Stáhnout PDF Stáhnout PDF

Co je trapnější, než sněžení vloček, které může nastat, pokud je vaše pokožka odumřelá a suchá? Odumřelá kůže je něco, co řešil asi každý v té či oné podobě (ve skutečnosti, většina lidí ztratí asi milion odumřelých kožních buněk za den).[1] Nicméně, pokud se vám pokožka začíná vymykat z rukou, existuje spousta dostupných řešení; z nichž některé mohou být k dispozici u vás doma! Exfoliací vaší odumřelé kůže, ošetřením poškození a zabránění odumřelé kůži v budoucnu, můžete udržovat šťastný, zdravý třpyt vaší svěží, jemné pleti na dlouhou dobu.

Metoda 1
Metoda 1 ze 3:

Odstranění odumřelé kůže

  1. 1
    Použijte jemný exfoliační krém pro jemné oblasti. Snad nejjednodušší, nejpříjemější způsob, jak začít exfoliaci odumřelé kůže (jako je kůže obličeje), je prostě jít ven a koupit exfoliační produkt. Například exfoliační krémy, které jsou k dispozici ve většině kosmetických obchodů, jsou skvělý první krok. Tyto produkty obvykle obsahují jemné, hydratační složky, stejně jako drobná brusiva. Když se vtírají do kůže, brusivo se rozpadá a odstraňuje odumřelé kožní buňky a hydratační složky ochrání a uklidní nově odhalenou kůži.
    • Neexistuje žádný "správný" způsob, jak oloupat odumřelou kůži, ale obecně platí, že budete chtít použít poměrně jemné, málo abrazivní exfoliační krémy. Za použití silně abrazivních prostředků (jako je například tuhý kartáč) na tvář, nebo jiné jemné oblasti, může zanechat kůži červenou a podrážděnou a ve vzácných případech dokonce vést k infekci.
  2. 2
    Použijte pemzu, štětec, nebo jinou abrazivní metodu na silnou kůži. Pro oblasti vašeho těla, kde je mrtvá kůže silná a "popelavá" (nebo suchá a prachová), jako vaše nohy, paty, lokty a tak dále, můžete použít drsnější brusivo, než byste použili na tvář. V těchto případech, možná budete chtít zvážit použití pemzy (porézní kámen, abrazivní), tuhý kartáč, nebo dokonce speciální exfoliační produkty, které vypadají jako struhadlo na sýr. Použití těchto silnějších brusiv vám pomůže zbavit se tlustých mozolů a zrohovatělé kůže, ale buďte opatrní; příliš velké nebo příliš dlouhé tření, a to i na tvrdých místech na kůži může kůži poškodit.
    • K zlaté střední cestě mezi jemnou exfoliací obličeje a silnou exfoliací nástrojem jako pemzou nebo struhadlem, zkuste použít starý, měkký zubní kartáček nebo polotvrdou houbu. Tyto nástroje jsou ideální pro potřeby střední exfoliační úrovně a co nejlepší , pravděpodobně je máte v domě.
  3. 3
    Používejte chemické exfolianty jako součást své každodenní očisty. Fyzické odstranění odumřelé kůže třením je jen jeden způsob, jak oloupat kůži; některé produkty obsahují chemické látky, které oloupou odumřelou kůži, aniž by potřebovaly vaší pomoc. Například, krémy a balzámy, které obsahují kyseliny (jako je například kyselina mléčná nebo kyselina glykolová), se často prodávají jako peeling. Tyto produkty působí tak, že se aplikují místně (tj. aplikujete je přímo na kůži). Přesto, že nechápeme přesně na 100% jak tato chemie v peelingu funguje, myslíme, že chemické látky v těchto produktech podporují tvorbu nové kůže, což způsobuje, že stará pokožka se loupe(nebo opadává).[2]
    • Všimněte si také, že někteří výzkumníci to vysvětlují jinak, tvrdí,že tyto chemické látky prostě dělají kůži pružnější a kompaktnější.[3] Co není sporné je, že tyto chemické exfolianty obvykle poskytují pleti o něco mladistvější vzhled a zlepšují přirozenou hladinu vlhkosti.
  4. 4
    Použití kyseliny salicylové k exfoliaci kůže. Póry pokožky jsou malé otvory v kůži, které propouští pot a přírodní oleje, které udržují zdravou pokožku; blíže se podívejte do zrcadla a pravděpodobně budete moci vidět některé na tváři.[4] Když jsou póry ucpané odumřelou kůží, špínou, nebo prachem, může to někdy vést k nevzhledným skvrnám, jako jsou černé tečky a pupínky. Chcete-li vyčistit póry, použijte jemný roztok kyseliny salicylové (obvykle se prodává jako produkt proti akné) v problémových oblastech, kde jste si všimli skvrn dříve. Aplikace několikrát týdně může pomoci udržet vaše póry čisté a jasné a vaše pleť bude atraktivnější.
    • Při nákupu zkontrolujte hladinu koncentrace aktivní složky. Nejúčinnější výrobky mají koncentraci kyseliny salicylové asi 1-3 %; méně koncentrované roztoky nebudou čistit póry efektivně a koncentrovanější roztoky jsou obvykle příliš silné a nedají se použít na nic jiného než na odstranění bradavic.[5]
  5. 5
    Vyzkoušejte kosmetické peelingové masky. Pokud jste někdy viděli někoho s něčím na obličeji, co vypadá jako šedý nebo světle zelený jíl přilepený na tváři (možná s plátky okurky přes oči), viděli jste peelingovou masku. Tyto výrobky se obvykle nanášejí na obličej, pak se nechá ztuhnout. Když se maska odlepí , táhne s sebou odumřelou kůži a na místě nechává čerstvou kůži.
    • Tyto typy produktů jsou dostupné v široké škále cen a jsou vyrobeny z nesčetných složek; od bahna z exotického moře po umělé chemikálie; ale téměř všechny jsou založené na stejném principu. Pokud vážně uvažujete o exfoliaci vaší tváře, navštivte drogerii a kupte si obličejovou masku, která je pro vás ta pravá!
  6. 6
    Exfoliací pokožky hlavy v boji proti lupům. Chcete-li snížit šupinatou, svědivou kůži na vaši vlasaté pokožce nebo ve vousech, můžete použít stejné druhy léčby, které byste použili na mrtvou kůži jinde na těle. Zkuste použít jemnou abrazivní masáž nebo exfoliační měkký kartáček k odstranění odumřelých kožních buněk a pomáhají eliminovat trapné vločky, které mohou zničit tmavé oblečení.
    • Všimněte si, že existuje také široká škála komerčních šamponů proti lupům a jsou k dispozici ve většině obchodních domů a lékáren. Tyto přípravky obvykle obsahují deriváty chemického zinku, které zabíjejí bakterie a plísně, které mohou přispět k lupům.
  7. 7
    Zkuste jen přírodní řešení s použitím domácích surovin. Ne všechna exfoliační řešení jsou pouze výrobky, které koupíte v obchodě; ve skutečnosti, je snadné vyrobit vaše vlastní exfoliační krémy a kůry doma. Níže jsou jen dva snadno použitelné recepty (jednoduchý dotaz ve vyhledávači odhalí stovky dalších):
    Reklama
Metoda 2
Metoda 2 ze 3:

Zklidnění suché, odumřelé kůže

  1. 1
    Použijte hodně krému. Je normální, že vaše pokožka vylučuje množství přírodních olejů, aby byla měkká, zdravá a hydratovaná. Nicméně, pokud některý z těchto olejů chybí, nebo se naruší jejich tvorba, vaše pleť může být suchá, šupinatá a popraskaná. Zklidněte vaši pokožku častou aplikací hydratačního krému nebo balzámu, jakmile vyschne. To znamená, že hydratační krémy drží vlhkost v pokožce vrstvou oleje nebo tuku. Je-li vaše pokožka vážně vysušená, můžete dokonce chtít, aby aplikace mléka byla součástí vašeho každodenního života; například, můžete zkusit nechat láhev s krémem na ruce u každého kuchyňského a koupelnového dřezu, takže ho můžete použít po každém mytí.
    • Jako velmi obecné pravidlo platí, že čím silnější zvlhčovač, tím více pomůže vaši pleti získat zpět vlhkost.[7] Silné krémy, balzámy a "másla", jsou obvykle účinnější než slabší, vodnaté pleťové vody i když mohou občas nechat nepříjemný "mastný" pocit.
  2. 2
    Na rozpraskané rty, použijte jelení lůj, vazelínu nebo balzám na rty. Kůže na rtech, která je přirozeně delikátní a šupinatá je obzvláště náchylná k vysychání. Chcete-li vdechnout trochu života do suchých rtů, zkuste použití gelu na bázi balzámu na rty nebo "jeleního loje" každých pár hodin, aby byla kůže na rtech vlhká a chráněná. U vážně vyschlých rtů, můžete dokonce chtít použít silnější řešení (jako vazelínu), která vám poskytne úlevu.
    • Všimněte si, že na rozdíl od populární pověsti, že balzámy na rty nejsou fyzicky návykové a neobsahují matované sklo.[8] Nicméně, někteří tvrdí, že je možné vyvinout psychologickou závislost na uklidňujících účincích balzámu na rty.
  3. 3
    Zkuste jemnou parní lázeň. Někomu pár minut v parní lázni nebo sauně může pomoci změkčit suchou kůži, pročistit póry a co je nejdůležitější, prostě se cítit „skvěle“. Máte-li přístup k parní lázni profesionální kvality (například mnoho moderních tělocvičen obsahuje sauny), zvažte strávit pár minut až půl hodiny v parní místnosti jako součást své týdenní rutiny.
    • Pokud nemáte přístup k parní lázni, můžete dostat podobný efekt držením své tváře nad hrncem s vroucí vodou, nebo seďte v koupelně po horké sprše.
    • Buďte opatrní při používání finské sauny; nikdy nezůstávejte déle, než je vám příjemné, nikdy nezvyšujte teplo tak, že je pro vás těžké dýchat, nebo zůstat vzhůru, a co je nejdůležitější, nikdy nekombinujte pobyt v sauně a užívání alkoholu.[9]
  4. 4
    Zvažte domácí přírodní prostředky. Mnoho látek, které máte v domě, můžete použít k uklidnění a ošetření suché, odumřelé kůže. Obvykle fungují stejně jako krémy nebo balzámy; tím, že drží vlhkost v kůži. Níže najdete pár věcí, které budete chtít použít k ošetření odumřelé kůže (pro více informací viz náš článek o ekologických pleťových vodách)
    Reklama
Metoda 3
Metoda 3 ze 3:

Prevence odumřelé kůže

  1. 1
    V chladném počasí se zabalte. V mnoha částech světa, zima znamená chladný, suchý vzduch venku a horký, suchý vzduchu (z topného systému) uvnitř. Společně mohou být tyto podmínky vražedné pro vaši kůži, což způsobuje vysušení, popraskání a podráždění. Jedním z nejlepších způsobů, jak udržet vaši pleť v bezpečí v zimě, je udržet ji zakrytou dlouhými rukávy, dlouhými kalhoty a dalším oblečením. Čím méně kůže vystavíte suchému, kousavému vzduchu, tím méně se budete muset vypořádat s jeho dehydratačními účinky.
    • Rukavice mohou být v zimě obzvláště důležitým doplňkem vašeho šatníku. Naše ruce mají tendenci být jedna z nejvíce exponovaných částí našeho těla, takže je třeba je ochraňovat. Pokuste se nosit rukavice v chladném počasí, zvláště když děláte venkovní aktivity, jako běhání nebo cyklistika.
  2. 2
    Nepoužívejte drsná brusiva. Silnější brusiva (jako pemzy a tuhé kartáče), mohou být skvělá pro odstranění tvrdé, navršené odumřelé kůže. Nicméně, pokud se použije příliš často (nebo, pokud jsou použity na citlivou pokožku), tato brusiva mohou zanechat kůži červenou a podrážděnou, takže je náchylná k vysušení a podráždění v dlouhodobém horizontu. Pokud jste si všimli, že bolest nebo zarudnutí po peelingu trvá několik dní, nechte kůži odpočinout od vašeho denního režimu, pak přejděte na mírnější brusivo.
    • Například, pokud váš tuhý - ježatý sprchový kartáč dráždí vaši kůži, zkuste přejít na jemnou žínku, která by ji měla umožnit oloupat mnohem příjemnějším způsobem.
  3. 3
    Vyhněte se dlouhým, teplým sprchám. Teplá voda ačkoli je relaxační, odvádí z pokožky éterické oleje a zanechává ji bezbrannou vůči vysychání. Aby se tomu zabránilo, prostě udržte vodu teplou, ne horkou a omezte vaši sprchu na rozumnou délku; asi 10 minut nebo méně. Čím chladnější (a kratší) sprchování, tím méně je pravděpodobné, že byste vysušovali pokožku.
    • Stejný princip platí i pro koupele; krátká a chladná koupel je nejlepší. Můžete také omezit pěnové koupele a jiné přípravky na mýdlové na bázi (s výjimkou těch, inzerovaných jako "hydratační"), protože mohou také zbavit vaší pleť přírodních olejů.
    • Poklepávejte se (spíše než se drhněte) ručníkem po koupání. Působení ručníku může odstranit přírodní oleje uvolněné teplou vodou a podráždit citlivou pokožku.
  4. 4
    Zvažte použití mýdla. Jak bylo uvedeno výše, některá mýdla a čistící prostředky obsahují chemikálie, které mohou vysušit citlivou pokožku a odstranit ochranné přírodní oleje. Mýdla na bázi alkoholu jsou obzvláště špatná; i když jsou skvělá na zabíjení choroboplodných zárodků, může alkohol vážně vysušovat pokožku.[12] Zatímco dobrá hygiena rukou je zásadní pro zabránění šíření nemocí, nemusíte zničit vaše ruce drsnými mýdly, zkuste přejít na mírnější mýdlo nebo na mýdla deklarovaná jako "hydratační", aby se zabránilo suché, popraskané kůži.
  5. 5
    Holte se s minimálním odporem. Suchá, odlupující se kůže v místech, kde jste se holili, může být někdy důsledkem špatných holících praktik. Zkuste se holit tak, že narazíte na minimální odpor; to znamená, že vaše žiletka klouže lehce přes kůži bez zachytávání. Obvykle to znamená, holení „po“ směru růstu vlasů a ne proti němu a pomocí holicího gelu s přírodními hydratačními složkami jako je aloe, spíše než ty, které obsahují alkohol. Kromě toho používejte teplou (nikoli horkou) vodou na vlhké vlasy. Jak je uvedeno výše, může teplá voda zbavit kůži hydratačních olejů.
    • Pokud, po použití výše uvedených tipů stále cítíte odumřelou kůži po holení, zvažte koupi nového holicího strojku. Starými, tupými břity se můžete holit jen proti směru růstu vlasů a ne po směru, což vede k vyrážkám a podráždění.
  6. 6
    Vyhýbejte se stresu. Některé nedávné výzkumy potvrdily spojitost kožních problémů (včetně podrážděné, svědící odumřelé kůže) se zhoršením stresu u určitých osob.[13] I když toto spojení ještě není zcela známo, studie ukázaly, že onemocnění kůže u některých pacientů vykazují známky zlepšení, pokud se zastaví i pocit stresu.
    • I když neexistuje žádná záruka, že by to mohlo fungovat i pro odumřelou nebo suchou pokožku, „další“ zdravotní přínosy snižování hladiny stresu jsou četné a patří k nim snížené riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.[14] Téměř vždy je dobrý nápad pokusit se snížit stres. Podívejte se na náš průvodce tipů na snížení stresu a tipy pro relaxaci.
    Reklama

Tipy

  • Bambucké máslo, přírodní látka získáváno z Bambuckých ořechů, je skvělý přírodní hydratant; hledejte ho v pleťových vodách a balzámech.
  • Zvažte zvlhčovače vzduchu, pokud zjistíte, že máte potíže se zbavit vaší suché pokožky. Suchý vzduch v domácnosti je společným faktorem pro suchou pleť.
Reklama

Varování

  • Pro většinu lidí je suchá kůže jen menší kosmetický problém. Nicméně ve vzácných případech, suchá kůže může znamenat vážné zdravotní problémy, jako je psoriáza nebo ekzém. Máte-li skvrny příliš hrubé, tuhé, nebo bolestivé, vyhledejte odbornou lékařskou pomoc.
  • Ve vzácných případech, opakující se suchá kůže může být příznakem cukrovky, podvýživy, hypotyreózy, nebo dokonce některých druhů rakoviny. Pokud vaše suchá kůže nemizí po základním ošetření za několik týdnů, domluvte si schůzku s lékařem.
  • Je-li vaše suchá kůže doprovázena svěděním, zkuste odolat škrábání. Dráždí to pokožku a ta je náchylná k infekci, a to zejména pokud jste se umyli.
Reklama

O tomto wikiHow

wikiHow je "wiki", což znamená, že na jednom článku se podílí více autorů. Na vytvoření tohoto článku se podílelo 26 lidí, někteří anonymně, aby jej v průběhu času vylepšili. Tento článek byl zobrazen 8 667 krát
Stránka byla zobrazena 8 667 krát.

Pomohl vám tento článek?

Reklama