Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Noční křeče v noze mohou postihnout kohokoli. Těhotné ženy a starší lidé jsou k nim náchylnější, ale objevit se mohou z několika důvodů. Zde je několik triků a informací, které vám pomohou zbavit se křečí v nohou navždy.

Metoda 1 ze 4:
Ověřené metody proti křečím

 1. 1
  Pijte tonik s chininem. Tonik, který obsahuje chinin pomáhá lidem s křečemi v nohou.[1] . Na druhou stranu se ale nedoporučuje užívat na svalové křeče velká množství chininu.[2] . V roce 1997 vydal Cohrane Review nevydané testy chininu a ukázalo se, že přestože pacienti zaznamenali zlepšení křečí v nohou, vedlejší účinky, hlavně tinitus, byly často horší, než úleva, kterou tato látka přinesla. Autoři studie uzavřeli: „kvůli vedlejším účinkům chininu je nejlepší přirozená terapie jako například protahování postiženého svalu. Použití chininu není neúčinné, ale měli by ho předepisovat pouze zkušení lékaři a na své pacienty bedlivě dohlížet.“[3] .
 2. 2
  Položte si na končetinu horký obklad. Ohřívací lahev nebo elektrická dečka vám pomůže uvolnit svaly na nohou a křeče odezní. Neměli byste ale s elektrickou dečkou nikdy usnout!
  • Pokud nemáte elektrickou dečku, zkuste si svaly masírovat mentolovou mastí. Chladivý účinek by měl uvolnit nohy a zbavit vás křečí.
 3. 3
  Jezte více draslíku. Je možné, že vaše noční křeče nohou způsobuje nedostatek draslíku v těle. [4] Pokud nejíte dostatek draslíku, zkuste jíst více potravin, které uvádíme níže. Dobrými zdroji jsou:
  • Ovoce jako jsou banány, nektarinky, rozinky nebo hrozny
  • Brokolice nebo květák
  • Pomeranče a grapefruity
  • Mořské ryby, vepřové a jehněčí maso
 4. 4
  Těhotné ženy by měly brát hořčík. Mladším těhotným ženám bude vyhovovat doplněk s obsahem magnesia, které je nezbytné pro zdravé fungování těla.[5] [6] U starších nebo nekojících žen ale hořčík nemá tak dobré výsledky.
 5. 5
  Pijte hodně vody a vyhněte se dehydrataci. Noční křeče jsou někdy známkou špatného pitného režimu. Každý den vypijte hodně vody, předejdete tím zbytečným nočním křečím.
  • Kolik vody byste tedy měli každý den vypít? Podle kliniky Mayo by ženy měly pít cca 2.2 l vody denně a muži asi 3 l. [7]
  • Jak zjistit, zda pijete dostatečně? Sledujte barvu své moči. Průhledná moč znamená, že pijete dost, ale tmavší žlutá moč znamená, že byste měli pít více.
  • Vyhněte se alkoholu. Přílišná konzumace alkoholu dehydruje tělo, což zvyšuje riziko křečí. Omezte příjem alkoholu a získáte i lepší zdraví.
 6. 6
  Zkuste brát blokátory kalciových kanálů. Tyto blokátory zabraňují vápníku, aby se dostal do buněk a do krve. Přestože se používají k léčení vysokého krevního tlaku, můžete je zkusit brát i na noční křeče. [8] Zeptejte se lékaře, zda je tento lék pro vás vhodný.
 7. 7
  Nemějte příliš těsné povlečení a těžké přikrývky. Když máte těžkou přikrývku, máte pod ní prsty ve spánku ohnuté dolů. Tento pohyb může způsobovat noční křeče. Mějte vždy volné a lehké přikrývky a pokud máte pocit, že na vás jde křeč, přitáhněte prsty u nohou zpět k tělu.[9]
 8. 8
  Protáhněte si před spaním lýtkové svaly. Než se uložíte do postele, protáhněte si nohy. Uvolníte tím svaly a zbavíte se křečí. Níže v tomto článku najdete základní cvičení na lýtka.
  Reklama

Metoda 2 ze 4:
Protahování pro úlevu od křečí

 1. 1
  Protáhněte si lýtko pomocí ručníku. Položte si nohu na roztáhnutý ručník. Přeložte ručník jako hamburger, abyste jím obalili nohu, která trpí křečí. Otevřeného konce se chytněte rukou. Takové protahování funguje tak, že nohu účinně masíruje a stlačí.
 2. 2
  Protáhněte si vnitřní stranu lýtka. Sedněte si, natáhněte jednu nohu a druhou nohu pokrčte, aby se koleno dostalo k hrudníku. Chytněte se za prsty pokrčené nohy a přitahujte je co nejblíže k tělu. [10]
 3. 3
  Protáhněte si nohu u zdi. Lehněte si na bok na stranu, na které netrpíte křečí a otočte se směrem ke zdi. Natáhněte křečovitou nohu tak, aby byla kolmo ke zbytku těla a rovně se dotýkala nohy. Vydržte takto 10-20 vteřin a potom vraťte nohu na zem. Protáhnete tím zadní stranu stehna.
 4. 4
  Protáhněte si achillovku, která spojuje patu s lýtkem. Vsedě si natáhněte jednu nohu a druhou pokrčte. Patu pokrčené nohy se snažte přiblížit k zadnici. Celou dobu mějte paty na zemi a zvedejte prsty u nohou. Pokračujte tak dlouho, dokud se vaše svaly neuvolní.
  Reklama

Metoda 3 ze 4:
Domácí léčba křečí v noze

 1. 1
  Dejte si pod nohu s křečemi malé mýdlo. Můžete také nanést trochu hypoalergenního mýdla přímo na postižený sval. Počkejte několik vteřin a křeč by se měla vytratit.
  • Proč mýdlo zmírňuje noční křeče? Nefunguje to sice vždy, ale když si dáte na lýtko mýdlo, molekuly se rozpustí a lýtko se uvolní.[11] Je možné, že je aktivní molekula rozpustná ve vodě, nebo je nutný přímý kontakt s látkou.
 2. 2
  Pijte kravské mléko. Teorie je taková, že mléko dokáže vyrovnat nerovnováhu vápníku a proto pomáhá proti nočním křečím. Na druhou stranu mléko obsahuje velké množství fosforu, který může vaše křeče ještě zhoršit. Zkuste tuto domácí metodu a uvidíte, jak na vás bude fungovat – mnoho lidí si ji nemůže vynachválit.
 3. 3
  Zkuste petrklíčový olej. Tento olej se používá pro léčení mnoha nemocí od akné a ekzémů až po zvýšení cholesterol a srdeční choroby. Je možné, že vám tento olej pomůže proti křečím nohou, protože údajně uvolňuje zablokované žíly. [12] Před spaním si dejte 3 nebo 4 gramy.
 4. 4
  Zkuste kvasnice. Droždí může upravit krevní oběh v nohou, protože obsahuje vitamíny B. Někteří lékaři ho doporučují, ale jeho výsledky ještě nejsou spolehlivě prokázány. [13] Každý den snězte lžičku kvasnic.
  Reklama

Metoda 4 ze 4:
Léky, které mohou způsobovat křeče nohou

 1. 1
  Pozor na krátkodobě působící diuretika. Tyto léky mohou tělu pomoci zbavit se přebytečné vody a vyloučit si močí. Pravděpodobně už vás napadá, proč by tyto léky měly způsobovat křeče v noze. Protože dehydratace způsobuje křeče, tyto léky tomu přispívají. Pokud takové léky berete, zeptejte se svého lékaře na alternativní řešení. [14]
 2. 2
  Tyto léky stejně jako krátkodobá diuretika, berou tělu elektrolyty a mohou způsobovat křeče. Používají se při léčení vysokého tlaku a chorob srdce.
  • Další možnou příčinou jsou léky na hypertenzi, které také způsobují křeče nohou. Tyto léky omezují produkci adrenalinu a tedy zpomalují tlukot srdce. Přestože si vědci nejsou jistí tím, proč způsobují křeče v nohou, někteří oborníci si myslí, že je to kvůli stahování žil.
 3. 3
  Statiny a fibráty mohou také způsobovat křeče v nohou. Tyto léky se používají při léčení zvýšeného cholesterolu, ale mohou bránit zdravému růstu svalů a berou svalům energii. Požádejte svého lékaře o jiné léky a doplňujte hladiny vitamínů B. [15]
 4. 4
  Pozor na ACE inhibitory. Tyto léky jsou určené pro léčbu hypertenze a omezují produkci angiotensinu II, což je hormon, který roztahuje cévy. ACE inhibitory mohou někdy způsobovat narušení hladiny draslíku.
 5. 5
  Antipsychotika také způsobují křeče v nohou. Léky na schizofrenii, bipolární poruchu a další mentální nemoci jako je deprese nebo halucinace, mohou způsobovat křeče v nohou. Tyto léky, jako je Abilify, Thorazine a Risperdal mohou způsobit únavu a slabost a někdy také křeče v nohou. Pokud tyto léky berete, poraďte se se svým lékařem.
  Reklama

Tipy

 • Nejčastější příčinou křečí v nohou je nedostatek hořčíku. Snažte se ho jíst alespoň 1200 mg denně.
 • Pijte lák z kyselých okurek.
Reklama

Varování

 • Pokud máte časté křeče v nohou, navštivte lékaře.
Reklama

O tomto wikiHow

Pracovnící wikiHow
Spoluautor od:
Spoluatorem tohoto článku je tým zkušených editorů a badatelů, kteří ověřují jeho přesnost a srozumitelnost.

Na wikiHow je Tým manažerů obsahu který pečlivě sleduje práci editorů, aby se ujistili, že každý článek splňuje náš standart vysoké kvality. Tento článek byl zobrazen 12 094 krát
Kategorie: Zdraví
Stránka byla zobrazena 12 094 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama