestli jste student nebo jste už dávno v práci – reklamní letáky a nabídky studia mohou být otravné. Nejlepší je zavolat přímo na univerzity nebo do pracovních agentur a zrušit tuto poštu.
  • Pokud chodíte na střední školu a již dostáváte letáky z univerzit, zeptejte se studijního poradce, zda je možné s tím něco udělat.
 2. 2
  Připravte si odpověď. Někdy se vás budou lidé ptát, proč chcete odstranit svoji adresu z jejich seznamu. Jednoduše jim vysvětlete, že nemáte zájem o jejich produkty a že je vám tato pošta k ničemu. Buďte slušní, ale tvrdí.
  • Mějte po ruce katalog, je možné, že budete muset zadat nějaké heslo nebo kód, který je na něm vytištěný.
 3. 3
  Vypněte si zasílání pošty na webu. Mnoho katalogů a podobných společností vám umožní odhlásit se z odběru jejich letáků na webových stránkách.
  Reklama

Část 4 ze 5:
Jak zrušit nabídky kreditních karet

 1. 1
  Zjistěte, proč tyto nabídky dostáváte. Většinou tyto společnosti získávají informace od jiných společností, například od telefonních operátorů. Tyto seznamy většinou obsahují lidi, kteří by kreditní kartu mohli dostat, protože splňují určitá kritéria.
  • Tato kritéria ale nejsou vždy stejná a nikdy nemáte jistotu, že byste kreditní kartu dostali. Je to tedy velmi zavádějící.
  • Při průzkumech a hovorech s telefonním operátorem se vždy ujistěte, že vaši adresu neposkytne žádné třetí osobě.
 2. 2
  Můžete se také odhlásit z odběru reklamních nabídek na webu.[4]
 3. 3
  Zavolejte těmto společnostem a požádejte je, aby vám přestaly posílat nabídky kreditních karet. I když kartu dostanete a nepoužíváte, většinou se na ní začnou připočítávat úroky. Pokud kartu dostanete a nechcete ji používat, měli byste ji zničit.
 4. 4
  Pokračujte stejným způsobem. Tyto databáze se neustále rozšiřují. Když se budete snažit je všechny odhalit, budete dostávat ještě více nabídek. Je možné, že vám tyto nabídky budou chodit i pokud se přestěhujete. Nečekejte tedy na nic a začněte to řešit jakmile vám přijde první nevyžádaná nabídka.
  Reklama

Část 5 ze 5:
Jak se zbavit telefonních seznamů

 1. 1
  Pokud žijete ve velkém městě, je možné, že dostanete několik telefonních seznamů za rok. Vždy si tedy vyberte jen jeden a ty ostatní zrušte. Většinou to lze provést přes internet.
 2. 2
  Nevyberte si žádný. Většinou telefonní čísla najdete na internetu, takže nepotřebujete žádný těžký papírový seznam. Jděte na stránky Zlatých stránek a odhlaste se. [5] Po vytvoření účtu byste měli najít výběr telefonních seznamů pro vaši oblast. Můžete si vybrat, které z nich chcete dostávat a které ne.
  Reklama

Tipy

 • Při telefonování se vždy chovejte slušně, i když vás něco štve. Ten člověk na druhém konci není zodpovědný za to, co se vám stalo. Vždy tedy buďte nejen tvrdí, ale také slušní.
 • Když to jinak nepůjde, nevyžádanou poštu recyklujte. Pokud máte skartovačku, cokoli černo-bílého můžete dát i na kompost. Můžete s poštou také podpalovat v krbu nebo pokud rádi vyrábíte věci, můžete papír zužitkovat i umělecky.
 • Vracet nevyžádanou poštu zpět je sice dobrý pocit, ale nezbavíte se tím další pošty. Je vždy lepší požádat o odstranění adresy ze seznamu.
 • Nastavte si připomínky do elektronického kalendáře. Pokud po nějaké době začne nevyžádaná pošta znovu chodit, napište si do kalendáře, že musíte znovu požádat o odstranění ze seznamu.
 • Dejte si ke schránce odpadkový koš a házejte do něho rovnou všechnu nevyžádanou poštu, kterou dostanete.


Reklama

Související články

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 2 789 krát
Stránka byla zobrazena 2 789 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama